24 жовтня 2019 року м. Житомир справа № 240/10045/19
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням у складі мого грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих мною сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, додаткових премій, винагороди за безпосередню участь в АТО, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 14 березня 2015 року по 08 квітня 2016 року включно згідно довідки командира військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 №896;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_1 призначеної пенсії за період з 12.03.2018, з урахуванням у складі всього грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих мною сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, додаткових премій, винагороди за безпосередню участь в АТО, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 14 березня 2015 року по 08 квітня 2016 року включно згідно включно згідно довідки командира військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 №896.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що при призначенні пенсії відповідачем в порушення вимог частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не було включено до розміру грошового забезпечення позивача з якого обраховувалась пенсія виплати, які позивач отримував протягом 2015-2016 років, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: щомісячну додаткову грошову винагороду, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань, додаткових премій, винагороди за безпосередню участь в АТО. Вважає протиправною відмову відповідача у перерахунку призначеної пенсії з 12.03.2018 з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі виданої довідки командира військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 №896.
Ухвалою від 06.09.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.
30.09.2019 відповідачем подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву зазначив, що грошове забезпечення для призначення пенсії відповідно до Закону визначається у розмірі, установленому згідно нормативно-правових актів, чинних на день призначення пенсії, тобто за нормами, установленими постановою КМУ від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" станом на момент останнього перерахунку пенсій - 01.03.2018 позивачу пенсія обчислена з грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ №704. Оскільки інвалідність встановлена з 12.03.2018 (постанова КМУ №1294 втратила чинність) підстави для проведення перерахунку відсутні. Більш того, перелік видів грошового забезпечення є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає. При обчисленні пенсії не враховуються одноразові види грошового забезпечення. З огляду на це, вважає позов безпідставним.
Розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 та наказом №71 від 08.04.2016 звільнений у запас та виключений зі списків особового складу частини.
З 12.03.2018 позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Відповідачем зазначений факт не заперечується.
Пенсія нарахована на підставі грошового атестату серії ЗУ №358895 та довідок про суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, встановленого Департаментом фінансів МОУ зразка, від 15.05.2018 №95 та від 27.04.2018 №530.
Відповідно до наданої Військовою частиною НОМЕР_1 на звернення позивача відповіді від 17.04.2019 №896 за період проходження військової служби в ЗСУ з червня 2015 по квітень 2016 його грошове забезпечення складалося з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, НВОВЗ, премії, до плати ГЗ, щомісячної додаткової грошової винагороди.(а.с.17)
У зв"язку з цим, 02.05.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням отриманих у період з 2015 по 2016 додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зокрема винагороди за участь в АТО, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за безперервну військову службу та одноразових премій. До заяви додав відповідь військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 №896.
Листом від 17.05.2019 №Ч-2134 позивачу повідомлено, що пенсія нарахована на підставі грошового атестату та довідки про суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення встановленого зразка. В зазначених довідках відсутні суми видів грошового забезпечення, зазначені у заяві. Оскільки, суми щомісячної додаткової грошової винагороди не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії згідно Закону. Також, довідка про додаткові види грошового забезпечення військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 №896 не відповідає вимогам встановленого Департаментом фінансів Міністерства оборони України зразка. Крім того, виплати нараховані та проведені відповідно до постанов №1294 та №889 врахуванню не підлягають, оскільки з 01.03.2018 втратили чинність на підставі постанови КМУ №704. (а.с.14)
Позивач вважає, що йому протиправно не враховано при обчисленні пенсії отримані ним додаткові та одноразові види грошового забезпечення, зазначені у довідці військової частини , тому звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 1 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч. 2,3 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 ст. 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно п. 3 ст. 2 Закону №2262 , пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Грошове забезпечення для призначення пенсій визначається у розмірі установленому згідно нормативно-правових актів, чинних на день призначення пенсії.
Так, ч.3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - ПКМУ №704) встановлено новий порядок формування грошового забезпечення з 01.03.2018.
За приписами п.2 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено новий порядок формування грошового забезпечення з 01.03.2018, на підставі якого позивачу і призначено пенсію.
Зокрема, пенсія нарахована на підставі грошового атестату серії ЗУ №358895 та довідок про суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, встановленого Департаментом фінансів МОУ зразка, від 15.05.2018 №95 та від 27.04.2018 №530. В зазначених довідках, що не заперечується сторонами, відсутні суми щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, додаткових премій, винагороди за безпосередню участь в АТО.
В свою чергу, відповідач - орган Пенсійного фонду не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таку ж правову позицію висловив Верховний Суд у справі К/9901/10401/18 у постанові від 26.06.2018.
Додатково, суд відмічає, що постановою КМУ №704 змінено грошове забезпечення з 01.03.2018 та визначено, що постанова Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" та постанова Кабінету Міністрів України від 01.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", втратили чинність.
Винагорода за безпосередню участь в АТО не віднесена до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення додатком 15 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01.03.2018; згідно п. 2 Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом МО України №260 від 07.06.2018, який видано відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, винагороди належать до одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Щодо грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, додаткових премій, то вони є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, а тому не повинні враховуватись при призначенні пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17, а згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, позивач вважає, що відповідач зобов"язаний здійснити перерахунок призначеної пенсії з 12.03.2018 на підставі довідки командира військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 №896.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, позивачу надано не довідку для перерахунку пенсії, а відповідь на звернення про склад грошового забезпечення за період проходження військової служби в ЗСУ з червня 2015 по квітень 2016.
Вказана відповідь не може бути підставою для перерахунку пенсії позивачу, оскільки вона не відповідає визначеній формі згідно з додатками 2 і 3 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 . Тобто, вона носить лише інформаційний характер .
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб"єктом владних повноважень доведено правомірність свої дій, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос