Рішення від 25.10.2019 по справі 560/3109/19

Справа № 560/3109/19

РІШЕННЯ

іменем України

25 жовтня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 07.09.2019, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника за ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723 -XII «Про державну службу»; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 04.07.2019 пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в розмірі 70 відсотків суми заробітної плати померлого годувальника, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначеної в довідці від 21.06.2019 № 11 -19/3697-2019.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що з 13.12.2016 отримує пенсію по втраті годувальника. Зазначає, що його батько, ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . До дня смерті він отримував пенсію призначену за Законом України «Про державну службу» № 3723- XII від 16.12.1993, і оскільки даний Закон передбачає право на призначення пенсії членам сім'ї померлого державного службовця, то після смерті батька, має право на призначення пенсії по втраті годувальника у розмірі 70% заробітної плати померлого годувальника відповідно до положень даного Закону. Вказує, що 04.07.2019 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення із пенсії по втраті годувальника, призначеної за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по втраті годувальника за нормами Закону України «Про державну службу», однак відповідач листом від 17.07.2019 № С-64-0/0226-04 вказав, що підстав для призначення пенсії у разі втрати годувальника немає. Вважає, що дії відповідача щодо відмови в призначенні пенсії по втраті годувальника є протиправним та таким, що порушують його право на пенсійне забезпечення, тому звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 08.10.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

23.10.2019 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що позивачем заява подана не у відповідності до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.11.2005 №22-1, у зв'язку з чим розглядаючи вказану заяву відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР, головне управління діяло у межах повноважень та у спосіб встановленим чинним законодавством. Вказує, що в рішенні Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.05.2019 по справі № 822/714/18 відсутні будь-які зобов'язання щодо призначення пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, окрім того предметом розгляду була довідка про заробітну плату від 08.08.2016 року № 95. Також просив провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 77-78).

Ухвалою від 24.10.2019 залишено без задоволення клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 82-83).

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

04.07.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою від 25.06.2019, в якій просив призначити пенсію по втраті годувальника згідно Закону України «Про державну службу» з врахуванням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.05.2019 по справі № 822/714/18 та довідки про заробітну плату від 21.06.2019 №11-19/3697-2019 виданої Західним офісом Держаудитслужби (арк. спр. 53).

Листом від 17.07.2019 №С-64-0/02.26-04 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що заяву від 25.06.2019 щодо призначення пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про державну службу" з врахуванням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.05.2019 №822/714/18 та довідки про заробітну плату від 21.06.2019 року №11-19/3697-2019, розглянуто. Зазначено, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.05.2019 по справі №822/714/18 було відмовлено в задоволенні позову до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії. Підстав для призначення пенсії в зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII з врахуванням довідки про складові заробітної плати від 21.06.2019 №11-19/3697-2019 з урахуванням довідки про складові заробітної плати, виданої Державною аудиторською службою України від 21.06.2019 №11-19/3697-2019, та рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.05.2019 по справі №822/714/18 не має, оскільки предметом розгляду у суді була інша довідка про заробітну плату (від 08.08.2016 №95) і судом не зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вчиняти будь - які дії (арк. спр. 65).

Враховуючи встановлене у цій адміністративній справі, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" №393/96-ВР (далі - Закон №393/96-ВР), громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно з ч.3 ст. 3 Закону №393/96-ВР, заява (клопотання) - це звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Відповідно до ст. 19 Закону №393/96-ВР, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону №393/96-ВР, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Отже, відповідач не порушив Закон №393/96-ВР при вирішенні заяви позивача від 25.06.2019, адже вирішував заяву у встановлений місячний термін та письмово повідомив ОСОБА_1 про суть прийнятого рішення листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 07.07.2019 №С-64-0/02.26-04, а тому, відповідно, дії відповідача є правомірними в цій частині.

При цьому, також потрібно враховувати, що згідно з ст. 44 Закону України №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV), заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Згідно з п. 2.24 Порядку № 22-1, при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.

Абзацами 1, 6 п. 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Також, додатком 3 до Порядку № 22-1 встановлено форму заяви про призначення/перерахунок пенсії.

Отже, позивач звернувся із заявою довільної форми в якій просив відповідача призначити пенсію по втраті годувальника згідно Закону України «Про державну службу» з врахуванням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.05.2019 по справі № 822/714/18 та довідки про заробітну плату від 21.06.2019 №11-19/3697-2019, яку пенсійний орган вирішив, як звернення в порядку Закону України "Про звернення громадян", що на думку суду правомірно, враховуючи зміст та форму заяви ОСОБА_1 від 25.06.2019. Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи (за формою, встановленою додатком 3 до Порядку № 22-1) та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку, що відповідає правовій позиції викладеній в постанові Верховного Суду від 30 жовтня 2018 року у справі №369/7555/17 (провадження № К/9901/45730/18).

Ухвалою від 08.10.2019 суд пропонував позивачу, надати суду письмову інформацію в якій вказати, чи звертався до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за формою, визначеною Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, та докази цього.

23.10.2019 позивач електронним зв'язком надіслав до суду заяву від 18.10.2019, в якій вказав, що звертався до відповідача із заявою від 13.12.2016 за формою встановленою Порядком, однак відповідач призначив пенсію по втраті годувальника за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не відповідно до Закону України «Про державну службу» (арк. спр. 76).

Отже, позивач у 2016 році звертався до відповідача із заявою від 13.12.2016 з дотриманням Порядку № 22-1, яка була вирішена відповідачем Протоколом 5694 від 22.06.2017 (арк. спр. 22), що ОСОБА_1 не оскаржував і не оскаржує у позові, адже у цій адміністративній справі він оскаржує протиправну відмову у вирішенні його заяви від 25.06.2019 листом відповідача за №С-64-0/02.26-04 від 07.07.2019.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Відтак, позивачем не дотримано встановленого порядку звернення із заявою від 25.06.2019 за призначенням пенсії щодо форми заяви та необхідного пакету документів, оскільки він не дотримався вимог статті 44 Закону №1058-IV та Порядку № 22-1, а тому відсутні підстави для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника та зобов'язання відповідача призначити та виплачувати з 04.07.2019 пенсію. Цей висновок суду не спростовує рішення суду у справі №822/714/18, яким відмовлено у задоволенні його позову, і на яке позивач посилається у позові і заяві від 25.06.2019, що видно з його змісту та правовідносин, які є предметом цього судового розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, з урахуванням висновку Верховного Суду у постанові від 30 жовтня 2018 року у справі №369/7555/17, та встановлених обставин у цій адміністративній справі, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а відповідач довів, що не порушив закону при вирішення заяви ОСОБА_1 від 25.06.2019, тому позов слід залишити без задоволення.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає, адже позивач був звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 від 07.09.2019 залишити без задоволення.

Судові витрати, які визначені ст.132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 25 жовтня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.І. Петричкович