Рішення від 11.10.2019 по справі 686/6824/19

Справа № 686/6824/19

Провадження № 2/686/5631/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.10.2019

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:

головуючої - судді Логінової С.М.,

при секретарі судового засідання - Д'яковичу О.О.,

за участю представника позивача - Жмуцької А. ОСОБА_1 .,

за участю відповідача - ОСОБА_2 ,

за участю представника відповідача - Дембіцького С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Хмельницького справу за позовом Хмельницького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів,

встановив:

Хмельницький міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, посилаючись на те, що ОСОБА_2 звернувся із заявою до Хмельницького міського центру зайнятості про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до вимог Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Перебуваючи на обліку в Хмельницькому міському центрі зайнятості з 23.03.2017 р. по 17.09.2017 р. та з 15.11.2017 р. по 29.10.2018 р. нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 37 974 грн. 15 коп.

Відповідно до п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання їм соціальних послуг.

ОСОБА_2 реєструючись в Хмельницькому міському центрі зайнятості та отримуючи допомогу по безробіттю, не повідомив фахівців центру зайнятості про те, що з 20.12.2000 р. він був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності фізична особа - підприємець, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, Законом України «Про зайнятість населення», Кодексом законів про працю України, Господарським та Цивільним кодексами України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», іншими актами законодавства.

Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Порядок припинення діяльності підприємця встановлюється законом відповідно до вимог Господарського кодексу.

Припинення підприємницької діяльності здійснюється відповідно до ч.8 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Якщо ж особа не припинила підприємницьку діяльність, вона відноситься до зайнятого населення.

Позивач посилається на те, що відповідач має право звернутися до центру зайнятості з метою сприяння у працевлаштуванні, отриманні інших послуг, передбачених чинним законодавством (участь у громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру), але права на набуття статусу безробітного з призначенням допомоги по безробіттю не має, тому що фізична особа - підприємець, яка не припинила підприємницьку діяльність відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» відноситься до зайнятого населення.

Відповідно до п. З ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків стягуються з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг.

ОСОБА_2 з 20.12.2000 р. був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності фізична особа - підприємець, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Підприємницька діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 припинена 20.11.2018 року.

Позивач посилається на те, що на момент подачі ОСОБА_2 заяви про надання статусу безробітного до Хмельницького міського центру зайнятості його підприємницька діяльність була не припинена, тому статус безробітного набутий безпідставно.

Згідно бухгалтерський розрахунків Хмельницького міського центру зайнятості незаконно отримав 37 974 грн. 15 коп. допомоги по безробіттю.

Просить стягнути з ОСОБА_2 37974 грн. 15 коп. на користь Хмельницького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Ухвалою судді Хмельницького міськрайонного суду від 26.03.2019 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідач відзив на позовну заяву відповідь не надав.

Заочним рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 22.07.2019 року позов Хмельницького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів задоволено.

Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 26.03.2019 року заочне рішення Хмельницького міськрайонного суду від 22.07.2019 року скасовано та справ призначена до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила його задовольнити. з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач та його представник просили відмовити у задоволенні позову через його безпідставність.

Заслухавши пояснення учасників справи та процесу, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 23.03.2017 року звернувся із заявою до Хмельницького міського центру зайнятості про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до вимог Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 198 «Порядок реєстрації , перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу» реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводиться територіальним органом незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування.

Під час проведення реєстрації працівник територіального органу заповнює в Єдиній інформаційно-аналітичній системі Державної служби зайнятості персональну картку, в якій зазначаються персональні дані безробітного (прізвище, ім'я та по батькові, зареєстроване місце проживання чи перебування, число, місяць та рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відповідну відмітку в паспорті), відомості про останнє місце роботи або вид діяльності згідно із частиною першою статті 4 Закону України "Про зайнятість населення", підстава для припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або іншого виду діяльності, що підтверджено документально. Форма персональної картки та додатки до неї затверджуються Мінсоцполітики.

Обробка персональних даних безробітних здійснюється територіальним органом відповідно до закону.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебував на обліку в Хмельницькому міському центрі зайнятості з 23.03.2017 р. по 17.09.2017 р. та з 15.11.2017 р. по 29.10.2018 р. За означений період йому була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 37 974 грн. 15 коп.

Відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, Законом України «Про зайнятість населення», Кодексом законів про працю України, Господарським та Цивільним кодексами України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», іншими актами законодавства.

Відповідно до п.1 ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

Суд приходить до висновку, що твердження позивача про те, що на момент подачі заяви про надання статусу безробітного до Хмельницького міського центру зайнятості ОСОБА_3 В.Л не набув статусу безробітного набутий є безпідставним.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 20.12.2000 р. був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності фізична особа -підприємець, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Припинення підприємницької діяльності здійснюється відповідно до ч.8 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

20.11.2018 року було внесено до Єдиного державного реєстру запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 ..

Відповідно до п.37 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 198 «Порядок реєстрації , перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу» виплати допомоги припиняється у разі встановлення факту виконання безробітними оплачуваної роботи (надання послуг), зайняття іншим видом діяльності згідно зі ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення».

Наведені норми законодавства пов'язують припинення виплати допомоги з зайняттям підприємницькою діяльністю з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 у 2004 році потрапив у дорожньо - транспортну пригоду і з того часу не займався підприємницькою діяльністю .

5.04.2005 року йому встановлена інвалідність від загального захворювання , що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 виданого Управлінням пенсійного Фонду України у м. Хмельницькому. З 2007 року ОСОБА_2 працював за наймом, що підтверджується його трудовою книжкою .

Суд приходить до висновку, що слід у задоволенні позову Хмельницького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів відмовити.

Керуючись ст. ст. 264, 265Цивільного процесуального кодексу України, Постанова Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 198 «Порядок реєстрації , перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», п.1 ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» суд

вирішив:

у задоволенні позову Хмельницького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення виготовлено 16 жовтня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриття чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Логінова С.М.