21 жовтня 2019 рокум. Ужгород№ 260/901/19
головуючого - судді Гаврилка С.Є.,
з участю секретаря судового засідання - Кубічек Н.І.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 - не з'явився;
відповідач - Державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Хустської міської ради - представник - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Хустської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
24 червня 2019 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Хустської міської ради (90400, Закарпатська область, м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, 27 код ЄДРПОУ 04053714), яким просить суд: "1. Прийняти даний адміністративний позов до розгляду та відкрити провадження по ньому; 2. Визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу - товариства з обмеженою відповідальністю "Косиця"; 3. Зобов'язати відповідача здійснити реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу товариства з обмеженою відповідальністю "Косиця": щодо зміни директора товариства та затвердження нової редакції статуту товариства згідно протоколу загальних зборів засновників товариства № 2 від 04.04.2019 р.".
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2019 року було постановлено витребувати від ОСОБА_1 та Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Хустської міської ради докази.
Свої позовні вимоги позивач мотивував тим, що 05 квітня 2019 року, у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" (17 червня 2018 року), яким передбачено, що протягом року з дня набрання ним чинності статути діючих товариств останні зобов'язані привести у відповідність до вимог профільного закону, позивач звернувся до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Хустської міської ради з заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу - Товариства з обмеженою відповідальністю "Косиця" щодо зміни директора товариства та затвердження нової редакції статуту товариства згідно протоколу загальних зборів засновників товариства № 2 від 04 квітня 2019 року. Однак відповідачем 22 квітня 2019 року позивачу було відмовлено у проведені державної реєстрації, оскільки згідно із пунктом 10.5 статуту ТОВ "Косиця" загальні збори засновників ТОВ "Косиця" від 04 квітня 2019 року не є правомочними вирішувати питання порядку денного (пункту 10.5 статуту - загальні збори вважаються правомочним, якщо на них присутні учасники, що володіють у сукупності більш ніж 80 % голосів). Позивач вказує, що інший учасник, який володіє 20 % статутного капіталу, на збори з'явився тільки і у відповідності до пункту 10.6. діючого статуту товариства позивачем було прийнято рішення про звільнення директора товариства, призначення нового директора, внесення змін до статуту товариства та у зв'язку з наявністю у нього 80 % голосів загальні збори засновників ТОВ "Косиця" від 04 квітня 2019 року вважаються правомочними. У зв'язку з чим просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі з підстав наведених у позові.
Відповідачем до суду не було подано відзиву на позов та у відповідності поданого представником відповідача 25 вересня 2019 року листа, останній просив розгляд даної справи провести без участі представника, одночасно повідомивши, що рішення про відмову у проведені державної реєстрації приймалось на підставі статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Косиця" затвердженого Загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Косиця" у редакції від 19 жовтня 2010 року (а.с. 68).
Учасники справи в судове засідання не з'явилися. Судом вживалися заходи щодо виклику учасників справи, що передбачені Главою 7 Розділу І КАС України.
У відповідності до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 66), про судове засідання 21 жовтня 2019 року позивач був повідомлений 02 вересня 2019 року, про що свідчить особистий підпис про отримання вказаного поштового відправлення.
Одночасно у відповідності поданої позивачем до Закарпатського окружного адміністративного суду 21 жовтня 2019 року заяви, останній просив розгляд даної справи провести без його участі (а.с. 111).
У відповідності до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 67), про судове засідання 21 жовтня 2019 року відповідач був повідомлений 02 вересня 2019 року, про що свідчить його підпис про отримання вказаного поштового відправлення.
У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
А відтак, оскільки учасники справи належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання, неявка учасників справи не перешкоджає розгляду даної справи по суті.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
17 червня 2018 року набув чинності Закон України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" № 2275-VIII.
Відповідно до пунктів 2 та 3 Прикінцевих та перехідних положень (Глава VIII) Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" № 2275-VIII визнано, що втратив чинність, Закон України "Про господарські товариства" у частині, що стосується товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю. Протягом року з дня набрання чинності цим Законом положення статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, що не відповідають цьому Закону, є чинними в частині, що відповідає законодавству станом на день набрання чинності цим Законом. Цей пункт не застосовується після внесення змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю.
Судом встановлено, що 05 квітня 2019 року позивач звернувся до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Хустської міської ради з заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу - Товариства з обмеженою відповідальністю "Косиця" щодо зміни директора товариства та затвердження нової редакції статуту товариства згідно протоколу загальних зборів засновників товариства № 2 від 04 квітня 2019 року (а.с.а.с. 13-16).
У відповідності до повідомлення від 05 квітня 2019 року № 162/09-07, було зупинено розгляд документів, що були подані ОСОБА_1 у відповідності до стаття 27 частини 1 пункту 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" № 755-ІV, а саме невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі, з зазначенням зокрема, що згідно із пунктом 10.5 статуту ТОВ "Косиця" загальні збори засновників ТОВ "Косиця" від 04 квітня 2019 року не є правомочними вирішувати питання порядку денного (пункту 10.5 статуту - загальні збори вважаються правомочним, якщо на них присутні учасники, що володіють у сукупності більш ніж 80 % голосів). Розгляд документів зупинено на 15 календарних днів та запропоновано позивачеві подати документи, необхідні для усунення підстав для зупинення розгляду документів (а.с. 12).
У зв'язку з тим що позивачем не було усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом строку, що був встановлений, відповідачем 22 квітня 2019 року позивачу було відмовлено у проведені державної реєстрації (а.с. 11).
Правові відносин, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців визначено положеннями Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" від 15 травня 2003 року № 755-ІV (далі по тексту - Закон України № 755-ІV) відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Статтею 1 частиною 1 пунктом 4 Закону України №755-ІV визначено поняття державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, яке полягає в офіційному визнанні шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Згідно зі статтею 7 частиною 1 Закону України №755-ІV, єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до статті 17 частини 4 Закону України №755-ІV, для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, крім змін до відомостей, передбачених частиною п'ятою цієї статті, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; 3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання, політичні партії; 5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів; 6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи; 7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36цього Закону; 8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; 9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа; 10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи; 11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування; 12) звіт про результати емісії акцій у випадку, передбаченому абзацами третім і четвертим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону; 13) звіт про оцінку майна у випадку, передбаченому абзацом сьомим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону.
Відповідно до статті 25 частини 2 Закону України № 755-IV, порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів; 10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі). Виписка з Єдиного державного реєстру у паперовій формі надається з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.
Відповідно до статті 26 частини 1 пункту 1 Закону України № 755-IV, розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, здійснюється протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, крім вихідних та святкових днів.
За змістом статті 27 частини 1 Закону України №755-ІV, підставами для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, є: 1) подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі; 2) невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону; 3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 5) невідповідність реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта) відомостям, наданим відповідно до статті 13 цього Закону; 6) несплата адміністративного збору або сплата не в повному обсязі; 7) подання документів з порушенням встановленого законодавством строку для їх подання.
Відповідно до статті 27 частини 4 Закону України № 755-ІV повідомлення про зупинення розгляду документів із зазначенням строку та виключного переліку підстав для його зупинення та рішення суб'єкта державної реєстрації про зупинення розгляду документів розміщуються на порталі електронних сервісів у день зупинення та надсилаються заявнику на адресу його електронної пошти.
Отже, з наведених норм вбачається, що державний реєстратор приймає документи, перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів, у разі наявності підстав, зупиняє розгляд документів, поданих для державної реєстрації та повертає документи, що потребують усунення підстав для зупинення розгляду документів, заявнику.
Підстави зупинення, що встановлені статтею 27 частиною 1 Закону України №755-ІV, є вичерпними та розширеному тлумаченню не підлягають.
Як було встановлено судом, повідомленням від 05 квітня 2019 року № 162/09-07, було зупинено розгляду документів, що були подані ОСОБА_1 у відповідності до статті 27 частини 1 пункту 4 Закону України №755-ІV, а саме невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі, з зазначенням зокрема, що згідно із пунктом 10.5 статуту ТОВ "Косиця" загальні збори засновників ТОВ "Косиця" від 04 квітня 2019 року не є правомочними вирішувати питання порядку денного (а.с. 12).
Відповідно до статті 10 "Загальні Збори Товариства" пункту 10.1 статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Косиця" затвердженого Загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Косиця" (Протокол від 19 жовтня 2010 року), вищим органом управління Товариства є Загальні Збори, що складаються з самих Учасників. Загальні Збори скликаються не менше двох разів на рік. Позачергові Збори можуть скликатися Головою Товариства, Директором Товариства, Ревізійною комісією Товариства або на вимогу Учасників, що володіють в сукупності не менш ніж 10% Статутного фонду Товариства (пункт 10.3 Статуту). До виключної компетенції Загальних Зборів відноситься вирішення таких питань, зокрема, призначення та відкликання Директора Товариства (пункт 10.4.3 Статуту).
У відповідності до пункту 10.5 Статуту, Загальні Збори вважаються правомочними, якщо на них присутні Учасники (їх представники), якщо володіють у сукупності більш ніж 80 % голосів.
У відповідності до пункту 10.6 Статуту, з питань, передбачених п. 10.4.1. 10.4.12. рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували Учасники, що володіють у сукупності більш як 80 % загальної кількості голосів) учасників Товариства. З питань передбачених п. 10.4.2 рішення приймаються більшістю не менш як 3/4 голосів. З решти питань рішення приймаються більшістю голосів Учасників, присутніх на зборах.
Таким чином рішення про призначення та відкликання Директора Товариства (пункт 10.4.3 Статуту) приймається простою більшістю голосів.
У відповідності до протоколу № 2 від 04 квітня 2019 року порядок денний Загальних Зборів Засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "Косиця" був: Обрання Голови позачергових загальних зборів учасників Товариства; Про звіт директора Товариства; Про звільнення директора Товариства; Про призначення директора Товариства; Про внесення змін до статуту Товариства; Про уповноваження осіб на проведення державної реєстрації зміни директора в державному реєстрі (а.с. 17).
Судом встановлено, що позивач володіє в сукупності часткою у статутному фонді Товариства, що становить 80% такого. Такти чином кількість голосів, якою володіє позивач є достатньою для вирішення питань зазначеного порядку денного.
Зупиняючи розгляд документі. Поданих для державної реєстрації відповідачем вказано підставу, що передбачена статтею 27 частиною 1 пунктом 4 Закону України №755-ІV, а саме невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі, з зазначенням зокрема, що згідно із пунктом 10.5 статуту ТОВ "Косиця" загальні збори засновників ТОВ "Косиця" від 04 квітня 2019 року не є правомочними вирішувати питання порядку денного.
З аналізу підстави для зупинення, що зазначена у статті 27 частині 1 пункті 4 Закону України №755-ІV підстав, що зазначена відповідачем - така не охоплюється законодавчо визначеною, оскілки неправомочність зборів не є за своєю суттю невідповідністю відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі. Таким чином судом резюмується, що у відповідача не було законодавчо визначених підстав для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації.
Крім того, у матеріалах справи відсутні докази надіслання Тегзі ОСОБА_2 повідомлення від 05 квітня 2019 року № 162/09-07, чим порушено встановлені вимоги статті 27 частини 4 Закону України № 755-ІV, щодо обов'язку надсилання заявнику повідомлення про зупинення розгляду справи.
У пункті 70 рішення Європейського суду з прав людини від 20 жовтня 2011 року у справі "Рисовський проти України" Суд зазначив, що принцип "належного урядування", зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов'язків.
Отже, не дотримання державним реєстратором вимог законодавства щодо обов'язку надсилання заявнику повідомлення про зупинення розгляду справи мало наслідком прийняття відмови у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу - Товариства з обмеженою відповідальністю "Косиця", що не відповідає принципу "належного урядування".
Відповідно до статті 28 частини 1 Закону України №755-IV, підстави для відмови у державній реєстрації: 1) документи подано особою, яка не має на це повноважень; 2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії; 3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи; 4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку; 5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України; 6) документи суперечать статуту громадського формування; 7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи; 8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону; 9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані: раніше строку, встановленого цим Законом; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи, та/або є засновником третейського суду; в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання або поділу; щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій; щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів; щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та відсутній узгоджений план реорганізації юридичної особи; щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті ліквідації, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження; щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство.
Системний аналіз викладених правових норм дає підстави дійти до висновку, що законодавством регламентовано перелік підстав для відмови у державній реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, який є виключним і не підлягає розширеному тлумаченню. При цьому, внесення відомостей до Єдиного державного реєстру здійснюється державним реєстратор на підставі поданих заявником документів або на підставі визначеного переліку судових рішень, які набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в державному реєстрі.
Згідно із статтею 35 частиною 4 Закону України № 755-ІV особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.
Також необхідно зауважити, що у випадку наявності сумнівів щодо правомочності Загальних Зборів Засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "Косиця", які мали місце 04 квітня 2019 року, результати таких зборів можуть бути оскаржені особою, права якої такими зборами були порушені.
За таких обставин, із системного аналізу викладеного, суд дійшов висновку про визнання протиправними дії Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Хустської міської ради щодо відмови у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу - Товариства з обмеженою відповідальністю "Косиця"
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративний суд, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим статтею 2 частиною 3КАС України критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями.
У свою чергу ознакою дискреційних повноважень є право суб'єкта владних повноважень приймаючи рішення, вчиняючи дії чи утримуючись від їх вчинення, діяти з певною свободою розсуду, тобто можливістю обрати одне з кількох юридично допустимих рішень.
За наведених обставин, з метою ефективного захисту порушених прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача зобов'язати Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Хустської міської ради повторно розглянути питання про реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу Товариства з обмеженою відповідальністю "Косиця" щодо зміни директора товариства та затвердження нової редакції статуту товариства згідно протоколу загальних зборів засновників товариства № 2 від 04 квітня 2019 року з врахуванням висновків суду.
Згідно вимог статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 77 частини 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Хустської міської ради (90400, Закарпатська область, м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, 27 код ЄДРПОУ 04053714) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Хустської міської ради щодо відмови у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу - Товариства з обмеженою відповідальністю "Косиця".
Зобов'язати Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Хустської міської ради повторно розглянути питання про реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу Товариства з обмеженою відповідальністю "Косиця" щодо зміни директора товариства та затвердження нової редакції статуту товариства згідно протоколу загальних зборів засновників товариства № 2 від 04 квітня 2019 року з врахуванням висновків суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).
Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 21 жовтня 2019 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 25 жовтня 2019 року.
СуддяС.Є. Гаврилко