Справа № 675/2253/19
Провадження № 3/675/592/2019
16 жовтня 2019 року м. Ізяслав
Суддя Ізяславського районного суду Хмельницької області Пашкевич Р. В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
15.10.2019 до суду з Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області надійшли адміністративні матеріали про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.183-1 КУпАП.
Підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення № 20 від 01.08.2019, складений державним виконавцем Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Заріцьким Ю. В.
З протоколу вбачається, що при примусовому виконанні виконавчого провадження №117/6, згідно виконавчого листа № 2207/1704/2012, виданого 26.07.2012 Ізяславським районним судом Хмельницької області, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: починаючи з 01.08.2015 по 01.08.2019 самостійно не сплачував аліменти на користь ОСОБА_2 на утримання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 300 (триста) гривень, щомісячно (на даний час по 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку), до повноліття дитини, що призвело до виникнення заборгованості по аліментах, що станом на 01.08.2019 в загальній сумі становить 6422,02 грн. та за період останніх 6 місяців, тобто не раніше, як з дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», а саме: з 01.02.2019 по 01.08.2019 становить …….. (далі текст відсутній).
Статтею 278 КУпАП встановлено, що посадова особа, яка розглядає справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Вищезазначений протокол про адміністративне правопорушення складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, оскільки в ньому не конкретизовано об'єктивну та суб'єктивну сторони складу вказаного адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.
Положення статті 183-1 КУпАП встановлюють адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
З об'єктивної сторони, адміністративний проступок характеризується бездіяльністю, яка полягає у невиконанні особою свого обов'язку по сплаті аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї. При цьому для утворення складу правопорушення є обов'язковим настання суспільно шкідливих наслідків у виді виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Визначення періоду і розміру заборгованості здійснюється державним виконавцем, у провадженні якого перебуває відповідне виконавче провадження.
При вирішенні питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності за несплату аліментів слід враховувати, що Закон №2234-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» в частині запровадження статті 183-1 КУпАП, набрав чинності лише 06.02.2018 року.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Статтею 8 КУпАП передбачено, що закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Враховуючи, що об'єктивна сторона правопорушення полягає у несплаті аліментів протягом певного періоду часу, то періоди несплати, які утворюють склад правопорушення повинні враховуватись виключно з 06.02.2018. Притягнення до адміністративної відповідальності за несплату аліментів стане можливим тільки у випадку несплати аліментів після спливу не менше шести місяців, починаючи з 06.02.2018.
Разом з тим, визначивши заборгованість ОСОБА_1 по несплаті аліментів на сина ОСОБА_4 в загальній сумі 6422,02 грн., державний виконавець не вказав в протоколі суму відповідних платежів за шість місяців, яка перевищує сукупний розмір заборгованості по аліментах, що позбавляє можливості зробити висновок про наявність в його діях складу адмінправопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Крім того, відповідно до матеріалів справи державним виконавцем долучено довідку розрахунок заборгованості по аліментах ОСОБА_1 , згідно якої вбачається заборгованість останнього у розмірі 5533,32 грн., таким чином стає не зрозумілим вказана державним виконавцем заборгованість ОСОБА_1 у протоколі про притягнення його до відповідальності - 6422,02 грн.
Також у матеріалах справи відсутній розрахунок заборгованості по аліментах ОСОБА_1 , починаючи з 06.02.2018 із зазначенням суми заборгованості, що перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців.
Слід також вказати, що державним виконавцем не вказано на якій підставі, з ОСОБА_1 стягуються аліменти у розмірі 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Крім того, звертаю увагу державного виконавця на строки направлення даного адміністративного протоколу, який надійшов до суду 15.10.2019, коли протокол був складений 01.08.2019, що фактично позбавляє можливості притягнути особу в разі встановлення його вини до адміністративної відповідальності в межах трьохмісячного строку.
На підставі вищевикладеного суд вважає за необхідне повернути адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 до Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області на доопрацювання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення направити на доопрацювання до Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Р. В. Пашкевич