Справа № 699/1051/19
Номер провадження № 2-о/699/40/19
21.10.2019 року м. Корсунь-Шевченківський
Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Свитки С.Л.,
за участю секретаря судового засідання Таран О.В.,
заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Корсунь-Шевченківського районного суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 з участю заінтересованої особи - Корсунь-Шевченківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України,
21 жовтня 2019 року до Корсунь-Шевченківського районного суду звернувся ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України і просив суд встановити факт народження його дитини ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України, тобто в м.Бахчисарай АР Крим.
В обгрунтування своєї заяви ОСОБА_1 вказав, що перебуває у зареєстрованому з ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Бахчисарай Автономної Республіки Крим у них народилася донька ОСОБА_4 . Однак, отримати свідоцтво про народження дитини у відділі державної реєстрації актів цивільного стану на підконтрольній території України неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення народження відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». В зв'язку із вищенаведеними обставинами заявник, звернувшись до заінтересованої особи стосовно реєстрації народження дитини, отримав відмову. Встановлення факту народження доньки ОСОБА_5 необхідно заявнику для реєстрації її народження в органах державної реєстрації актів цивільного стану, що здійснюють свою діяльність на підконтрольній Україні території з подальшою видачею цим органом Свідоцтва про народження, яке стане підставою для перетину дитиною кордону України та реалізації особистих немайнових та майнових прав дитини.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою заяву підтримав та надав пояснення аналогічні до змісту заяви.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, звернувшись до суду із клопотанням про розгляд справи у їхню відсутність.
Вислухавши пояснення заявника, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає до повного задоволення в силу наступного.
Згідно паспорта громадянина України, виданого Ленінським РВ УМВС України в м.Севастополі 19.09.1997 року ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та зареєстрований в АДРЕСА_1 .
В матеріалах справи міститься копія паспорта громадянина України, виданого Бахчисарайським РВ ГУ МВС України в Криму 16.03.2011 року на ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 та зареєстрована в АДРЕСА_1 , але наданий доказ не приймається судом, оскільки заявником не надано оригіналу паспорта.
ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (дошлюбне прізвище ОСОБА_2 ) 05.03.2011 року зареєстрували шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 , актовий запис №46 від 05.03.2011 року, складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану Бахчисарайського районного управління юстиції Автономної Республіки Крим.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 01.02.2019 року виданого Бахчисарайським районним відділом запису актів громадянського стану Департаменту записів актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьками дитини записані: мати - ОСОБА_3 , батько - ОСОБА_1 .
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» для цілей цього закону тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно з п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Відповідно до ч.ч.3,4 ст.49 ЦК України, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду.
Пунктом 2 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 № 3307/5), встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: медичне свідоцтво про народження (форма N 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма N 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за N 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року N 9.
Відповідно до ст.7 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України від 27 02.1991, № 789 -ХІІ, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Згідно ч.1 ст. 144 СК України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Якщо документи про народження дитини відсутні то державна реєстрація її народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до п.7 ст.315 ЦПК України у разі неможливості реєстрації факту народження органом державної реєстрації актів цивільного стану встановлення факту народження особи у певний час здійснюється в судовому порядку.
Оскільки заявник не має можливості надати для реєстрації народження дитини документи встановленого законодавством України зразка, останній змушений звертатися до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
Згідно зі ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Таким чином, медичні документи, що підтверджують факт народження особи на території АР Крим, видані діючими медичними закладами, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації народження особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України. Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про народження особи, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.
Судом встановлено, що у ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території у м.Бахчисарай, Автономної Республіки Крим народилася дитина жіночої статі, про що 01.02.2019 року було видане свідоцтво про народження Бахчисарайським районним відділом запису актів громадянського стану Департаменту записів актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим. В даному свідоцтві батьками записані ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
Свідоцтво про народження, що підтверджує факт народження дитини, видане органом державної влади, який створений всупереч законодавству України, яке відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», є недійсним і не створює правових наслідків.
Оскільки дитина народилася на тимчасово окупованій території Україні в м.Бахчисарай, АРК Крим, після її народження заявник не може отримати лікарське свідоцтво про народження відповідного зразка, а отримане свідоцтво про народження не може бути використане для реєстрації факту народження на території України та не визнається державними органами України.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди.
Встановлення факту народження необхідне для належної реєстрації народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання свідоцтва про народження українського зразка.
За таких обставин суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає до повного задоволення, а факт народження дитини на тимчасово окупованій території України підлягає встановленню.
Керуючись ст.ст.263-265, 317, 430 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 з участю заінтересованої особи - Корсунь-Шевченківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України - задовольнити повністю.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народженої на тимчасово окупованій території України в м.Бахчисарай Автономної Республіки Крим Україна, матір'ю якої є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , інші дані про особу суду не відомі, батьком якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт серії НОМЕР_3 виданий Ленінським РВ УМВС України в м.Севастополі 19.09.1997 року, громадянин України, інші дані про особу суду не відомі, які з 05.03.2011 року перебувають у шлюбі, свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 , актовий запис №46 від 05.03.2011 року, складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану Бахчисарайського районного управління юстиції Автономної Республіки Крим.
Допустити рішення суду до негайного виконання.
Рішення суду є підставою для видачі Корсунь-Шевченківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , встановленого законодавством України зразка.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути поданою до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Свитка С.Л.