Рішення від 24.10.2019 по справі 240/10328/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2019 року м. Житомир справа № 240/10328/19

категорія 112050000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської державної адміністрації стосовно не внесення до комісії щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю подання про виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Управління праці та соціального захисту населення Коростенської державної адміністрації внести до комісії щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю подання про виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.

В обґрунтування позову зазначив, що він є інвалідом 2 групи та має статус інваліда війни. 27.03.2019 перебуває на квартирному обліку, у списку осіб, які користуються правом позачергового отримання житла. Разом з тим, відповідачем відмовлено у виплаті грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, оскільки на 01.01.2018 він не перебував на квартирному обліку. Вважає, що відповідачем протиправно самостійно прийняв рішення про відмову у виплаті компенсації, оскільки зобов"язаний був направити подання на розгляд спеціальної комісії для розгляду таких заяв, як це передбачено постановою КМУ №214 від 28.03.2018, яка в свою чергу приймає рішення про виплату такої компенсації. Отже, дії відповідача щодо не внесення подання вважає неправомірними.

Ухвалою від 10.09.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.

03.10.2019 до суду надіслано відзив на позовну заяву. В обгрунтування відзиву відповідачем зазначено, що відповідно до постанови КМУ від 28.03.2018 №214 позивач мав би право на отримання грошової компенсації у разі перебування на квартирному обліку станом на 01.01.2018, тоді як позивач поставлений на квартирний облік 27.03.2019, що не дає права розглядати дане питання на засіданні комісії. Тому, просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи , суд встановив наступні обставини.

Сторонами не заперечується, що 03.07.2017 під час огляду органами МСЕК позивача визнано інвалідом II групи, внаслідок поранення, контузії які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби в Демократичній Республіці Афганістан.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 08.02.2017 позивач є інвалідом II групи та маю правовий статус інваліда війни. (а.с.4)

Рішенням Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 27.03.2019 №32 позивача та його сім'ю було поставлено на квартирний облік та включено у списки осіб, які користуються правом позачергового отримання житла. (а.с.18)

20.05.2019 ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської державної адміністрації Житомирської області із заявою, у якій просить відповідно до постанови КМУ "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність Україні, а також членів їх сімей" від 19.10.2016 №719, постанови КМУ від 18.04.2018 №280 "Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України", постанови КМУ №214 від 28.03.2018 "Про забезпечення житлом деяких категорій осіб , які брали участь і бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей" виділити грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення.(а.с.9)

24.05.2019 Управління праці та соціального захисту населення Коростенської державної адміністрації Житомирської області направило позивачу лист №07/09-12/91-К, яким відмовлено у виплаті грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, оскільки на 01.01.2018 він не перебував на квартирному обліку, як це передбачено постановою КМУ №214 від 28.03.2018. (а.с.10-11)

Позивач вважає, що відповідачем протиправно не вніс подання на розгляд його заяви до комісії, уповноваженої приймати рішення з таких питань, тому звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Позивача визнано інвалідом II групи, внаслідок поранення, контузії які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби в Демократичній Республіці Афганістан.

У позовній заяві позивач зазначає, що відповідачем не дотримано постанови КМУ №214 від 28.03.2018 "Про забезпечення житлом деяких категорій осіб , які брали участь і бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей".

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 р. № 214 затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей.

Цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених в абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням у таких державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - грошова компенсація) і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР (далі - квартирний облік) та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр).

Право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають особи з інвалідністю I-II групи, визначені пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням в інших державах, які перебувають на квартирному обліку (далі - особи з інвалідністю) (п.3).

За поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах рад за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (в разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (далі - комісія) (п.5).

До складу комісії входять представники виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м. Києві держадміністрацій з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, всеукраїнських громадських об'єднань ветеранів (за їх згодою).

До повноважень комісії належить: перевірка наявності в особи статусу члена сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та статусу особи з інвалідністю; визначення категорії особи як члена сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла; перевірка складу сім'ї особи з інвалідністю; перевірка наявності документів про взяття на квартирний облік членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю; перевірка факту спільного або окремого проживання членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, які мають право на грошову компенсацію; прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації; визначення розміру грошової компенсації; перевірка наявності майнових прав на нерухоме майно членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю, а також всіх членів родини, на яких розраховується грошова компенсація, або відчуження такого майна протягом п'яти років, що передують даті подання заяви про виплату грошової компенсації.

Водночас, відповідно до п.7 Порядку заява про призначення грошової компенсації подається членом сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, особою з інвалідністю (далі - заявник) або його (її) законним представником чи уповноваженою особою до органу соціального захисту населення за місцем перебування на квартирному обліку (далі - орган соціального захисту населення) особисто.

Орган соціального захисту населення протягом п'яти робочих днів з дати прийняття заяви з усіма необхідними документами обстежує матеріально-побутові умови заявника, про що складає акт за формою, встановленою Мінсоцполітики. (п.10)

Після складення акта обстеження матеріально-побутових умов заявника орган соціального захисту населення не пізніше ніж через три робочі дні (у випадку, визначеному в пункті 22 цього Порядку, - не пізніше ніж через 10 робочих днів) вносить комісії подання про виплату грошової компенсації.(п.11)

Комісія протягом п'яти робочих днів з дня надходження подання розглядає його по суті та в присутності заявника або його законного представника чи уповноваженої особи приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової компенсації.

Заявник має право оскаржити в суді рішення комісії про відмову в призначенні грошової компенсації. (п.18)

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що особа для виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення звертається із заявою до органу соціального захисту населення, який в свою чергу, протягом п'яти робочих днів обстежує матеріально-побутові умови заявника, про що складає акт , після чого протягом 2-х робочих днів вносить комісії подання про виплату грошової компенсації. І саме комісія за результатами розгляду поданих документів приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової компенсації.

Разом з тим, як свідчать матеріали справи, відповідач в порушення зазначених норм не направив подання про виплату грошової компенсації на розгляд комісії, а самостійно фактично прийняв рішення про відмову позивачу у виплаті компенсації за належні жилі приміщення, чим порушив процедуру розгляду зазначеної категорії заяв.

Отже, суд вважає неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської державної адміністрації стосовно не внесення до комісії щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю подання про виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, том вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Суд зазначає, що "ефективний засіб правого захисту" у розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997 повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Застосовуючи механізм захисту права та його ефективного відновлення, порушеного суб'єктом владних повноважень, суд вважає за можливе зобов"язати Управління соціального захисту населення Управління праці та соціального захисту населення Коростенської державної адміністрації внести до Комісії з розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю подання про виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.

Покладення такого обов'язку на відповідача не є перебиранням функції іншого суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов'язковість ефективного механізму захисту порушеного права.

Частиною 1 та 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідачем в порушення ч. 2 ст. 77 КАС України не спростовано, а позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів доведено наявність протиправних дій відповідача, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до положень ст.139 КАС України питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської державної адміністрації (вул.І.Франка,5, м.Коростень, Житомирська область, 11500, код ЄДРПОУ 03192690) стосовно не внесення Комісії з розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю подання про виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Управління праці та соціального захисту населення Коростенської державної адміністрації (вул.І.Франка,5, м.Коростень, Житомирська область, 11500, код ЄДРПОУ 03192690) внести Комісії з розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю подання про виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, згідно поданої заяви від 20.05.2019.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос