Ухвала від 25.10.2019 по справі 340/2532/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у вжитті заходів забезпечення адміністративного позову

25 жовтня 2019 року м. Кропивницький Справа №340/2532/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Момонт Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Кропивницькому заяву позивача про забезпечення позову в адміністративній справі

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Кропивницьк», м. Кропивницький, вул. Преображенська, 3 а, кв.17

до відповідача: Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, м. Кропивницький, вул. В.Перспективна, 55

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Кропивницьк» звернулося з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про:

- визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління ДФС у Кіровоградській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, в частині внесення Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Кропивницьк» до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, що оформлене відповідним протоколом;

- зобов'язання Комісії Головного управління ДФС у Кіровоградській області. яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації, виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Кропивницьк» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості;

- визнання протиправними дій Головного управління ДФС у Кіровоградській області щодо зупинення реєстрації податкових накладних, складених Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-Кропивницьк» та направлених для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних №326 від 14.05.2019 року, №328 від 14.05.2019 р., №327 від 14.05.2019 р., №329 від 30.05.2019 р., №4 від 17.08.2019 р., №5 від 17.08.2019 р., №6 від 20.08.2019 р., №7 від 23.08.2019 р., №8 від 27.08.2019 р. та зобов'язання здійснити їх реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання.

24.10.2019 р. до суду надійшла заява позивача про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення комісії Головного управління ДФС у Кіровоградській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, оформленого протоколом від 16.05.2019 року №82, в частині внесення до переліку ризикових платників податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Кропивницьк». Клопотання мотивоване тим, що внесення позивача до переліку платників, не лише перешкоджають, а й унеможливлюють провадженню господарської діяльності з огляду на те, що всі податкові накладні, які реєструє позивач в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, автоматично зупиняються відповідачем з підстав відповідності позивача ознакам Критеріїв ризиковості і це унеможливлює здійснення господарських операцій та загальнообов'язкову реєстрацію податкових накладних. Неможливість реєстрації податкових накладних негативним чином впливає на загальний імідж підприємства, як інструменту досягнення стратегічних цілей, що стосуються основних сторін його діяльності та орієнтовані на перспективу, які якщо і можливо буде поновити в майбутньому, але в будь якому випадку на даний час створюють умови для відмови таких контрагентів від співпраці. Позивач зазначає, що невжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного рішення може істотно ускладнити ефективний захист та поновлення прав та інтересів за захистом яких він звернувся, а забезпечення позову на час судового розгляду справи відновить право позивача на здійснення господарської діяльності, як платника податку на додану вартість, дасть можливість позивачу до остаточного вирішення даного спору реалізовувати своє право щодо реєстрації податкових накладних.

Суд враховує, що за своєю правовою природою клопотання про забезпечення позову є заявою про забезпечення позову, поданою відповідно до ч.1 ст.150 КАС України.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.10.2019 р. призначено до розгляду в судовому засіданні заяву позивача про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Кропивницьк» до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, визнання протиправними дій на 25 жовтня 2019 року о 12:00 год. Окрім того, зазначеною ухвалою зобов'язано відповідача надати до суду належним чином завірену копію рішення комісії Головного управління ДФС у Кіровоградській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, оформленого протоколом від 16.05.2019 р. №82, в частині внесення до переліку ризикових платників податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Кропивницьк».

25.10.2019 р. представником Головного управління ДФС у Кіровоградській області надано завірену копію протоколу засідання комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 16.05.2019 р. №82.

В судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представником відповідача подано заяву щодо розгляду заяви про забезпечення позову без участі представника відповідача, стосовно задоволення заяви заперечила.

З огляду на неявку в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування підготовчого засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, підготовче засідання згідно з ч.9 ст.205 КАС України проведено в порядку письмового провадження.

Згідно з частинами 1, 2 статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Відповідно до п.2 ч.1 статті 151 КАС України позов може бути забезпечено забороною відповідачу вчиняти певні.

З огляду на ч.2 ст.151 КАС України суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Із аналізу зазначених норм Кодексу адміністративного судочинства України судом встановлено, що забезпечення позову здійснюється з метою гарантування виконання судового рішення у разі задоволення позовних вимог та спрямоване на те, щоб не допустити настання незворотних наслідків щодо відновлення порушеного права.

Судом встановлено, що оскаржуваним рішенням комісії Головного управління ДФС у Кіровоградській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, оформленим протоколом від 16.05.2019 року №82, ТОВ «Агро-Кропивницьк» включно до переліку ризикових платників відповідно до п.1.6 Критеріїв ризиковості, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №117 «Про запровадження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Відповідно до абз.1, 10 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №117 (далі за текстом - Порядок №117).

Пунктом 6 Порядку №117 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

При цьому відповідно до п.10 Порядку №117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

З огляду на п.12, 13 Порядку №117, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з п.16 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

З аналізу зазначених норм судом встановлено, що внесення платника податків до переліку ризикових платників відповідно до Критеріїв ризиковості платника податку має наслідком зупинення реєстрації податкових накладних, складених таким платником, та зумовлює необхідність подання додаткових доказів для їх реєстрації. Разом з тим, суд враховує, що додаткові документи подаються до податкового органу в електронній формі.

Таким чином, внесення підприємства до переліку ризикових платників створює певні труднощі для такого платника, однак не перешкоджає веденню ним господарської діяльності та не унеможливлює її, а також не створює будь-яких незворотних наслідків для відповідного платника податків.

Також суд бере до уваги, що оскаржуване рішення прийнято 16.05.2019 р., тобто вже діє упродовж шести місяців, що свідчить про відсутність нагальної необхідності у вжитті заходів забезпечення позову.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав вважати, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду у даній справі, а такожістотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист, поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Також суд вважає, що наведені позивачем обставини не свідчать про наявність очевидних ознак протиправності оскаржуваного рішення, а тому підлягають оцінці під час розгляду справи.

Зважаючи на викладене суд вважає, що заява позивача про забезпечення позову задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.150-154, 156, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви позивача про забезпечення позову - відмовити.

Копію ухвали надіслати сторонам.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.

Дата складання ухвали - 25 жовтня 2019 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт