Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
29 жовтня 2019 р. № 520/9998/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Зміївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Головного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії -
25.09.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Зміївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просила суд:
- визнати незаконною бездіяльність Зміївського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови від перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати 1,574;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням індівідуального коефіцієнту заробітної плати 1,574;
- зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за дванадцять місяців, що передують даті подання цього позову, як це передбачено ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення".
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відповідачем, на думку позивача, допущено незаконну бездіяльність щодо відмови від перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати 1,574.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України Харківської області, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду залучено в адміністративній справі № 520/9998/19 за позовом ОСОБА_1 до Зміївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Відповідно до ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач звернулась із заявою від 09.04.2019 року до пенсійного органу, в якій, надавши довідку про заробіток за 24 місяці від 02.06.2017 року № 01-29/167, просила зробити уточнений розрахунок індивідуального коефіцієнту заробітної плати. Вказано, що коефіцієнт заробітку повинен бути 1,57400, а не 1,50900. Також, просила у відповідності з уточненими коефіцієнтами, заробітної плати 1,57400, стажу 0,51250, нарахувати пенсійну виплату.
Тобто, позивач просила пенсійний орган здійснити перерахунок пенсії виходячи з коефіцієнт заробітку 1,57400 з урахуванням довідки про заробіток за 24 місяці від 02.06.2017 року № 01-29/167.
Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області листом № 4398-02/50 від 23.05.2019 року повідомило позивачу, що з 27.04.1989 року відповідно наданої заяви про призначення пенсії, яка зареєстрована відділом соціального забезпечення 27.04.1989 року за № 73 призначено пенсію за віком за нормами Закону СРСР „Про державні пенсії", прийнятого Верховною Радою СРСР 14.07.1956 року та Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 № 590, яку з 01.01.1992 року перераховано по матеріалам пенсійної справи за нормами Закону України „Про пенсійне забезпечення", з 01.01.2004 року перераховано за нормами Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вказано, що для обчислення розміру пенсії при призначенні було враховано заробітну плату за 12 місяців за період з 01.04.1988 року по 31.03.1989 року згідно довідки від 28.04.1989 р. № 351 виданої Готвальдівським районним відділом народної освіти. Зазначено, що відповідно до пункту 2 статті 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. Також, вказано, що відповідно до статті 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. Крім того, зазначено, що 15.08.2006 року позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії згідно статті 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вказано, що з 01.08.2006 року проведено перерахунок пенсії позивача згідно поданої заяви та довідки про заробітну плату за № 277 від 13.03.2006 року визначену за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року за період з 01.01.1984 року по 31.12.1988 року (як найбільш вигідний варіант), виданої відділом освіти Зміївської районної державної адміністрації, тобто позивач виявила бажання провести зазначений перерахунок пенсії. Повідомлено, що коефіцієнт заробітку зменшився, але за рахунок застосування показника середньої заробітної плати в галузях економіки України за 2005 рік, розмір пенсії став більшим, ніж той, який позивач отримувала до перерахунку. Вказано, що для обчислення розміру пенсії позивача враховано заробітну плату за період: з 01.01.1984 року по 31.12.1988 року та за весь страховий стаж: з 01.07.2000 року по 25.01.2004 року, з 01.02.2004 року по 24.02.2004 року, з 01.03.2004 року по 28.03.2004 року, з 01.04.2004 року по 26.04.2004 року, з 01.05.2004 року по 26.05.2004 року, з 01.06.2004 року по 29.08.2004 року, з 12.01.2005 року по 28.01.2005 року, з 01.02.2005 року по 23.02.2005 року, з 01.03.2005 року по 24.03.2005 року, з 01.04.2005 року по 21.04.2005 року, з 01.05.2005 року по 26.05.2005 року, з 01.06.2005 року по 30.06.2005 року (коефіцієнт заробітної плати - 1,50836). Додатково повідомлено, що при проведенні перерахунку пенсії враховано довідку про заробітну плату від 13.03.2006 р. № 277 видану відділом освіти Зміївської районної державної адміністрації за період з 01.01.1984 року по 31.12.1988 року, в якій указані уточнені суми заробітної плати з урахуванням доплати за класне керівництво. Зазначено, що відповідно до статті 101 Закону України „Про пенсійне забезпечення" підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її. Також, вказано, що постановою Харківського другого апеляційного адміністративного суду від 25.03.2019 року по справі № 621/1909/18 зобов'язано Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок індивідуального коефіцієнту трудового стажу для розрахунку пенсії позивача і провести перерахунок пенсії із застосуванням індивідуального коефіцієнту трудового стажу 0,51250 за період з 01.10.2017 року. Повідомлено, що з 01.10.2017 року проведено перерахунок пенсії позивача згідно постанови Харківського другого апеляційного адміністративного суду від 25.03.2019 року по справі № 621/1909/18 із застосуванням індивідуального коефіцієнту трудового стажу 0,51250. Вказано, що у травні 2019 року позивач отримала доплату за перерахунок за рішенням суду за період з 01.10.2017 року по 30.04.2019 року в сумі 183 грн. 36 коп. разом з пенсією через поштове відділення.
Як зазначено позивачем, листом від 23 травня 2019 року № 4398-02/50 пенсійний орган протиправно відмовив у перерахунку розміру пенсії позивача із застосуванням коефіцієнту заробітної плати 1,574.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 628 від 22.08.2018 року "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Відповідно до запису № 14581120004005232 від 01.08.2019 року у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань така юридична особа як Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області припинена.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області є правонаступником Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області у спірних правовідносинах.
Позивач, вважаючи, що пенсійним органом допущено протиправну бездіяльність, звернулась з даним позовом до суду.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Частиною 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (далі по тексту - Порядок №22-1) заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Згідно п. 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Згідно положень п.4.3 вказаного Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.
Судом встановлено, що позивач звернулась до відповідача із заявою від 09.04.2019 року складеною в довільній формі, яка не передбачена чиним законодавством.
За правовим висновком Верховного Суду викладеним в постанові від 19.04.2018 року у справі № 601/198/16, - підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані уповноваженому органу ПФУ в установленому порядку.
Відповідно до ч. 5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Зі змісту позовної заяви встановлено, що позивач фактично просить суд зобов'язати відповідача прийняти рішення про перерахунок пенсії.
З огляду на те, що позивач із заявою встановленої форми про перерахунок пенсії не зверталась, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача правових підстав для прийняття рішення щодо перерахунку пенсії позивача, а листом № 4398-02/50 від 23.05.2019 року пенсійного органу прохання позивача викладене в заяві від 09.04.2019 року по суті не розглядалось.
При цьому, позивач не позбавлена можливості звернутись до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії у формі встановленій Порядком №22-1, а саме згідно додатком 3 Порядку №22-1.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні заявлених позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Зміївського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Гагаріна, 15, м. Зміїв, 63404), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м.Харків, майдан Свободи, Держпром, 3-й під'їзд, 2-й поверх) про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.