15.10.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/542/19
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Рочняк О. В.,
секретар судового засідання Клапків Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Акціонерного товариства "Українська залізниця"
вул. Тверська ,5 , м. Київ,03680
в особі її регіональної філії " Львівська залізниця"
вул.Гоголя ,1,м. Львів ,79007
до відповідача: Управління соціального захисту населення Снятинської районної державної адміністрації
вул.Шевченка ,4, м. Снятин , Івано-Франківська область , 78300
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - фінансове управління Снятинської РДА.
про стягнення заборгованості в сумі 54 000 грн 00 коп
учасники судового процесу:
від позивача: Левчук Іван Михайлович;
від відповідача: Матейчук Галина Іванівна;
від третьої особи: представник не з"явився;
ВСТАНОВИВ: Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі її регіональної філії "Львівська залізниця" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Управління соціального захисту населення Снятинської районної державної адміністрації про стягнення заборгованості в сумі 54 000 грн 00 коп.
Позов мотивовано тим, що в порушення умов договору про компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом в приміському сполученні, укладеного між сторонами, не виконано зобов"язань щодо своєчасної та повної компенсації наданих пільг населенню в сумі 54000 грн.
Згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 03.06.2019, суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі, постановив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи по суті призначив на 18.06.2019; встановив сторонам строк для надання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечення.
В судовому засіданні 18.06.2019 Господарський суд Івано-Франківської області постановив ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, про відкладення розгляду справи по суті на до 17.07.2019.
08.07.2019 до господарського суду від відповідача - Управління соціального захисту населення Снятинської районної державної адміністрації надійшла заява №1572/02-19/05 від 02.07.2019 (вх.№11739/19) про застосування строків позовної давності по справі №909/542/19 та відзив на позовну заяву №1570/02-18/05 від 02.07.2019 (вх.№11738/19).
В судовому засіданні 17.07.2019 представником позивача подано клопотання про приєднання до матеріалів справи додаткового доказу.
Суд повернув без розгляду клопотання позивача про приєднання до матеріалів справи додаткового доказу, про що постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання, мотивуючи тим, що, позивачем не дотримано вимог ч.9 ст.80 Господарсько процесуального кодексу України, а саме не подано доказів підтвердження надсилання копій даного клопотання іншим учасникам справи - відповідачу.
В судовому засіданні 17.07.2019 Господарський суд Івано-Франківської області постановив ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, про оголошення перерви до 05.08.2019, про що присутній представник позивача повідомлений під розписку про дату наступного судового засідання, а відповідач - ухвалою-повідомленням.
22.07.2019 до господарського суду від позивача надійшли заперечення на відповідь на відзив №ДН-4-2/1600 від 18.07.2019 (вх.№12737/19) та клопотання №ДН-4-2/1601 від 18.07.2019 (вх.№14279/19) про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - фінансове управління Снятинської районної державної адміністрації.
Відповідно до ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 05.08.2019, суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого провадження; залучив до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - фінансове управління Снятинської РДА; підготовче засідання призначив на 05.09.2019 та зобов"язав третю особу фінансове управління Снятинської РДА у п'ятиденний строк, з дня отримання позовної заяви надати суду письмові пояснення по справі та надати суду копії документів, на підставі яких управлінням соціального захисту населення внесено на облік заборгованість 54000 компенсації за пільгові перевезення в приміському сполученні за 2015 рік, зокрема у 2016-2017 роках.
В підготовчому засіданні 05.09.2019 представником позивача подано суду клопотання (вх.№15129/19) про приєднання до матеріалів справи доказів направлення третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - фінансовому управлінню Снятинської РДА копії позовної заяви з додатками (фіскальний чек від 08.08.2019; накладну "Укрошти" від 08.08.2019 №7601502921257; опис вкладення від 08.08.2019 та копію супровідного листа № ДН -4-2/1762 від 08.08.2019).
У підготовчому засіданні 05.09.2019 суд постановив ухвалу, згідно якої зобов"язав третю особу - фінансове управління Снятинської районної державної адміністрації виконати вимоги ухвали від 05.08.2019 у повному обсязі, а саме у п'ятиденний строк, з дня отримання даної ухвали надати суду копії документів, на підставі яких управлінням соціального захисту населення Снятинської РДА внесено на облік заборгованість 54000 компенсації за пільгові перевезення в приміському сполученні за 2015 рік у 2017 році або повідомити суду про неможливість подання витребуваних судом доказів та без виходу до нарадчої кімнати постановив ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, про відкладення підготовчого засідання на 26.09.2019.
20.09.2019 від фінансового управління Снятинської районної державної адміністрації до суду надійшли пояснення №147/02-28 від 17.09.2019 (вх.№16137/19).
20.09.2019 від відповідача надійшло заперечення на відповідь на відзив №1992/02-19/05 від 13.09.2019 (вх.№16141/19).
У підготовчому засіданні 26.09.2019 представник позивача надав суду заяву №ДН-4-2/2099 від 25.09.2019 (вх.№16472/19) про поновлення терміну позовної давності для звернення з позовом до суду.
Згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 26.09.2019, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 15.10.2019.
В судовому засіданні 15.10.2019 представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просить суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та в запереченні на відповідь на відзив. Просить суд застосувати до спірних правовідносин строк позовної давності.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - фінансове управління Снятинської РДА не скористалася передбаченим Господарським процесуальним кодексом України правом на участь представників у підготовчому засіданні, хоча, у відповідності до ст.ст.120, 242 ГПК України, належним чином повідомлені про день, час і місце підготовчого засідання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з"ясувавши всі обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, давши оцінку доказам у відповідності до ст.86 ГПК України, суд встановив таке.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ,ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
23.01.2015 між Управлінням соціального захисту населення Снятинської РДА (платник) та державним територіально-галузевим об"єднанням "Львівська залізниця" (перевізник), правонаступником якого є Акціонерне товариство "Українська залізниця", укладено договір №11/12 про компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом.
У відповідності до п.1.1. вказаного договору, перевізник зобов"язується надавати послуги з перевезення окремих категорій громадян, які відповідно до чинного законодавства мають право на пільговий проїзд (надалі пільгові категорії громадян), а платник здійснює компенсаційні виплати за перевезення пільгових категорій громадян, які оформили пільгові проїзні документи, в повному обсязі.
Згідно п.1.2 договору, при здійсненні компенсаційних виплат за перевезення пільгових категорій громадян сторони керуються ЗУ "Про Державний бюджет України" на відповідний рік з урахуванням статей 46, 102 Бюджетного кодексу України, постановою КМ України від 16.12.2009 №1359 "Про затвердження Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян" та постановою КМ України від 04.03.2002 №256 "Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету".
До зобов"язань перевізника, згідно з розділом ІІ договору, належить, зокрема: забезпечити пільговий проїзд залізничним транспортом загального користування з застосуванням пільгових тарифів пільгових категорій громадян, які звернулися до перевізника за отриманням послуг з пільгового проїзду залізничним транспортом та належним чином оформили пільгові проїзні документи (п.п. 2.1.1.); подавати щомісячно, не пізніше 2 числа місяця наступного звітного періоду платнику рахунок на суму, що підлягає компенсації за пільговий проїзд та облікові форми, відповідно до Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, які мають відповідати розрахункам згідно актів звірки затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009№ 1359 (п.2.1.4); до 2-го числа місяця наступного за звітним періодом, подавати відповідним головним розпорядникам коштів акти звіряння розрахунків (у 2-х примірниках) із платником щодо надання за минулий місяць пільгового проїзду окремим категоріям громадян (2.1.5).
Згідно п.п. 2.2.1 перевізник має право на компенсацію за пільгові перевезення окремих категорій громадян в межах субвенцій передбачено бюджетом на поточний рік.
До зобов"язань платника, згідно з розділом ІІ договору, належить, зокрема: щомісячно в повному обсязі здійснювати компенсаційні виплати за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян згідно з поданими перевізником рахунками на суму, яка підлягає компенсації та обліковими формами в межах субвенцій передбачено бюджетом на поточний рік (п.2.3.1); передбачати у своєму бюджеті кошти, які будуть спрямовані на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом в межах субвенцій передбачено бюджетом з урахуванням заборгованості за попередній період (п.п. 2.3.2); забезпечити протягом 3-х робочих днів перевірку поданого перевізником розрахунку суми компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян, підписання актів звіряння розрахунків(за надані послуги) та направлення одного примірника перевізнику. В разі наявності зауважень платник протягом 3-х робочих днів повертає зазначені документи на доопрацювання разом з мотивованою відмовою від їх прийняття ( 2.3.3.); здійснювати перерахування коштів, передбачених на проведення компенсаційних витрат за пільговий проїзд окремих категорій населення ( 2.3.4).
Відповідно до п.3.1 договору, ціна договору , в будь-якому разі складає фактичні збитки перевізника від перевезень окремих категорій громадян, що мають відповідні пільги, які не повинні перевищувати сум планових кошторисних призначень.
Сума договору складає 670 000 грн (п.3.3.)
Згідно з п.7.1 договору, даний договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і діє в частині надання послуг з перевезення пільгових категорій громадян до 31 грудня 2015 року, а в частині здійснення компенсаційних виплат - до їх повного погашення.
Згідно розрахунків, збитки від перевезення пільгових категорій громадян Снятинського району за 2015 рік становлять:
- за січень 2015 року - 52827 грн 40 коп.; за лютий 2015 року - 59106 грн 50 коп; за березень 2015 року - 65167 грн 25 коп.; за квітень 2015 року - 67 777 грн 93 коп; за травень 2015 року - 71183 грн 30 коп.; за червень 2015 року - 67772 грн 81 коп; за липень 2015 року - 67162 грн 30 коп.; - за серпень 2015 року - 58577 грн 41 коп; за вересень 2015 року - 64270 коп.; за жовтень 2015 року - 59664 грн 32 коп; за листопад 2015 року - 58310 грн 00 коп.; - за грудень 2015 року - 56322 грн 79коп.
Відповідно до плану асигнувань загального фонду бюджету на 2015 рік, складеного управлінням соціального захисту населення Снятинської районної державної адміністрації закладено на 2015 рік 670000 грн.
Сторонами підписано акт звірки розрахунків станом на 01.01.2016, в якому вказано, що відповідно до фактично спожито в межах норм - 670000 грн, профінансовано 616000 грн, станом на 01.01.2016 зареєстрована кредиторська заборгованість становить 54000 грн. Вказаний акт підписано обома сторонами та скріплено їх печатками.
Листом від 10.02.2017 №1172/02-28/05 Фінансового управління Снятинської РДА надано відповідь на лист-звернення позивача від 22.09.2016 про те, що враховуючи незабезпеченість коштами немає можливості виділити кошти з районного бюджету на погашення заборгованості, яка виникла за 2015 рік та поточне нарахування по відшкодуванню компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Також, повідомлено, що дане питання буде розглядатися повторно при перегляді бюджету, за умови перевиконання дохідної частини районного бюджету станом на 01.04.2017.
Листом від 16.05.2017 №530/02-28/21 Фінансового управління Снятинської РДА надано відповідь на лист-звернення позивача від 18.04.2017, в якому вказано, що в даний час немає можливості виділити кошти з районного бюджету на погашення заборгованості державного бюджету, яка виникла за 2015 рік та 2016 рік, поточне нарахування 2017 року по відшкодуванню компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Одночасно повідомлено, що дане питання буде розглядатися повторно при перегляді бюджету, у разі перевиконання дохідної частини районного бюджету станом на 01.07.2017 .
Відповідно до постанови КМ України від 25.06.2014 №200 "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" і є правонаступником усіх прав і обов"язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту. З 01.12.2015 ДТГО "Львівська залізниця" здійснює діяльність в якості регіональної філії "Львівська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця". Згідно постанови КМ України №938 від 31.10.2018 змінено тип ПАТ "Українська залізниця" з публічного на приватне та перейменовано його назву в Акціонерне товариство "Українська залізниця". Відповідні записи внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД ТА МОТИВИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
Згідно зі ст.19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" виключно законами України визначаються, зокрема: пільги щодо оплати транспортних послуг та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Соціальні пільги на пасажирські перевезення для ряду категорій громадян встановлено, зокрема, «Міжурядовою Угодою про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них» від 12.03.1993, Законами України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", «Про охорону дитинства", «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі визначає Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян (затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 №1359) (далі - Порядок № 1359).
Згідно з пунктом 3 Порядку №1359, облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформлені та видані пасажирам безоплатні або пільгові проїзні документи (квитки).
Пунктом 4 Порядку №1359 визначено, що сума недоотриманих коштів обчислюється в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа (квитка) як різниця між повною вартістю проїзду, встановленою згідно з діючими тарифами для відповідного виду сполучення, маршруту прямування, категорії поїзда та вагона, і вартістю проїзду, що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг; інформація про оформлені та видані пасажирам безоплатні та пільгові проїзні документи (квитки) включається до місячної станційної звітності.
Сума недоотриманих коштів включається до місячної станційної звітності області, на території якої був придбаний пільговий проїзний документ (квиток), незалежно від місця проживання (навчання) пасажира (пункт 7 Порядку №1359).
У пункті 9 Порядку №1359 визначено, що на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком.
Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом.
Пункт 10 Порядку №1359 передбачає, що залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми.
Головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки у п"ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці (пункт 11 Порядку №1359).
Частиною 5 статті 9 Закону № 273/96-ВР передбачено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян визначається Порядком обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженого Постановою КМ України від 19.03.1997 № 252 (далі -Порядок №256).
Згідно з пунктом 2 Порядку №256, фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі.
Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (головні розпорядники коштів) (пункт 3 Порядку № 256).
Пунктом 5 Порядку №256 передбачено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення).
Відповідно до пункту 6 Порядку № 256, фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.
Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій в межах отриманих коштів за відповідним видом послуг (витрат) перераховуються протягом двох операційних днів на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків (пункт 8 Порядку №256).
Враховуючи все вищенаведене, у цьому випадку головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є Управління соціального захисту населення Снятинської РДА.
Таким чином, між сторонами виникли правовідносини з надання позивачем окремим категоріям населення послуг із перевезення залізничним транспортом на пільговій основі, в яких відповідач як розпорядник відповідних коштів зобов'язаний здійснювати розрахунки з залізницею, яка надає послуги особам, які згідно з чинним законодавством мають право на соціальні пільги.
Сторонами не заперечується ні факт надання таких послуг, ні їх вартість, ні наявність кредиторської заборгованості за грудень 2015 року в сумі 54000 грн.
Однак, відповідач просить застосувати строк позовної давності у справі.
Перш ніж застосовувати позовну давність, господарський суд повинен з'ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду.
Згідно з ч. 1 ст. 193 ГК України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Отже, слід дійти висновку, що відповідач зобов'язаний здійснити розрахунки із позивачем щодо спірних послуг, наданих особам, які згідно з чинним законодавством мають право на соціальні пільги, а відсутність бюджетних призначень на ці видатки не є підставою для звільнення відповідача від виконання встановленого чинним законодавством зобов'язання.
Чинним законодавством України дійсно не врегульовано порядку проведення погашення заборгованості бюджетних установ у випадках, коли поточні бюджетні асигнування не покривають всі зобов"язання за укладеними договорами.
Однак, ч. 2 статті 218 ГК України та статтею 617 ЦК України не передбачено такої підстави для звільнення від відповідальності, як відсутність у боржника необхідних коштів.
Закон України "Про залізничний транспорт" та Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України затверджені наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 27.12.2006 №1196 не передбачають жодного обмеження щодо надання послуг у разі відсутності коштів на зазначені цілі.
Як визначено в ст.7 та ст.13 Господарського процесуального кодексу України правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності та змагальності сторін.
Згідно вимог ст.74, 76, 77, 78, 79 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами.
Доказів виконання зобов"язань за договором №11/12 від 23.01.2015 відповідач суду не надав.
З огляду на викладене, судом встановлено, що право позивача, за захистом якого той звернувся до суду порушене, а вимога позивача про стягнення із відповідача коштів за договором про компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом є обґрунтованою.
Разом з тим, суд дійшов висновку про відмову у позові у зв"язку зі спливом позовної давності на звернення до суду з огляду на таке.
Статтею 256 Цивільного кодексу України передбачено, що позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Статтею 257 ЦК України передбачено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. За зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання (ч.ч. 1, 5 ст. 261 Цивільного кодексу України).
Суд бере до уваги постанову Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду по справі №910/16481/16 від 12.09.2018 в якій зазначено, що початок перебігу позовної давності визначається статтею 261 ЦК України і пов'язується не стільки зі строком дії (припинення дії) договору, скільки з певними моментами (фактами), які свідчать про порушення прав особи.
Позивач звернувся з позовом до суду за захистом свого порушеного права 27 травня 2019 року, що підтверджується відбитком штемпеля пошти на конверті, адресованому Господарському суду Івано-Франківської області.
Разом з тим, позивач про факт наявності заборгованості відповідача - Управління соціального захисту Снятинської РДА по компенсації витрат на пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом за грудень 2015 року дізнався чи міг дізнатися після підписання сторонами акту звірки взаєморозрахунків станом на 01.01.2016, підписання якого крім того, за наявності первинних документів, свідчить про визнання відповідачем боргу та перериває строк позовної давності.
Клопотання позивача про поновлення пропущеного строку позовної давності не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Так, позивач вважав, що листи фінансового управління Снятинської РДА від 10.02.2017 та 16.05.2017, де вказано про те, що станом на 01.01.2017 року по головному розпоряднику - управлінню соціального захисту населення Снятинської РДА згідно звіту №7 про заборгованість за бюджетними коштами складає 54000 грн, яка утворилася за рахунок недофінансованих субвенцій з державного бюджету за 2015 рік, свідчить про визнання відповідачем - управлінням соціального захисту населення Снятинської РДА боргу, що створює переривання перебігу позовної давності, а тому на момент подання позову такий термін не було пропущено.
Підставою для визнання поважними причини пропуску строку позовної давності позивач зазначає ненадання третьою особою без самостійних вимог на стороні відповідача - фінансовим управлінням Снятинської РДА, залученою судом під час розгляду справи, копій документів, на підставі яких управлінням соціального захисту населення Снятинської РДА внесено на облік заборгованість 54000 грн компенсації за пільгові перевезення в приміському сполученні за 2015 рік у 2017 році.
Наведені позивачем підстави для поновлення про поновлення пропущеного строку позовної давності не є поважними виходячи з того, що фінансове управління Снятинської РДА не є відповідачем у даній справі, його листи чи інші докази не можуть вважатися вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов"язку в розумінні ст.264 ЦК України, і не може бути підставою для переривання перебігу позовної давності.
Судовий збір, у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 13, 129, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
у позові відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 28.10.2019
Суддя О.В. Рочняк