Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
21 жовтня 2019 р. № 520/7672/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чудних С.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про скасування рішення,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 02 квітня 2019 року № 71/4-19 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області зарахувати весь період роботи за професією електрозварника, газорізчики, газоелектрозварника до пільгового стажу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з рішенням Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 02 квітня 2019 року № 71/4-19, оскільки позивачем надано всі необхідні документи для підтвердження необхідного пільгового стажу, а відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка працівника.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що у зв'язку із відсутністю пільгового стажу, позивачу правомірно відмовлено в призначенні пенсії. Відповідач зазначив, що атестація робочих місць є обов'язковою вимогою для підтвердження пільгового трудового стажу з 21.08.1992. За таких обставин Комісією прийнято рішення підтвердити стаж ОСОБА_1 тільки у період з 27.10.1986 по 19.03.1990 року за професією електрозварника, з 01.02.1991 по 19.12.1991 за професією електрозварника, з 20.12.1991 по 31.12.1991 за професією газоелектрозварника за Списком №2. Таким чином, для зарахування періодів роботи позивача з 08.01.1985 по 19.02.1986 за професією електрозварника у Військовій частині НОМЕР_1 ; з 20.02.1986 по 13.10.1986 газорізчиком у Військовій частині НОМЕР_1 ; з 27.03.1990 по 21.01.1991 за професією електрогазозварника в РМУ Харківського дослідно-експериментального заводу НПО "Індекс"; з 01.02.1991 по 21.02.1997 за професією газоелектрозварника радгоспу "Дергачівський" Харківської області, з 03.03.1997 по 05.08.2001 за професією газоелектрозварника на ДП "Теплові мережі" Київського району м. Харкова (18.01.1997 реорганізовано в Київське міжрайонне підприємство теплових мереж ОТМ "Харківтеплоенерго"); з 06.08.2001 по 20.08.2001 на посаді електрогазозварника в обласному комунальному підприємстві теплових мереж філії "Харківського підприємства теплових мереж" до роботи, яка дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, немає законних підстав у зв'язку з відсутністю не лише атестації робочих місць, а і відсутністю у переліку таких виробництв, робіт, професій, посад і показників, що передбачений Списком №2.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію по інвалідності.
У зв'язку із досягненням 55 років ОСОБА_1 звернувся до Головного управління із заявою про підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
До заяви надано наступні документи: трудову книжку, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.02.2019 №1005050862, №1005050900, від 02.04.2019 №03.1- 10/690, від 04.03.2019 №03.1-10/422, від 04.03.2019 №01.1-10/423, архівну довідку від 14.02.2019 №Ш-3 на 4 аркушах, від 22.01.2019 №06-14/46, №06- 14/46А, №06-14/47, №06-14/47а, №06-14/48, від 21.02.2019 № 78, №79, №80, №81.
Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області розглянуто заяву ОСОБА_1 та прийнято рішення від 03 квітня 2019 року № 71/4-19, яким підтверджено стаж за період з 27.10.1986 по 19.03.1990 по професії електрозварника, з 01.02.1991 року по 19.12.1991 по професії електрозварника, з 20.12.1991 по 31.12.1991 по професії газоелектрозварника за Списком № 2, про що листом від 09.04.2019 № 10346-02/20 повідомлено позивача.
Не погодившись із зазначеним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Щодо вирішення справи по суті суд вказує наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 26 років 6 місяців (станом на 02.03.2018), з них не менше 12 років 06 місяців на зазначених роботах.
Статтею 48 Кодексу законів про працю України, статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктами 1, 20 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
З копії трудової книжки серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається, що у період з 16.08.1982 по 04.10.1982 працював газоелектрозварником 2 розряду у ремонтно-механічному цеху, у період з 08.01.1985 по 19.02.1986 працював електрозварником у Військовій частині НОМЕР_1 ; у період з 20.02.1986 по 13.10.1986 був переведений газорізчиком у Військовій частині НОМЕР_1 ; у період з 27.10.1986 по 19.03.1990 працював електрозварником Дергачівського заводу турбокомпресорів; у період з 27.03.1990 по 21.01.1991 працював електро-газозварником в РМУ Харківського дослідно-експерементального заводу НПО "Індекс"; у період з 01.02.1991 по 21.02.1997 працював газоелектрозварником радгоспу "Дергачівський" Харківської області; у період з 03.03.1997 по 05.08.2001 працював газоелектрозварником на ДП Теплові мережі Київського район м. Харкова (18.01.1997 реорганізовано в Київське міжрайонне підприємство теплових мереж ОТМ "Харківтеплоенерго"); у період з 06.08.2001 по 20.08.2001 ОСОБА_1 переведено до обласного комунального підприємства теплових мереж філія "Харківське підприємство теплових мереж".
Крім того, вищевказаний стаж підтверджується також і довідками ДП "Харківський бронетанковий завод" від 22.01.2019 № 1, від 22.01.2019 № 2, від 22.01.2019 № 3, від 22.01.2019 № 4, від 22.01.2019 № 5, архівними довідками від 21.02.2019 № 78, від 21.02.2019 № 79, від 21.02.2019 № 80, від 21.02.2019 № 81, від 22.01.2019 № 06-14/46, від 22.01.2019 № 06-14/46, від 14.02.2019 № Ш-3, від 14.02.2019 № Ш-3, від 14.02.2019 № Ш-3.
Так, з метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 затверджено "Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах".
Відповідно до пункту 2, 3 "Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах”, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно із "Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 та "Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці", затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41.
Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно із пунктами 4, 10 "Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 та підпунктом 1.5 пункту 1 "Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці", затверджених постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41 визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пунктів 3, 4.2, 4.4 "Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
При застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Так, відповідачем не зараховано з 08.01.1985 по 19.02.1986 за професією електрозварника у Військовій частині НОМЕР_1 ; з 20.02.1986 по 13.10.1986 газорізчиком у Військовій частині НОМЕР_1 ; з 27.03.1990 по 21.01.1991 за професією електрогазозварника в РМУ Харківського дослідно-експериментального заводу НПО "Індекс"; з 01.02.1991 по 21.02.1997 за професією газоелектрозварника радгоспу "Дергачівський" Харківської області, з 03.03.1997 по 05.08.2001 за професією газоелектрозварника на ДП "Теплові мережі" Київського району м. Харкова (18.01.1997 року реорганізовано в Київське міжрайонне підприємство теплових мереж ОТМ "Харківтеплоенерго"); з 06.08.2001 по 20.08.2001 на посаді електрогазозварника в обласному комунальному підприємстві теплових мереж філії "Харківського підприємства теплових мереж" до роботи, яка дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, на думку відповідача, у зв'язку з відсутністю атестації робочих місць та відсутністю у переліку таких виробництв, робіт, професій, посад і показників, що передбачений Списком №2.
Поряд із тим, згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 22.01.2019 № 1 ОСОБА_1 у період з 08.01.1985 по 19.02.1986 виконував роботи за посадою електрозварника повний робочий день, що передбачена списком № 2 розділ XXXII, "Загальні професії", затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956 та статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 22.01.2019 № 2 ОСОБА_1 у період з 20.02.1986 по 13.10.1986 виконував роботи за посадою газорізальника повний робочий день, що передбачена списком № 2 розділ XXXII, "Загальні професії", затвекрдженого Постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956 та статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Крім того, згідно наказу по підприємству "Харківські теплові мережі" № 2 від 03.01.1996, № 158 від 07.10.1996 проведено атестацію робочих місць.
Також, суд зазначає, що Списком №2 виробництв, цехів, професій і посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, розділом XXXII "Загальні професії" передбачені електрозварники, газозварники та їх підручні.
Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 розділ XXXII "Загальні професії" передбачені електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини 3 класу небезпеки (код 23200000- 19756).
Таким чином, стаж позивача на посаді за Списком №2 підтверджений належним доказом - трудовою книжкою.
Верховний Судом у постановах від 31.07.2018 по адміністративній №415/760/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/75631775), 31.07.2018 по адміністративній справі № 486/1080/16-а (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/75631557), від 31.07.2018 по адміністративній справі № 235/1112/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/75631571) висловлена аналогічна правова позиція, про достатність підтвердження страхового стажу на посадах за Списком №1, 2 саме записами у трудовій книжці.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 02 квітня 2019 року № 71/4-19 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 є необґрунтованим та підлягає скасуванню, а відновленням порушеного права позивача суд вбачає, виходячи з приписів пункту 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, роз'яснення Міністерства соціального забезпечення "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 20 січня 1992 року № 8, статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та відомостей трудової книжки позивача, шляхом зобов'язання відповідача зарахувати весь період роботи за професією електрозварника, газорізчики, газоелектрозварника до пільгового стажу.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_3 ) до Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Сумський шлях, буд. 9, м. Дергачі, Харківська область, 62303, код 40383690), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м-н Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код 14099344) про скасування рішення - задовольнити.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 02 квітня 2019 року № 71/4-19 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області зарахувати весь період роботи ОСОБА_1 відповідно до трудової книжки за професією електрозварника, газорізчика, газоелектрозварника до пільгового стажу.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_3 ) судові витрати в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м-н Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код 14099344).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О.Чудних