Рішення від 22.10.2019 по справі 540/1636/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/1636/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Варняка С.О.,

при секретарі: Нікітенко А.В.,

за участю:

представників позивача - Івченка О.О., Крикливого В.П.,

представник відповідача - Малюченка С.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Паритет" до Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що рішенням № 566429/22736629 від 22.01.2018 року відповідачем було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 457 від 05.12.2017 р., а також рішенням № 577356/22736629 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 136 від 05.12.2017 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.

ТОВ Фірма "Паритет" вважає вказані рішення протиправними, оскільки вони не містять конкретної інформації щодо причин та підстав для їх прийняття, а містять лише загальну фразу про те, що надані платником податку документи складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування. Не зазначення у змісті оскаржуваних рішень конкретних документів, які складені з порушенням з порушенням законодавства, а також документів, яких не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, є, на думку позивача, грубим порушенням чинного законодавства та свідчить про необґрунтованість оскаржуваних рішень.

Також позивач зазначив, що ним були надані усі первинній документи, оформлені з дотриманням вимог щодо форми та змісту, які є достатніми для підтвердження реальності виконання ТОВ Фірма "Паритет" та його контрагентом господарських зобов'язань.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України від 22 січня 2018 року № 566429/22736629 про відмову в реєстрації податкової накладної № 457 від 05 грудня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Паритет";

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України від 30 січня 2018 року № 577356/22736629 про відмову в реєстрації податкової накладної № 136 від 05 грудня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Паритет";

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 136 від 05 грудня 2017 року та податкову накладну № 457 від 05 грудня 2017 року, подані товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Паритет".

Ухвалою суду від 23.08.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Призначено судове засідання на 21.10.2019 року.

21.10.2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що зупинення реєстрації поданих ТОВ Фірма "Паритет" податкових накладних відбулась відповідно до п. 6 "Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН", затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року № 567. Під час розгляду пояснень та копій документів комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН або про відмову в такій реєстрації, встановлено, що позивачем надано документи, що не є достатніми для прийняття рішення комісією ДФС України, а також по ланцюгу постачання електротоварів не підтверджується.

Протокольною ухвалою суду від 21.10.2019 року оголошено перерву в судовому засіданні до 22.10.2019 року.

22.10.2019 року до суду надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивача зазначає, що відзив не містить жодних аргументів та мотивів заперечень відносно вимог позивача.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги з підстав, викладених у позові, просили його задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечував, просив у його задоволенні відмовити.

Дослідивши подані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вказує наступне.

ТОВ Фірма "Паритет" є суб'єктом господарювання, що зареєстроване з 30.05.2006 року за номером 14991200000006088. Видами діяльності підприємства за КВЕД є: 43.21 Електромонтажні роботи, 45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами, 45.19 Торгівля іншими автотранспортними засобами, 46.34 Оптова торгівля напоями, 46.43 Оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення, 46.47 Оптова торгівля меблями, килимами й освітлювальним приладдям, 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням, 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, 47.25 Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах, 47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах, 47.54 Роздрібна торгівля побутовими електротоварами в спеціалізованих магазинах, 47.59 Роздрібна торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому в спеціалізованих магазинах, 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, 49.42 Надання послуг перевезення речей (переїзду).

В рамках вказаних напрямків діяльності ТОВ Фірма "Паритет" на підставі договору поставки № УГВ 7188/11-17 від 16.11.2017 року реалізовано підприємству ПАТ "УКРГАЗВИДОБУВАННЯ" товар (лампи світлодіодні) у кількості та номенклатурі згідно специфікації № 1 від 16.11.2017 року на загальну суму 245 374,80 грн., у т.ч. ПДВ 40 895,80 грн. Здійснення вказаної господарської операції підтверджується актом приймання - передачі № 11/20 від 05.12.2017 року, товарно - транспортною накладною № Прн-0010044 від 05.12.2017 року.

28.12.2017 року ПАТ "УКРГАЗВИДОБУВАННЯ" розрахувалось за поставлений товар, сплативши позивачу 245 374,80 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 12624 від 28.12.2017 р.

В свою чергу, вищезазначений товар (світлодіодні лампи) придбано позивачем у ТОВ "ЛЮКСЕЛ", що підтверджується договором поставки № 08/12 від 08.12.2016 року, накладною № 041209 від 04.12.2017 р., товарно - транспортною накладною від 04.12.2017 р., актом звірки взаємних розрахунків станом на грудень 2017 року, податковою накладною № 23 від 04.12.2017 р. та квитанцією про реєстрацію податкової накладної 28.12.2017 р. в ЄРПН за № 9280214553.

05 грудня 2017 року позивачем складено податкові накладні № 136 на загальну суму 245 374,80 грн., у т.ч. ПДВ 40 895,80 грн. та № 457 на загальну суму 245 374,80 грн., у т.ч. ПДВ 40 895,80 грн.

27 грудня 2017 р. позивачем засобами електронного зв'язку направлено до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 136 від 05.12.2017 р.

29 грудня 2017 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 457 від 05.12.2017 р.

27 грудня 2017 р. засобами електронного зв'язку позивач отримав від ДФС України квитанцію про прийняття податкової накладної № 136 від 05.12.2017 р. та зупинення її реєстрації відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, зазначивши "ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 р. № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8543. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів".

Крім того, 29.12.2017 року засобами електронного зв'язку позивач отримав від ДФС України квитанцію про прийняття податкової накладної № 457 від 05.12.2017 р. та зупинення її реєстрації відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, зазначивши "ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 р. № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8543. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів".

15 січня 2018 року позивачем направлено на адресу ДФС України повідомлення № 2 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинена, в якому пояснив (мовою оригіналу) "Просим Вас разблокировать данню налоговую накладную по причине ошибочной её выписки. После разблокировки обязуемся направить на регистрацию отрицательный расчет корректировки. Правильная НН с номером 136 с той же датой и суммой уже была подана в реестр под номером 9279859926 и регистрация её так же остановлена. Для разблокировки правильной НН нами будет подан пакет документов в самое ближайшее время. Прилагаем договор с ПАТ "УКРГАЗВИДОБУВАННЯ" и карточку счета 361 за 05.12.2017 г.".

22.01.2018 року за результатами розгляду вказаного повідомлення комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ( далі - Комісія ДФС України) прийнято рішення № 566429/22736629 про відмову у реєстрації податкової накладної №457 від 05.12.2017 р. з підстав " надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування".

31.01.18 р. позивачем засобами електронного зв'язку направлено на адресу ДФС України повідомлення № 5 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинена, в якому пояснив "Цей товар був нами придбаний згідно договору у постачальника ТОВ "Люксел" з метою його подальшої реалізації покупцю Публічне акціонерне товариство "УКРГАЗВИДОБУВАННЯ". Документи від постачальника Договір, видаткову накладну, ТТН, податкову накладну і квитанцію №1 про її реєстрацію, акт звірки з постачальником додаємо. Реалізацію покупцю без попередньої оплати виконали 05.12.2017 р. згідно договору. Покупець 28.12.2017 р. сплатив за поставлений товар. Документи від покупця Договір, акт передачі".

Також 31.01.2018 року позивачем засобами електронного зв'язку направлено на адресу ДФС України додатки до повідомлення від 31.01.2018 р. за № 5, а саме: баланс ТОВ Фірма "Паритет" за 2016 рік, загальні відомості про ТОВ Фірма "Паритет" відносно зберігання транспорту, загальні відомості про ТОВ Фірма "Паритет" відносно наявності складських приміщень, загальні відомості про ТОВ Фірма "Паритет" відносно наявності (оренди) офісних приміщень, загальні відомості про ТОВ Фірма "Паритет" відносно характеристики підприємства, копію акту приймання - передачі № 11/20 від 05.12.2017 року, копію банківської виписки за 28.12.2017 р., копію договору поставки № УГВ 7188/11-17 від 16.11.2017 р., додаток до договору № 7188/11-17 від 16.11.2017, специфікація № 1 від 16.11.2017 р., додаток № 1 до договору № 7188/11-17 від 16.11.2017 р., специфікація № 2 від 16.11.2017 р., копію картки рахунку за грудень 2017 р., копію платіжного доручення № 12624 від 28.12.2017 р., копію товарно - транспортної накладної № Прн-0010044 від 05.12.2017 р., копію акту звірки взаємних розрахунків станом на грудень 2017 р., копію договору поставки № 08/12 від 08.12.2016 р., копію податкової накладної № 23 від 04.12.2017 р., копію квитанції про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН від 28.12.2017 р. № 9280214553, копію накладної № 041209 від 04.12.2017 р., копію товарно - транспортної накладної від 04.12.2017 р. Вказані документи доставлено до ДФС України, що підтверджується відповідними квитанціями № 1 від 31.01.2018 року.

30.01.2018 року за результатами розгляду вказаних документів комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ( далі - Комісія ДФС України) прийнято рішення № 577356/22736629 про відмову у реєстрації податкової накладної №136 від 05.12.2017 р. з підстав "надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування".

Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права.

Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Згідно підпунктів "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Аналогічні норми містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В даному випадку на адресу ТОВ Фірма "Паритет" була надіслана квитанція від 27.12.2017 року щодо зупинення реєстрації податкової накладної № 136 від 05.12.2017 р.

В квитанції зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8543. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів.

Виходячи з вищевикладеного, суд зазначає, що контролюючим органом порушено норми підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки ним не зазначено у квитанції від 27.12.2017 року конкретного чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Суд зазначає, що фіскальним органом у квитанції було зазначено лише загальне посилання на відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених Критерієм оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567. Натомість, підпункт 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію.

Зокрема, пункт 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків Наказу №567 містить у собі визначення трьох різних критеріїв. Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;

3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

Таким чином, фіскальний орган був зобов'язаний у квитанції від 27.12.2017 року чітко вказати на конкретний вид критерію, який встановлений пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків Наказу № 567. Визначення фіскальним органом у даній квитанції конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься у Наказі № 567 "Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".

Відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів Наказу № 567 вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії):

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки - фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки - фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

З аналізу норм законодавства слідує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

У відповідності до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України).

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 ПК України.

У порядку, визначеному підпунктом 201.16.2 пункту 201.6 статті 201 ПК України, позивачем були надані до контролюючого органу копії документів, що підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній № 136 від 05.12.2017 року.

Дані документи направляються податковим органом за місцем обліку платника податків відповідно підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України до Комісії ДФС України для прийняття рішення щодо реєстрації податкових накладних.

Однак, 30.01.2018 року Комісія ДФС України прийняла рішення № 577356/22736629 про відмову в реєстрації податкової накладної № 136 від 05.12.2017 року.

Суд зазначає, що рішення комісії ДФС України від 30.01.2018 року № 577356/22736629 про відмову в реєстрації податкової накладної № 136 від 05.12.2017 року не містить конкретної інформації, щодо причин та підстав для прийняття такого рішення.

Абзацом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" №190 від 29.03.2017 (далі - Постанова №190) установлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу ;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення є необґрунтованим, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковою накладною № 136 від 05.12.2017 р., у реєстрації якої відмовлено.

Господарська операція, за результатами якої видана податкова накладна підтверджена належними доказами.

Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Таким чином, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної № 136 від 05.12.2017 року, а тому рішення комісії ДФС України від 30.01.2018 року № 577356/22736629 про відмову в її реєстрації є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині - задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну № 136 від 05.12.2017 р. Єдиному реєстрі податкових накладних, то суд зазначає наступне.

Суд вказує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення, що узгоджується з терміном "ефективний засіб правового захисту" у розумінні статті 13 Конвенції.

Відповідно до пункту 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 р., податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).

Враховуючи, що в ході розгляду справи судом встановлено протиправність рішення комісії ДФС України від 30.01.2018 р. № 577356/22736629 про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ Фірма "Паритет" № 136 від 05.12.2017 р., тому вказане зумовлює Державну фіскальну службу України усунути всі негативні юридичні наслідки з відновленням платнику податків його правового становища шляхом реєстрації податкової накладної № 136 від 05.12.2017 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Комісії ДФС України від 22.01.2018 р. № 566429/22736629 про відмову в реєстрації податкової накладної № 457 від 05.12.2017 р., то суд зазначає наступне.

Відповідно до приписів пункту 187.1 статті 187 ПК України продавець товарів (послуг) зобов'язаний за правилом першої події (дата відвантаження товару або дата отримання предоплати) скласти та зареєструвати у ЄСРПН податкову накладну.

Судом встановлено та не заперечується представником позивача, що на виконання вказаних приписів ПК України ТОВ Фірма "Паритет" за фактом відвантаження ПАТ "УКРГАЗВИДОБУВАННЯ" товару 05.12.2017 року складено та направлено на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну № 136.

Податкова накладна № 457 від 05.12.2017 року, за твердженням позивача, була складена помилково.

Враховуючи, що жодною нормою чинного законодавства не передбачена можливість складання та реєстрації в ЄРПН декількох податкових накладних за однією господарською операцією, тому у Комісії ДФС України відсутні правові підстави для реєстрації в ЄРПН податкової накладної № 457 від 05.12.2017 р.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення Комісії ДФС України від 22.01.2018 р. № 566429/22736629 про відмову в реєстрації податкової накладної № 457 від 05.12.2017 р.

Позовні вимоги в частині зобов'язання ДФС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну № 457 від 05.12.2017 р. є похідними від тих, у задоволенні яких відмовлено, а тому також задоволенню не підлягають.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Отже, суд вважає, що сплачений позивачем судовий збір в сумі 3842,00 грн. підлягає частковому стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань, що пропорційно до задоволених позовних вимог становить 1921,00 грн.

На підставі викладеного та керуючись статтями 139, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України від 30 січня 2018 року № 577356/22736629 про відмову в реєстрації податкової накладної № 136 від 05 грудня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Паритет".

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 136 від 05 грудня 2017 року, поданої товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Паритет".

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Паритет" (код ЄДРПОУ 22736629, вул. Нафтовиків, 2, м. Херсон, 73003) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) судові витрати у сумі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 29 жовтня 2019 р.

Суддя Варняк С.О.

кат. 111030600