справа №1.380.2019.004960
про повернення позовної заяви
28 жовтня 2019 року м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сидор Н.Т., перевіривши виконання позивачем вимог ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України за позовом директора ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
- визнати незаконним рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з розгляду питань пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій від 06.09.2018 про залишення без розгляду документів про встановлення позивачу статусу учасника бойових дій;
- зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 з розгляду питань пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій розглянути подані позивачем документи та надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій.
Одночасно із позовною заявою позивач подав заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Ухвалою судді від 01.10.2019 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк та спосіб для усунення зазначених у ній недоліків, а саме - у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали подати позовну заяву та її копії для відповідача, в якій зазначити: адресу електронної пошти позивача чи вказати про відсутність такої, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти відповідача; додати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, в якій вказати інші підстави для поновлення строку, ніж ті, які зазначені у заяві, поданій одночасно із адміністративним позовом та докази поважності причин його пропуску, в тому числі подати докази отримання оскаржуваного рішення.
21.10.2019 на усунення встановлених суддею ухвалою від 01.10.2019 недоліків, позивачем подано, серед іншого, заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з цим позовом.
В обґрунтування заяви позивач посилається на те, що в даний час перебуває на військовій службі по контракту у Державній прикордонній службі і виконує обов'язок по захисту кордонів України, тому не завжди має можливість ходити по інстанціях щодо питання надання йому статусу учасника бойових дій. Вказує на те, що саме зайнятість на службі та неналежні дії військових чинів, які зобов'язані були надати йому допомогу в отриманні заслуженого статусу учасника бойових дій, спричинило пропуск позивачем строку звернення з позовом до адміністративного суду.
Вирішуючи заяву позивача про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, суддя виходить з наступного.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З позовною заявою про оскарження рішення від 06.09.2018 ОСОБА_1 звернувся лише у вересні 2019 року, тобто поза межами встановленого процесуальним законом строку звернення до суду.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Так, за відсутності належного обгрунтування позивачем підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними, ухвалою судді від 01.10.2019 зобов'язано позивача у відповідності ч. 1 ст. 123 КАС України подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, в якій вказати інші підстави для поновлення строку, ніж ті, які зазначені у заяві, поданій одночасно із адміністративним позовом та докази поважності причин його пропуску.
Втім, у поданій на виконання вимог ухвали судді від 01.10.2019 заяві про поновлення пропущеного строку звернення до суду позивач не наводить жодних інших підстав для поновлення строку, ніж ті, які зазначені у заяві, поданій одночасно із адміністративним позовом, натомість акцентує увагу на тому, що перебуває на військовій службі, а тому не завжди має можливість ходити по інстанціях щодо питання надання йому статусу учасника бойових дій.
Суддя звертає увагу, що дотримання строків звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Вона дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій. Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності у публічно-правових відносинах.
Слід також зазначити, що дотримання строків звернення до суду з адміністративним позовом є однією з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень щодо строку розгляду адміністративних справ, оскільки захист прав, свобод та інтересів осіб безпосередньо залежить від меж їх реалізації у часі.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
При цьому необхідно враховувати, що практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа Стаббігс та інші проти Великобританії, справа Девеер проти Бельгії).
Поряд з цим, суддя зауважує, що поважними причинами пропуску строку на звернення до суду можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.
Суддя враховує, що обов'язковою умовою поновлення судом строків на звернення до адміністративного суду є існування поважної причини (певних обставин або обставини, за яких своєчасне здійснення процесуальної дії було неможливим або утрудненим) пропуску такого строку, факт якої має підтверджуватися належними та допустимими доказами.
Таким чином, покликання позивача на його зайнятість на військовій службі не може слугувати поважною причиною пропуску строку звернення до суду, адже, у силу ч. 1 ст. 55 КАС України, сторона може брати участь у судовому процесі не лише особисто, а й через представника.
Так, відповідно до ст. 16 КАС України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою, в тому числі і безоплатною. Обставин, що перешкоджали ОСОБА_1 реалізувати своє право на звернення до суду через представника, як і жодних інших підстав, які б давали можливість дійти висновку про поважність причин пропуску строку звернення до суду із цією позовною заявою позивачем не вказано.
Згідно з п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених ч. 2 ст. 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 КАС України, окрім іншого встановлено, що якщо вказані позивачем підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Зважаючи на викладене, суддя доходить висновку, що підстави, вказані позивачем у заяві про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, слід визнати неповажними, у зв'язку з чим позовна заява підлягає поверненню.
При цьому позивачеві роз'яснюється, що згідно з ч. 8 ст. 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст. ст. 122, 123, 169, 171, 243, 248, 250, 256, 293-295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суддя
у задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії повернути позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її постановлення. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на ухвалу суду подається до або через суд першої інстанції, який постановив таку ухвалу.
Суддя Сидор Н.Т.