22 жовтня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/1634/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Морської Г.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
23.08.2019 р. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації в Херсонській області (далі - відповідач), у якому просив:
-визнати незаконними дії відповідача, що виразилися у нездійсненні автоматичного перепризначення позивачу субсидії для відшкодування витрат на оплату електроенергії на 2019 р.;
-зобов'язати відповідача здійснити повну виплату позивачу субсидії для відшкодування витрат на оплату електроенергії із січня 2019 р. до сьогодні; звернути до негайного виконання рішення в частині стягнення з відповідача всієї суми боргу.
Ухвалою від 12.08.2019 р. позовна заява залишена без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків шляхом подання до суду документу, що підтверджує сплату судового збору за подання позовної заяви, власного письмового підтвердження про неподання іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, а також, уточненої позовної заяви із врахуванням положень ст.5 КАС України.
19.08.2019 р. позивач вимоги ухвали виконав, недоліки позовної заяви усунув, надав до суду уточнену позовну заяву, виклавши позовні вимоги в новій редакції наступним чином:
1. визнати незаконними дії відповідача, що виразилися у нездійсненні автоматичного перепризначення позивачу субсидії для відшкодування витрат на оплату електроенергії на 2019 р.;
2. зобов'язати відповідача здійснити повну виплату позивачу субсидії для відшкодування витрат на оплату електроенергії із січня 2019 р.;
3. звернути до негайного виконання рішення в частині стягнення з відповідача всієї суми боргу.
Ухвалою від 23.08.2019 р. у справі відкрите спрощене позовне провадження без виклику сторін (ч.5 ст.262 КАС України).
Ухвалою від 17.10.2019 р. у сторін витребуванні додаткові документи (інформацію) по справі.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст.262 КАС України).
Згідно з ч.2 ст.262 КАС України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 2015 р. по 2018 р. отримував субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, яка була призначена Білозерським районним управлінням соціального захисту. Однак, з початку 2019 р. виплата призначеної субсидії була припинена. Тому, позивач 19.03.2019 р. через електронну пошту звернувся до відповідача із запитом про причини такого припинення. Листом від 13.06.2019 р. Управління повідомило позивача, що заяву та декларацію про призначення субсидії потрібно подавати щорічно, при цьому відповідачем не було зазначено норму законодавства якою керувався. Позивач стверджує, що Управління відмовило в призначенні субсидії на 2019 р., оскільки подані ним заява та декларація містили помилки, а саме, відсутні персональні дані його дружини. Крім того, позивач вказує на те, що відповідач помилково під час листування акцентував увагу на субсидію для придбання палива, яка розраховується за іншою методикою, так як в зверненні від 19.03.2019 р. ОСОБА_1 просив надати субсидію на оплату електроенергії. Таким чином, позивач вважає протиправними дії відповідача щодо припинення субсидії, оскільки призначена йому за минулий період субсидія на комунальні послуги (тільки електропостачання) повинна бути автоматично перепризначена на новий, без додаткових вимог. У зв'язку із чим, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
06.09.2019 р. від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог в повному обсязі з наступних підстав. Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива і відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надається на календарний рік. При цьому субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного року, тому відповідно до звернення від 28.03.2018 р. заявникові було призначено житлову субсидію відповідно даних декларації поданої заявником на 1 особу з березня по грудень 2018 р. у розмірі на житлово - комунальні послуги 60,58 грн. щомісячно та 3589,85 грн. для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива одноразово, про що заявникові надано повідомлення. 29.03.2019 р. заяdником подано в електронному вигляді заяву та декларацію через сайт Міністерства соціальної політики України. Розглянувши поданий заявником пакет документів? було прийнято рішення про відмову у призначенні житлової субсидії, оскільки останнім допущені помилки при заповненні документів, а саме: в розділі першому поданої декларації заявник вказав, що він одружений, але в розділі другому відсутні персональні дані про дружину, а також відомості про її доходи за 2018 р.; відповідно до пункту 13 Положення про порядок призначення житлової субсидії заява та декларація вважаються не поданими у разі, коли не внесені у повному обсязі відомості про членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний зв'язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія та/або номер паспорта, реєстраційний номер облікової 'картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за його серією та номером). 11.08.2019 р. позивачем повторно подано в електронному вигляді заяву та декларацію через сайт Міністерства соціальної політики України. Розглянувши поданий пакет документів було виявлено невідповідність у поданих заявником у 2019 р. деклараціях. Управлінням соціального захисту населення для попередження призначення позивачу житлової субсидії не у відповідності до норм чинного законодавства 16.08.2019 р. зроблено запит до Корабельного районного у м. Херсон відділу ДРАЦС ГТУЮ у Херсонській області щодо надання відомостей про розірвання шлюбу між ОСОБА_1 та його дружиною, оскільки в декларації про доходи заявником вказана інформація, що він є неодруженим. Відповідач зазначає, що після надходження відповіді на вказаний запит управлінням буде прийняте рішення про призначення чи відмову у призначенні житлової субсидії, відповідно до пакету документів, поданих позивачем 11.08.2019 р. Крім того, зазначає, що на виконання рекомендацій управління соціального захисту населення, позивача неодноразово було запрошено до сільської ради с. Чорнобаївка для роз'яснень діючого законодавства з питання призначення житлової субсидії та надання останнім заяви та декларації для призначення житлової субсидії для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, які заявником проігноровано. На підставі вищевикладеного відповідач вважає, що вимоги позивача щодо автоматичного продовження дії житлової субсидії у 2019 р. та в частині ігнорування його звернень задоволенню не підлягають, оскільки не відповідають нормам діючого законодавства. У зв'язку із чим, просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
09.09.2019 р. позивач надіслав до суду відповідь на відзив відповідача, відповідно до якого ОСОБА_1 зазначає, що Управління акцентує свої заперечення на факті не подання позивачем необхідного, на їх думку, нового пакету документів на 2019 р. для нового призначення субсидії. Позивач вважає, що відповідач розглядає тільки варіант первинного звернення за субсидією, і процес призначення саме для такого варіанту. Крім того, відповідачем у відзиві не згадуються вимоги п. 16 «Положення про порядок призначення житлових субсидій» №848 про автоматичне перепризначення раніш призначеної субсидії, тому не доречно розглядати питання про сімейний стан і вимоги до Заяви та Декларації. На підставі викладеного, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Крім того, 10.09.2019 р. від позивача до суду надійшла заява про доповнення позовних вимог новою: «Визнати бездіяльність Білозерського районного управлінням соціального захисту населення протиправною та зобов'язати його негайно прийняти рішення щодо призначення ОСОБА_1 житлової субсидії на оплату комунальних послуг і придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива згідно з його Заявою від 11.08.2019 року. При цьому я підтверджую свої заявлені раніше в позові вимоги».
Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням наданих доказів та уточнених позовних вимог, судом встановлені наступні обставини.
Відповідно до рішення Управління соціального захисту наседення від 11.04.2018 р. про призначення субсидії, уповноваженому власнику - ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 призначено житлову субсидію на ЖКП (житлово-комунальні послуги) на 10 місяців, з березня 2018 р. по грудень 2018 р. включно щомісячно в сумі 60,58 грн. та субсидію для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (СГТП) на 2018 р. одноразово в сумі 3589,85 грн.
Приймаючи вказане рішення та здійснюючи розрахунок субсидії позивачу на ЖКП та СГТП, відповідачем враховувалися доходи однієї особи - ОСОБА_1 , відповідно до довідки про доходи членів сім'ї.
Позивачем в позовній заяві зазначено, що з початку 2019 р. останньому припинена виплата субсидії, що також не заперечується відповідачем.
29.03.2019 р. ОСОБА_1 до управління соціального захистe населення Білозерської районної державної адміністрації в електронному вигляді за № 190329175347760 подані заява про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ "Ощадбанк" № 901 (дата реєстрації 10.04.2019 р.) та декларація про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Згідно заяви № 901 від 10.04.2019 р. позивач (рнокпп НОМЕР_1 ) просив призначити йому субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива за адресою реєстрації: АДРЕСА_2 . Вказаним найменуванням виду послуги - послуга з постачання та розподілу електроенергії.
В поданій декларації позивачем зазначені дані, зокрема, сімейний стан - одружений, однак відомості про дружину відсутні.
В результаті розгляду поданих 29.03.2019 р. позивачем документів для призначення житлової субсидії , відповідачем відхилена електронна заява № 190329175347760, оскільки при її заповненні ОСОБА_1 припустився помилок або вказав некоректні дані. Вказане підтверджується наявним в матеріалах справи скриншотом із сайту Міністерства соціальної політики України (а.с. 57). Крім того, зазначено, що позивач після усунення помилок може подати електронну заяву повторно.
11.08.2019 р. ОСОБА_1 повторно в електронній формі за №1900811095737893 подані заява про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ "Ощадбанк" та декларація про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Суд встановив, що подана позивачем 11.08.2019 р. заява №1900811095737893 є аналогічною тій, що подавалася 29.03.2019 р.
Однак, декларація про доходи та витрати ОСОБА_1 від 11.08.2019 р. відмінна від декларації поданої 29.03.2019 р., а саме, в частині даних про сімейний стан заявника - не одружений.
16.08.2019 р. відповідачем направлений запит до Корабельного районного у м.Херсоні відділу ДРАЦС ГТУЮ у Херсонській області із проханням про надання відомостей про розірвання шлюбу на ОСОБА_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_3 залізниці АДРЕСА_4 .
Позивач не погодившись із такими діями відповідача, які виразилися у нездійсненні автоматичного перепризначення субсидії для відшкодування на оплату електроенергії на 2019 р., та вважаючи їх протиправними звернувся 06.08.2019 р. до суду із даним позовом.
Разом із тим, після подання ОСОБА_1 11.08.2019 р. до відповідача повторної заяви про призначення субсидії, позивачем доповненні позовні вимоги, відповідно до яких останній вважає неприйняття Управлінням рішення про призначення субсидії на на оплату житлово-комунальних послуг та придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - протиправною бездіяльністю. Тому, позивач вважає, що відновлення його порушених можливе шляхом, зокрема, зобов'язання відповідача прийняти рішення про призначення субсидії за заявою від 11.08.2019 р.
Станом на дату розгляду справи, виплата ОСОБА_1 субсидії не призначена, заява позивача від 11.08.2019 р. відповідачем не розглянута, що не заперечується сторонами.
Отже, предметом дослідження у даній справі є оцінка дій відповідача щодо нездійснення автоматичного перепризначення позивачу субсидії на оплату електроенергії на 2019 р., а також, наявності передбачених законодавством підстав для зобов'язання відповідача прийняти рішення про призначення субсидії за заявою від 11.08.2019 р.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995 р. "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" затверджено "Положення про порядок призначення житлових субсидій" (в редакції від 01.01.2019 р.) (далі -Положення).
Відповідно до пункту 2 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (п. 3 Положення № 848).
Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (п. 4 Положення № 848).
Стосовно позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо нездійснення автоматичного перепризначення позивачу субсидії на оплату електроенергії на 2019 р. та зобов'язання здійснити повну виплату такої субсидії із січня 2019 р, суд зазначає наступне.
Пунктом 15 Положення (в редакції від 17.10.2018 р. та чинної станом на 01.01.2019 р.) встановлено, що житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Згідно ст.5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" № 2189-VIII від 09.11.2017 р. до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Судом встановлено, що рішенням відповідача від 11.04.2018 р. ОСОБА_1 призначена субсидія, зокрема, на житлово-комунальні послуги на 10 місяців, з березня 2018 р. по грудень 2018 р. включно щомісячно в сумі 60,58 грн.
Станом на початок 2019 р. та до моменту подання позову до суду, виплата позивачу вказаного виду субсидії відповідачем припинена та повторно не призначена.
Відповідно до абз. 1 п.16 Положення (в редакції від 17.10.2018 р. та чинної станом на 01.01.2019 р.) Після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім осіб, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - сьомому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Особам, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, особам, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, орендарям, внутрішньо переміщеним особам, громадянам, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарствам, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб, призначення житлової субсидії на наступний строк здійснюється після подання нових заяви та декларації (абз.3 п. 16 Положення в редакції від 17.10.2018 р.)
Із аналізу наведеної норми слідує, що після закінчення строку отримання житлової субсидії автоматичному перепризначенню на наступний сезон не підлягають житлові субсидії для громадянам, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 до 2019 р. звертався до відповідача із заявою про призначення субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яка і була йому призначена.
Отже, позивач належить до категорії заявників яким непередбачений автоматичний перерозподіл житлової субсидії на житлово-комунальні послуги.
Таким чином, суд відмовляє позивачу в задоволенні позовних вимог в цій частині.
Щодо заявленої вимоги про визнання протиправною бездіяльність відповідача стосовно неприйняття рішення про призначення позивачу субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, слід зазначити наступне.
Відповідно до абз.4 п. 15 Положення (в редакції від 25.06.2019 р.) житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян.
Рішенням відповідача від 11.04.2018 р. ОСОБА_1 призначена субсидія, зокрема, для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (СГТП) на 2018 р. одноразово в сумі 3589,85 грн.
В 2019 р. виплата позивачу вказаного виду субсидії була відповідачем припинена, відповідно до абз.4 п.5 Положення.
Згідно абз. 1 п. 13 Положення (в редакції від 25.06.2019 р. та чинної на час подання заяви 11.08.2019 р.) для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Для повторно призначення житлової субсидії, 11.08.2019 р. позивачем в електронній формі за №1900811095737893 подані заява про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ "Ощадбанк" та декларація про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Судом встановлено, що при подані заяви на призначення субсидії від 11.08.2019 р. позивачем надані всі неохідні документи у розумінні п.13 Положення (в редакції від 25.06.2019 р.).
Однак, після реєстрації поданої 11.08.2019 р. позивачем заяви, Управління соціального захисту населення запитом витребувало у Корабельного районного у м.Херсоні відділу ДРАЦС ГТУЮ у Херсонській області відомості про розірвання ОСОБА_1 шлюбу.
Слід зазначити, що відповідно до абз.1 п.14 Положення (в редакції від 25.06.2019 р.) для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:
доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Фондом та Мінсоцполітики;
доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;
перетин державного кордону особами, у яких обов'язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою;
наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;
реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;
наявність у осіб заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів із Єдиного реєстру боржників - Мін'юстом у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін'юстом;
склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами;
забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається:
- розмір платежів за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;
- розмір внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;
- сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами. До суми такої заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу не включається заборгованість, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов.
Із наведеної норми слід дійти висновку, що відповідач витребувавши РАЦС інформацію про розірвання ОСОБА_1 , перевищив надані йому повноваження, тобто допустив протиправну бездіяльність щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про призначення субсидії від 11.08.2019 р. Відтак, суд задовольняє вимоги позивача в цій частині.
Щодо вимоги позивача зобов'язати Управління соціального захисту населення прийняти рішення про призначення субсидії на оплату комунальних послуг та придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива за заявою від 11.08.2019 р., то суд зазначає наступне.
Розглядаючи дане питання, суд вважає помилковим твердження позивача про призначення йому житлової субсидії на 2019 р., як це зазначено в електронному листі Мінсоцполіти від 14.08.2019 р. "Вашу електронну заяву за номером 190811095737893 - розглянути. Раді повідомити, що в результаті розгляду документів було прийнято рішення про призначення вам житлової субсидії", оскільки як повідомив відповідач (додаткові пояснення від 22.10.2019 р. вх.№13584) рішення про призначення субсидії ним не прийнято, а вказаний лист Міністерства відправляється автоматично усім заявникам, документи яких взяті до розгляду.
Відтак, суд у даній справі виходить із того, заява позивача від 11.08.2019 рю. до сьогоднішнього часу не розглянута, а субсидія по ній не призначена.
Відповідно до ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами п.60 Положення структурним підрозділом з питань соціального захисту населення приймається рішення про: призначення житлової субсидії; відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.
Тобто, за наслідками розгляду заяви позивача Управління соціального захисту населення повине прийняти одне з таких рішень, як призначити субсидію, відмовити у її призначенні або передати питання на розгляд комісії.
За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, відповідні повноваження відповідача щодо призначення субсидії, є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовна вимога щодо зобов'язання відповідача про призначення субсидії виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягає.
На підставі ч. 2 ст. 9 КАС України з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, суд вважає необхідним вийти за межі заявлених позовних вимог та зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 11.08.2019 р. про призначення житлової субсидії із урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.
За приписами ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача
Таким чином, відповідачем не доведено правомірність нерозгляду заяви позивача про призначення житлової субсидії від 11.08.2019 р., а отже, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині визнання протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації в Херсонській області та зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.08.2019 року про призначення житлової субсидії з врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації в Херсонській області (код ЄДРПОУ 24117729; Херсонська область, Білозерський район, смт.Білозерка, вул. Свободи, 89, 75000) щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ; АДРЕСА_5 ) про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ "Ощадбанк" від 11.08.2019 р.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації в Херсонській області (код ЄДРПОУ 24117729; Херсонська область, Білозерський район, смт.Білозерка, вул. Свободи, 89, 75000) розглянути заяву ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ; АДРЕСА_5 )про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ "Ощадбанк" від 11.08.2019 р. із врахуванням висновків суду.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ; АДРЕСА_5 ) сплачений судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації в Херсонській області (код ЄДРПОУ 24117729; Херсонська область, Білозерський район, смт.Білозерка, вул. Свободи, 89, 75000).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Морська Г.М.
кат. 112030000