Рішення від 28.10.2019 по справі 161/17925/19

Справа № 161/17925/19

Провадження № 2-о/161/340/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2019 року

м.Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області

в складі: головуючої судді - Івасюти Л.В.

участю секретаря судового засідання - Мельничук Т.Ю.

з участю заявника ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Луцьку цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Луцький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області про встановлення факту, що має юридичне значення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, в обґрунтування якої зазначив, що він є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилась у м.Донецьку. Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Зазначене місце народження дитини є тимчасово окупованою територією України, визначеною Верховною Радою України.

Встановлення факту народження дитини йому необхідно, щоб отримати свідоцтво про народження.

Посилаючись на вищенаведене, заявник просить встановити факт народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дані про дату та місце її народження та про її батьків.

В судовому засіданні заявник заяву підтримав з мотивів, наведених у ній.

Заінтересована особа - Луцький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану надіслала письмову заяву, в якій просила розглядати справу за відсутності їх представника, заперечень проти поданої заяви не мали.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Копією медичного свідоцтва про народження підтверджується, що ІНФОРМАЦІЯ_2 о 13 год.20хв. в так званій республіці ДНР, у Донецькому центрі охорони материнства і дитинства, народилась дитина жіночої статі ОСОБА_2 вагою 3000грам, її матір'ю є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання якої зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.4-5)

Батько дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який згідно довідки від 21.10.2019р. № 764-5000216184 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , звернувся за встановленням факту народження доньки ОСОБА_2 .

Встановлення факту народження дитини необхідно заявнику для здійснення державної реєстрації народження та отримання свідоцтва про народження дитини.

22.10.2019р. Луцький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області розглянув документи, подані для державної реєстрації народження ОСОБА_2 , та було відмовлено у проведенні державної реєстрації.

Луцький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області відмову обґрунтовує тим, що відповідно до ч.4 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. Згідно з п.п. 1-3 статті 9 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами або особами, передбаченими частиною другою вказаної статті є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ч.1, 2 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

Встановлення факту народження дитини має для заявника юридичне значення, оскільки дозволить йому в подальшому вирішувати питання в інтересах дитини.

Відповідно дост.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно дост.7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована відразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Як випливає із свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 18 квітня 2018 року, виданого Заводським районним у місті Миколаєві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, заявник ОСОБА_1 перебуває з 18 квітня 2018 року у зареєстрованому шлюбі з матір'ю дитини ОСОБА_3 у зареєстрованому шлюбі .

Згідно ч.ч. 3, 4 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року, будь-які органи, їх посадові особи та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не визначеному законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.

З огляду на викладене, суд вважає що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник та його донька, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження його доньки на тимчасово окупованій території, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявниці свідоцтво про народження дитини, видане державним органом України.

Керуючись ст.ст. 2, 259, 263-265, 268, 294, 317-319 ЦПК України, суд-

ухвалив:

Заяву задовольнити.

Встановити факт народження ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , у м. Донецьку Донецької області, батьками якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення , якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_4 .

Заінтересована особа: Луцький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, поштова адреса:43026, Волинська область, м. Луцьк, пр. Соборності, 18.

Суддя Луцького міськрайонного суду Івасюта Л.В.