Рішення від 25.10.2019 по справі 320/1505/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2019 року № 320/1505/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши в місті Києві у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, треті особи: Київський обласний військовий комісаріат та Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, треті особи: Київський обласний військовий комісаріат та Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Державного підприємства обслуговування повітряного руху України щодо ненадання позивачеві довідки про розмір його грошового забезпечення у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 № 19;

- зобов'язати Державне підприємство обслуговування повітряного руху України надати позивачеві довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 № 19 відповідно до додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв'язку із прийняттям директором Украероруху наказу від 11.01.2019 № 19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», він як пенсіонер Збройних Сил України має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення особам, що проходили військову службу та були відряджені до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.

Стверджує, що ненадання відповідачем довідки встановленого зразка про розмір грошового забезпечення у зв'язку із прийняттям вказаного наказу порушує і обмежує його право на перерахунок пенсії.

Ухвалою суду від 18.04.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався. Матеріали справи містять інформацію про його повідомлення своєчасно та належним чином про розгляд цієї справи у порядку спрощеного провадження без виклику сторін.

Від третіх осіб пояснень з приводу позову до суду не надійшло.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджено ксерокопією паспорту серії НОМЕР_1 від 09.01.1996.

Відповідно до посвідчення від 19.01.2006 серії НОМЕР_2 позивачеві призначено пенсію за вислугу років.

З 10.01.1992 позивач проходив військову службу в Збройних Силах України, з 01.01.2006 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Наказом 1-го заступника Міністра оборони України від 08.12.1999 № 13.БМ був відряджений для подальшого проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (далі - Украероруху).

Наказом ПЗ, НГШ ЗС України (по особовому складу) № 32-ПМ від 09.12.2005, відповідно до частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», позивача було звільнено у запас за пунктом «б» за станом здоров'я. Зазначеним наказом позивачеві була визначена вислуга років у Збройних Силах України, яка складає в календарному обчисленні 22 роки 00 місяців, пільгова - 08 місяців.

Наказом Генерального директора Украероруху від 23.12.2005 № 618/о, на підставі наказу ПЗ, НГШ ЗС України (по особовому складу) № 32-ПМ від 09.12.2005, позивач був звільнений з посади техніка із зв'язку РДЦ 2 категорії районного диспетчерського центру Київського РСП.

01 лютого 2019 року позивач звернувся із запитом до Украероруху щодо надання йому довідки встановленого зразка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за прирівняною посадою техніка із зв'язку 2-ї категорії РДЦ РСП "Київцентраеро" станом на 01.02.2019, а також таку довідку надіслати до військового комісаріату за належністю (а.с. 16-17).

Листом від 28.02.2019 № 1-24.2.2-1049 Украерорух поінформовано позивача, що порядок та розміри перерахунку грошового забезпечення з 01.01.2019 визначені наказом Украероруху від 11.01.2019 № 19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху (із залишенням на військовій службі)», а посадовий оклад за прирівняною посадою, з якої був звільнений позивач становить 10620, 00 грн. на місяць (а.с. 18).

Відповідачем направлено повідомлення до Міністерства оборони України про зміну складової грошового забезпечення (окладу) відповідної категорії військовослужбовців та запит до Пенсійного фонду України щодо підготовки та надання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Враховуючи, що на момент звернення позивача, інформація від Пенсійного фонду України та військових комісаріатів до Украероруху не надходила, відповідач вважає, що виконав передбачені законодавством України дії для проведення перерахунку пенсії позивача та у нього відсутні підстави для надання відповідної довідки встановленого зразка.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача в частині ненадання позивачеві довідки про розмір його грошового забезпечення у зв'язку з прийняттям наказу Украероруху від 11.01.2019 № 19 позивач оскаржив її до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.

Законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у тому числі осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, базується на Конституції України і складається з Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до преамбули Закону № 2262-XII, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 12 Закону України № 2262-XII передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають, зокрема, звільнені зі служби особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України.

Відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 104 від 07.02.2001 встановлено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань.

При цьому, грошове забезпечення виплачується, виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів за військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань.

Пунктом 80 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 № 1053/2001 встановлено, що пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.

Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На виконання положень статті 63 Закону № 2262-XII постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України делеговано право керівнику державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям.

Пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 15.02.2007 № 135/13402 «Про затвердження Порядку та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, урегульовано Порядком, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.

Частиною четвертою статті 63 Закону України № 2262-XII визначено, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2018 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені вказаною постановою, у відповідних випадках.

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, у тому числі Державному підприємству обслуговування повітряного руху України.

Судом встановлено, що відповідач у своїй відповіді від 28.02.2019 № 1-24.2.2-1049 не спростовує інформацію, що наказом Укрероруху від 11.01.2019 № 19 встановлені нові посадові оклади, а відтак наявна підстава для перерахунку пенсії позивачу.

Отже, вказаний наказ Украероруху, якому Кабінет Міністрів України делегував свої повноваження в частині визначення розмірів посадових окладів, є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 19.02.2019 у справі № 522/20251/16-а, від 25.10.2018 у справі № 638/14656/16-а, від 24.04.2018 у справі № 461/939/17.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Законом України № 2262-XII встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Пунктом 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 визначено, що заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є заява позивача, як пенсіонера та додані до неї документи, зокрема довідка про розмір грошового забезпечення.

Посилання відповідача у відповіді на запит щодо надання довідки для перерахунку пенсії, на те, що ним не були отримані списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку від Пенсійного фонду України та військових комісаріатів, як того вимагає Порядок № 45 від 13.02.2008, не доводить правомірності його бездіяльності, оскільки отримання таких списків жодним чином не пов'язане з наданням позивачеві запитуваної довідки.

Суд зазначає, що право позивача на перерахунок пенсії не може бути залежним від неузгодженості дій суб'єктів владних повноважень та невиконання ними встановлених законом обов'язків.

При цьому, суд враховує положення статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, щодо права особи на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Таким чином, відмова відповідача у наданні довідки позивачу про розмір його грошового забезпечення, є протиправною та такою, що порушує законне право позивача на проведення перерахунку пенсії.

Завдання адміністративного судочинства полягає у захисті порушених прав особи у публічно-правових відносинах.

Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, у Рішенні від 14.12.2011 № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України).

Безумовною підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення.

З прийняттям наказу про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

Оскільки однією із складових процедури проведення перерахунку пенсії є подання довідки про розмір грошового забезпечення до відповідного територіального управління Пенсійного фонду України, відмова відповідача видати таку довідку створює перешкоди для реалізації позивачем права на перерахунок пенсії.

З огляду на викладене, суд погоджується з обґрунтованими доводами позивача та вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, а тому права мають бути відновлені шляхом зобов'язання останнього видати довідку встановленого зразка для здійснення перерахунку пенсії.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Тобто, обов'язок доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень одночасно покладено на усіх учасників процесу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На виконання цих вимог відповідачем не доведено жодними належними та допустимими доказами правомірності вчиненої бездіяльності.

Водночас докази, подані позивачем, підтверджують обставини, на які він посилається в обґрунтування позовних вимог, та не були спростовані відповідачем.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону та те, що матеріали справи не містять доказів понесення ним судових витрат, підстав для їх відшкодування не вбачається.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (код ЄДРПОУ 19477064, адреса: 08300, Київська обл., м. Бориспіль, Аеропорт) щодо ненадання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) довідки про розмір його грошового забезпечення у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 № 19.

Зобов'язати Державне підприємство обслуговування повітряного руху України (код ЄДРПОУ 19477064) надати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 № 19.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.

Повне рішення виготовлено та підписано 25.10.2019

Суддя Панченко Н.Д.