Постанова від 23.10.2019 по справі 607/24963/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.10.2019 Справа №607/24963/19

м. Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого - судді Вийванко О. М.

за участю секретаря судового засідання Стрілкової М. С.

представника позивача Гаврилюк З. Б.

відповідача ОСОБА_1

перекладача ОСОБА_2 І ОСОБА_3

адвоката Верес М. Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку позовного провадження справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області до громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 про примусове видворення за межі України, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (далі - УДМС в Тернопільській області) звернулося до суду з адміністративним позовом до громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт А НОМЕР_1 від 07.06.2019 р., про примусове видворення за межі України, допустивши рішення суду до негайного виконання.

В обґрунтування вимог позивач вказує, що відповідач в'їхав на територію України 19.04.2015 через КПП ,,Львів” по паспортному документу серії НОМЕР_2 № 05444729, виданим 02.04.2014 терміном дії до 01.04.2019, з метою навчання на запрошення одного з навчальних закладів м. Івано-Франківськ. Після в'їзду в Україну відповідач її територію не покидав. На момент виявлення посадовими особами УДМС у Тернопільській області 30.03.2018 відповідач перебував в Україні без законних на те підстав, порушуючи законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства. Відповідач не звертався до територіальних органів та підрозділів ДМС України з клопотанням щодо продовження строку тимчасового перебування на території України, порушуючи вимоги законодавства, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства. За порушення правил перебування іноземців в Україні відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 510,00 грн. Також, 30.03.2018 р. УДМС України в Тернопільській області прийнято рішення про примусове повернення з України відповідача, яким зобов'язано останнього покинути територію України у термін до 14.04.2018 р. та заборонено в'їзд на території України строком на три роки. Зазначене рішення особисто вручене відповідачу та останнім не оскаржувалось. По даний час дане рішення відповідачем не виконано.

Посилаючись на те, що відповідач свідомо ухиляється від виконання рішення про примусове повернення з України, жодних дій щодо повернення в країну походження у термін визначений у рішенні про примусове повернення з України не вживає, не має постійного місця проживання, належного фінансового забезпечення, законних джерел доходу, не працює, не навчається, і не вживає будь-яких заходів щодо легалізації перебування в Україні, позивач вважає, що є всі необхідні передумови для примусового видворення відповідача за межі України.

Відповідач відзив на позов та заперечення не подавав.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позовній заві, просить його задовольнити. Крім того, посилаючись на порушення відповідачем законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, в порядку вимог п.3 ч. 2 ст. 371 КАС України просив допустити негайне виконання рішення суду, в разі задоволення адміністративного позову.

Відповідач у судовому засіданні позов визнав в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засідання не заперечив проти задоволення позову.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду справи, оцінивши в сукупності зібрані по справі докази, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.

Судом встановлено, що громадянин Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в'їхав на територію України 19.04.2015 через КПП ,,Львів” по паспортному документу серії НОМЕР_2 № 05444729, виданим 02.04.2014 терміном дії до 01.04.2019, з метою навчання на запрошення одного з навчальних закладів м. Івано-Франківськ. Після в'їзду в Україну її територію не покидав, що підтверджується інформацією міжвідомчої системи ,,ДМС-АРКАН”.

25.05.2015 р. Управлінням Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було документовано посвідкою на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_3 терміном дії до 30.10.2015 р.

Стаття 1 Закону України ,,Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” (далі - Закон) визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України, а саме, що іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав (п. 6 ст. 1); іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні ( п. 7 ст. 1);іноземці та особи без громадянства, які тимчасово проживають в Україні,- іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на тимчасове проживання, якщо інше не встановлено законом ( п. 10 ст. 1); посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні (п. 18 ст. 1).

Статтею 4 Закону визначено підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України. Так, ч. 12 ст. 4 Закону (в редакції до 27.09.2017) визначалось, що іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання. Аналогічне положення міститься в ч. 13 ст. 4 Закону в редакції від 29.04.2018 р.

Посадовим особами сектору організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення Тернопільського МВ УДМС у Тернопільській області Тернопільського МВ УДМС у Тернопільській області, під час перевірки щодо встановлення законності перебування на території України Відповідача, встановлено, що відповідно до інформації міжвідомчої інтегрованої системи ,,ДМС-АРКАН” відомості щодо перетину державного кордону України Відповідачем, відсутні, що підтверджується доповідною запискою від 16.10.2019 р. № 6110.2/10437-19.

З метою перевірки законності видачі посвідки на тимчасове проживання громадянину Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_3 , виданої 25.05.2015, а також надання інформації про її продовження, УДМС у Тернопільській області звернулось із запитом до Управління ДМС в Івано-Франківській області.

За результатами розгляду вищевказаного запиту, Управлінням ДМС в Івано-Франківській області повідомлено, що зазначений у запиті УДМС у Тернопільській області громадянин Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 документований посвідкою на тимчасове проживання серії НОМЕР_3 , терміном дії до 30.10.2015 р. Рішення про продовження вищевказаної посвідки не приймалось.

Судом з'ясовано, що після закінчення строку дії посвідки громадянин Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 втратив законні підстави для подальшого перебування на території України, оскільки ч. 12. ст. 4 Закону (в редакції чинній до 29.04.2018) було чітко визначено, що іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання. Крім того, відповідач для продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання серії НОМЕР_3 в установлений строк не звертався та територію України після втрати законних підстав перебування не покинув. Натомість переїхав з м. Івано-Франківська АДРЕСА_1 . Тернопіль.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 № 251 ,,Про затвердження Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання і технічного опису їх бланків та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2002 р. № 1983” було затверджено Порядок оформлення, виготовлення і видачі посвідки на тимчасове проживання (далі - Порядок), який визначав механізм оформлення і видачі посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства, які прибули в Україну на тимчасове проживання, що був чинний до 01.06.2018 р.

Так, відповідно до вимог п. 10 Порядку, який був чинний протягом строку дії посвідки на тимчасове проживання громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , посвідка на тимчасове проживання видається строком до одного року з можливістю його продовження щоразу на один рік на підставі заяви іноземця чи особи без громадянства та документів зазначених у п.п. 4 п.6 цього Порядку, які подаються до територіального органу або підрозділу ДМС не пізніше ніж за 15 днів до закінчення строку дії посвідки. Посвідка на тимчасове проживання у випадку, передбаченому ч. 12 ст. 4 Закону України ,,Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, видається на період навчання, який визначається наказом навчального закладу про встановлення періодів навчання для іноземних студентів. Документами, що підтверджують факт навчання іноземця та особи без громадянства в Україні, є накази навчального закладу про їх зарахування на навчання та про встановлення періодів навчання для іноземних студентів.

Після закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання іноземець та особа без громадянства зобов'язані в семиденний строк зняти з реєстрації місця проживання та виїхати за межі України. При цьому посвідка на тимчасове проживання передається приймаючій стороні, яка зобов'язана подати її територіальному органові або підрозділові ДМС за місцем проживання іноземця та особи без громадянства протягом десяти днів з моменту зняття з реєстрації. Нездана посвідка на тимчасове проживання вважається недійсною.

Однак, як вбачаєтьсягромадянин Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , після закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_3 (30.10.2015), продовжував перебувати на території України без законних на те підстав, жодних заходів для виїзду до країни громадянської належності не вживав, свідомо без поважних причин ухиляючись від виїзду.

Крім цього, відповідач із заявою щодо продовження строку перебування на території України до територіальних органів та підрозділів ДМС України не звертався, продовжує знаходитись на території України без законних на те підстав, порушуючи вимоги законодавства, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства.

З доповідної записки від 16.10.2019 № 6110.2/10437-19 заступника начальника Тернопільського МВ УДМС у Тернопільській області ОСОБА_4 встановлено, що відповідно до інформації міжвідомчої інтегрованої системи ,,ДМС-АРКАН” відомості щодо перетину державного кордону України громадянином громадянин Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , відсутні. Разом з тим, ОСОБА_4 вказано, що за результатами перевірки проведеної за наявними обліками територіальних органів ДМС України та відомчої інформаційної системи «Оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» ЄІАС УМП встановлено, що відповідач громадянства не набув, посвідкою на постійне чи тимчасове проживання не документувався.

Пунктом 14 статті 1 Закону визначено, що нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Таким чином, на момент виявлення посадовими особами УДМС у Тернопільській області 30.03.2018 громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останній перебував в Україні без законних на те підстав, порушуючи законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства (ч. 12. ст. 4 Закону України ,,Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, п. 10 Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 № 251 ,,Про затвердження Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання і технічного опису їх бланків та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2002 р. № 1983”).

За порушення правил перебування іноземців в Україні громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 510,00 грн., який сплачено в повному обсязі, що підтверджується квитанцією (копії протоколу про адміністративне правопорушення ПР МТР 019012 від 30.03.2018, постанови про накладення адміністративного стягнення ПН МТР 019012 та квитанції № 0.0.1000708479.1 від 30.03.2018).

Посадовими особами УДМС у Тернопільській області при складанні 30.03.2018 протоколу про адміністративне правопорушення ПР МТР 019012 стосовно громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 його особу було встановлено на підставі копії паспорта НОМЕР_4 , дійсного до 01.04.2019 та його слів, оскільки Відповідач відмовився пред'явити інший документ, що посвідчує його особу та не надав жодних пояснень з даного приводу. Слід відмітити, що п.2.4. Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною міграційною службою України, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ 28.08.2013 № 825 встановлено, що у разі відсутності в особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, паспортного або іншого документа, що посвідчує особу, у відповідній графі вказуються відомості, отримані з Єдиного державного демографічного реєстру або з обліків ДМС. Якщо за вказаними обліками інформація про особу відсутня, такі відомості зазначаються зі слів особи в протоколі про правопорушення, а також у довідці про особу, яка оформляється та долучається до матеріалів справи. Копія довідки про особу громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.03.2018 додається.

Статтею 26 Закону передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення. Рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в'їзду в Україну строком на три роки

Враховуючи наведене, з метою забезпечення вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, керуючись положеннями ст. 26 Закону, 30.03.2018 УДМС у Тернопільській області прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким останнього зобов'язано покинути територію України до 14.04.2018 та заборонено в'їзд на територію України строком на 3 роки. Дане рішення було йому оголошено, один із примірників рішення про примусове повернення з України громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 (далі-рішення про примусове повернення від 30.03.2018) особисто вручено Відповідачу, йому роз'яснено його права та обов'язки, зобов'язано не пізніше 14.04.2018 самостійно залишити територію України, а також попереджено про наслідки невиконання рішення про примусове повернення від 30.03.2018, що підтверджується його підписом (копія рішення про примусове повернення від 30.03.2018 з відміткою про ознайомлення з даним рішенням та вручення його примірника відповідачу додається). Повідомленням від 30.03.2018 за № 6101.5-6158/61.4-18 УДМС у Тернопільській області керівника Тернопільської місцевої прокуратури Марцуна М.І. повідомлено про прийняття 30.03.2018 рішення про примусове повернення.

Рішення УДМС у Тернопільській області про примусове повернення від 30.03.2018 Відповідачем не оскаржувалось.

Однак, громадянинФедеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . вищевказаного рішення про примусове повернення від 30.03.2018 не виконав, хоча ч. 5 ст. 26 Законувстановлено, що іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

Враховуючи, що відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства здійснюється органом, що його прийняв, УДМС у Тернопільській області направлялись запити щодо перетину державного кордону громадяниномФедеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в Головний центр обробки спеціальної інформації Держприкордонслужби України та здійснювалась перевірка по даних міжвідомчої інтегрованої системи ,,ДМС-АРКАН”, а також скеровувались листи до Тернопільського МВ УДМС у Тернопільській області стосовно проведення заходів щодо виявлення можливого місця перебування відповідача (копії листів та актів додаються).

З вищенаведеного вбачається, що відповідач по даній справі свідомо ухиляється від виконання рішення УДМС у Тернопільській області від 30.03.2018 про його примусове повернення, порушуючивимоги законодавства, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства і по сьогоднішній день продовжує незаконного перебувати на території України.

Крім того, жодних заходів щодо виїзду за межі України не вживає чим грубо порушує міграційне законодавство.

Зазначені обставини дають обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухиляється і буде продовжувати ухилятись від добровільного виїзду за межі території України.

Статтею 30 Закону передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, може лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Постанова Пленуму Вищого адміністративного суду від 25.06.2009 № 1 ,,Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця і особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні” роз'яснює, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини:

1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення;

2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, суд прийшов до висновку про порушення відповідачем громадянином Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , законодавства України, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства в Україні, що виражається в знаходженні на території України понад встановлений візою строк.

Відповідач не звертався із клопотанням про продовження строку перебування, не виконав в добровільному порядку рішення уповноваженого органу від 30 березня 2018 року про залишення території України у встановлений термін та не оскаржував такого рішення.

Судом не встановлено обставин, які вказані в статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», та унеможливлюють примусове видворення за межі України.

Також не встановлено обставин, відповідно до яких на відповідача поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».

Крім того, відповідач не звертався до Управління Державної міграційної служби у Тернопільській області з заявою про надання йому статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Відповідачем не представлено суду жодних доказів на спростування доводів позивача та безпідставність позовних вимог.

Доводи відповідача про неможливість повернення на батьківщину з причини відсутності коштів, суд не приймає до уваги, оскільки фінансовий стан не може бути підставою невиконання законодавства України.

Згідно з вимогами п. 3 ч. 2 ст.371 КАС України, суд, який ухвалив рішення за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.

Суд, приймаючи до уваги клопотання позивача про звернення рішення суду до негайного виконання та те, що відповідачем порушуються правила перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, враховуючи особу відповідача, який тривалий час ухиляється від виконання рішення про примусове повернення з України, продовжує знаходитись на території України без законних на те підстав, визнання ним позову в судовому засідання, з метою забезпечення виконання судового рішення, вважає за можливе звернути рішення суду до негайного виконання.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 73-77, 90, 241-246, 255, 288, 371 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Задовольнити позов Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області ( м. Тернопіль бул. Шевченка, 10, код ЄДРПОУ 37839038, електронна адреса - te@dmsu.gov.ua ) до громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт А НОМЕР_1 від 07.06.2019 р., адреса - АДРЕСА_2 ) про примусове видворення за межі України.

Примусово видворити за межі України громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт А НОМЕР_1 від 07.06.2019 р.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Рішення суду звернути до негайного виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Головуючий суддяО. М. Вийванко