18 жовтня 2019 р. справа № 400/2829/19
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Миколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33,Миколаїв,54030
про:визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі-відповідач), в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не включені у довідку від 06.03.2018 р. №ЮН48768 відомостей про додаткові види грошового забезпечення та не виготовлені і не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення; зобов'язати відповідача скласти на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не підготував та не подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, хоча рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі 826/3858/18 визнано протиправним та нечинним п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103.
Ухвалою від 13.09.2019 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідача надати до суду відзив.
Відповідач надав відзив, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки відповідно до ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ відповідачем виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до вимог чинного законодавства, підстави для виготовлення довідки із зазначенням сум складових грошового забезпечення, які вказані позивачем у позові, відсутні.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивач є пенсіонером Збройних Сил України, якому з призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Відповідач в березні 2018 р. склав та направив до ГУ ПФУ в Миколаївській області довідку №ЮН48768 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії із зазначенням складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років.
Позивач вважає не врахування у довідці про грошове забезпечення додаткових видів грошового забезпечення протиправною бездіяльністю відповідача.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою КМУ № 704 від 30.08.2017 було встановлено нові (підвищені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Відповідно до п. 10 постанови № 704, ця постанова набирає чинності з 1 березня 2018 року.
Разом з тим, постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року визначено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (п. 1).
Додаток № 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 містить лише відомості про складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років.
Пунктами 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Системний аналіз ст. 51, 63 Закону № 2262, постанов Кабінету міністрів України від 13.02.2008 № 45, від 30.08.2017 № 704, від 21.02.2018 № 103 свідчить про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року та, відповідно, наявність обов'язку у відповідача щодо складення довідки позивачу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій із зазначенням таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Підставою для перерахунку пенсій на підставі ст.63 Закону України № 2622 є підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Цією підставою стало прийняття Кабінетом Міністрів України постанови № 704 від 30.08.2017, якою встановлено нові (підвищені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. Перерахунок пенсії позивачу був здійснений з дотримання алгоритму дій органів передбачених Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 та у розмірах передбачених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.
Відповідач правомірно склав та направив в березні 2018 р. до ГУ ПФУ в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення №ЮН48768, що враховується для перерахунку пенсії позивача із зазначенням таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18 від 12.12.2018, яким визнано протиправним та нечинним п.п.1,2 постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 № 103 № “ Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 набрало законної сили 05.03.2019.
Відповідно до ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відтак, рішення суду в частині визнання протиправним та нечинним пп. 1,2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 та п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №45 діє на майбутнє, на правовідносини, які виникли з 05.03.2019.
Підставою для перерахунку позивачу пенсії стала постанова Кабінету Міністрів України №704 та право на перерахунок пенсії виникло з 01.01.2018, який позивачу здійснено відповідно до вимог чинного на той час законодавства.
Набрання 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18 не є підставою для перерахунку пенсії, право на перерахунок якої виникло раніше - 01.01.2018.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході розгляду справи відповідач повністю довів правомірність своїх дій.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Миколаївського обласного військового комісаріату ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич