Іменем України
24 жовтня 2019 року
м. Київ
справа №607/16150/15-а
адміністративне провадження №К/9901/14834/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Рибачука А.І.,
суддів: Бучик А.Ю., Тацій Л.В.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду в суді касаційної інстанції адміністративну справу № 607/16150/15-а
за позовом ОСОБА_1 до Управління містобудування, архітектури та кадастру виконавчого комітету Тернопільської міської ради (далі - Управління містобудування та архітектури виконкому Тернопільської міськради) про визнання дій неправомірними, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2016, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Попка Я.С., суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П., -
І. РУХ СПРАВИ
1. 30.09.2015 фізична особа-підприємець (далі - ФОП) ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила:
визнати неправомірною відмову відповідача у присвоєнні адресного номера торгівельному павільйону, оформлену листом від 20.07.2015 №1396/14;
зобов'язати відповідача підготувати розпорядження щодо присвоєння торгівельному павільйону «ІНФОРМАЦІЯ_1» адресного номера: АДРЕСА_2.
Позов обґрунтовано тим, що відмова відповідача у присвоєнні торговельному павільйонну адреси з мотивів того, що він є тимчасовою спорудою, є необґрунтованою, оскільки вказаний павільйон збудований з влаштуванням фундаментів, що свідчить про те, що він є капітальною спорудою, при цьому введеною в експлуатацію.
2. Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області постановою від 16.02.2016 задовольнив позовні вимоги.
3. Львівський апеляційний адміністративний суд постановою від 14.06.2016 скасував рішення суду першої інстанції, ухвалив нове - про відмову у задоволенні позовних вимог.
4. 04.07.2016 ФОП ОСОБА_1 звернулася до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2016, а постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 16.02.2016 залишити в силі.
5. Вищий адміністративний суд України ухвалою від 07.07.2016 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
6. 15.12.2017 розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03.10.2017 «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції.
7. Пунктом 4 частини першої розділу VII Перехідних положень КАС України передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
8. Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (частина третя статті 3 КАС України).
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
9. Суди встановили, що згідно із витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АВ №247622, наданим Державною реєстраційною службою України, ОСОБА_1 зареєстрована як ФОП, вид діяльності: 47.11. Роздрібна торгівлі в спеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.
Розпорядженням міського голови м. Тернополя від 16.01.2002 №29 «Про затвердження акту вибору та обстеження земельної ділянки» затверджено акт вибору та обстеження земельної ділянки, визначеної під реконструкцію зупинки громадського транспорту «вул. Кн. Острозького» з влаштуванням торгового павільйону за адресою: вул. Кн. Острозького суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_1 площею до 60.00 кв. м. в оренду терміном на 3 (три) роки.
Згідно із рішенням 3-го скликання 25-ої сесії Тернопільської міської ради від 28.02.2002 «Про затвердження місць розташування об'єктів ( ОСОБА_1 )» погоджено місце реконструкції зупинки громадського транспорту «вул. Кн. Острозького» з влаштуванням торгового павільйону з наданням дозволу на складання проектно-кошторисної документації на реконструкцію та складання проекту відведення земельної ділянки після затвердження проектно-кошторисної документації у встановленому порядку.
Рішенням виконкому Тернопільської міськради від 09.06.2004 №543 «Про затвердження Акта державної технічної комісії» затверджено Акт державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію проведеної ФОП ОСОБА_1 реконструкції зупинки громадського транспорту з влаштуванням торгового павільйону загальною площею 29,0 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до вказаного Акта державної технічної комісії «Про прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію» у березні 2004 року реконструйовану зупинку громадського транспорту по вул. Кн. Острозького з влаштуванням торгового павільйону прийнято в експлуатацію.
Згідно із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень серії ЕЕК №274991, виданим 04.09.2014 Реєстраційною службою Тернопільського міського управління юстиції Тернопільсьої області, на підставі договору оренди земельної ділянки від 12.08.2014, ОСОБА_1 передано у користування земельну ділянку (кадастровий номер 6110100000:12:009:0017) загальною площею 0,0060 га по вул. Кн . Острозького , строк дії до 18.07.2017, з правом пролонгації.
Позивач неодноразово зверталася до виконкому Тернопільської міськради із заявою щодо присвоєння адресного номера торговому павільйону «ІНФОРМАЦІЯ_1», що розташований за адресою: вул. Кн. Острозького у м. Тернополі , однак листами-відповідями від 20.07.2015 №1396/14 та від 07.08.2015 та №1461/14 Управлінням містобудування та архітектури виконкому Тернопільської міськради на підставі пункту 3.1 Порядку присвоєння адресних номерів об'єктам нерухомості у місті Тернополі, затвердженого рішенням виконкому Тернопільської міськради від 28.11.2012 № 1975 (далі - Порядок присвоєння адресних номерів об'єктам нерухомості у місті Тернополі) їй було відмовлено у присвоєнні адресного номеру вказаному торговому павільйону з тих підстав, що він є тимчасовою спорудою.
Також суди встановили, що рішенням виконкому Тернопільської міськради від 28.11.2012 №1975 затверджено «Порядок присвоєння адресних номерів об'єктам нерухомості у м Тернополі», а відповідно до рішення Тернопільської міськради від 16.12.2011 №6/16/12 Управлінню містобудування та архітектури виконкому Тернопільської міськради делеговано повноваження щодо розгляду і вирішення звернень громадян та юридичних осіб з питань присвоєння адресних номерів об'єктам нерухомості у м. Тернополі.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив із того, що торговий павільйон «ІНФОРМАЦІЯ_1» в розумінні цього Порядку не є тимчасовою спорудою, оскільки згідно з технічним висновком Комунального підприємства «Місто» Тернопільської міської ради збудований з влаштуванням фундаментів. А листи відповідача від 20.07.2015 №1396/14 та від 07.08.2015 №1461/14, якими відмовлено позивачу у присвоєнні адресного номера торговому павільйону, є такими, що суперечать Порядку присвоєння адресних номерів об'єктам нерухомості у м. Тернополі, оскільки не містять письмової вмотивованої відповіді про відсутність чи невідповідність поданих ФОП ОСОБА_1 документів щодо присвоєння торговому павільйону «ІНФОРМАЦІЯ_1» адресного номера: АДРЕСА_2 . Така форма відмови є неправомірною, оскільки не тягне за собою жодних юридичних наслідків і не вирішує поставленого в заяві питання.
11. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив із того, що торговий павільйон на зупинці громадського транспорту по вул. Кн. Острозького у м. Тернополі - влаштована, а не збудована одноповерхова споруда, виготовлена з полегшених конструкцій та є тимчасовою спорудою торговельного призначення, тому згідно із пунктом 3.1 Порядку присвоєння адресних номерів об'єктам нерухомості у м Тернополі таким спорудам не надаються адресні номери.
IV ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
10. Касаційна скарга позивача мотивована тим, що основною ознакою, яка розмежовує поняття «будівлі (капітальної споруди)» від поняття «тимчасова споруда» є наявність фундаменту.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Верховний Суд заслухав у попередньому судовому засіданні доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, та, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції - без змін, з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
12. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
13. З метою встановлення єдиного порядку присвоєння адресних номерів об'єктам нерухомості у місті Тернополі, керуючись Законом України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», виконком Тернопільської міськради рішенням від 28.11.2012 № 1975 затвердив Порядок присвоєння адресних номерів об'єктам нерухомості у місті Тернополі, який є єдиним функціональним механізмом надання поштових адрес, що закріплює основні принципи присвоєння адрес, їх зміни та анулювання, основи ведення адресної бази даних містобудівного кадастру міста Тернополя.
14. Відповідно до пункту 2.1 розділу 2 Порядку присвоєння адресних номерів об'єктам нерухомості у місті Тернополі наведені в цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:
адреса - це ідентифікатор об'єкта нерухомого майна;
нерухоме майно - це земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх цільового призначення;
будівлі - це споруди, що складаються з несучих та огороджувальних або сполучених (несучо-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення устаткування, тварин, рослин, а також предметів;
тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту;
15. Розділом 3 Порядку присвоєння адресних номерів об'єктам нерухомості у місті Тернополі встановлено порядок надання (присвоєння) адресних номерів об'єкту нерухомості, яке здійснюється шляхом видачі розпоряджень начальника управління містобудування, архітектури та кадастру міської ради [далі - Управління; (пункт 3.2)].
16. Згідно із пунктами 3.5 - 3.10 розділу 3 Порядку присвоєння адресних номерів об'єктам нерухомості у місті Тернополі Управління розглядає заяву про присвоєння адресного номера об'єкту нерухомості з відповідним пакетом документів, в термін визначений законодавством, та готує проект розпорядження (у разі наявності документів).
У разі відсутності або невідповідності документів, зазначених у пункті 3.4. цього Порядку, Управління надсилає замовнику вмотивовану письмову відповідь стосовно надання таких документів протягом 15 робочих днів.
Для належного визначення адресного номера об'єкту нерухомості відповідальний спеціаліст Управління перевіряє відповідність картографічних матеріалів і документів фактичному розташуванню об'єктів нерухомого майна та земельних ділянок.
За результатами розгляду заяв та матеріалів, Управління готує розпорядження щодо присвоєння адресного номера об'єкту нерухомості.
Розпорядження про присвоєння адресного номера об'єкту нерухомості друкуються на бланках встановленого взірця в трьох примірниках.
Адреса вважається присвоєною з моменту підписання розпорядження.
17. При цьому згідно із пунктом 3.1 Порядку присвоєння адресних номерів об'єктам нерухомості у м Тернополі адресні номери не надаються тимчасовим спорудам.
18. У справі, яка розглядається судом апеляційної інстанції встановлено, що торговий павільйон на зупинці громадського транспорту по вул. Кн. Острозького у м . Тернополі - влаштована, а не збудована одноповерхова споруда, виготовлена з полегшених конструкцій - металевого каркасу, обшитий профільним пластиком та облицьований гіпсокартонними плитами. Тобто, є тимчасовою спорудою торговельного призначення.
19. Проаналізувавши наведені норми права та з урахуванням встановлених у справі обставин, колегія суддів дійшла висновку, що об'єкт, про присвоєння адресного номера якому виник спір, не може бути віднесений до об'єкту будівлі (капітальної споруди), а віднесений до категорії тимчасових споруд, оскільки має законодавчо передбачені кваліфікаційні характеристики. Наявність у торгового павільйону фундаменту не свідчить про беззаперечне віднесення цього об'єкту до категорії «будівлі (капітальної споруди)».
20. При цьому, колегія суддів зазначає, що реконструкція зупинки громадського транспорту з влаштуванням торгового павільйону, не змінила статусу зупинки громадського транспорту, як об'єкта дорожнього руху та транспортного обслуговування населення в місті Тернопіль.
21. Враховуючи наведене, Верховний Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судом апеляційної інстанції оскаржуваної постанови і погоджується з його висновками у справі, якими доводи скаржника відхилено.
22. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 343, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2016 у справі №607/16150/15-а - залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
...........................
...........................
...........................
А.І. Рибачук
А.Ю. Бучик
Л.В. Тацій ,
Судді Верховного Суду