Справа № 560/2433/19
іменем України
29 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Яськовецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Яськовецької сільської ради, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населених пунктів Яськовецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області;
- зобов'язати відповідача повторно належним чином розглянути заяву позивача щодо затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населених пунктів Яськовецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області з урахуванням обставин встановлених судом;
- зобов'язати відповідача затвердити проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Яськовецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області на підставі заяви ОСОБА_1 .
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що на підставі дозволу на розробку проєкту землеустрою, наданого Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області, розробив проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Яськовецької сільської ради. Відповідно до положень частини 9 статті 188 Земельного кодексу України звернувся до Яськовецької сільської ради із заявою про затвердження проєкту землеустрою. Вказав, що за результатами звернення відповідач прийняв рішення про відмову у затвердженні проєкту землеустрою, оформлене листом від 20.05.2019 №107, оскільки спірна земельна ділянка відноситься до земель, які планується включити в межі населеного пункту, з метою подальшого використання згідно містобудівної документації для загальних потреб як громадське пасовище. Вважає, що Яськовецька сільська рада відмовила у затвердженні проєкту землеустрою з підстав, не передбачених чинним законодавством. Також зазначив, що відсутність належним чином оформленого рішення про відмову у погодженні проєкту землеустрою свідчить про протиправну бездіяльність відповідача. Тому звернувся до суду з цим позовом.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що Яськовецька сільська рада прийняла рішення від 20.05.2019 №3 про відмову позивачу у затвердженні проєкту землеустрою. Вказав, що спірна земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту і право комунальної власності щодо цієї земельної ділянки не зареєстроване у реєстрі речових прав за Яськовецькою сільською радою. Тому відповідач не має права розпоряджатись цією земельною ділянкою. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом. Яськовецька сільська рада, реалізуючи право комунальної власності, включила спірні землі до земель загального користування як громадські пасовища, що передбачає їх спільне використання в інтересах громади і виключає їх передачу у приватну власність. Просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що відповідач не надсилав рішення від 20.05.2019 №3. Вказав, що нормами Земельного кодексу України не передбачена реєстрація права власності на земельну ділянку, яка була сформована на підставі проєкту землеустрою, виготовленого на замовлення громадянина, за органом, який має право розпоряджатись такою земельною ділянкою. Також зазначив, що Яськовецька сільська рада відмовила у затвердженні проєкту землеустрою з підстав, не передбачених чинним законодавством.
У запереченнях відповідач зазначив, що листом від 20.05.2019 №107 сільська рада повідомила позивача про прийняте рішення від 20.05.2019 №3. Вказав, що спірна земельна ділянка накладається на землі загального користування. Тому не може бути передана у приватну власність.
Ухвалою від 12.08.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 25.10.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд повернув без розгляду заяву ОСОБА_1 від 22.08.2019 про уточнення позовних вимог.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.
19.12.2018 Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області надало позивачу - ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населених пунктів Яськовецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
27.12.2019 позивач звернувся до ТзОВ "Поділляземінвест" з заявою на розробку проєкту землеустрою.
Після виготовлення проєкту землеустрою позивач звернувся до Яськовецької сільської ради з заявою про затвердження цього проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населених пунктів Яськовецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
Рішенням від 20.05.2019 №3 Яськовецька сільська рада відмовила позивачу у затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га через невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, у зв'язку з тим, що згідно Конституції України та Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських рад належать: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб із земель комунальної владності, не підлягають передачі у приватну власність землі загального користування населених пунктів.
Листом від 20.05.2019 №107 Яськовецька сільська рада повідомила позивача про прийняте рішення та причини відмови щодо затвердження проєкту землеустрою.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо затвердження проєкту землеустрою для відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
У відповідності до пункту "б" частини 1 статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно з частинами 6, 7 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частинами 1, 4 статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з частинами 8, 9 статті 118 Земельного кодексу України проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
За змістом частин 1, 4 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Приписами статті 25 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Статтею 59 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
За результатами розгляду заяви позивача Яськовецька сільська рада прийняла рішення від 20.05.2019 №3, яким відмовила позивачу у затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га через невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, у зв'язку з тим, що не підлягають передачі у приватну власність землі загального користування населених пунктів.
Оскільки відповідач розглянув заяву позивача та прийняв за результатами її розгляду рішення про відмову у затвердженні проєкту землеустрою, то підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо затвердження проєкту землеустрою, зобов'язання повторно належним чином розглянути заяву щодо затвердження проєкту землеустрою відсутні.
Разом з тим, відповідно до закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" від 10.07.2018 №2498-VIII, який набрав чинності з 01.01.2019, землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені, (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували в приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані.
Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу цього Закону переходять до комунальної власності. Організація розподілу земель, що залишилися у колективній власності, здійснюється сільською селищною радою, на території якої такі землі розташовані.
За змістом статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6821589800:03:003:0008 станом на 28.10.2019 за Яськовецькою сільською радою не зареєстроване.
Тому Яськовецька сільська рада не наділена повноваженнями щодо прийняття рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та затвердження такого проекту щодо відведення спірної земельної ділянки у власність. Такі повноваження належать центральному органу з питань земельних ресурсів та його територіальним органам.
Отже, позовні вимоги про зобов'язання відповідача затвердити проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є необґрунтованими.
Враховуючи викладене, у задоволенні позовних вимог позивача до Яськовецької сільської ради необхідно відмовити.
У зв'язку зі звільненням позивача від сплати судового збору у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Яськовецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Судовий збір з відповідача не стягується.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )
Відповідач:Яськовецька сільська рада Деражнянського району (вул. Перемоги, 1/1, Яськівці, Деражнянський район, Хмельницька область, 32243 , код ЄДРПОУ - 21319272)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук