Справа № 127/14269/19
Провадження № 2/127/1964/19
18.10.2019 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Федчишена С.А.,
при секретарі Підвисоцькій О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Вінницький науково - дослідний та проектний інститут землеустрою», за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору приватного акціонерного товариства «Зернопродукт МХП», Краснопільської сільської ради про визнання недійсними результатів земельних торгів та визнання недійсним договору, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Державного підприємства «Вінницький науково - дослідний та проектний інститут землеустрою», за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору приватного акціонерного товариства «Зернопродукт МХП», Краснопільської сільської ради про визнання недійсними результатів земельних торгів та визнання недійсним договору. Позов мотивовано тим, що з інформації у відкритому доступі, розміщеної на офіційному веб-сайті Держгеокадастру України ОСОБА_1 стало відомо про проведення земельних торгів у формі аукціону, предметом яких була земельна ділянка державної власності сільськогосподарського призначення кадастровий номер 0523787400:01:000:0338, місце розташування Вінницька область, Теплицький район, Тополівська сільська рада, площа земельної ділянки 14.3867, цільове призначення земельної ділянки 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Організатором вказаних земельних торгів була Краснопільська сільська рада Гайсинського району Вінницької області, а виконавцем - Державне підприємство «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою». 8 лютого 2019 року позивач подав Державному підприємству «Вінницький науково- дослідний та проектний інститут землеустрою» в особі представника виконавця ОСОБА_2 всі необхідні документи для участі у вказаних земельних торгах, які передбачені ч. 7 ст. 137 Земельного кодексу України, в тому числі: заяву про участь у земельних торгах; копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера фізичної особи-платника податків; копії документів, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (квитанції від 8 лютого 2019 року). Після прийняття від позивача вказаних документів ОСОБА_2 , відповідно до вимог ч. 8 ст. 137 Земельного кодексу України, видав довідку про отримання документів із зазначенням їх переліку, вхідний квиток та інформаційну картку на лот і картку учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів). Наведене підтверджує отримання Державним підприємством «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» всіх необхідних документів, засвідчених відповідно до вимог ст. 137 Земельного кодексу України та допуску Позивача до проведення земельних торгів, призначених на 14 лютого 2019 року. Прибувши для реєстрації в участі у земельних торгах 14 лютого 2019 року о 10 год. 00 хв., які проводились за адресою м . Вінниця , вул . Келецька,63 (зал засідань) Позивача не допустили до участі в земельному аукціоні, оскільки за словами ОСОБА_2 кошти реєстраційного та гарантійного внесків, які Позивач сплатив згідно квитанції від 8 лютого 2019 року надійшли на рахунок Державного підприємства «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» з запізненням. Розмову з ОСОБА_2 Позивач записав на диктофон телефону, про запис розмови він знав. Після усної відмови в допуску до участі в аукціоні, Позивач письмово звернувся до керівника Державного підприємства «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» з заявою в якій просив пояснити причини не допуску його до аукціону. В кінці березня 2019 року Позивач отримав офіційну відповідь Державного підприємства «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про те, що він з невідомих причин не був зареєстрований та не отримав табличку з номером як представник учасника, тому і не був допущений до торгів. З інформації у відкритому доступі, розміщеної на офіційному веб-сайті Держгеокадастру України Позивачу стало відомо, що переможцем аукціону було визнано Приватне акціонерне товариство "ЗЕРНОПРОДУКТ МХП". Позивач вважає, що дії Державного підприємства «Вінницький науково- дослідний та проектний інститут землеустрою» по умисній не реєстрації його для участі у аукціоні є незаконними та просить визнати недійсними та скасувати результати земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 0523787400:01:000:0338, місце розташування Вінницька область, Теплицький район, Тополівська сільська рала , площа земельної ділянки 14,3867, цільове призначення земельної ділянки 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які відбулись 14.02.2019року. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення кадастровий номер 0523787400:01:000:0338, місце розташування Вінницька область, Теплицький район, Тополівська сільська рала , площа земельної ділянки 14,3867, цільове призначення земельної ділянки 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва укладений між ПАТ «Зернопродукт МХП» та Краснопільською сільською радою Гайсинського району за наслідками земельних торгів у формі аукціону, який відбувся 14.02.2019року.
Ухвалою суду від 06.06.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження.
03.09.2019року ухвалою суду закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали за обставин викладених в ньому, просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, заперечувала щодо його задоволення.
Представники третіх осіб в судове засідання не з'явились з невідомих суду причин.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, показання свідка, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову, з наступних підстав.
При розгляді справи судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що з інформації у відкритому доступі, розміщеної на офіційному веб-сайті Держгеокадастру України ОСОБА_1 стало відомо про проведення земельних торгів у формі аукціону, предметом яких була земельна ділянка державної власності сільськогосподарського призначення кадастровий номер 0523787400:01:000:0338, місце розташування Вінницька область, Теплицький район, Тополівська сільська рада, площа земельної ділянки 14.3867, цільове призначення земельної ділянки 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Організатором вказаних земельних торгів була Краснопільська сільська рада Гайсинського району Вінницької області, а виконавцем - Державне підприємство «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
8 лютого 2019 року позивач подав Державному підприємству «Вінницький науково- дослідний та проектний інститут землеустрою» в особі представника виконавця ОСОБА_2 всі необхідні документи для участі у вказаних земельних торгах, які передбачені ч. 7 ст. 137 Земельного кодексу України, в тому числі: заяву про участь у земельних торгах; копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера фізичної особи-платника податків; копії документів, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (квитанції від 8 лютого 2019 року).
Після прийняття від позивача вказаних документів ОСОБА_2 , відповідно до вимог ч. 8 ст. 137 Земельного кодексу України, видав довідку про отримання документів із зазначенням їх переліку, вхідний квиток та інформаційну картку на лот і картку учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів).
Прибувши для реєстрації в участі у земельних торгах 14 лютого 2019 року о 10 год. 00 хв., які проводились за адресою м. Вінниця , вул . Келецька , 63 (зал засідань) Позивача не допустили до участі в земельному аукціоні, оскільки з усною відповіді ОСОБА_2 кошти реєстраційного та гарантійного внесків, які Позивач сплатив згідно квитанції від 8 лютого 2019 року надійшли на рахунок Державного підприємства «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» з запізненням.
В кінці березня 2019 року Позивач отримав офіційну відповідь Державного підприємства «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про те, що він з невідомих причин не був зареєстрований та не отримав табличку з номером як представник учасника, тому і не був допущений до торгів.
Процедура реєстрації учасників аукціону регламентована положеннями Земельного кодексу України.
Відповідно ч.9 ст. 137 ЗК України у день проведення торгів виконавець реєструє присутніх учасників. Учасник (його представник) зобов'язаний пред'явити паспорт (довіреність на вчинення дій під час торгів, зокрема на участь у торгах та підписання протоколу про результати торгів, і паспорт).
Так, ОСОБА_1 у день проведення торгів зобов'язаний був пред'явити паспорт представнику виконавця ОСОБА_2 , а не надавати ОСОБА_2 копію паспорту.
Суд не бере до уваги пояснення представника відповідача, про те, що відомості про паспортні дані ОСОБА_1 внесені в книгу реєстрації учасників земельних торгів власноручно представником виконавця ОСОБА_2 в день проведення земельних торгів 14 лютого 2019 року.
Оскільки, як вбачається з пояснень ОСОБА_1 та із запису в книзі реєстрації учасників земельних торгів ОСОБА_1 пред'явив паспорт з метою реєстрації його участі в земельних торгах 14.02.2019року з якого ОСОБА_2 були внесені навпроти прізвища позивача усі паспорті дані ОСОБА_1 .
Суд окремо звертає увагу на те, що лист Державного підприємства «Вінницький науково дослідний та проектний інститут землеустрою» №1420 від 12.03.2019 року не містить конкретної причини, яка стала підставою для прийняття рішення відповідачем про відмову в реєстрації ОСОБА_1 як учасника аукціону.
Показання свідка ОСОБА_2 надані в судовому засіданні суд оцінює критично та не бере до уваги як докази, оскільки ОСОБА_2 є заінтересованою особою.
За змістом ч. 2 ст. 6 ЗУ «Про оренду землі» у разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.
Суд вважає, позивачем подано всі необхідні документи для участі у земельних торгах, передбачені вимогами чинного законодавства, а відтак - будь-яких підстав для відмови йому у реєстрації у якості учасника земельних торгів не було, що у свою чергу свідчить про незаконність результатів земельних торгів.
Ч. 1 ст. 116 ЦК України передбачено право особи звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Одним із способів захисту порушеного права згідно з ч. 2 ст. 16 , ч. 1 ст. 215 ЦК України є визнання недійсним правочину, укладеного з недодержанням вимог, установлених частинами 1-3, 5, 6 статті 203 цього Кодексу, зокрема у зв'язку з невідповідністю змісту правочину ЦК України та іншим актам цивільного законодавства.
Виходячи з аналізу правової природи процедури реалізації майна на прилюдних торгах, яка полягає у продажу майна, тобто у забезпеченні переходу права власності на майно боржника до покупця - учасника прилюдних торгів, та ураховуючи особливості, передбачені законодавством щодо проведення прилюдних торгів, складання за результатами їх проведення акта про проведення прилюдних торгів є оформленням договірних відносин купівлі-продажу майна на публічних торгах, а відтак, є правочином.
Отже, відчуження майна з прилюдних торгів належить до угод купівлі-продажу, така угода може визнаватися недійсною в судовому порядку з підстав недодержання в момент її вчинення вимог, встановлених частинами 1-3 та 6 ст. 203 ЦК України (частина 1 ст. 215 цього Кодексу).
Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 23.09.2014 у справі № 908/1689/13, в якій зазначено, що відчуження майна з прилюдних торгів належить до угод купівлі-продажу, а відтак є правочином, який може визнаватися недійсним у судовому порядку.
З огляду на положення ст. 202 ЦК України аукціон (земельні торги) за своєю правовою природою є багатостороннім правочином, оскільки в них мають місце всі елементи притаманні правочину. Під час проведення земельних торгів виконавець торгів в особі ліцитатора та учасники торгів у встановленому законом порядку певними діями визначають переможця торгів та ставку річної суми орендної плати на земельну ділянку за визначеним лотом, в результаті чого переможець торгів набуває право на оренду земельної ділянки.
Результатом проведення земельних торгів є визначення переможця, який набуває право на оренду земельної ділянки та завершення процедури торгів шляхом підписання протоколу ліцитатором, організатором, переможцем, який одержує право на отримання земельної ділянки в оренду. Факт затвердження протоколу торгів має юридичне значення в аспекті виникнення підстав для подальшої сплати коштів за придбаний лот та оформлення на цій підставі відповідних договірних відносин з власником земельної ділянки або органом розпоряджатися такою земельною ділянкою.
Метою проведення торгів (аукціону) є залучення якомога більшої кількості зацікавлених осіб для виявлення особи, яка пропонує найкращі для продавця умови придбання майна і визначення учасників є юридично значимою дією в усьому механізмі торгів, від нього залежить не лише легальність усієї подальшої процедури їх проведення, але й відповідь на питання чи досягнуть торги своєї мети.
Безпідставна відмова позивачу в реєстрації, в той час коли він вже був зареєстрований в книзі реєстрації учасників торгів під номером №3, та позбавлення його законного права брати участь у земельних торгах з метою отримання права оренди вищезазначеної земельної ділянки, унеможливила участь в торгах його як потенційного покупця і, відповідно, вплинула на формування ціни реалізації. Тому, недотримання правил про реєстрацію учасників торгів є істотним порушенням процедури.
Наведене вище свідчить про порушення при проведенні оскаржуваних торгів (аукціону) вимог Земельного кодексу України та порушення у зв'язку з цим прав позивача, як зареєстрованого учасника таких торгів.
Результати земельних торгів є юридичним фактом, з яким пов'язується настання, зміна та припинення земельних правовідносин.
Продаж майна на торгах (аукціоні), проведених з порушенням порядку, встановленого чинним законодавством, виключає можливість визнання особи, яка придбала товар на таких торгах (аукціоні), добросовісним набувачем відповідного чайна.
Згідно з ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Тобто, підставою для укладення договору оренди є саме земельні торги (аукціон), а визнання їх результатів недійсними тягне за собою визнання недійсним договору оренди землі, укладеного за результатами таких торгів (аукціону).
Згідно з частиною 3 статті 215 ЦК України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Поряд з тим, спосіб захисту має бути ефективним, в розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що означає повне поновлення судом порушених прав.
Відповідно до стати 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а згідно статті 124, правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також і привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають державі.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку що позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та таким що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, згідно ст. ст. 116, 203, 215 ЦК України, ст. ст. 124, 137 ЗК України, керуючись ст. ст. 5, 10-13, 19, 76-82, 141, 258, 259, 264, 265, 273 ЦПК України, ЗУ «Про судовий збір», суд -
Позов задовольнити.
Визнати недійсними та скасувати результати земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 0523787400:01:000:0338, місце розташування Вінницька область, Теплицький район, Тополівська сільська рала , площа земельної ділянки 14,3867, цільове призначення земельної ділянки 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які відбулись 14.02.2019року.
Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення кадастровий номер 0523787400:01:000:0338, місце розташування Вінницька область, Теплицький район, Тополівська сільська рала , площа земельної ділянки 14,3867, цільове призначення земельної ділянки 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва укладений між ПАТ «Зернопродукт МХП» та Краснопільською сільською радою Гайсинського району за наслідками земельних торгів у формі аукціону, який відбувся 14.02.2019року.
Стягнути з державного підприємства «Вінницький науково - дослідний та проектний інститут землеустрою» на користь ОСОБА_1 1536,80 гривень у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне судове рішення складено 28.10.2019 року.
ОСОБА_1 , АДРЕСА_6 , ІПН НОМЕР_1 .
Державне підприємство «Вінницький науково - дослідний та проектний інститут землеустрою», м. Вінниця, вул. Келецька, 63, код ЄДРПОУ 00692127.
Приватне акціонерне товариство «Зернопродукт МХП», Київська область, Миронівський район, м. Миронівка, вул. Елеваторна, 1, код ЄДРПОУ 32547211.
Краснопільська сільська рада , Вінницька область, Гайсинський район, с. Краснопілка, вул. Центральна, 10Е, код ЄДРПОУ 04330131.
Суддя: