П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
23 жовтня 2019 р.м.ОдесаСправа № 1540/4790/18
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Градовського Ю.М., Яковлєва О.В.,
за участю секретаря судового засідання Синіговець О.В.,
позивача ОСОБА_1 , представника відповідача ОСОБА_2 .,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення та встановлення строку для подання звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2019р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Київського районного відділу Одеського міського управління ГУ МВС України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.07.2019р. зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 : грошове забезпечення за роботу в нічний час 28.04.2011р., 16.05.2011р., 10.07.2011р.; матеріальну допомогу на оздоровлення за 2011 рік; середній заробіток за час затримки розрахунку за період з 19.09.2018р. по 20.12.2018р. за роботу в нічний час 28.04.2011р., 16.05.2011р., 10.07.2011р., за період з 22.06.2018р. по 20.12.2018р. матеріальної допомоги за 2011р.
25.09.2019р. до суду надійшла заява ОСОБА_1 про роз'яснення вказаного судового рішення та встановлення строку для подання звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.07.2019р., посилаючись на невиконання відповідачем постанови суду.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи заяви про роз'яснення постанови суду та встановлення строку для подання звіту про виконання судового рішення, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.
Так, відповідно до ст.254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця.
Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення (постанова ВАС України від 06.05.2010р.).
В заяві про роз'яснення рішення зазначається, що саме у резолютивній частині рішення є незрозумілим, в чому полягає незрозумілість рішення, які припускаються варіанти тлумачення рішення, як це впливає на його виконання.
Зрозумілість рішення полягає в тому, що його резолютивна частина не припускає кілька варіантів тлумачення.
Ясність судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення. Недотримання цих вимог може ускладнити або взагалі унеможливити виконання рішення суду. Вимога логічності, зокрема, передбачає, що текст рішення має відображати причинно-наслідкові зв'язки у межах речення чи всього документу. Зокрема, мотивувальна частина рішення має відповідати його резолютивній частині.
Суд вважає, що вирішення процесуальних питань, що випливають з судового рішення, чи надання правових порад щодо дій учасників справи після постановлення судового рішення, не відповідає меті роз'яснення, а отже у межах процедури роз'яснення судового рішення є неможливим.
Виходячи з наведеного, оскільки постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.07.2019р. є повною та чітко викладеною, як для осіб, стосовно яких вона постановлена, так і для осіб, які будуть здійснювати її виконання, оскільки не містить жодних положень, стосовно яких можуть виникнути суперечності щодо його розуміння, тому заява про роз'яснення судового рішення задоволенню не підлягає.
Крім того, позивач просить встановити строк для подання звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.07.2019 р. в порядку ст.382 КАС України.
Згідно зі ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Частиною 2 ст.14 КАС України передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Зі змісту поданої заяви вбачається, що позивач просить встановити судовий контроль за виконання судового рішення шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про його виконання.
Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт є формою забезпечення виконання судових рішень.
Відповідно до ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зазначеній нормі кореспондують положення п.1 ч.6 ст.246 КАС України відповідно до якого у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про порядок і строк виконання рішення.
З системного аналізу вищенаведених правових норм можна дійти висновку, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем, можливо лише під час ухвалення судового рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.07.2019 р. у справі №1540/4790/18 на відповідача не було покладено обов'язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, питання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень під час прийняття постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.07.2019 р. у справі №1540/4790/18 не вирішувалося.
Колегія суддів звертає увагу на те, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання постанови, є правовим наслідком судового рішення і саме в його резолютивній частині повинно бути визначено обов'язок подати звіт, оскільки встановити судовий контроль за невиконанням рішення суб'єктом владних повноважень відповідачем у справі суд апеляційної інстанції може лише під час прийняття рішення у справі.
Крім того, Кодексом адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, КАС України не передбачено порядку та можливості зобов'язання суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання судового рішення після закінчення розгляду справи.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів вважає, що визначені ст.382 КАС України правові підстави для встановлення судового контролю шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення відсутні, а тому у задоволенні заяви позивача необхідно відмовити.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.10.2018 р. у справі №826/18826/14.
На підставі викладеного, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення заяви про роз'яснення судового рішення та встановлення строку для подання звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.07.2019р.
Керуючись ст.ст. 254, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення та встановлення строку для подання звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2019 року залишити без задоволення.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 24.10.2019р.
Суддя-доповідач Крусян А.В.
Судді Градовський Ю.М. Яковлєв О.В.