ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"24" жовтня 2019 р. справа № 300/1553/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія " Автомобільні дороги України" про стягнення податкового боргу в сумі 175271,94 грн.,-
Головне управління ДФС в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" про стягнення податкового боргу в сумі 175271,94 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані наявністю у відповідача заборгованості по сплаті земельного, екологічного податків та рентної плати в загальній сумі 175271,94 грн., що виникла внаслідок несплати наступних платежів: рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 150189,58 грн., рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення в сумі 12199,14 грн., надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 7810,57 грн., земельному податку з юридичних осіб в сумі 2596,07 грн., надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в сумі 1624, 92 грн., земельному податку з юридичних осіб в сумі 440,92 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах в сумі 170,21 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах в сумі 110,6 грн., земельному податку з юридичних осіб в сумі 129, 93 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.07.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження. Заяв про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, хоча отримав ухвалу про відкриття провадження, про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с.69).
За таких обставин, згідно частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішив справу за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності подані докази, суд встановив наступне.
ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" 07.06.2002 зареєстроване як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податків і зборів та у відповідності до пункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України несе обов'язок по сплаті податків та зборів у строки та розмірах встановлених цим Кодексом (а.с.57-67).
Згідно частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
За змістом підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що, у відповідності до статті 36 Кодексу, є податковим обов'язком. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Підстави припинення податкового обов'язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3. статті 37 Податкового кодексу України. Згідно пункту 38.1. статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Пунктом 38.2. статті 38 Податкового кодексу України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.
Підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платники податків і зборів зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Приписами пункту 49.1. статті 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно пункту 49.2. статті 49 Податкового кодексу України платник податків за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають обєкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Відповідно до пункту 54.1. статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобовязання та/або пені вважається узгодженою.
Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (п. 203.2 ст.203 ПК України).
Як слідує з матеріалів справи, податковий борг на загальну суму 116623,82 грн. у відповідача виник в результаті несплати ним узгоджених сум податкових зобов'язань згідно самостійно поданих податкових декларацій з рентної плати та екологічного податку за 2016 та 2018 роки, а саме:
- з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення в сумі 112709,44 грн. згідно самостійно поданих податкових декларацій за 3 квартал 2018 в сумі 74525,18 грн. (залишок до стягнення становить 24899 грн.), за 4 квартал 2018 на суму 87810,44 грн. (а.с.11-14);
- екологічного податку в сумі 3914,38 грн., зокрема: надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення згідно самостійно поданих податкових декларацій за 2018 рік в сумі 3318,41 грн., а саме за 1 квартал 2018 від 10.05.2018 в сумі 1416,30 грн. (залишок до стягнення становить 101,72 грн.) (а.с.23), за 2 квартал 2018 від 09.08.2018 в сумі 1515,77 грн. (а.с.24-25), за 3 квартал 2018 від 01.11.2018 в сумі 722,28 грн. (а.с.26-27), за 4 квартал 2018 від 11.02.2018 в сумі 978,64 грн. (а.с.28-29); а також з надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення та розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах згідно самостійно поданих податкових декларацій за 2016 рік в загальній сумі 595,97 грн., а саме за 3 квартал 2016 від 08.11.2016 в сумі 1145,97 грн. та 70,22 грн., відповідно (залишок до стягнення становить 69,96 грн.) (а.с.40), за 4 квартал 2016 від 06.02.2017 в сумі 1368,33 грн. та 73,92 грн., відповідно (залишок до стягнення становить 73,92 грн.) (а.с.41,44), за 4 квартал 2016 від 07.02.2017 в сумі 195,29 грн. та 20,10 грн., відповідно (а.с.37), уточнюючих декларацій за 4 квартал 2016 від 14.03.2017 в сумі 195,29 грн. та 60,30 грн., відповідно (залишок до стягнення становить 195,29 грн. та 41,41 грн.) (а.с.36,43).
Згідно пункту 56.11. статті 56 Податкового кодексу України самостійно визначене платником податків податкове зобов'язання оскарженню не підлягає.
Сума узгоджених податкових зобов'язань з рентної плати та екологічного податку за 2016 та 2018 роки в загальній сумі 116623,82 грн. згідно самостійно поданих декларацій є узгодженою.
Згідно підпункту 20.1.19. пункту 20.1 статті 20 зазначеного Кодексу контролюючі органи наділені правом застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
У відповідності до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Судом встановлено, що до відповідача, за несвоєчасну сплату узгоджених сум грошових зобов'язань з рентної плати, земельного та екологічного податку застосовано штрафні (фінансові) санкції в загальній сумі 52636,64 грн., зокрема, з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в загальній сумі 36792,83 грн. на підставі податкового повідомлення-рішення від 20.12.2018 №0055525312 на суму 49626,20 грн. та від 20.12.2018 №0055505312 на суму 31830,21 грн., рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення в сумі 12199,14 грн. на підставі податкового повідомлення-рішення від 16.12.2016 за №0004581200; надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 2000 грн. на підставі податкового повідомлення-рішення від 20.02.2019 №0008045312; земельного податку з юридичних осіб в сумі 1014,69 грн. на підставі податкового повідомлення-рішення від 16.12.2016 №0004661200, надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 259,59 грн. на підставі податкового повідомлення-рішення від 16.12.2016 № 0004691200, земельного податку з юридичних осіб в сумі 165,80 грн. на підставі податкового повідомлення-рішення від 16.12.2016 №0004671200, надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах в сумі 26,30 грн. на підставі податкового повідомлення-рішення від 16.12.2016 №0004621200, надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах в сумі 48,33 грн. на підставі податкового повідомлення-рішення від 16.12.2016 №0004591200, земельного податку з юридичних осіб в сумі 129,93 грн. на підставі податкового повідомлення-рішення від 16.12.2016 №0004681200 на суму 131,05 грн. (залишок до сплати становить 129,93 грн.).
Податкові повідомлення-рішення від 20.12.2018 №0055505312, від 20.12.2018 №0055505312, від 16.12.2016 №0004581200, від 20.02.2019 №0008045312, направлялись та вручені відповідачу, що підтверджується підписом уповноваженої особи, однак суми податкових зобов'язань своєчасно не сплачені (а.с.19, 22, 32), а податкові повідомлення - рішення від 16.12.2016 №0004661200, від 16.12.2016 за №0004691200, від 16.12.2016 за №0004671200, від 16.12.2016 за №0004621200, від 16.12.2016 за №0004591200, від 16.12.2016 №0004681200 відповідачу надіслані поштою, у відповідності до вимог п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України вважаються належним чином врученими (а.с.35, 38, 39, 42, 45, 47).
Окрім того, відповідачу, внаслідок несвоєчасної сплати самостійно узгоджених податкових зобов'язань з рентної плати, змельного та екологічного податків нараховано пеню в загальному розмірі 6011,48 грн., зокрема, з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення на суму 687,31 грн., надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення на суму 2492,16 грн., земельного податку з юридичних осіб на суму 1581,38 грн., надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення на суму 974,75 грн., земельного податку з юридичних осіб на суму 275,12 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах на суму 0,76 грн.
Згідно пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Нарахування пені закінчується у випадках, визначених пунктом 129.3 статті 129 Податкового кодексу України. Відповідно до пункту 131.1 статті 131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Згідно пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На виконання вимог статті 59 Податкового кодексу України, відповідачу надіслано податкову вимогу форми «Ю» №116-25 від 18.03.2014, яку відповідачу вручено (а.с.47).
Підпунктом 14.1.156. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до підпункту 14.1.175. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що сума узгоджених податкових зобов'язань по земельному податку з юридичних осіб та екологічному податку, зокрема, рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення, надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах в загальній сумі 175271,94 грн. є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено, а тому підлягає стягненню у судовому порядку.
Податковий борг відповідача підтверджується податковими деклараціями, актами перевірки та податковими повідомленнями-рішеннями, розрахунками штрафних (фінансових) санкцій, корінцем податкової вимоги, довідкою про борг, а також копіями облікових карток платника податків (а.с.10-47).
Доказів, які б свідчили про погашення податкового боргу в сумі 175271,94 грн. відповідачем суду не надано.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг в загальній сумі 175271,94 грн. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальним для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується статтею 67 Конституції України.
Відповідно до пункту 95.1. статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно пункту 95.3. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з рахунків у банках, що обслуговують дочірнє підприємство "Івано-Франківський облавтодор" відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України" (код ЄДРПОУ 31790584, вул. Євгена Петрушевича 1, м. Івано-Франківськ, 76014) та за рахунок готівки, що йому належить в дохід бюджету податковий борг в сумі 175271,94 грн. (сто сімдесят п'ять тисяч двісті сімдесят одна гривня 94 копійки).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Головне управління ДФС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39394463, вул. Незалежності 20, м. Івано-Франківськ, 76018)
ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (код ЄДРПОУ 31790584, вул. Євгена Петрушевича 1, м. Івано-Франківськ, 76014)
Суддя Біньковська Н.В.