Рішення від 22.10.2019 по справі 1.380.2019.004283

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.004283

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.

секретаря судового засідання Лепеха А.М.

за участю:

представника позивача - Луньо Б.М.

представника відповідача - Сибірякової А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляді Львівського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Львівського обласного військового комісаріату (далі - відповідач) про зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку пенсії з 01.03.2018 нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2018 № 704, включивши в таку посадовий оклад у розмірі 5360,00 гривень, оклад за військовим званням «підполковник» у розмірі 1490,00 гривень, надбавку за вислугу років у розмірі 45%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, а також надбавку за особливості проходження служби та премію, визначених у середніх розмірах, що фактично виплачені у березні місяці 2018 року за посадою «офіцер ОТД ОМУ округу» для проведення перерахунку пенсії з 01.03.2018.

Позиція позивача наведена у позовній заяві та відповіді на відзив, у яких позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. В обґрунтування зазначає, що 22.07.2019 звернувся до відповідача із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 із включенням посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачувались станом на 01 січня 2018 року за посадою, з якої було звільнено позивача зі служби. Проте, як стверджує позивач, відповіді на його заяву від відповідача він не отримував, що зумовило звернення позивача до суду з цим позовом. При цьому позивач вважає бездіяльність відповідача щодо невидачі йому відповідної довідки протиправною, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і Додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 05.03.2019 зазначена постанова набрала законної сили, тому на момент його звернення до відповідача із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення п. 5 Порядку №45 діяв в редакції до 21.02.2018, який передбачає включення до грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії. Позивач стверджує, що бездіяльність відповідача щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення із включенням до цієї довідки додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій призвела до зменшення розміру перерахованої пенсії та порушення прав та свобод позивача. Просив позов задовольнити.

Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позов, пояснення та заперечення, в яких просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої заперечення обґрунтовує тим, що ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 список осіб, яким необхідно видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. У цей список був включений позивач, у зв'язку з чим відповідачем виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. У відповідну довідку відповідач згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 103 та Порядку № 45 включив: посадовий оклад у розмірі 5700, 00 грн, оклад за військовим званням у розмірі 1410, 00 грн, надбавку за вислугу років 45%, що становить 2916, 00 грн., разом грошове забезпечення позивача становить 9396, 00 грн. Зазначив, що посадовий оклад, оклад за військовим званням позивачу розраховувався виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом 01.01.2018 відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України №704. Отже, твердження позивача про те, що посадовий оклад повинен розраховуватися з 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018 є помилковим, оскільки суперечать вимогам п. 4 постанови Кабінету Міністрів України №704. При цьому відповідач звертає увагу на те, що інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) у довідку про розмір грошового забезпечення позивача не включалися, оскільки Порядком № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 не передбачені. Відповідач вказує, що підготовка та подання довідки про розмір грошового забезпечення є завершальним етапом процедури доведення до відому органів Пенсійного фонду України інформації про наявність підстав для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії. Отже, у відповідача виникає обов'язок виготовити таку довідку лише при дотримані порядку встановленого законодавством. Однак на даний час чинним законодавством не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як звернення громадянина для виготовлення та направлення до ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення з 01.03.2018. У запереченнях відповідачем зазначено, що 16.08.2019 листом № 8276 відповідач відмовив позивачу у складенні та поданні довідки про розмір грошового забезпечення з підстав, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 не містить прямої вказівки військовим комісаріатам та на даний час Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення щодо скасування Постанови № 103. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів, вказаних в позовній заяві та відповіді на відзив, просив позов задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві, поясненнях та запереченнях, просив в задоволенні позову відмовити.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою суду від 27.08.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, заперечення відповідача та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «По пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 60% грошового забезпечення.

Суд встановив, що Львівський обласний військовий комісаріат склав довідку № ХВ43747 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, до якої включено такі складові оплати праці ОСОБА_1 : посадовий оклад у розмірі 5700, 00 грн., оклад за військовим званням у розмірі 1410, 00 грн, надбавку за вислугу років 45%, що становить 2916, 00 грн., разом грошове забезпечення позивача становило 9396, 00 грн. Відповідна довідка складена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.

22.07.2019 ОСОБА_1 звернувся до Львівського обласного військового комісаріату із заявою про виготовлення та видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 із включенням посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачувались станом на 01 січня 2018 року за посадою, з якої було звільнено позивача зі служби.

16.08.2019 Львівський обласний військовий комісаріат листом №8276 надав ОСОБА_1 відповідь, якою у задоволенні заяви позивача відмовив. Відповідач посилається на постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262 до 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», як на підставу для відмови позивачу у видачі відповідної довідки. У цій відповіді відповідач зазначив, що у Львівського обласного військового комісаріату немає правових підстав складати інші довідки про розмір грошового забезпечення, ніж ті, які подані до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Позивач вважає, що має право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення із включенням до цієї довідки щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, премій), оскільки невключення таких видів грошового забезпечення призводить до зменшення розміру пенсії, відтак порушує права та свободи позивача.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

13.02.2008 постановою Кабінету Міністрів України № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова №704).

01.03.2018 Постанова №704 набрала чинності.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), відповідно до п. 1, 2 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Водночас Постановою № 103 були внесені зміни до п. 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв'язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.

12.12.2018 Окружний адміністративний суд міста Києва прийняв рішення у справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частиною 2 ст. 265 КАС України визначено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно з ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Отже, в силу приписів частини 2 статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Суд встановив та не заперечується сторонами, що позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення та видачу довідки про розмір грошового забезпечення 22.07.2019, тобто після втрати чинності пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 відповідно до рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019.

Встановлені судом обставини свідчать про те, що на момент звернення позивача із заявою до відповідача був чинним пункт 5 та додаток 2 Порядку № 45, який діяв в редакції до 24 лютого 2018 року (дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів від 21 лютого 2018 р. № 103, якою внесено відповідні зміни до зазначеного Порядку) і передбачав, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами) у межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

З огляду на наведені обставини суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) у довідку про розмір грошового забезпечення позивача не включалися відповідно до Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, оскільки такі твердження не ґрунтуються на вимогах чинного на момент виникнення спірних відносин законодавства та фактичних обставинах справи.

Також суд критично оцінює доводи відповідача про те, що на адресу Львівського ОВК будь-яких списків осіб з числа пенсіонерів Міністерства оборони України для надання довідок про розмір грошового забезпечення, необхідних для перерахунку пенсії у зв'язку з набрання 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і до додатку 2 Порядку №45 не надходило, з огляду на наступне.

Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену в рішеннях у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (PincovdandPine v. The Czech Republic), «Ґаші проти Хорватії» (Gashiv. Croatia), «Трго проти Хорватії» (Trgo v. Croatia) щодо застосування принципу «належного урядування», згідно з якою державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Суд зазначає, що неналежне виконання державними органами законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами, оскільки держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.

Отже, неналежна взаємодія державних органів при виконанні покладених на них повноважень не може ставитись в провину особі, у даному випадку ОСОБА_1 , оскільки всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.

З огляду на викладене, суд відхиляє доводи відповідача про те, що чинним законодавством не передбачено підстав для виготовлення та направлення до ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечень для перерахунку пенсії з 01.03.2018 за звернення громадян.

Щодо посилання відповідача на рішення Верховного Суду від 13.03.2019 у зразковій справі № 240/6263/18, то суд зазначає, що висловлені у цьому рішенні висновки Верховного Суду не підлягають застосуванню до даних правовідносин, оскільки предметом спору у вказаній зразковій справі є правильність перерахунку пенсії відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області, а предметом спору у даній справі є оцінка правомірності бездіяльності відповідача щодо невидачі позивачу за його заявою довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за посадою старшого офіцера напрямку відділу штабу західного оперативного командування, ураховуючи оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством станом на 01.03.2018.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані позивачем та відповідачем докази, суд дійшов висновку, що з 05.03.2019 у позивача виникло право на включення до його довідки про розмір грошового забезпечення таких видів грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим званням «підполковник», надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження служби та премію, визначених у середніх розмірах, що фактично виплачені у березні місяці 2018 року за посадою «офіцер ОТД ОМУ округу» для проведення перерахунку пенсії з 01.03.2018.

Так, статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що рішення Європейського суду з прав людини підлягають застосуванню судами як джерела права.

Відповідно до частини 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

09.01.2013 у рішенні "Олександр Волков проти України" (заява № 21722/11) Європейський суд з прав людини у справі зазначив, що рішення суду не може носити декларативний характер, не забезпечуючи у межах національної правової системи захист прав і свобод, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Конституційний Суд України у рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 120, частини шостої статті 234, частини третьої статті 236 Кримінально-процесуального кодексу України (справа про розгляд судом окремих постанов слідчого і прокурора) зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення у правах.

Відповідно до статті 8 Загальної декларації з прав людини 1948 року кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй Конституцією або законом.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Відповідно до пунктів 2, 4 та 10 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт чи окремі його положення; визнати бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язати вчинити певні дії; визначити інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Згідно з частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював позицію з цього питання, згідно з якою національні суди повинні проконтролювати, чи не є викладені у них висновки адміністративних органів щодо обставин у справі довільними та нераціональними, непідтвердженими доказами або ж такими, що є помилковими щодо фактів; у будь-якому разі суди повинні дослідити такі акти, якщо їх об'єктивність та обґрунтованість є ключовим питанням правового спору (пункт 157 рішення у справі «Сігма радіо телевіжн лтд. проти Кіпру» (Sigma Radio Television ltd. v. Cyprus № 32181/04); пункт 44 рішення у справі «Брайєн проти Об'єднаного Королівства» (Bryan v. the United Kingdom); пункти 156-157, 159 рішення у справі «Сігма радіо телевіжн лтд. проти Кіпру» (Sigma Radio Television ltd. v. Cyprus № 32181/04); пункти 47-56 рішення у справі «Путтер проти Болгарії» (Putter v. Bulgaria № 38780/02).

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача є зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2018 № 704, включивши: посадовий оклад у розмірі 5360,00 гривень, оклад за військовим званням «підполковник» у розмірі 1490,00 гривень, надбавку за вислугу років у розмірі 45%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, надбавку за особливості проходження служби та премію, визначених у середніх розмірах, що фактично виплачені у березні місяці 2018 року за посадою «офіцер ОТД ОМУ округу» для проведення перерахунку пенсії з 01.03.2018.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, суд дійшов висновку, що слід стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Львівський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2018 № 704, включивши: посадовий оклад у розмірі 5360, 00 гривень, оклад за військовим званням «підполковник» у розмірі 1490,00 гривень, надбавку за вислугу років у розмірі 45%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, надбавку за особливості проходження служби та премію, визначених у середніх розмірах, що фактично виплачені у березні місяці 2018 року за посадою «офіцер ОТД ОМУ округу» для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2018.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 25.10.2019.

Суддя Р.М. Брильовський