ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про відмову у відкритті провадження
"22" жовтня 2019 р. справа № 300/2037/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Коломийського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про встановлення неправильності запису в акті цивільного стану,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Коломийського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: встановити неправильність запису в акті цивільного стану, виконаного виконкомом Росохацької сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, де замість прізвища батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вказано прізвище ОСОБА_4 , а відповідно і прізвище позивача як дитини вписано неправильно - ОСОБА_4 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 ); зобов'язати внести зміни до актового запису цивільного стану про народження №51 від 13.11.1959, вказавши прізвище як його батьків так і позивача -Сліпенчук, а не ОСОБА_4 .
Згідно пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для відкриття провадження у справі суд виходить з наступного.
Положенням ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
При визначенні судової юрисдикції щодо вирішення справи суд виходить з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктного складу сторін, предмета спірних правовідносин.
Кодекс адміністративного судочинства України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів.
Завданням цивільного судочинства, відповідно до статті 2 Цивільного процесуального кодексу України, є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до приписів частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно роз'яснень, що містяться в пункті 9 постанови Пленуму Верховного Суду України №12 від 07.07.1995 року "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану", в порядку встановлення неправильності записів у актах громадянського стану до цих актів вносяться зміни щодо прізвища, імені, по батькові, коли були допущені помилки під час реєстрації акта.
Відповідно до ч.1 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що суд розглядає справи про встановлення фактів, та наведено перелік таких.
Водночас, згідно з ч.2 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
14 листопада 2018 року Велика Палата Верховного Суду у справі №425/2737/17 (провадження №14-408 цс 18) зробила висновок, що у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність законних підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.
Як слідує із матеріалів адміністративного позову, позивач просить суд встановити неправильність запису в акті цивільного стану, виконаного виконкомом Росохацької сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, де замісить прізвища батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вказано прізвище ОСОБА_4 , а відповідно і прізвище позивача як дитини вписано неправильно - ОСОБА_4 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 ) та просить зобов'язати внести зміни до актового запису цивільного стану про народження №51 від 13.11.1959, вказавши прізвище як його батьків так і позивача - Сліпенчук, а не ОСОБА_4 .
Позивач у позові зазначає про те, що змушений звернутись до суду для встановлення юридичного факту та внесення відповідних змін до актів цивільного стану, а також про те, що за наслідками розгляду звернення до відповідача з метою усунення неправильності запису його прізвища та прізвища батьків у свідоцтві про народження, позивачу відмовлено у виправленні у зв'язку з відсутністю запису про шлюб батьків. Вважає, що працівником виконкому Росохацької сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області зроблено помилку, яка для позивача має юридичне значення, в тому числі і питаннях спадкування, а тому просить суд встановити неправильність запису в акті цивільного стану, при цьому не оскаржуючи дії і рішення відповідача.
Таким чином, у цій справі спірні правовідносини пов'язані із відмовою відповідача внести зміни до актового запису про народження через відсутність первинних документів, визнанням позивачем такої відсутності та бажанням встановити неправильність запису в акті цивільного стану.
Перелік особистих немайнових прав, які встановлені Конституцією України, ЦК України та іншим законом, не є вичерпним (частина третя статті 270 ЦК України). Суд зазначає, що позивач звернувся до суду для захисту права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права (частина перша статті 273 ЦК України) на відображення достовірної інформації про його прізвище в актовому записі, а не для оскарження відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану. У позовній заяві відсутні доводи за частиною 2 статті 2 КАС України щодо протиправності відмови відповідача. А вимога позивача зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису є похідною від вимоги встановити неправильність такого запису.
Суд звертає увагу, що об'єктом перевірки судом у цій справі є не дотримання відповідачем процедури розгляду звернення позивача про внесення змін до актового запису про народження й оцінка правомірності дій з відмови у задоволенні цього звернення, а встановлення обставин, що підтверджують або спростовують факт його прізвища, і залежно від встановлених обставин вирішення питання про неправильність актового запису та зобов'язання відповідача внести зміни до цього запису, вказавши правильне прізвище. Крім того, для такого встановлення позивач у позовній заяві вказує що працівником виконкому Росохацької сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області зроблено помилку, яка для позивача має юридичне значення.
З огляду на викладене, суд вважає, що позов має розглядатися за правилами цивільного судочинства.
Аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.11.2018 у справі № 425/2737/17.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 170, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до Коломийського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про встановлення неправильності запису в акті цивільного стану.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання суддею.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.