Постанова від 03.10.2019 по справі 127/19127/19

Cправа № 127/19127/19

Провадження № 3/127/4789/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2019 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Клапоущак С.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, проживаючого: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького міського суду Вінницької області з Управління патрульної поліції у Вінницькій області ДПП надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії БД №300707, в якому зазначено, що 01 липня 2019 року о 04.00 год. в м. Вінниці по вул. Стельмаха, 49 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Mercedes - Benz E 200», номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.

В судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Огородник В.В. суду пояснив, що ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні вищезазначеного правопорушення не визнає, оскільки від проходження огляду на стан сп'яніння він не відмовлявся. 01 липня 2019 року о 04.00 год. ОСОБА_1 був безпідставно зупинений працівниками поліції, які звинуватили його в тому, що він перебуває у стані алкогольного сп'яніння. Однак в стані алкогольного сп'яніння він не перебував, ознак сп'яніння не мав. ОСОБА_1 виявив бажання пройти медичний огляд в КП «ВОНД «Соціотерапія», оскільки поліцейським не довіряв. Останні не доставили його до медичного закладу, а безпідставно склали протокол про відмову від проходження огляду на стан сп'яніння.

Заслухавши пояснення представника ОСОБА_1 - адвоката Огородника В.В., дослідивши матеріали справи, вважаю, що провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП слід закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП забороняється керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Відповідно до п.п. 1, 2 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - Інструкція), затвердженої наказом МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року, ця Інструкція визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду.

Відповідно до п. 2 Розділу І Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Згідно п. 3 Розділу І Інструкції, ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Відповідно п.п. 6, 7 Розділу І Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться:

- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);

- лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

За змістом ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.

У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Із матеріалів справи вбачається, що доказами вини ОСОБА_1 у вчиненні вищезазначеного правопорушення є протокол про адміністративне правопорушення серії БД №300707 від 01 липня 2019 року, письмові пояснення свідків ОСОБА_2 і ОСОБА_3 та рапорт інспектора роти №3 БУПП у Вінницькій області ДПП Єременюка Ю., який склав протокол про адміністративне правопорушення.

Як пояснив в судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Огородник В.В., ОСОБА_1 працівниками поліції був зупинений безпідставно і був згоден пройти огляд на стан сп'яніння в медичному закладі в КП «ВОНД «Соціотерапія», оскільки поліцейським не довіряв, однак останні його в медзаклад не доставили.

Проаналізувавши вищезазначені пояснення, вважаю, що вони є правдивими, оскільки не спростовуються матеріалами справи.

Як вбачається із рапорта інспектора поліції Єременюка А . Ю., останній не зазначає в зв'язку з чим був зупинений транспортний засіб під керуванням водія ОСОБА_1 та не вказує, де саме пропонувалось ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння, на місці зупинки транспортного засобу, чи в медичному закладі.

За змістом п. 1 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський може зупинити транспортний засіб у разі, якщо водій порушив правила дорожнього руху. Однак, як вбачається із матеріалів справи транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 поліцейськими був зупинений безпідставно.

За змістом ч. 3 ст. 266 КУпАП у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Таким чином, в порушення вимог вищезазначеної Інструкції та ст. 266 КУпАП, ОСОБА_1 , який виявив бажання пройти огляд на стан сп'яніння в медичному закладі в КП «ВОНД «Соціотерапія», не був доставлений поліцейськими в медзаклад для проведення медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння.

Крім того, за змістом ст. 266 КУпАП, водії, стосовно яких у поліцейського є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Як було встановлено в судовому засіданні водій ОСОБА_1 не був відсторонений поліцейськими від керування транспортним засобом.

Із письмових пояснень свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вбачається, що 01 липня 2019 року о 04.25 год. ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом «Mercedes - Benz E 200», номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками сп'яніння, у їх присутності відмовився від проходження оглядку на стан сп'яніння. Однак зазначені свідки не вказують, які у саме ОСОБА_1 були ознаки сп'яніння, алкогольного чи наркотичного. Крім того, слід зазначити, що пояснення свідків викликають сумнів у своїй об'єктивності через шаблонний характер викладення обставин події та однаковий їх зміст. Свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 неодноразово викликались у судове засідання для дачі пояснень, однак не з"явились.

Інші будь-які належні та допустимі докази на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, в матеріалах справи відсутні.

Вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення серії БД №300707 від 01 липня 2019 року, складений відносно ОСОБА_1 , не є належним та допустимим доказом, оскільки огляд ОСОБА_1 на визначення стану сп'яніння проведено з порушенням вимог ст. 266 КУпАП та процедури проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан сп'яніння, яка визначена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року.

Крім того, протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 , містить виправлення в часі вчинення правопорушення, що є недопустимим, в протоколі не зазначено дії водія щодо ухилення від огляду і не вказано, де саме пропонувалось пройти огляд, на місці зупинки транспортного засобу чи в медичному закладі.

За змістом ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Однак, в порушення зазначеної норми, особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, не встановлено фактичних обставин справи, не здобуто доказів, які б підтверджували або спростовували винуватість ОСОБА_1 у вчиненні вищезазначеного правопорушення, суду не надано відеозаписів з нагрудних камер поліцейських, на яких безпосередньо задокументовано було би факт вчинення адміністративного правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, а також приймаючи до уваги, що всі сумніви щодо доведеності вини правопорушника слід тлумачити на його користь, за відсутності переконливих доказів вини ОСОБА_1 , приходжу до висновку, що під час розгляду справи не доведено, що в діях останнього наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, тому вважаю, що провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. 33, ч. 1 ст. 130, ст. 221, ст. 247, ст. 251, ст. 252. ст. 266, ст. 284, ст. 285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: