ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
08 жовтня 2019 року № 826/15339/18
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Державної служби геології та надр України
до Приватного акціонерного товариства «Укрвуглебуд»
про анулювання спеціального дозволу,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Державна служба геології та надр України з позовом до Приватного акціонерного товариства «Приватного акціонерного товариства «Укрвуглебуд», в якому просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3043 від 13.07.2004 року наданого Приватному акціонерному товариству «Укрвуглебуд».
Позовні вимоги обґрунтовані порушеннями вимог законодавства з боку Приватного акціонерного товариства «Укрвуглебуд», в частині неподання до Державного науково-виробничого підприємства "Державного інформаційного геологічного фонду України" щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин.
Ухвалою суду від 28.09.2018 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та відповідачу запропоновано надати відзив протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
Станом на час вирішення даної справи жодних заперечень проти позовної заяви або інших клопотань від відповідача до суду не надходило.
Розглянувши подані матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Держгеонадра України видано ПАТ «Укрвуглебуд» спеціальний дозвіл на користування надрами від 13.07.2004 року №3343.
Разом з тим, між позивачем з однієї сторони, та ПАТ «Укрвуглебуд» з іншої сторони укладено Угоду від 29.03.2012 року № 3343, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 3343 від 13.07.2004 року, за умовами якої (п 7.2.) надрокористувач зобов'язаний в установленому порядку подавати до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності.
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою КМУ від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок №615).
Так, за приписами статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр мають право:
1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції;
2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу;
3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини;
4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами;
5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.
Користувачі надр зобов'язані:
1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;
2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;
3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;
4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;
4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.
Як зазначалося раніше, згідно угоди надрокористувач зобов'язаний у встановленому законом порядку подавати щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності як підтвердження експлуатації корисних копалин.
При цьому, листом від 29.09.2015 року №22818/5/99-99/5-04-01-16 ДФС України повідомило Держгеонадри України, про наявність податкового боргу ПАТ «Уквуглебуд».
Тобто, Відповідач порушив умови Угоди, які зобов'язаний виконувати у встановленому порядку.
Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року № 1294 (далі - Порядок 1294) визначено механізм проведення державного геологічного контролю з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Пунктом 4 Порядку 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за: своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
Відповідно до пункту 22 Порядку №615, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС зокрема у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.
Водночас, положеннями пункту 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра встановлено, що право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
У відповідності до частини другої статті 26 Кодексу України про надра у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті у разі незгоди користувачів право користування надрами припиняється у судовому порядку.
Так, з матеріалів справи вбачається, що на підставі виявленого порушення Держгеонадр України винесено наказ від 28.08.2017 року №382 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра з боку ПАТ «Уквуглебуд»- 30 календарних.
По спливу встановленого часу, жодної відповіді від відповідача не надходило, у зв'язку з чим позивачем зупинено дію дозволу відповідача на користування надрами.
Проте, станом на момент звернення до суду із цим позовом будь-яких пояснень з цього приводу на адресу позивача від ПАТ «Уквуглебуд» не надійшло.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Аналіз вищенаведених норм з урахуванням встановлених обставин справи дає підстави до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та припинення права користування надрами.
Разом з тим суд зазначає, оскільки позивачем надано відповідачу спеціальний дозвіл на користування надрами №3343 від 13.07.2004 року, а в прохальній частині позивач зазначає про спеціальний дозвіл на користування надрами №3043 від 13.07.2004 року, суд дійшов висновку про допущення технічної описки позивачем та необхідність скасування саме спеціальний дозвіл на користування надрами №3343 від 13.07.2004 року
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статтями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16, ЄДРПОУ 37536031) до Приватного акціонерного товариства «Укрвуглебуд» (04070, м. Київ, вул. Петра Сагайдачного, 29А, ЄДРПОУ 30556313) - задовольнити.
Припинити право користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3343 від 13.07.2004 року наданого Приватному акціонерному товариству «Укрвуглебуд».
Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А. Качур