Справа № 127/28795/19
Провадження № 3/127/7478/19
23 жовтня 2019 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Луценко Л.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-15 КУпАП,
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.212-15 КУпАП.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами (ч.2 ст.256 КУпАП).
Згідно ч.3 ст.256 КУпАП у разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При підготовці справи до розгляду встановлено, що вказаний адміністративний матеріал підлягає поверненню на доопрацювання з наступних підстав.
Так, в порушення вимог статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості: про місце роботи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; засоби зв'язку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; час вчинення правопорушення; підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; докази роз'яснення прав ОСОБА_1 та його пояснення, підпис останнього про отримання другого примірника протоколу, відсутній запис про відмову ОСОБА_1 в підписанні протоколу.
В протоколі зазначено, що його було укладено без присутності ОСОБА_1 , оскільки останній, будучи запрошеним до НАЗК для надання пояснень та ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення, не з'являвся, пояснення не надавав, з протоколом не ознайомлювався.
Суд звертає увагу на те, що з рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень №01103 1067637 3 та №01103 1071560 3 не вбачається, що саме було надіслано НАЗК останньому, зазначене не може бути підтвердженням повідомлення ОСОБА_1 про факт правопорушення, роз'яснення його прав, запрошенням для надання пояснень та ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення під час здійснення контролю за дотриманням вимог Закону щодо фінансування передвиборної агітації кандидата в народні депутати України ОСОБА_2 встановлено, що 02.07.2019 року ОСОБА_1 здійснив добровільний внесок на поточний рахунок виборчого фонду кандидата в народні депутати України ОСОБА_2 у сумі 63 000 грн. Тоді, як Державна фіскальна служба України листом №14391/5/99-99-17-02-16 повідомила, що за даними інформаційної системи органів ДФС у ОСОБА_1 станом на дату надання добровільного внеску 02.07.2019 року обліковується податковий борг у сумі 1 948,25 грн., чим вчинив порушення встановленого законом порядку надання внесків на підтримку політичної партії, відповідальність за яке передбачена ст.212-15 КУпАП.
Відповідно до ч.1 розд. ІІІ Положення про аналіз Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 08.09.2016 року №26 (надалі - Положення), під час проведення аналізу Звітів посадова особа самостійного структурного підрозділу апарату Національного агентства, до повноважень якої віднесено проведення аналізу Звітів політичних партій (далі - структурний підрозділ), заповнює (складає) акт про проведення аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Відповідно до п.7 розд. ІІІ Положення за результатами аналізу Звіту на підставі Акта готується висновок про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Відповідно до п.9 розд. ІІІ Положення Висновок підписується керівником структурного підрозділу або особою, яка виконує його обов'язки, та виноситься на найближче засідання Національного агентства для його затвердження рішенням Національного агентства.
Разом з тим, в порушення вказаних вище вимог, до матеріалів справи не долучено висновок про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затверджений на засіданні НАЗК.
Відповідно до ч.2 ст.277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.212-15 КУпАП розглядаються протягом трьох діб (з часу їх надходження до суду).
З урахуванням того, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 був складений 24.09.2019 року, а матеріали справи надійшли до суду лише 21.10.2019 року та мають бути розглянуті протягом трьох діб з дня їх надходження, що заздалегідь унеможливлює суд розглянути їх у строки, встановлені ч.2 ст.277 КУпАП в разі неявки в судове засідання ОСОБА_1 , а тому орган, який направляв матеріали до суду, має повідомляти правопорушника про дату, час і місце слухання справи, дату направлення протоколу до суду.
З огляду на те, що ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, а в матеріалах справи відсутні відомості про те, що, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, суд вважає, що останній не був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно нього, що в свою чергу унеможливлює розглянути дану справу у строки, встановлені ч.2 ст.277 КУпАП, а тому матеріали справи про адміністративне правопорушення слід направити до Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції, для доопрацювання та належного оформлення.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.212-15, 256, 268, 278, 283, 284 КУпАП, суд,-
Адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.212-15 КУпАП повернути Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя: