Постанова від 16.10.2019 по справі 592/14638/19

Справа №592/14638/19

Провадження №3/592/2156/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2019 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Литовченко Олександр Володимирович, за участю особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 , захисника Кузнєцова А.С., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого водієм ПП «Согор»,

за ст.124 КУпАП,

встановив:

14.09.2019 о 20-10 годині в м. Суми по пр. Курський, 25, водій ОСОБА_1 керуючи т/з Рута 25, д.н. НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху, не дотримався безпечної дистанції та скоїв зіткнення з т/з ВАЗ21093 д.н. НОМЕР_2 , який рухався попереду, при ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження, зазначені в матеріалах ДТП, чим порушив п.п.12.1, 13.1 ПДР України.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину не визнав. Зазначив, що в його діях відсутні порушення п.п.12.1,13.1 ПДР України. Надав письмові пояснення, відповідно до яких, з викладеною суттю правопорушення ОСОБА_2 не може погодитися за наступних підстав. У відповідності до п.1.10 ПДР безпечна дистанція - відстань до транспортного засобу, що рухається попереду по тій самій смузі, яка у разі його раптового гальмування або зупинки дасть можливість водієві транспортного засобу, що рухається позаду, запобігти зіткненню без здійснення будь-якого маневру. У разі недотримання безпечної дистанції пошкодження виникають задньої частини автомобіля спереду та передньої частини автомобіля, що рухався позаду. Згідно Схеми ДТП ВАЗ 21093 н.з. НОМЕР_2 отримав пошкодження: капот, ліва передня дверцята, ліве крило, ліве дзеркало, ліва передня фара, - тобто ліва частина автомобіля; автомобіль Рута 25 н.з. НОМЕР_1 отримав наступні пошкодження: передній бампер, переднє крило. На самій Схемі ДТП автомобілі знаходяться паралельно один до одного: Рута зліва, ВАЗ справа. За такого розміщення транспортних засобів недотримання безпечної дистанції виключено. В той же час п.1.10 ПДР дає визначення безпечного інтервалу - відстань між боковими частинами транспортних засобів, що рухаються, або між ними та іншими об'єктами, за якої гарантована безпека дорожнього руху. Характер пошкоджень і розміщення транспортних засобів після зіткнення говорить про те, що саме відсутність безпечного інтервалу стала причиною зіткнення. У Протоколі зазначені порушення п. 12.1 ПДР: Під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним. Порушення п. 13.1 ПДР: Водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу. За таких обставин, матеріали провадження не містять доказів порушення саме ОСОБА_2 вищезгаданих пунктів ПДР, оскільки вони мають відношення як до одного водія, так і до іншого (щодо інтервалу). Запорукою вірної правової кваліфікації є необхідність встановлення порушень в діях водіїв, що призводить до ДТП. З Пояснень водіїв: водій ОСОБА_2 рухався прямо перехрестям на зелене світло світлофору в напрямку вул. Ветрова, автомобіль Ваз почав рухатися по відношенню до нього вліво; водій ОСОБА_3 після повороту направо з мосту намагався здійснити розворот. Схема ДТП містить гальмівний шлях автомобіля Рута 25 н.з. НОМЕР_1 , що починає свій шлях на правій смузі для руху на відстані 6,2 м. від пішохідного переходу, який знаходиться безпосередньо за поворотом з ОСОБА_4 , з віддаленням від правого узбічна, та узгоджується з поясненнями водія ОСОБА_2 щодо обставин події та вказує на початок його реакції на дорожні обставини; в той же час, водій ОСОБА_5 проїхав 6,2 м після пішохідного переходу (розмір якого не перевищує 3 м), тобто 9,2 м після повороту з моста і почав маневр розвороту. Світлофор для водія Чалого має зелену стрілку направо, що у відповідності до п. 8.7.3 е): Стрілка зеленого кольору на табличці, встановленій на рівні червоного сигналу світлофора з вертикальним розташуванням сигналів, дозволяє рух у зазначеному напрямку при ввімкненому червоному сигналі світлофора з крайньої правої смуги руху (або крайньої лівої смуги руху на дорогах з одностороннім рухом) за умови надання переваги в русі іншим його учасникам, які рухаються з інших напрямків на сигнал світлофора, що дозволяє рух. Тобто, водій Чалий не надав перевагу у русі автомобілю Рута та повернув з моста направо. Згідно п. 10.5 ПДР: у разі повороту праворуч слід рухатися ближче до правого краю проїзної частини. Тобто у відповідності до ПДР водій Чалий при повороті праворуч повинен був рухатися ближче до правого краю проїзної частини, в той же час, через 9,2 м водій Чалий опиняється «готовим» для розвороту. За п. 10.4 ПДР Перед поворотом праворуч та ліворуч, у тому числі в напрямку головної дороги, або розворотом водій повинен завчасно зайняти відповідне крайнє положення на проїзній частині, призначеній для руху в цьому напрямку. Тобто, водій Чалий після крайнього правого положення (як він повинен діяти у відповідності до ПДР) з його пояснень зайняв крайнє ліве положення для розвороту (через 9,2 м після його повороту). Така картина пояснень, Схеми говорить про те, що водій ОСОБА_5 змінював напрямок руху з крайнього правого положення в крайнє ліве положення, а потім через відсутність безпечного інтервалу відбулося зіткнення. Картина гальмівного шляху на схемі ДТП говорить про те, що водій ОСОБА_2 збільшував інтервал з автомобілем ВАЗ, в той час як. Не зважаючи на це, зіткнення все ж відбулося. У відповідності до п. 10.1 ПДР перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху. Саме виконання цього пункту ПДР водієм Чалим було запорукою відсутності ДТП. Таким чином, в діях водія Чалого відсутній склад адміністративного правопорушення.

Дослідивши матеріали справи, суддя дійшов наступного висновку.

Адміністративна відповідальність за статтею 124 КУпАП настає у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Відповідно до ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.

Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Відповідно до ч.1 ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, висновком експерта тощо, а згідно ч.2 цієї норми Закону обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.

Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Пункт 1.3 Правил дорожнього руху (далі - ПДР України), передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.

В п. 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Пункт 12.1 ПДР України вказує на те, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.

Пункт 13.1 ПДР України вказує на те, що водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.

Пунктом 10.1 ПДР України передбачено, що перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.

Пунктом 10.3 ПДР України передбачено, що у разі перестроювання водій повинен дати дорогу транспортним засобам, що рухаються в попутному напрямку по тій смузі, на яку він має намір перестроїтися.

За одночасного перестроювання транспортних засобів, що рухаються в одному напрямку, водій, який знаходиться ліворуч, повинен дати дорогу транспортному засобу, що знаходиться праворуч.

Провина у вчиненні вищевказаного адміністративного правопорушення підтверджується, дослідженими в судовому засіданні, письмовими доказами: протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №277854 від 14.09.2019 р. (а.с.1); схемою місця ДТП, яка сталася 14.09.2019 р. о 20 год.10 хв. (а.с.2); поясненнями ОСОБА_1 та ОСОБА_3 від 14.09.2019 р. (а.с.3,4)

Таким чином, у справі про адміністративне правопорушення є достатньо достовірних, належних та допустимих доказів, які вказують на доведеність провини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення.

Своїми діями, які виразились у порушенні учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, ознаки якого передбачені ст.124 КУпАП.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст.17 КУпАП, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.

За змістом ст.23 КУпАП стягнення є мірою відповідальності і застосування з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинених нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.

На підставі ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

При обранні виду та розміру стягнення судом враховано характер скоєного правопорушення, особу винного, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини, у зв'язку з чим суд вважає за доцільне застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.

Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з правопорушника, на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 384,20 грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 23, 33, 40-1, 124, 251-252, 280, 283, 284 КУпАП,-

постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 384 грн. 20 коп. за наступними реквізитами: отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, ЄДРПОУ - 37993783, банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача - 820019, рахунок - 31215256700001, код платежу - 22030106.

Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу.

Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, тобто 680,00 гривень.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Сумського Апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.В. Литовченко