Рішення від 18.10.2019 по справі 540/1941/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/1941/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Василяки Д.К.,

при секретарі: Кукульник Я.В., за участю позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Яцемирського С.С. розглянувши у порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Завод крупних електричних машин" до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування наказу про проведення перевірки,

встановив:

Позивач Приватне акціонерне товариство "Завод крупних електричних машин" звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування наказу про проведення перевірки від 05.09.2019 року № 60.

Обгрунтовуючи позовні вимоги тим, що відповідно до плану-графіка проведення перевірок, проведення документальної планової перевірки ПрАТ «ЗКЕМ» запланована на серпень 2019 року, однак відповідачем відповідно до наказу від 05.09.2019 року № 60 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «Завод крупних електричних машин» визначено провести протягом 10 робочих днів, починаючи з 23.09.2019 року, отже позивач вважає, що проведення документальної планової виїзної перевірки у вересні 2019 року, є недопустимим в практиці діяльності податкового органу, так як норми Податкового кодексу України сформовані таким чином, що передбачають вчинення лише тих дій, які передбачені цими нормами, а не навпаки. В зв'язку з чим просив суд скасувати наказ № 60 від 05.09.2019 року « Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПАТ «Завод крупних електричних машин».

19.09.2019 року у справі відкрито спрощене провадження із викликом сторін.

04.10.2019 р. Головне управління ДПС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі на адресу суду надав відзив, відповідно до якого з позовними вимогами не погоджується, наголошуючи, зокрема, на правомірності винесення оскаржуваного Наказу від 05.09.2019 р. № 60 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПАТ «Завод крупних електричних машин», оскільки копію спірного Наказу від 05.09.2019 р. № 60 ««Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПАТ «Завод крупних електричних машин» та письмове повідомлення від 05.09.2019 року № 6/21-22-05-01 із зазначеням дати початку проведення такої перевірки (з 23.09.2019 р.), яке отримано товариством 11.09.2019 року, що підстерджується поштовою розпискою 11.09.2019 р. про отримання пощтової кореспонденції.

В судовому засіданні позивач позовні вимог підтримав, посилаючись на обставини які викладені в позовній заяві та відповіді на відзив від 18.10.2019 року.

Представник відповідача, проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на обставини викладенні у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши вступне слово сторні по справі, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, судом встановлено наступне: 05.09.2019 року на виконання вимог п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2, п.75.1 ст. 75, п.77.1. п.77.4 ст.77, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДПС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі винесено Наказ №60 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки «Приватного акціонерного товариства «Завод крупних електричних машин», згідно пункту 1 котрого наказано провести документальну планову виїзну перевірку ПАТ «Завод крупних електричних машин» з 23 вересня 2019 року тривалістю 10 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 01.01.2016 р. по 30.06.2019 р. з метою здійснення перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.

Не погодившись з зазначеним Наказом Головного управлінням ДПС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі «Про проведення документальної планової виїзної перевірки «Приватного акціонерного товариства «Завод крупних електричних машин» позивач звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне: відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (далі ПК України), контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно із вимогами п.75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

При цьому, підпунктом 75.1.2 цієї статті визначено, що документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Відповідно до пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

За змістом п.77.2 ст. 77 ПК України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно із п. 77.4 ст. 77 ПК України, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Із наведених норм податкового законодавства України слідує, що умовою для призначення планової документальної виїзної перевірки платника податків є визначення такого суб'єкта господарювання у плані-графіку проведення планових документальних перевірок, а підставою для її проведення є наказ про проведення перевірки.

Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків затверджений наказом Міністерства фінансів України № 524 від 02.06.2015, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.06.2015 за № 751/27196.

Згідно з пунктами 2, 3, 5 розділу І цього Порядку, формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку. Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України. Проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року, починаючи з другого місяця поточного року, засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка). План-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС. Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС. Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).

Отже, планова документальна виїзна перевірка призначається відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок, а положеннями Податкового кодексу України не передбачено можливості змінити іншим наказом період проведення планової документальної виїзної перевірки за межами строків, передбачених планом-графіком.

Так, суд встановив, що відповідно до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік (з урахуванням коригування), що оприлюднений на офіційному сайті територіального органу ДФС включено ПАТ «Завод крупних електричних машин», місяць початку проведення - серпень 2019 року.

Суд звертає увагу на посилання відповідача про проведення реорганізації Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі в Головное управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 р. № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. № 682-р «Питання Державної податкової служби» та наказу ДПС України віл 28.08.2019 року № 36 «Про початок діяльності Державної податкової служби України» та наказу Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 29.08.2019 року № 6 «Про початок діяльності Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі» проведення перевірки змістилось на вересень 2019 року.

Як зазначалось вище, 05.09.2019 відповідач видав наказ №60 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки", яким визначено з метою здійснення перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи за період з 01.10.2016 р. 30.06.2019 р. тривалістю 10 робочих днів - з 23.09.2019.

Основна мета оприлюднення плану-графіка, про що зазначає Верховний Суд у справі №822/1138/17, полягає у попередженні платників податків про проведення такої перевірки, окресленні її орієнтовного предмету, а також у визначенні конкретної мети та періоду, за який перевірку буде проведено.

На момент прийняття оскаржуваного наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки позивача не були затверджені зміни (коригування) щодо місяця початку запланованої документальної перевірки (графа 5 Плану-графіку), тому, відповідно до Плану- графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, станом на вересень 2019 року документальна планова перевірка позивача не передбачалась, а така підстава, як реорганізація податкового органу діючим законодавством не передбачена, а отже судом до уваги не приймається..

Таким чином, всупереч вимог пункту 75.1.2 статті 75 Податкового кодексу України, відповідач прийняв наказ №60 від 05.09.2019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки", тривалістю 10 робочих днів з 23 вересня 2019 не у відповідності до затвердженого Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік.

Суд враховує, що відповідач не навів норми податкового законодавства, що надає повноваження контролюючому органу самостійно встановлювати місяць початку запланованої документальної перевірки, тобто, поза процедурою коригування плану-графіка та його затвердження Головою ДПС України.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що у відповідача відсутні правові підстави для проведення планової документальної перевірки позивача у вересні 2019 року.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не спростував, а позивач підтвердив правомірність заявлених позовних вимог, тому адміністративний позов необхідно задовольнити.

За змістом частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позовних вимог, сума судового збору, яку необхідно стягнути на користь позивача з Головного управління ДПС у у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі за рахунок його бюджетних асигнувань становить 1921,00 грн.

В судовому засіданні 18 жовтня 2019 року оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Завод крупних електричних машин" (код ЄДРПОУ 30769085, 74900, м.Нова Каховка, Херсонської області, вул. Першотравнева, 35-а) до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201, 73003, м.Херсон, просп. Ушакова, 75) про визнання протиправним та скасування наказу про проведення перевірки - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати наказ виконуючого обов'язки начальника Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201, 73003, м.Херсон, просп. Ушакова, 75) від 05.09.2019 року № 60 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Приватного акціонерного товариства "Завод крупних електричних машин"

Стягнути з Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201, 73003, м.Херсон, просп. Ушакова, 75) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приватного акціонерного товариства "Завод крупних електричних машин" (код ЄДРПОУ 30769085, 74900, м.Нова Каховка, Херсонської області, вул. Першотравнева, 35-а) судовий збір у розмірі 1921,00 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна грн. 00 коп.) грн., шляхом безспірного списання.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 22 жовтня 2019 р.

Суддя Василяка Д.К.

кат. 101010000