Справа № 462/6126/19
Іменем України
18 жовтня 2019 року суддя Залізничного районного суду м. Львова Палюх Н.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли від начальника Залізничного ВП ГУ НП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
непрацюючого, пенсіонера, проживаючого за адресою:
АДРЕСА_1
за ст.173 КУпАП
Згідно з протоколом, ОСОБА_1 03.09.2019 року близько 20.00 год. біля будинку АДРЕСА_1 . АДРЕСА_1 в присутності сторонніх осіб висловлювався нецензурними словами.
У суді ОСОБА_1 заперечив факт вчинення ним о 20 год. 00 хв. 03 вересня 2019 року, адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП та пояснив, що вкінці серпня 2019 року він разом із сусідами мав словесну перепалку з працівниками ТзОВ «Грінера Україна», які займалися влаштуванням сміттєвих баків по вул. Вернигори, 12 у м. Львові, проте жодних нецензурних слів в ході цієї перепалки він не вживав. Ствердив, що такі події мали місце вкінці серпня, а не у вересні, як вказано у протоколі. Крім того зазначив, що пояснення, від його імені написав дільничий інспектор, а він лише їх підписав на вимогу цього ж інспектора. Просив закрити провадження у справі, у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , розглянувши представлені матеріали, в тому числі протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 №126592 від 13.09.2019 року, заяву ОСОБА_2 від 03.09.2019 року, пояснення ОСОБА_3 від 03.09.2019 року, акт від 29.08.2019 року, пояснення ОСОБА_1 від 13.09.2019 року, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад і подія адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП.
Так, статтею 173 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність, за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 245, 280 КУпАП завданням адміністративного судочинства є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя зобов'язаний з'ясувати чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також інші обставини, необхідні для правильного вирішення справи.
Як встановлено судом, в протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР 18 126592 від 13.09.2019 року вказано, що ОСОБА_1 о 20 год. 00 хв. 03.09.2019 року біля будинку по АДРЕСА_1 в присутності сторонніх осіб висловлювався нецензурними словами., проте з долучених до протоколу матеріалів справи, зокрема із заяви та пояснень ОСОБА_2 від 03.09.2019 року, акту від 29.08.2019 року вбачається, що ОСОБА_3 просить прийняти міри до ОСОБА_1 та пояснює про події, які мали місце 27.08.2019 року, а акт датований 29.08.2019 року і в такому засвідчено факт пошкодження накриття для контейнерів побутових відходів.
Крім цього, суд зазначає, що ОСОБА_3 не в казаний у протоколі ні як потерпілий, ні як свідок.
Між тим, матеріали справи будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 о 20 год. 00 хв. 03.09.2019 року біля будинку по вул.Вернигори, 12 у м. АДРЕСА_1 вчинив дрібне хуліганство, тобто адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП, не містять.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведене, суд приходить до переконання, що справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 слід закрити відповідно до вимог ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу та події адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП, -
Провадження у адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанову може бути оскаржено протягом 10-ти днів до Львівського апеляційного суду через Залізничний районний суд м. Львова з дня винесення постанови.
Суддя: