Рішення від 02.10.2019 по справі 808/3619/15

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

02 жовтня 2019 року Справа № 808/3619/15 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Стрельнікової Н. В.,

за участю секретаря Фесик А.В.

представника позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: Корольова О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі адміністративну справу

за позовом: Запорізького державного підприємства “Радіоприлад”

до Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправною та скасування вимоги,-

ВСТАНОВИВ:

Запорізьке державне підприємство “Радіоприлад” (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу №Ю-15/17 від 06.04.2015 на суму 1 895 170,32 грн.

Ухвалою суду від 06.07.2015 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено судове засідання на 20.07.2015 року.

20.07.2015 ухвалою суду зупинено провадження у справі №808/3619/15 до набрання законної сили рішенням у справі №808/2756/15.

Відповідно до розпорядження керівника апарату суду від 29.08.2017 №183, через закінчення строку повноважень щодо здійснення правосуддя суддею Семененко М.О. призначено повторний розподіл справ за результатом якого, справу передано для розгляду судді Стрельніковій Н.В.

Ухвалою суду 29.08.2017 року прийнято до провадження адміністративну справу №808/3619/15.

12.04.2019 ухвалою суду поновлено провадження у справі.

13.05.2019 ухвалою суду замінено відповідача по справі №808/3619/15 - Державну податкову інспекцію у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області на Головне управління ДФС у Запорізькій області та відкладено підготовче засідання на 04.06.2019 року.

Ухвалою суду від 04.06.2019 року зупинено провадження у справі для примирення сторін до 22.08.2019.

22.08.2019 ухвалою суду поновлено провадження у справі.

22.08.2019 ухвалою суду відкладено підготовче засідання в адміністративній справі на 05.09.2019.

Ухвалою суду 05.09.2019 року зупинено провадження у справі для примирення сторін до 02.10.2019.

02.10.2019 ухвалою суду поновлено провадження у справі.

У судовому засіданні 02.10.2019, на підставі ст. 243 КАС України, судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Відповідно до ст. 229 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: звукозаписуючого пристрою "Акорд".

Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві та додаткових поясненнях (вх.№19111 від 13.05.2019). Зокрема зазначив, що розмір заборгованості позивача, визначений в оскаржуваній вимозі, не відповідає дійсності, оскільки в порушення Податкового кодексу України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», наказу Міністерства доходів і зборів України №609 від 12.01.2013 відповідачем невраховані та не відображені у картці особового рахунку позивача платежі, які надходили від відособленого підрозділу Запорізького державного підприємства «Радіоприлад» ЗТФ, який не є юридичною особою. Також зазначає, що станом на 31.03.2015 року заборгованість підприємства складала 122380,66 грн. Посилається на приписи Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та зазначає, що філії та представництва не є юридичними особами, вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Таким чином, відокремлені підрозділи не несуть самостійну майнову відповідальність в будь-якому випадку за дії та рішення, відповідальність несе підприємство, яке створило своїм рішенням цей відокремлений підрозділ, не має при цьому значення те, що представництво має свій банківський рахунок, печатку чи фірмовий бланк, підрозділ не набуває будь-яких прав на майно, на грошові кошти, оскільки право власності на нього належить виключно підприємству. На підставі викладеного, вважає, що спірне рішення є протиправними та такими, що підлягає скасуванню.

Відповідач позов не визнав, з підстав, викладених у поданих до суду запереченнях (вх. №30363 від 20.07.2015 року) та додаткових запереченнях (вх.№38981 від 18.03.2019) в яких зазначив, що у зв'язку з несплатою самостійно задекларованих сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у позивача виникла недоїмка, а тому, відповідно до ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відповідачем винесена оскаржувана вимога. Вважає, що чинним законодавством не передбачена сплата одним платником податків за іншого. Платіжні доручення по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування заповнені з порушенням правил, які передбачені Порядком заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України №609 від 22.10.2013, а саме при заповненні полів не допускаються пропуски (пробіли) між словами та службовими знаками. Однак позивачем були зроблені пропуски (пробіли), тому платежі, які надходили від відокремленого підрозділу зараховувались вибірково. Просить у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Запорізьке державне підприємство “Радіоприлад” (ідентифікаційний код 14313317) зареєстровано як юридичну особу 02.07.1993, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №196399 серія А00 №196399 та з 25.03.1991 позивач зареєстрований як страхувальник та платник єдиного.

27.09.1999 створено Відособлений підрозділ ЗДП “Радіоприлад” Зовнішньоторгівельна фірма, без права юридичної особи, що підтверджується копією Довідки АА № 553541 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.

Наказом Генерального директора Запорізьке державне підприємство “Радіоприлад” №431 від 27.09.1999 затверджено положення «Про відособлений підрозділ Запорізького державного підприємства «Радіоприлад» Зовнішньоторгівельну фірму» (надалі - Положення). Згідно п.1.1, 1.2 Положення Відособлений підрозділ Зовнішньоторгівельна фірма Запорізького державного підприємства «Радіоприлад», надалі - «фірма», утворено як відособлений підрозділ Запорізького державного підприємства «Радіоприлад». Відповідно до п.1.5 Положення відособлений підрозділ відповідає за зобов'язаннями ЗДП «Радіоприлад». П.3.1 Положення визначено, що фірма підпорядкована безпосередньо директору ЗДП «Радіоприлад». Відповідно до п.3.2 Керівництво фірмою здійснюється директором фірми, який призначається та звільняється з посади наказом директора ЗДП «Радіоприлад». Директор фірми діє в межах повноважень, наданих директором ЗДП «Радіоприлад». Повноваження надаються дорученнями, довіреністю, наказами, розпорядженнями, підписаними директором ЗДП «Радіоприлад», цим Положенням.

Фірму (ідентифікаційний код 25764081) створено позивачем без права юридичної особи, що підтверджено довідкою АА №553541 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).

Як вбачається з матеріалів справи, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сплачувався позивачем через Відособлений підрозділ Зовнішньоторгівельна фірма Запорізького державного підприємства «Радіоприлад», що підтверджується копіями платіжних доручень, доданих до матеріалів справи (том 1 а.с.111-176, том 2 а.с.1-3).

На підставі даних картки особового рахунку позивача 06.04.2015 відповідачем була сформована вимога за №Ю-15/17 про сплату боргу, відповідно до якої станом на 31.03.2015 заборгованість ЗДП «Радіоприлад» зі сплати єдиного внеску становить 1894618,32 грн.

Частиною 1 ст. 67 Конституції України закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України №2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Єдиний внесок, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону №2464-VI нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону №2464-VI орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

До матеріалів справи позивачем надані копії платіжних доручень за період з 08.07.2014 по 31.03.2015 про сплату єдиного соціального внеску позивачем через свій відокремлений підрозділ, які не були відображені в обліковій картці позивача, копії службових записок та реєстрів з вказівкою директора підприємства здійснити перерахування ЄСВ тощо.

Правила заповнення розрахункового документа при сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачені Порядком заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 22.10.2013 № 609 (далі - Порядок).

Пунктом 1 Порядку визначено, що при сплаті (стягненні) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), здійсненні бюджетного відшкодування податку на додану вартість, поверненні помилково або надміру зарахованих коштів поле "Призначення платежу" розрахункового документа заповнюється таким чином: поле № 1: друкується службовий код (знак) "*" (ознака платежу); поле № 2: друкується розділовий знак ";"; друкується код виду сплати (формат ссс - тризначне число); поле № 3: друкується розділовий знак ";"; друкується один з нижченаведених реквізитів: а) код клієнта за ЄДРПОУ (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8); б) реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України (далі - Міндоходів) і має відповідну відмітку у паспорті; в) реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється Міндоходів (завжди має 9 цифр); у разі здійснення платником податків - юридичною особою сплати за відокремлений підрозділ друкується код за ЄДРПОУ відокремленого підрозділу, за який здійснюється така сплата;

Згідно з пунктом 3 Порядку код виду сплати "101" - сплата суми податків і зборів / єдиного внеску

Відповідно до пункту 8 Порядку у разі заповнення поля "Призначення платежу" з порушенням вимог, визначених у цьому Порядку, документ на переказ береться до виконання. При цьому вважається, що платник податків сплачує грошове зобов'язання (код виду сплати "101").

Як вбачається з вищезазначених платіжних доручень, у полі "Призначення платежу" зазначено ідентифікаційний код 14313317, за яким зареєстрований ЗДП «Радіоприлад», що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, наявною в матеріалах справи та не заперечується сторонами. При цьому, відособлений підрозділ Запорізького державного підприємства «Радіоприлад» Зовнішньоторгівельна фірма має ідентифікаційний код 25764081.

Посилання представника відповідача на зазначення в платіжних дорученнях пробілів (пропусків) між словами та службовими знаками, суд розцінює як механічну помилку та не бере до уваги.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що механічна помилка не може бути достатньою підставою для не зарахування сплаченого позивачем єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Крім того, суд вважає безпідставними доводи представника відповідача про те, що чинним законодавством не передбачена можливість сплати одним платником податків за іншого, оскільки відповідно до п.36.4 ст. 36 ПК України виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.

При цьому, пунктами 19.1, 19.2 ст.19 ПК України встановлено, що платник податків веде справи, пов'язані зі сплатою податків, особисто або через свого представника. Особиста участь платника податків в податкових відносинах не позбавляє його права мати свого представника, як і участь податкового представника не позбавляє платника податків права на особисту участь у таких відносинах. Представниками платника податків визнаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності. Довіреність, видана платником податків - фізичною особою на представництво його інтересів та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, має бути засвідчена відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до ч.4 ст.64 Господарського кодексу України підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.

Статтею 95 Цивільного кодексу України передбачено, що представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, який здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності.

Судом встановлено, що наказом ЗДП “Радіоприлад” №137-к від 30.05.2008 ОСОБА_2 переведено на посаду заступника директора з ЗЄЗ, маркетингу та збуту - директор ЗТФ 154 та 18.06.2013 йому видані довіреності, які містяться в матеріалах справи, як на заступника директора, так і на директора ЗТФ, на представлення інтересів позивача у відносинах з усіма фізичними та юридичними особами, в т.ч. підприємствами та організаціями, правовими, адміністративними, господарськими та іншими установами, незалежно від їх форм власності та підпорядкування з усіх без винятку питань.

Крім того, в матеріалах справи містяться копії платіжних доручень, якими Відособлений підрозділ ЗДП “Радіоприлад” ЗТФ здійснив погашення заборгованості ЗДП “Радіоприлад” по ЄСВ і відповідачем ці кошти були зараховані та відображені у картці особового рахунку ЗДП “Радіоприлад”.

Також, слід зазначити, що позивачем не заперечувалось, що за ним станом на 31.03.2015 року рахується заборгованість в сумі 122680,66 грн., на підтвердження чого в матеріалах справи наявні пояснення до «Додатку до таблиці 1» звітів по ЄСВ за березень 2015 року, яка складена головним бухгалтером (том 1 а.с.62).

Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо відсутності у відповідача правових підстав для не зарахування сплачених Відособленим підрозділом Запорізького державного підприємства “Радіоприлад” ЗТФ сум єдиних внесків за позивача до облікової картки платника збору - ЗДП “Радіоприлад” відповідно до платіжних доручень, в яких міститься ідентифікаційний код клієнта, що відповідає коду позивача, у зв'язку з чим вимога про сплату боргу від 06.04.2015 №Ю-15/17 на суму 1771937,66 грн. є протиправною та підлягає скасуванню та в сумі 122680,66 грн. є правомірною і підлягає стягненню.

При винесенні рішення судом також враховано, що судовими рішеннями Запорізького окружного адміністративного суду по справах №808/9678/14 від 16.04.2015, №808/9710/14 від 16.04.2015, №808/1866/15 від 11.02.2016, №808/2391/15 від 08.02.2017, які набрали законної сили, встановлено неправомірність не зарахування відповідачем сплачених Відособленим підрозділом Запорізького державного підприємства «Радіоприлад» ЗТФ сум єдиних внесків за позивача до облікової картки платника збору - ЗДП «Радіоприлад» відповідно до платіжних доручень.

Більш того, Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 15.09.2016 по справі № 808/507/16, яка набрала законної сили 21.02.2017, визнано протиправною бездіяльність ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області щодо невідображення в інтегрованій картці ЗДП «Радіоприлад» сплачені Відособленим підрозділом ЗДП «Радіоприлад» ЗТФ сум єдиного внеску за ЗДП «Радіоприлад» відповідно до платіжних доручень, в яких міститься ідентифікаційний код клієнта, що відповідає коду ЗДП «Радіоприлад» на загальну суму 2151318,29грн. та зобов'язано вчинити дії щодо зарахування та відображення сплачених сум єдиного внеску.

Окрім того, провадження у справі зупинялось до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №808/2756/15 за позовом Запорізького державного підприємства “Радіоприлад” до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання нечинною та скасування вимоги від 05.03.2015 № Ю-15/17.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 808/2756/15 від 13.11.2017, яка набрала законної сили 28.02.2018, визнана протиправною та скасована вимога про сплату боргу №Ю-15/17 від 05.03.2015 в частині 995290,46 грн.

Зазначеними судовими рішеннями встановлено неправомірність не зарахування відповідачем сплачених Відособленим підрозділом Запорізького державного підприємства “Радіоприлад” ЗТФ сум єдиних внесків за позивача до облікової картки платника збору - ЗДП “Радіоприлад” відповідно до платіжних доручень.

Відповідно до положень ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, враховуючи встановлені судовими рішеннями обставини щодо неправомірного не відображення та не зарахування відповідачем сплачених Відособленим підрозділом ЗДП «Радіоприлад» ЗТФ сум єдиних внесків за позивача, а також те, що вимоги за попередні періоди скасовані, та як встановлено судом, кошти, що сплачувались та відображались в інтегрованій картці зараховувались на погашення неіснуючої недоїмки, позовні вимоги про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу №Ю-15/17 від 06.04.2015 в частині 1 771 937,66 грн. є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати прийняту ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-15-17 від 06 квітня 2015 року в частині визначення та вимоги сплати суми недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 1 771 937,66 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (місцезнаходження: 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 39396146) на користь Запорізького державного підприємства “Радіоприлад” (місцезнаходження: 69600, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 3 код ЄДРПОУ 14313317) судові витрати у розмірі 487 грн. 20 коп. (чотириста вісімдесят сім гривень 20 копійок).

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 15.10.2019.

Суддя Н.В. Стрельнікова