Провадження № 22-ц/803/7559/19 Справа № 210/2381/17 Суддя у 1-й інстанції - Літвіненко Н. А. Суддя у 2-й інстанції - Барильська А. П.
21 жовтня 2019 року м.Кривий Ріг
Дніпровський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - судді: Барильської А.П.,
суддів: Бондар Я.М., Зубакової В.П.,
сторони:
позивач за первісним позовом: ОСОБА_2,
відповідач за первісним позовом: Публічне акціонерне товариство «Криворіжгаз»
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження, у порядку ч.13 ст. 7, ч.1 ст. 369 ЦПК України, без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами, апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» на рішення Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 23 травня 2019 року, яке постановлено суддею Літвіненко Н.А. у м. Кривому Розі Дніпропетровської області та повний текст рішення складено 03 червня 2019 року, -
В червні 2017 року позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ПАТ «Криворіжгаз», у теперішній час Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», про захист прав споживача, посилаючись на те, що вона проживає та зареєстрована у домоволодінні АДРЕСА_1 .
ПАТ «Криворіжгаз», у теперішній час Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», надає послуги щодо розподілу газу в смт. Радушие, у тому числі й до домоволодіння позивача.
Споживання газу в домоволодінні АДРЕСА_1 , яке належить позивачу, враховувалось лічильником типу Візар-6 зав.№ 21212.
Згідно п. 6.8 технічного паспорту на вказаний лічильник, він виготовлений 09.06.1997 року Жулянским машинобудівним заводом, періодичність повірки лічильника - 5 років.
Відповідно до п. 11.2 технічного паспорту лічильника, Гарантійний строк експлуатації 24 місяця з дня вводу у експлуатацію, але не більш 30 місяців з дня виготовлення.
25.01.2017року мало місце припинення постачання газу через аварію на газопроводі, позивач викликала працівників ПАТ «Криворіжгаз», які оглянули лічильник, газопровід та встановили, що газ замерз у газопроводі до лічильника. Зранку 01.04.2017 року (субота) позивач звернув увагу на те, що тиск газу різко зменшився, та одразу викликала по телефону працівників ПАТ'Криворіжгаз».
01.04.2017 року представники ПАТ «Криворіжгаз» склали Акт про порушення № 0057, згідно якого в домоволодінні АДРЕСА_1 , яке належить позивачу, виявлено порушення, а саме: «...несанкціонований доступ в роботу газового лічильника, сторонній предмет в всередині газового лічильника (шприц)»
При цьому не було точно вказано де саме буде засідання комісії з розгляду актів: вказані дві адреси, та зроблена примітка: «вранці уточнити».
Позивач зателефонувала за вказаним в Акті телефоном, але людина, яка відповіла на дзвінок нічого конкретного повідомити не змогла, вона з Актом не погоджувалась, в Акті відсутня вказівка на таке погодження, а підпис Заявника лише підтверджує факт ознайомлення з Актом.
Крім того, факт непогодження з Актом підтверджується тим, що позивач наполягала на проведенні експертизи лічильника, тому у той же день 01.04.2017 року складачі Акту демонтували лічильник та склали Акт направлення ЗВТ на експертну повірку.
Згідно Акту направлення ЗВТ на експертну повірку від 01.04.2017 року: «1) Наявність та цілісність пломб заводу виробника лічильника або Держстандарту України - порушена; 2) Наявність та цілісність пломб ПАТ «Криворіжгаз» - ціла».
На підставі складеного Акту про порушення, Криворіжгаз нарахував Споживачу додатковий борг за споживаний (донарахований) побутовий газ у розмірі 187 203 грн., проте позивач вважає, що ніякого порушення, за яке можна додатково, в порядку Кодексу ГРМ, нарахувати їй подібну суму, вона не вчиняла.
Сплатити додатковий борг позивач фізично не може, навіть у випадку складання договору реструктуризації.
На підставі наведеного вище позивач просила суд визнати, що позивач ОСОБА_2 не має обов'язку сплачувати відповідачу ПАТ «Криворіжгаз» 187 203 грн. додаткового боргу, а відповідач не має права на отримання від позивача вказаної суми та припинення постачання побутового газу до домоволодіння позивача, та стягнути судові витрати по справі.
В жовтні 2017 року ПАТ «Криворіжгаз» , у теперішній час Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», звернувся з зустрічним позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природнього газу.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач за зустрічним позовом є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 за зазначеною адресою має загальну опалювальну площу 348,8 кв.м., устатковане газовою плитою, двома опалювальними приладами, лічильником газу, зареєстровано сім осіб.
В підпункті 2 п. 1 гл. 2 Розділу 11 Кодексу ГРС, зазначено, що до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильників газу).
В пункті 7 гл. 9 Розділу 10 Кодексу ГРС зазначено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: пошкодження пломб; пошкодження ЗВТ (лічильника газу); наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; наявність несанкціонованого газопроводу; несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом.
01.04.2017 року, за адресою проживання ОСОБА_2 , представниками ПАТ «Криворіжгаз» було складено Акт про порушення №0057, відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу ГРС, а саме: несанкціонований доступ в роботу газового лічильника, сторонній предмет в середині лічильника (шприц). Відповідач підписала зазначений Акт про порушення та вказала в ньому, що про порушення їй невідомо, газом займався покійний чоловік.
01.04.2017 року між представниками позивача та відповідачем складено протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу, відповідно до якого газовий лічильник Візар Об заводський № 21212 , демонтовано та направлено на експертизу, яка відбудеться 05.04.2017 року о 10:30 год. В зазначеному протоколі, зокрема, вказано докладний опис порушення, а саме: «втручання в роботу відлікового механізму, сторонній предмет всередині лічильника (шприц)».
05.04.2017 року комісією у складі представників ПАТ «Криворіжгаз», за участю представника ДП «Кривбасстандартметрологія», в присутності відповідача ОСОБА_2 , було проведено експертизу вищезазначеного лічильника, за результатами якої складено акт експертизи лічильника газу № 40. При проведення експертизи виявлено порушення: в середині лічильника виявлено отвір у вимірювальному механізмі, у якому знаходиться сторонній предмет, а саме, медичний шприц із закріпленим на ньому магнітом. Дане порушення є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника прихованими заходами, шляхом внесення змін до вимірювального механізму не передбачених заводом- виробником та призвели до недостовірності показів. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації.
Крім того, ДП «Кривбасстандартметрологією», після проведення вищезазначеної експертизи лічильника, було надано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №Т- ДН 1359/17, відповідно до якої лічильник відповідача непридатний до застосування.
27.04.2017 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення було вирішено направити документи на доопрацювання. 25.05.2017 року вищезазначений Акт про порушення було задоволено, здійснено нарахування необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв відповідача та кількості зареєстрованих осіб за період з 29.09.2016 року (останнє контрольне зняття показників лічильника газу) до 01.04.2017 року (день виявлення порушення) в розмірі 187 203,31 грн.
З супровідним листом від 30.05.2017 року позивачу було направлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 25.05.2017 року.
На підставі наведеного вище позивач за зустрічним позовом просив суд стягнути з ОСОБА_2 заборгованість на користь ПАТ «Криворіжгаз» в сумі 187 203,31 грн., судовий збір в сумі 2808,05 грн. та витрати на проведення експертизи 2747,12 грн.
Рішенням Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 23 травня 2019 року в задоволені позову ОСОБА_2 до ПАТ «Криворіжгаз» про захист прав споживача та в задоволенні зустрічного позову ПАТ «Криворіжгаз» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - відмовлено.
В апеляційній скарзі АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, ставить питання про скасування рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні зустрічних позовних вимог та ухвалення в цій частині нового рішення про задоволення вказаних позовних вимог.
На думку відповідача, факт несанкціонованого втручання ОСОБА_2 в роботу лічильника газу підтверджується матеріалами справи, а саме: Актом про порушення від 01.04.2017 року та Актом проведення експертизи лічильника газу від 24.09.2019 року, яка проводилась у відповідності до вимог Кодексу ГРМ, та якою встановлено втручання в роботу личильника.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_2 просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Справа розглядається без повідомлення учасників справи, в порядку ст. 369 ЦПК України, оскільки ціна позову менше 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах заявлених позовних вимог, доводів апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Рішення суду першої інстанції не оскаржено в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» про захист прав споживача, тому, відповідно до ч. 1 ст. 367 ЦПК України, в цій частині не підлягає перегляду судом апеляційної інстанції.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, відповідач за зустрічим позовом ОСОБА_2 є споживачем послуг з газопостачання в будинку АДРЕСА_1 , які надаються позивачем за зустрічним позовом.
В зазначеному житловому будинку встановлені наступні газові прилади: плита газова - 1 шт., опалювальний прилад - 2 шт., загалом опалювальна площа складає 348,80 м2.
01.04.2017 року, за адресою місця проживання ОСОБА_2 , представниками ПАТ «Криворіжгаз» було складено Акт про порушення №0057, відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу ГРС, а саме: несанкціонований доступ в роботу газового лічильника, сторонній предмет в середині лічильника (шприц). Відповідач за зустрічним позовом ОСОБА_2 підписала зазначений акт про порушення та вказала в ньому, що про порушення їй невідомо, газом займався покійний чоловік.
01.04.2017 року між представниками позивача та відповідачем ОСОБА_2 складено протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу, відповідно до якого газовий лічильник Візар Об заводський №21212, демонтовано та направлено на експертизу, яка відбудеться 05.04.2017 року о 10:30 год. В зазначеному протоколі, зокрема, вказано докладний опис порушення, а саме: «втручання в роботу відлікового механізму, сторонній предмет всередині лічильника (шприц)».
05.04.2017 року комісією у складі представників ПАТ «Криворіжгаз», за участю представника ДП «Кривбасстандартметрологія» в присутності відповідача ОСОБА_2 , було проведено експертизу вищезазначеного лічильника, за результатами якої складено акт експертизи лічильника газу № 40. При проведення експертизи виявлено порушення: в середині лічильника виявлено отвір у вимірювальному механізмі, у якому знаходиться сторонній предмет, а саме медичний шприц із закріпленим на ньому магнітом. Дане порушення є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника прихованими заходами, шляхом внесення змін до вимірювального механізму не передбачених заводом- виробником та призвели до недостовірності показів. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації.
Крім того, ДП «Кривбасстандартметрологією», після проведення вищезазначеної експертизи лічильника, було надано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №Т- ДН 1359/17, відповідно до якої лічильник відповідача непридатний до застосування.
27.04.2017 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення було вирішено направити документи на доопрацювання. 25.05.2017 року вищезазначений Акт про порушення було задоволено, здійснено нарахування необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв Відповідача та кількості зареєстрованих осіб за період з 29.09.2016 року (останнє контрольне зняття показників лічильника газу) до 01.04.2017 року (день виявлення порушення) в розмірі 187 203,31 грн.
Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ПАТ «Криворіжгаз» про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості за необлікований об'єм природного газу, суд першої інстанції виходив з того, що факт порушення Кодексу газорозподільних систем не знайшов своє підтвердження.
Проте, колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Згідно частини 1 статті 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
За приписами статті 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, затверджено Кодекс газорозподільних систем, яким визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу газорозподільних систем, несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу), у тому числі, шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Згідно з пунктами 1, 11 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток Х цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
У разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу.
Згідно глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.
Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.
На дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.
Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання, тощо, представниками Оператора ГРМ обов'язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.
Якщо до виявлення порушення споживач розраховувався за лічильником, відновлення розрахунків за лічильником здійснюється після усунення порушення та фіксації показань лічильника в акті про усунення порушення та/або акті відновлення газопостачання, на підставі яких Оператор ГРМ поновлює розрахунки споживача за лічильником.
Згідно підпункту 3.1.3 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року №619, лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі в таких випадках: у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника.
За змістом пунктів 3.2.-3.3 Положення, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених упідпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 1. Один примірник акта про виявлені порушення залишається у споживача, а другий - залишається у представника газопостачальної (газотранспортної) організації.
Акт про виявлені порушення підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.
Відшкодування збитків здійснюється згідно з Порядком відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання .
У разі відмови споживача від підпису в акті про виявлені порушення представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис.
При наявності акта про виявлені порушення або заяви споживача про проведення експертизи лічильника газу газопостачальна (газотранспортна) організація зобов'язана протягом трьох робочих днів у містах та п'яти робочих днів у сільській місцевості від дати реєстрації заяви або акта про виявленіпорушення у відповідних журналах реєстрації газопостачальної (газотранспортної) організації демонтувати та відправити лічильник газу на експертизу.
Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи.
На вхідний та вихідний патрубки демонтованого лічильника газу ставляться заглушки, які пломбуються представником газопостачальної (газотранспортної) організації.
У присутності споживача лічильник пакується представником газопостачальної (газотранспортної) організації в пакет з поліетилену або з іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації.
Представник газопостачальної (газотранспортної) організації спільно із споживачем складають та підписують акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи.
У разі відмови споживача від підпису в акті про демонтаж лічильника газу представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис.
У разі демонтажу лічильника газу на підставі акта про виявлені порушення на період проведення експертизи газопостачальна (газотранспортна) організація при демонтажі лічильника газу зобов'язана безкоштовно встановити на його місце лічильник газу з власного обмінного фонду.
Демонтований лічильник газу доставляється на місце проведення експертизи представником газопостачальної (газотранспортної) організації або споживачем (на його бажання), про що робиться відповідний запис в акті про демонтаж лічильника газу.
Експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.
Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.
У разі відсутності споживача або вповноваженої ним особи при проведенні експертизи (у визначених в акті про демонтаж лічильника газу місці, даті та часі) така експертиза проводиться без присутності споживача або вповноваженої ним особи.
Результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою.
Залежно від результатів експертизи до акта експертизи додається довідка про непридатність засобу вимірювальної техніки або свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки згідно з ДСТУ 2708-99.
Як встановлено судом та вбачається із матеріалів справи, під час перевірки домоволодіння відповідача, що знаходится за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено пошкодження газового лічильника. Лічильник було демонтовано та передано на експертизу. Експертиза встановила втручання в роботу лічильника.
По факту виявлених ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, тобто виявлення порушення, передбаченого п.3 глави 2 Розділ ХІ Кодексу ГРС, було складено Акт № 0057 від 01 квітня 2017 року, який підписано відповідачем (а.с.13).
У зв'язку з виявленими порушеннями було демонтовано лічильник газу для проведення експертизи, про що також було складено відповідний Акт від 01 квітня 2017 року, який був підписаний відповідачем ОСОБА_2 (а.с.14).
05.04.2017 року комісією у складі представників ПАТ «Криворіжгаз» за участю представника ДП «Кривбасстандартметрологія» в присутності відповідача ОСОБА_2 було проведено експертизу вищезазначеного лічильника, за результатами якої складено акт експертизи лічильника газу № 40. При проведення експертизи виявлено порушення: в середині лічильника виявлено отвір у вимірювальному механізмі, у якому знаходиться сторонній предмет, а саме медичний шприц із закріпленим на ньому магнітом. Дане порушення є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника прихованими заходами, шляхом внесення змін до вимірювального механізму не передбачених заводом- виробником та призвели до недостовірності показів. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації.
Крім того, ДП «Кривбасстандартметрологією», після проведення вищезазначеної експертизи лічильника, було надано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №Т- ДН 1359/17, відповідно до якої лічильник відповідача непридатний до застосування.
27.04.2017 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення було вирішено направити документи на доопрацювання. 25.05.2017 року вищезазначений акт про порушення було задоволено, здійснено нарахування необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв Відповідача та кількості зареєстрованих осіб за період з 29.09.2016 року (останнє контрольне зняття показників лічильника газу) до 01.04.2017 року (день виявлення порушення) в розмірі 187 203,31 грн.
На підставі наведеного вище колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що факт порушення відповідачем Кодексу газорозподільних систем не знайшов своє підтвердження, оскільки факт несанкціонованого втручання споживача у роботу лічильника газу підтверджується матеріалами справи, а саме Актом про порушення від 01.04.2017 року та Актом експертизи лічильника газу від 24.09.2018 року, у зв'язку з чим доводи апеляційної скарги АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» заслуговують на увагу.
Вирішуючи питання про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за не облікований (донарахований) об'єм природного газу, колегія суддів вважає, що з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 182507,19 грн. заборгованості за не облікований (донарахований) об'єм природного газу, з огляду на наступне.
Відповідно п. 1 ч. З Розділу 11 Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Підпунктом 3 п. 11 гл. 5 Розділу 11 Кодексу ГРС визначено, що при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку.
Відповідно п. 11 гл. 5 Розділу 11 Кодексу ГРС, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
Як вбачається із матеріалів справи, 25.05.2017 року Акт про порушення було задоволено, здійснено нарахування необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв відповідача та кількості зареєстрованих осіб за період з 29.09.2016 року (останнє контрольне зняття показників лічильника газу) до 01.04.2017 року (день виявлення порушення) в розмірі 187 203,31 грн.
Натомість, як вбачається із розрахунку заборгованості, останній проведений по зареєстрованим особам в домоволодінні АДРЕСА_1 в кількості семи чоловік, в той час, як відповідно до відповіді селищного голови Радушанської селищної ради у вкзааному вище домоволодінні зареєстровано дві особи, отже розрахунок заборгованості за період з 29.09.2016 року (останнє контрольне зняття показників лічильника газу) до 01.04.2017 року (день виявлення порушення) проводиться наступним чином:
Жовтень 2016 року
граничний обсяг індивідуального опалення - 3826,80 м2 (348,8 м2 (опалювальна площа)*11м3(гранична норма м2 газу на опалення)
граничний обсяг спожавання на побутові потреби людино-місяць 36,6 (18,3*2)
3826,80+36,6-114 (об'єм спожитий по лічильнику)*7,95 грн. =29887,23 грн.
Листопад 2016 року
граничний обсяг індивідуального опалення - 3826,80 м2 (348,8 м2 (опалювальна площа)*11м3(гранична норма м2 газу на опалення)
граничний обсяг спожавання на побутові потреби людино-місяць 36,6 (18,3*2)
3826,80+36,6-328,28 (об'єм спожитий по лічильнику)*7,80 грн. = 27651,95 грн.
Грудень 2016 року
граничний обсяг індивідуального опалення - 3826,80 м2 (348,8 м2 (опалювальна площа)*11м3(гранична норма м2 газу на опалення)
граничний обсяг спожавання на побутові потреби людино-місяць 36,6 (18,3*2)
3826,80+36,6-384,72 (об'єм спожитий по лічильнику)*8,54 грн. =29808,43 грн.
Січень 2017 року
граничний обсяг індивідуального опалення - 3826,80 м2 (348,8 м2 (опалювальна площа)*11м3(гранична норма м2 газу на опалення)
граничний обсяг спожавання на побутові потреби людино-місяць 36,6 (18,3*2)
3826,80+36,6-362 (об'єм спожитий по лічильнику)*8,37 грн. =29407,10 грн.
Лютий 2017 року
граничний обсяг індивідуального опалення - 3826,80 м2 (348,8 м2 (опалювальна площа)*11м3(гранична норма м2 газу на опалення)
граничний обсяг спожавання на побутові потреби людино-місяць 36,6 (18,3*2)
3826,80+36,6-359 (об'єм спожитий по лічильнику)*9,20 грн. =32346,39 грн.
Березень 2017 року
граничний обсяг індивідуального опалення - 3826,80 м2 (348,8 м2 (опалювальна площа)*11м3(гранична норма м2 газу на опалення)
граничний обсяг спожавання на побутові потреби людино-місяць 36,6 (18,3*2)
3826,80+36,6-390 (об'єм спожитий по лічильнику)*9042 грн. =33708,45 грн.
Таким чином, заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природнього газу складає 182507,19 грн. (29887,23 грн.+ 27651,95 грн.+29808,43 грн.+29407,10 грн.+32346,39 грн.+32845,71 грн. = 182507,19 грн.) та підлягає стягненню з ОСОБА_2 на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз».
Крім того, з урахуванням того, що апеляційна скарга АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» підлягає задоволенню, згідно з п.3 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, за принципом пропорційного розподілу судових витрат до задоволених позовних вимог, на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» з ОСОБА_2 підлягають стягненню витрати, понесені відповідачем за подачу зустрічного позову в розмірі 2708 грн. (а.с.45), за подачу апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції - в сумі 4012,08 грн. (том а.с.156).
За таких обставин колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині відмови в задоволенні позовних вимог ПАТ «Криворіжгаз», у теперішній час Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природнього газу з ухваленням в цій частині нового рішення про часткове задоволення вказаних позовних вимог та стягненню з ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природнього газу в розмірі 182507,19 грн. за період з 29.09.2016 року до 01.04.2017 року, та судові витрати по справі в сумі 6720,08 коп.
В іншій частині рішення суду має бути залишено без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 367, 374, 376, 381, 382, 384 ЦПК України, суд, -
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» задовольнити.
Рішення Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 23 травня 2019 року скасувати в частині відмови в задоовленні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз», у теперішній час Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природнього газу та постановити в цій частині нове рішення.
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз», у теперішній час Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природнього газу - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природнього газу в розмірі 182507 (сто вісімдесят дві тисячі п'ятсот сім) грн. 19 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» судові витрати в сумі 6720 (шість тисяч сімсот двадцять) грн. 08 копійку.
В іншій частині рішення залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Повний текст постанови складено 21 жовтня 2019 року.
Головуючий:
Судді: