Ухвала від 24.10.2019 по справі 910/9947/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

24.10.2019Справа № 910/9947/19

За позовом Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської

державної адміністрації) "Київтеплоенерго";

до Державного підприємства "Енергоринок";

про стягнення 242 436 934,35 грн

Суддя Привалов А.І.

За участю представників сторін:

від позивача: Лінніченко Д.О., довіреність № 30/07/19-01 від 30.07.2019;

від відповідача: Копильний Я.І., довіреність № 36 від 11.09.2019;

Темченко О.О., довіреність № 32 від 05.12.2018.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Державного підприємства "Енергоринок" про стягнення 242 436 934,35 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані порушенням відповідачем зобов'язань за Договором №15390/01 від 31 липня 2018 року, внаслідок чого виникла заборгованість у сумі 241 979 493,66 грн, за порушення строків сплати якої нараховано 3% річних за період з 01.07.2019 по 23.07.2019 у сумі 457 440,69 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.07.2019 позовну заяву Комунального підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" до Державного підприємства "Енергоринок" про стягнення 242 436 934,35 грн. залишено без руху.

19.08.2019 через канцелярію суду від Комунального підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго"надійшли пояснення та документи на виконання ухвали суду від 30.07.2019.

Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.09.2019 відкрито провадження у справі № 910/9947/19 та ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження з огляду на складність справи. Підготовче засідання призначено у справі на 03.10.2019.

27.09.2019 через загальний відділ Господарського суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти позову заперечує.

03.10.2019 через загальний відділ Господарського суду міста Києва від позивача надійшла відповідь на відзив.

В підготовчому засіданні, відповідно до ч. 5 ст. 183 ГПК України, було оголошено перерву до 24.10.2019.

23.10.2019 через загальний відділ Господарського суду міста Києва від позивача надійшло клопотання про вирішення питання про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

24.10.2019 перед початком судового засідання через канцелярію суду від позивача надійшло клопотання про витребування доказів; від відповідача - заперечення на відповідь на відзив і клопотання про залучення до участі у справі Кабінету Міністрів України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору; клопотання про залучення до участі у справі Міністерства енергетики та захисту довкілля України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору; клопотання про залучення до участі у справі Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Представник позивача в судовому засіданні 24.10.2019 підтримав позовні вимоги, заперечив проти залучення третіх осіб та підтримав клопотання про витребування доказів.

Представники відповідача подали клопотання про розгляд справи у закритому судовому засіданні, оскільки відкритий судовий розгляд у даній справі може мати наслідком розголошення конфіденційної інформації, що має обмежений доступ.

Також, представники відповідача просили задовольнити клопотання про залучення третіх осіб, поданих через канцелярію суду.

Розглянувши клопотання Державного підприємства "Енергоринок" про розгляд справи у закритому судовому засіданні, суд відзначає наступне.

Статтею 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що судові рішення, судові засідання та інформація щодо справ, які розглядаються судом, є відкритими, крім випадків, установлених законом. Ніхто не може бути обмежений у праві на отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа має право на вільний доступ до судового рішення в порядку, встановленому законом.

Інформація про суд, який розглядає справу, сторони спору та предмет позову, дату надходження позовної заяви, апеляційної, касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення, стадії розгляду справи, місце, дату і час судового засідання, рух справи з одного суду до іншого є відкритою та підлягає невідкладному оприлюдненню на офіційному веб-сайті судової влади України, крім випадків, установлених законом.

Розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених законом. У відкритому судовому засіданні мають право бути присутніми будь-які особи. У разі вчинення особою дій, що свідчать про неповагу до суду або учасників судового процесу, така особа за вмотивованим рішенням суду може бути видалена із зали судового засідання.

Учасники судового процесу, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав.

Розгляд справи у закритому судовому засіданні допускається за вмотивованим рішенням суду виключно у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.ч. 8, 9 ст. 8 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, установлених законом. Про розгляд справи у закритому судовому засіданні постановляється ухвала. Суд ухвалою може оголосити судове засідання закритим повністю або закритою його частину.

Проте, з поданого відповідачем клопотання та доданих до справи доказів не вбачається жодних обставин, які б обґрунтовували необхідність розгляду справи №910/9947/19 у закритому судовому засіданні.

Крім того, розглянувши подані відповідачем клопотання про залучення третіх осіб, дослідивши матеріали справи, суд відзначає слідуюче.

Відповідно до ст. 50 Господарського процесуального кодексу України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України "Про ринок електричної енергії", формування та реалізацію державної політики в електроенергетиці здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та інші органи державної влади відповідно до законодавства.

За таких обставин, враховуючи що Кабінет Міністрів України здійснює формування та реалізацію державної політики в електроенергетиці, шляхом прийняття постанов, які забезпечують функціонування Оптового ринку електричної енергії (ОРЕ), приймаючи до уваги, що діяльність ОРЕ регулюється спеціальними законодавством у сфері енергетики, нормативно - правовими актами органів державної влади - Міністерства енергетики та захисту довкілля України та постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання відповідача та залучити до участі у справі Кабінет Міністрів України, Міністерство енергетики та захисту довкілля України та Національну комісію, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Відповідно до ст. 179 Господарського процесуального кодексу України, у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі або ухвалі, постановленій у підготовчому засіданні (якщо третіх осіб було залучено у підготовчому засіданні), треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, мають право подати письмові пояснення щодо позову або відзиву. Учасники справи мають право подати відповідь на такі пояснення до закінчення підготовчого провадження.

Згідно ст. 168 Господарського процесуального кодексу України, у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову. До пояснень третьої особи застосовуються правила, встановлені частинами третьою - сьомою статті 165 цього Кодексу.

Крім цього, за змістом частини третьої статті 177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність продовження строку підготовчого провадження на 30 днів.

Також, за результатом дослідження матеріалів справи та заслуховування пояснень учасників судового процесу, суд дійшов висновку про часткове задоволення клопотання позивача про витребування доказів.

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.

Отже, враховуючи залучення третіх осіб, необхідність повідомлення їх про розгляд даної справи та з метою надання їм часу для подання письмових пояснень, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання у даній справі.

Відповідно до ч. 7 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України, у разі відкладення підготовчого засідання або оголошення перерви підготовче засідання продовжується зі стадії, на якій засідання було відкладене або у ньому була оголошена перерва.

Керуючись статтями 8, 9, 50, 81, 168, 177, 179, 183, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

УХВАЛИВ:

1. Відмовити в задоволенні клопотання Державного підприємства "Енергоринок" про розгляд справи у закритому судовому засіданні.

2. Клопотання Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" про витребування доказів задовольнити частково.

3. Клопотання Державного підприємства "Енергоринок" про залучення третіх осіб - задовольнити.

4. Залучити до участі у розгляді справи третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Кабінет Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2) (третя особа-1).

5. Залучити до участі у розгляді справи третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Міністерство енергетики та захисту довкілля України (01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 30) (третя особа-2).

6. Залучити до участі у розгляді справи третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19) (третя особа-3).

7. Зобов'язати позивача у строк до 11.11.2019 надати суду:

- докази направлення на адресу Кабінету Міністрів України, Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг копії позовної заяви з додатками та копії відповіді на відзив.

8. Зобов'язати відповідача у строк до 11.11.2019 надати суду:

- докази направлення на адресу Кабінету Міністрів України, Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг копії відзиву на позовну заяву та заперечень на відповідь на відзив.

9. Витребувати у Державного підприємства "Енергоринок" у строк до 11.11.2019:

- інформацію щодо наявності/відсутності на момент розгляду справи поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії;

- інформацію щодо наявності/відсутності на момент розгляду справи на поточному рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії коштів для оплати отриманої електричної енергії.

10. Запропонувати Кабінет Міністрів України, Міністерство енергетики та захисту довкілля України та Національну комісію, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг надати суду письмові пояснення з приводу заявлених позовних вимог та докази на підтвердження викладених обставин, з урахуванням положень ч. 3-7 ст. 165 ГПК.

11. Продовжити строк підготовчого провадження у справі № 910/9947/19 на 30 днів.

12. Підготовче засідання відкласти на 21.11.19 о 11:30 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 17 .

13. Зобов'язати учасників процесу направити в судове засідання своїх представників, повноваження яких оформити у відповідності з вимогами ст. 60 Господарського процесуального кодексу України, а також надати належним чином засвідчені копії документів, що підтверджують повноваження представників.

14. Попередити сторін, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 135 Господарського процесуального кодексу України суд має право стягувати в дохід Державного бюджету України з винної особи штраф у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу.

15. Нагадати, що сторони відповідно до ст. 192 Господарського процесуального кодексу України, можуть укласти мирову угоду на будь-якій стадії судового процесу.

16. Всі заяви, клопотання, пояснення подати до суду в строк до 15.11.2019 з дотриманням вимог до форми та змісту заяв з процесуальних питань, встановлених статтею 170 Господарського процесуального кодексу України.

17. Повідомити учасників справи, що інформація по справі, яка розглядається, доступна на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://court.gov.ua/fair/.

18. Дана ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та оскарженню не підлягає.

Суддя А.І. Привалов