Справа № 291/1337/19
Ружинський районний суд Житомирської області
18 жовтня 2019 року
суддя Ружинського районного суду Житомирської області Митюк О.В.,
ознайомившись з матеріалами заяви
ОСОБА_1
заінтересована особа: Ружинський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про встановлення факту, що має юридичне значення,
Встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити юридичний факт, а саме, що він будучи членом колгоспу ім.Ленінського комсомолу, навчався із 15 вересня 1966 року по 31 грудня 1966 року на денних курсах по підготовці трактористів-машиністів при районному об”єднанні 2Сільгосптехніка”, яке було розташоване в смт.Ружин, Житимирської області.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі, суддя дійшов висновку про відмову у відкритті провадження, виходячи з наступного.
У заяві ОСОБА_1 зазначає, що з 01.01.1967 року почав працювати трактористом в колгоспі ім.Ленінського комсомолу, де пропрацював все своє життя, що підтверджується відповідними доказами. В жовтні чи листопаді 2007 року вийшов на пенсію за віком і почав отримувати пенсію в управлінні ПФУ Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області. Його загальний страховий (трудовий) стаж станом на 13.09.2019 року становить 34 роки 10 місяців 11 днів. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 року №543 року для чоловіків, які мають страховий стаж 35 років встановлений щомісячний розмір пенсії в сумі 2000 грн. Він на даний час отримує пенсію 1715.34 грн., оскільки до вищевказаного страхового стажу йому не вистачає 1 місяць 19 днів, а тому потрібно в цей страховий стаж врахувати його навчання на денних курсах по підготовці трактористів-машиністів при районному об”єднанні “Сільгосптехніка”, яке було розташоване в смт.Ружин, Житимирської області із 15 вересня 1966 року по 31 грудня 1966 року. З цього приводу він звернулася до Ружинського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з відповідною заявою. Відповідно отриманої відповіді йому повідомлено, що для отримання надбавки до пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 року №543 необхідно мати для чоловіків більше 35 років страхового стажу. Також повідомлено, що період з 01.01.1967р. По 31.12.1968р. зарахований йому роботою в колгоспі на посаді тракториста.
Згідно з частиною першоюстатті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідні роз'яснення викладені у пункті 1постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення».
Частиною першоюстатті 48 КЗпП України,статтею 62Закону Українивід 05.11.1991№ 1788-XII«Про пенсійнезабезпечення» визначено, що трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Пунктами першим, другим, сімнадцятим цього Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. За відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливість їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
Тобто, законодавчо визначено, що саме органами Пенсійного фонду здійснюється підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливість їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями.
Окрім цього, згідно до Постанови Кабінету Міністрів від 12.08.1993 року № 637 «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» у судовому порядку встановлюється лише факт належності особі документа про трудовий стаж, якщо ім'я, по батькові та прізвище в ньому не збігаються з тими, що зазначені в її паспорті або в свідоцтві про народження. Однак, з такою вимогою заявник до суду не зверталась.
Частиною 2 ст.315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Таким чином, законом визначений спеціальний порядок підтвердження трудового стажу для призначення пенсії, у зв'язку з чим, відповідно до частини 2статті 315 ЦПК України,суд не наділений повноваженнями ухвалювати рішення про встановлення факту наявності трудового стажу для призначення пенсії.
Суддя зазначає, що юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду в порядку окремого провадження за таких умов: факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні.
Таким чином, визначальною обставиною при розгляді заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов'язане з наступним вирішенням спору про право.
Пленумом Верховного Суду України у пункті 1Постанови від 31 березня 1995 року № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення"роз'яснено, що суд розглядає справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
З довідки - відповіді заявнику повідомлено, що для отримання надбавки до пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 року №543 необхідно мати для чоловіків більше 35 років страхового стажу. В нього ж стаж становит:34 роки 10 місяців 11 днів. Також повідомлено, що період з 01.01.1967р. По 31.12.1968р. Зарахований йому роботою в колгоспі на посаді тракториста.
Отже, правовідносини фактично стосуються неправомірності рішень та дій Головного Управління пенсійного фонду, його посадових осіб щодо не призначення заявнику пенсії, з урахуванням недотримання останнім визначеної законом процедури встановлення факту на підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії, на які поширюється юрисдикція адміністративного суду.
Дану позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 08 жовтня 2018 року у справі № 706/1637/16-ц (провадження № 61-27847св18).
Так, відповідно до вищевказаної постанови Верховного Суду, для встановлення факту на підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника законом встановлено окремий порядок, з урахуванням якого особа для розгляду питання про підтвердження факту виконання норм обслуговування мала звернутися до спеціально створеної пенсійним фондом комісії та за результатами прийняття цією комісією відповідного рішення не позбавлена можливості його оскаржити в Пенсійному фонді України або до суду.
Таким чином уразі незгоди з рішенням органу, що призначає пенсію, особа має звертатися за захистом свого права, але не із заявою про встановлення факту трудових відносин, а зі скаргою на рішення органу за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1ст.19 КАС Україниюрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Крім того, враховуючи діючий порядок, отримавши відмову органу, який призначає пенсії, або спеціально створеної пенсійним фондом комісії, в разі незгоди з його рішенням на підставі статті 105 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та частини другоїстатті 124 Конституції Україниособа має право звернутися за захистом свого права в суд, але не з заявою про встановлення факту трудових відносин, а зі скаргою на рішення органу Пенсійного фонду України за правилами адміністративного судочинства, в порядкуКАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
До ухвали про відмову у відкритті провадження у справі, що надсилається заявникові додаються позовні матеріали. Копія позовної заяви залишається в суді.
Керуючись ч.4 ст.315 ЦПК України, суддя
постановив:
Відмовити у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ружинський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про встановлення факту, що має юридичне значення.
Роз"яснити позивачу ОСОБА_1 , що він має право подати позов на загальних підставах в порядку адміністративного судочинства до Житомирського окружного адміністративного суду.
Повернути ОСОБА_1 заяву про встановлення юридичного факту та всіма доданими до неї документами.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Житомирського апеляційного суду через Ружинський районний суд Житомисрької області відповідно до пп.15.5 п.15 Перехідних положень ЦПК України.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених участині другійстатті 358 ЦПК України.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О. В. Митюк.