Рішення від 25.10.2019 по справі 640/18821/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25 жовтня 2019 року № 640/18821/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі також - відповідач ), в якому просив суд: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити заходи передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, якою затверджено порядок проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 загальною сумою (виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії), виходячи зі складу грошового забезпечення визначеного частиною 2 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію, станом на 01.04.2018, починаючи з 01.04.2018 з урахуванням виплаченого.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що позивач отримує пенсію за вислугу років, що призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач з'ясував, що призначена йому пенсія була в квітні 2018 року перерахована органом Пенсійного фонду України на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 за період починаючи з 1 січня 2018 року. Позивач стверджує, що відповідач здійснив такий перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 без урахування всіх складових грошового забезпечення, передбачених ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (тобто, без урахування додаткових видів грошового забезпечення), та наразі здійснює виплату такої перерахованої пенсії у неповному обсязі (а саме лише у розмірі 50% від суми підвищення до попередньо обчисленого розміру пенсії). Вжитті позивачем заходи в порядку досудового врегулювання спору (а саме надіслання на адресу органу Пенсійного фонду України листа з вимогами провести повторний перерахунок пенсії та здійснювати виплату пенсії загальною сумою) позитивних результатів не дали. З наведених мотивів позивач посилався на протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку та здійснення виплати пенсії частинами, та вказав на порушення його конституційних прав на отримання пенсії в належному розмірі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.11.2018 відкрито провадження у справі №640/18821/18 за вказаним позовом ОСОБА_1 та дану справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

На виконання вимог ухвали від 19.11.2018 від представника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву. В тексті відзиву представник відповідача надав пояснення щодо нормативного регулювання порядку перерахунку пенсій осіб звільнених з військової служби. Зокрема, представник відповідача зазначив, що у відповідності до положень п.п. 2, 5 і 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб» не всі додаткові види грошового забезпечення враховуються при обрахунку пенсії, а лише ті, які носять щомісячний (постійний) характер та ті, які перераховані в цих пунктах Постанови Уряду, а саме: надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі. На думку представника відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві правомірно керувалося Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 при визначені порядку виплати перерахованої пенсіонеру пенсії.

Інших вимог ухвали суду, а саме - щодо надання засвідченої копії матеріалів пенсійної справи та інших документів відповідач з невідомих суду причин не виконав.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.02.2019 провадження у даній справі зупинялося та було поновлено 25.10.2019 відповідно до іншої ухвали суду.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , якого було звільнено зі служби в Службі безпеки України, наразі перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену з кінця 2004 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У квітні 2018 року відповідач на підставі п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 перерахував позивачу пенсію з 1 січня 2018 року, про що зазначає позивач в тексті свого позову, представник відповідача - відзиві на позов та свідчать наявна у матеріалах справи копія листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 25.10.2018 №99758/03. Зокрема, зі змісту цього листа органу Пенсійного фонду вбачається, що перерахунок пенсії ОСОБА_2 здійснено відповідно до отриманої від Фінансово-економічного управління Служби безпеки України довідки від 06.04.2018 №21/3/2-133м/1486 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. В даній довідці уповноважений орган Служби безпеки України визначив наступний склад та розмір грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 : всього розмір грошового забезпечення за посадою чинний станом на 1 березня 2018 року - 15 225 грн., в т.ч. посадовий оклад - 9 020 грн., оклад за військовим званням - 1 480 грн., надбавка за вислугу років - 4 725 грн.

Будучи переконаним, що перерахунок пенсії було здійснено без урахування додаткових видів грошового забезпечення та посилаючись на обставини виплати пенсіонеру різниці між перерахованою та попередньо призначеною пенсії - підвищення пенсії поетапно частинами ОСОБА_1 у вересні 2018 року надіслав на поштову адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві заяву від 11.09.2018. У цій заяві позивач просив Головне управління: витребувати від уповноваженого підрозділу Служби безпеки України довідку про розмір грошового забезпечення посади, з якої ОСОБА_1 було звільнено зі служби, враховуючи всі складові грошового забезпечення, визначені ч. 2 ст. 9 Закону від 20.12.1991 №2011-XII, станом на 1 травня 2018 року, а також провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених ч. 2 ст. 9 Закону від 20.12.1991 №2011-XII. Крім того, в тексті своєї заяви пенсіонер висловив свої зауваження стосовно поетапної виплати пенсії, як такої, що не узгоджується з нормами ч. 3 ст. 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Своїм листом від 25.10.2018 №99758/03 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило заявника (позивача) про те, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 було проведено з 1 січня 2018 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 з використанням довідки про розмір грошового забезпечення станом на 1 березня 2018 року з урахуванням розмірів окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років. Одночасно відповідач зазначив, що витребування від уповноваженого підрозділу Служби безпеки України іншої довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх складових такого грошового забезпечення, як того вимагає заявник, не належить до компетенції органу Пенсійного фонду України. Що стосується зауважень пенсіонера про протиправність поетапної виплати йому перерахованої пенсії, то такі були залишені без уваги. Копія описаної вище довідки про розмір грошового забезпечення від 25.10.2018 №99758/03 надіслано пенсіонеру разом із цим листом-відповідю.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 10 Закону №2262-ХІІ, обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

За змістом норм ст. 49 цього Закону пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.

Частинами 1, 2, 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На виконання ч. 4 ст. 63 вказаного Закону, Кабінетом Міністрів України 13.02.2008 прийнято Постанову №45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).

Пунктами 1 - 3 цього Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Отже, аналіз вказаних вище норм законодавства свідчить про те, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій Пенсійним фондом проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію на підставі повідомлення відповідними органами (п. 1 Порядку №45) та надання вказаними органами відповідних довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи.

Тобто, перерахунок пенсій у визначеному вище порядку здійснюється виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. При цьому, відповідач не несе відповідальності за зміст довідки, яка направляється до органів Пенсійного фонду відповідними військовими комісаріатами та дані цієї довідки не є предметом цього спору з урахуванням сформульованих позивачем позовних вимог.

Відповідно до вимог п. 5 Порядку №45 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Водночас, нормою ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

При цьому, згідно висновку Верховного Суду України (постанова від 22.04.2014 у справі №21-484а13) про правильне застосування ст. 49 та 63 Закону №2262-ХІІ щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Разом з цим, відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.

В даному випадку, як вбачається з наявних у справі матеріалів, позивач не надавав Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідку уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення посади, з якої позивача звільнено зі служби, для здійснення перерахунку пенсії, яка б містила інший склад грошового забезпечення військовослужбовця, ніж той, що наведений у довідці уповноваженого підрозділу Служби безпеки України від 06.04.2018 №21/3/2-133м/1486.

Також під час розгляду даної справи, позивачем не було надано суду доказів: отримання ним зі Служби безпеки України відповідної довідки з зазначенням видів грошового забезпечення, визначених ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; доказів оскарження позивачем до суду дій Служби безпеки України щодо складання та направлення відповідачу на підставі вимог Порядку №45 довідки з визначеними у ній видами грошового забезпечення, для перерахунку пенсії позивача, лише у вигляді посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, та заявлення вимог про зобов'язання Служби безпеки України надати довідку з урахуванням інших видів грошового забезпечення, як не було заявлено таких вимог і в межах розгляду даної справи.

Таким чином, оскільки законодавством чітко визначено процедуру за якою провадиться перерахунок розміру пенсії відповідно до ст.63 Закону №2262-ХІІ, то суд вважає, що вчинення Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві дій щодо витребування від Київського міського військового комісаріату іншої довідки про розмір грошового забезпечення посади, з якої позивача звільнено зі служби, для здійснення перерахунку пенсії позивачу ніж та, що вже була надана названим уповноваженим органом, (тобто, іншої довідки ніж довідка від 06.04.2018) виходило б за межі компетенції органу Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок закріплений в постановах Верховного Суду від 20.03.2018 року у справі №636/662/17, від 23.04.2019 у справі №669/961/16-а, від 23.04.2019 у справі № 806/2121/16, що в силу припису ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України має бути врахований судом під час розгляду даної адміністративної справи.

Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що на час виникнення спірних відносин відповідач не допустив протиправних дій в частині проведення перерахунку пенсії позивачу, оскільки на момент звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою від 11.09.2018 у останнього була відсутня інформація (довідка) про збільшений розмір грошового забезпечення пенсіонера, окрім вже наявної довідки уповноваженого органу Міноборони, що унеможливило здійснення повторного перерахунок пенсії на той час.

Отже, позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити заходи, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію, станом на 01 квітня 2018 року, починаючи з 01 квітня 2018 року з урахуванням виплаченого, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

З приводу позовної вимоги щодо проведення виплати пенсії позивачу загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії) суд зазначає наступне.

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103).

Згідно з п. 1 Постанови №103 перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., N 77, ст. 2374).

При цьому, відповідно до п. 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Тобто, вказані норми Постанови №103 передбачали перерахунок та визначали порядок і строки виплати перерахованої пенсії, тобто поетапні (часткові) виплати перерахованої пенсії.

Між тим, за даними Єдиного державного реєстру судових рішень судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишено без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Таким чином, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким скасовано, зокрема, п. 2 Постанови № 103, який передбачав поетапність виплати перерахованої суми пенсії, набрала законної сили 05.03.2019.

В ході судового розгляду даної справи відповідач не заперечував проти твердження позивача про те, що перерахована з 1 січня 2018 року останньому пенсія (а саме сума підвищення пенсії) здійснювалося Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до п. 2 Постанови № 103, тобто поетапно, та документально не спростував таке твердження.

У контексті з наведеним суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 52 Закону №2262-ХІІ виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

Згідно із ч. 2 ст. 55 Закону № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Системний аналіз ст. 52, 55 і 63 Закону №2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати «порядок перерахунку пенсії», що не є тотожним праву встановлювати «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії».

При цьому, суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Таким чином, питання строків виплати доплат (підвищення) до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям «порядок проведення перерахунку пенсії».

З огляду на зазначене, суд вважає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 1 січня 2018 року повністю (тобто, з урахуванням усього розміру підвищення пенсії), з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом № 2262- XII, а отже підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод («Захист прав власності»).

Вказане узгоджується з правовим висновком, викладеним у зразковій справі Верховного Суду від 06.08.2019 (справа №160/3586/19).

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про вчинення Головним управлінням Пенсійного фонду в м. Києві протиправних дій по відношенню до позивача, що виражаються у здійсненні відповідачем поетапної (часткової) виплати позивачу з 01.01.2018 перерахованої пенсії.

Відповідно до норм ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

У разі задоволенні позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю; (п. 1 - 6 ч. 2 ст. 245 цього Кодексу).

Враховуючи наведені процесуальні норми та все вищенаведене суд приходить до висновку про те, що для ефективного захисту прав та інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та захистити порушені права та інтереси позивача у спосіб прийняття рішення про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо поетапної (часткової) виплати ОСОБА_1 перерахованої з 01.01.2018 пенсії за вислугу років та про зобов'язання відповідача здійснити виплату позивачу перерахованої пенсії починаючи з 01.01.2018 загальною сумою (виключаючи поетапність виплати перерахованої пенсії), з урахуванням вже виплаченого.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з нормами ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Щодо питання про розподіл судових витрат за результатами розгляду цієї справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому, суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

В даному випадку питання про розподіл судових витратах не вирішується, оскільки позивач, як особа зі статусом учасника бойових дій, скористався наданою йому відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» (у відповідній редакції, що діяла на момент подання позову до суду) пільгою щодо сплати судового збору при зверненні із цим позовом до суду, а тому відповідно витрати по сплаті судового збору не поніс. Понесення відповідачами інших витрат, ніж витрати на оплату судового збору чи/або витрат на правничу допомогу адвоката, у зв'язку з розглядом даної справи документально також не підтверджено.

Керуючись ст.ст. 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 134, 139, 241-246, 250, 255, 261-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) про зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо поетапної (часткової) виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахованої з 01.01.2018 пенсії за вислугу років.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) здійснити з 01.01.2018 виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахованої пенсії загальною сумою (виключаючи поетапність виплати перерахованої пенсії), з урахуванням вже виплачених сум такої перерахованої пенсії.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок