23 липня 2019 року місто Київ
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду Журавель О.О., за участю Славути Ю.А., представника Київської митниці ДФС Захарова А.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 з апеляційною скаргою Київської митниці ДФС, в особі представника Павленка С.А. на постанову судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 7 червня 2019 року, -
встановив:
З протоколу про порушення митних правил № 0195/12500/19 від 18.04.2019 щодо громадянки України ОСОБА_1 вбачається, що18.04.2019 року о 18 год. 30 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» ОСОБА_1 яка прибула до України з Туреччини, м. Стамбул, рейсом № PS 714, літаком авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України", своїми діями обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявила про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчила про факти, що мають юридичне значення.
Під час проведення митного контролю трансферного багажу у багажному відділенні терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» із застосуванням технічних засобів контролю за допомогою рентгенапарату, який знаходиться в тому ж багажному відділенні вищевказаного терміналу, у багажі ОСОБА_1 , а саме у 3 дорожніх сумках з багажними бирками виписаними на ім'я ОСОБА_1, 0566 PS 103697, 0566 PS 103694, 0566 PS 103696, було виявлено: футболки чоловічі - загальною кількістю 592 штук. Весь товар переміщувався у трьох дорожніх валізах (з багажними бирками виписаними на ім'я ОСОБА_1, 0566 PS 103697, 0566 PS 103694, 0566 PS 103696), без ознак приховування.
ОСОБА_1 митної декларації не заповнювала, до інспекторів митниці з приводу декларування не зверталась. Зі слів ОСОБА_1 всі перелічені товари були придбані нею особисто у Туреччині, м. Стамбул, на фабриці, не в комерційних цілях.
Жодних комерційних документів, товарних чеків, інвойсів щодо визначення та підтвердження вартості товару, ОСОБА_1 при собі не мала.
Відповідно до ст. 374 МК України товари, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 1 000 євро, але загальна фактурна вартість не перевищує еквівалент 10 000 євро, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю
Справа № 33/824/2779//2019
Категорія: ст.471 МК України
Суддя у першій інстанції - Вознюк С.М.
та митного оформлення таких товарів, та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків і податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України, в частині, що перевищує еквівалент 1 000 євро.
Таким чином, ОСОБА_1 , під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушила встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України ОСОБА_1 , яка формою проходження митного контролю обрала проходження через «зелений коридор», товару в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
На підставі ст. 511 МК України за вказаним протоколом вилучено: футболки чоловічі різних розмірів, кольорів та фасонів, з написом на англійській мові «Levis», країна - виробник Туреччина - 592 штуки.
Постановою судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 7 червня 2019 року провадження у справі про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, відносно громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрито за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Вилучені предмети згідно з протоколом про порушення митних правил №0195/12500/19 від 18.04.2019 p., а саме: футболки чоловічі різних розмірів, кольорів та фасонів, з написом на англійській мові «Levis», країна - виробник Туреччина - 592 штуки, - повернути громадянці України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , виданий 23.01.2018 року, орган, що видав: 8089.
В своїй постанові від 07.06.2019 суддя зазначає, що громадянка України ОСОБА_1 не порушила встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, оскільки по «зеленому коридору» перевозила товар, який не відноситься до товарів переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або в обсягах, що переміщують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України. Ці обставини в свою чергу вказують на те, що в діях громадянки України ОСОБА_1 відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, визначеного ст. 471 МК України, а тому не має жодних підстав стверджувати і про наявність суб'єктивної сторони правопорушення в діянні останньої.
Не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, Київська митниця ДФС в особі представника - Павленко С.А. подала апеляційну скаргу, в якій вважає постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 7 червня 2019 року щодо ОСОБА_1 незаконною, винесеною з порушенням норм чинного законодавства, через що, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою визнати громадянку України ОСОБА_1 винною вчиненні порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України та застосувати до неї стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Разом з тим, повернути товар ОСОБА_1 після здійснення митного оформлення вилученого по протоколу про порушення митних правил № 0195/12500/19 товару або здійснити реекспорт товару з митної території України.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що суд першої інстанції прийняв уваги наданий ОСОБА_1 в судовому засіданні чек, легітимність якого викликає сумніви. Походження чеку не доведено, сам чек не містить необхідних реквізитів, відбиток продавця про здійснення операцій купівлі-продажу.
Крім того, в рамках провадження по зазначеній справі про порушення митних правил Департаментом податкових та митних експертиз ДФС було проведено експертне дослідження предметів (чоловічі футболки), затриманих по справі про порушення митних правил № 0195/12500/19. Київською митницею ДФС отримано експертний висновок Департаменту податкових та митних експертиз ДФС № 142005901-0592 від 04.06.2019 відповідно до якого вартість предметів правопорушення становить 133466,40 грн., однак суд першої інстанції необґрунтовано поставив під сумнів вказаний висновок, пославшись на неналежну та неповну якість проведеної експертизи.
Отже, на думку апелянта, суд однобічно та упереджено підійшов до вирішення справи по суті, а вказані у постанові суду підстави для прийнятого рішення є неправомірними.
Вивчивши матеріали справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 , заслухавши пояснення представника Київської міської митниці ДФС Захарова А.О. на підтримання доводів апеляційної скарги, пояснення ОСОБА_1 щодо законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, перевіривши доводи апеляційної скарги, вважаю, що вона підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.ст. 486, 489, 495 МК України обставини кожної справи про порушення митних правил повинні бути з'ясовані всебічно, повно та об'єктивно.
При цьому, суд під час розгляду справи, оцінивши докази, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, і винести постанову, зміст якої має відповідає вимогам ст. 527 МК України.
Цих вимог закону суддею місцевого суду в повному обсязі дотримано не було.
Так, вказуючи, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, суддя взяв за основу дані, які містяться в чеку, копія якого долучена до справи, згідно з яким загальна вартість футболок в кількості 592 штуки складає 888 доларів США. Однак поза увагою залишено дані, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, поясненнях ОСОБА_1 при складанні протоколу та висновку експертизи.
До того ж, як зазначено в протоколі, жодних комерційних документів, товарних чеків, інвойсів на підтвердження вартості товару ОСОБА_1 при собі не мала. На користь цього свідчать і дані в поясненнях ОСОБА_1 , яка не пред'явила інспектору платіжний документ, а повідомила, що надасть його суду.
Згідно з висновком товарознавчої експертизи від 04.06.2019 № 142005901-0592 загальна вартість товарів станом на дату оцінки становить 133 466 гривень 40 копійок за умови, що товари відповідають наданим на дослідження зразкам.
Таким чином, дані у чеку стосовно вартості товару спростовуються висновком експертизи, а походження чеку викликає об'єктивні сумніви з огляду на форму, яка не відповідає формі платіжних документів, зазначення суми у доларах США, в той час як грошовою одиницею Туреччини є турецька ліра, і те, що на час ввезення товару на митну територію України ОСОБА_1 документів на підтвердження вартості товару при собі не мала. З наведених підстав апеляційний суд не приймає до уваги дані в чеку.
Отже, апеляційним судом встановлено, що громадянка України ОСОБА_1 перемістила через митний кордон України товар, а саме: футболки чоловічі різних розмірів, кольорів та фасонів, з написом на англійській мові «Levis», країна виробник - Туреччина, у кількості - 592 штуки, загальною вартістю 133 466 гривень 40 копійок, яка перевищує еквівалент 1 000 євро, тобто в обсягах, що перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України. А тому, в діях ОСОБА_1 вбачається склад правопорушення, передбачений ст.471 МК України, за вчинення якого на неї необхідно накласти адміністративне стягнення відповідно до санкції вказаної статті, а саме, штраф в розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Оскільки, за змістом санкції ст. 471 МК України такий вид стягнення, як конфіскація товару, у даному випадку не може бути застосований, бо переміщувані ОСОБА_1 через митний кордон України товари не є забороненими, тому вилучені згідно протоколу № 0195/12500/19 товари, а саме: футболки чоловічі різних розмірів, кольорів та фасонів, з написом на англійській мові «Levis», у кількості - 592 штуки, необхідно повернути ОСОБА_1 .
Разом з тим, альтернативна апеляційна вимога, крім повернення товару, здійснити його реекспорт, не може бути задоволена, оскільки поміщення товарів у митний режим реекспорту не відноситься до повноважень суду під час розгляду справи про порушення митних правил.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, постанова судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 7 червня 2019 року, якою закрито провадження у справі про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, відносно громадянки України ОСОБА_1 , за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, підлягає скасуванню з прийняттям судом апеляційної інстанції нової постанови про визнання ОСОБА_1 винуватою за вчинення порушення митних правил, передбачених ст.471 МК України та накладення на неї адміністративного стягнення у виді штрафу.
Керуючись ст. 294 КУпАП, суд -
постановив:
Апеляційну скаргу представника Київської митниці ДФС Павленко С.А.- задовольнити.
Постанову судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 7 червня 2019 року, якою закрито провадження у справі про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, відносно громадянки України ОСОБА_1 , за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, - скасувати.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватою у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст.471 МК України, та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень.
Вилучені предмети, згідно з протоколом про порушення митних правил №0195/12500/19 від 18.04.2019 p., а саме: футболки чоловічі різних розмірів, кольорів та фасонів, з написом на англійській мові «Levis», країна - виробник Туреччина - 592 штуки, - повернути громадянці України ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог п. 5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 384 гривні 20 копійок.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя
Київського апеляційного суду О.О. Журавель