Справа № 663/1712/19
Провадження № 3/663/914/19
11 жовтня 2019 року м. Скадовськ
Скадовський районний суд Херсонської області у складі головуючого судді Шульги К. М., секретаря Миронюк М. М., прокурора Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області Горщарука М. В., адвоката Камчатного А. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли від Управління захисту економіки в Херсонській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює менеджером у ОСОБА_2 ОСОБА_3 ,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
Відповідно до рішення першої сесії 7 скликання Скадовської міської ради Херсонської області від 09.11.2015 ОСОБА_1 обрано Скадовським міським головою та відповідно до рішення №14 п'ятої сесії 7 скликання від 22.12.2015 йому присвоєно 9 ранг в межах четвертої категорії посадової особи органів місцевого самоврядування.
Статтею 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно- дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Відповідно до пп.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) сільські, селищні, міські голови є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Також згідно зі ст.7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 13 вищевказаного Закону, посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в порядку, встановленому Законом України «Про запобігання корупції».
Таким чином, згідно зі ст.1, пп.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно зі ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до пп.3 п.2 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089), декларація суб'єкта декларування, визначеного в абзаці другому частини другої статті 45 Закону, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до пп.3-11 ч.1 ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови, вважаються достроково припиненими у разі набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно із п.1 ч.11 ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади: з підстав, зазначених у пунктах 3, 3-1 частини першої цієї статті, з дня, наступного за днем одержання радою або її виконавчим комітетом копії відповідного рішення суду без прийняття рішення відповідної ради.
Відповідно до листа Скадовського районного суду Херсонської області від 05.04.2018 №663/2820/17/5119/2018 на адресу Скадовської міської ради направлено копію постанови Скадовського районного суду Херсонської області від 28.12.2017 у справі № 663/2820/18 (далі - Постанова), якою Скадовського міського голову ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.3 ст.172-7 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права обіймати посаду Скадовського міського голови строком на 1 рік. Постанову суду зареєстровано у журналі вхідної кореспонденції Скадовської міської ради 06.04.2018 за № 665-03-16.
Також відповідно до рішення сесії Скадовської міської ради Херсонської області від 10.04.2018 №675 взято до відома факт дострокового припинення повноважень Скадовського міського голови Яковлєва О. Ю.
Таким чином, згідно із п.1 ч.11 ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження Скадовського міського голови Яковлєва О ОСОБА_4 припинено з 10.04.2018.
Згідно з листом НАЗК від 02.03.2017 № 93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.
Подання декларацій здійснюється згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як особа, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік (після звільнення) до 23:59 год. 31.03.2019 включно.
Разом з цим, відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як особа, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік (після звільнення) лише 01.04.2019 о 22 год. 41 хв. (https://public.nazk.gov.ua/declaration/c6233edf-b9a4-46c8-821b-413c62a1c854).
У своїх поясненнях ОСОБА_1 підтвердив факт несвоєчасного 01.04.2019 подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік (після звільнення), знав, що на нього поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції». Також ОСОБА_1 пояснив, що несвоєчасно подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік (після звільнення) через перезавантаженість системи, а саме 31.03.2019 він намагався зайти до реєстру, але через анульований ключ не зміг цього зробити, о 23:23 год. того ж дня через програму «Приват24» він оформив новий електронний цифровий підпис і одразу подав заявку на зміну цифрового підпису, але через завантаженість реєстру, починаючи із 23:23 год. не зміг зайти до свого особистого кабінету, це йому вдалося лише 00:12 год. 01.04.2019, коли на електронну пошту прийшло повідомлення з НАЗК про те, що ним надіслано заявку для зміни електронного ключа та необхідно перейти за посиланням, але при переході за посиланням система не приймала новий ключ. Лише о 15:25 год. 01.04.2019 йому вдалося перейти за посиланням і він почав заповнювати декларацію, але у зв'язку із тим, що у нього не було повних даних про отримані в 2018 році доходи не вдалося заповнити декларацію до кінця і тільки о 22:41:09 год. 01.04.2019 ОСОБА_1 успішно подав указану декларацію з домашнього комп'ютера за адресою: АДРЕСА_1 .
Наведені ОСОБА_1 обставини щодо поважності причин несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як особою, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік (після звільнення) спростовуються наступним доводами.
Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦП, правильність зазначення прізвища, ім'я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларації - 3 місяці.
На загальнодоступному офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції розміщено Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженні Рішенням НАЗК №3 від 11.08.2016, якими передбачено строки, порядок та алгоритм подачі декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦП, правильність зазначення прізвища, ім'я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації тощо.
Крім того, відповідно до вимог антикорупційного законодавства державою з лютого 2016 року забезпечено надання суб'єктам декларування ЕЦП на безоплатній основі в акредитованих центрах.
Відповідну інформацію із зазначенням Електронного реєстру суб'єктів, які надають послуги, пов'язані з ЕЦП, розміщено на офіційному сайті Міністерства юстиції України (https://www.czo.gov.ua/ca-registry).
Згідно з Рекомендаціями суб'єктам декларування до чергового етапу електронного декларування в Україні, опублікованими на загальнодоступному сайті НАЗК ( ІНФОРМАЦІЯ_2 deklaruvannуa), ОСОБА_1 , як суб'єкт декларування, повинен був своєчасно перевірити термін дії та працездатність свого електронного цифрового підпису (ЕЦП) для роботи з Реєстром та своєчасно вчинити дії, зазначені у пунктах 1, 2 вказаних Рекомендацій.
Також на публічному загальнодоступному сайті «YouTube» (https://www.youtube.com/watch?v=mYFSLqbBCbw&list=PLQCyS3bbFoFeuoklIgRpc4vmWf3R7aJnk) 02.01.2018 Національним агентством з питань запобігання корупції для суб'єктів декларування розміщено відеоінструкцію щодо порядку заповнення декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Водночас, достовірно знаючи про обов'язок своєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік (після звільнення), ОСОБА_1 своєчасно не перевірив термін дії та працездатність свого електронного цифрового підпису (ЕЦП).
Згідно з даними АЦСК АТ КБ «ПРИВАТБАНК» ОСОБА_1 отримав електронний цифровий підпис терміном дії з 31.03.2019 до 30.03.2020, а також 01.04.2019 з терміном дії до 31.03.2020.
Разом з тим НАЗК отримало заявку на зміну ЕЦП від ОСОБА_1 лише 01.04.2019 о 00:12 год.
Відповідно до листів ДП «Українські спеціальні системи» від 19.02.2019 №07-363 та №07-1000 від 08.05.2019 у період з 01.01.2019 по 08.05.2019 у роботі Реєстру технічних несправностей та перебоїв не зафіксовано, Реєстр працював у штатному режимі, за винятком 04.03.2019, коли у окремих користувачів при роботі з ITC Реєстр спостерігалися помилки, які в повній мірі були усунуті 06.03.2019 о 14:40 год.
Також згідно з листом НАЗК від 16.05.2019 № 44-01/40675/19 щодо послідовності дій користувача в «Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 , останній у період з 01.01.2019 по 31.03.2019 включно, тобто у встановлені ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» строки, жодних дій, направлених на своєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, як особа, яка припинила виконання функцій держави (після звільнення), у Реєстрі не здійснював. Лише 01.04.2019 о 15:25 год. ним вперше здійснено вхід до Реєстру, переглянуто список документів, після чого у період часу з 15:25 год. по 22:40 год. заповнено усі розділи указаної декларації та 01.04.2019 о 22 год. 41 хв. успішно її подано.
Наведене спростовує доводи ОСОБА_1 про те, що йому вдалося зайти до особистого кабінету на сайті НАЗК 01.04.2019 о 00:12 год.
Про обізнаність ОСОБА_1 з вимогами антикорупційного законодавства, у тому числі з вимогами фінансового контрою, свідчить підписаний ним особисто 09.11.2015 Лист ознайомлення із вимогами Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно пояснень секретаря Скадовської міської ради Херсонської області Сокольчука О. М ОСОБА_5 та завідувача юридичного сектору виконавчого комітету Скадовської міської ради Мурадли Г ОСОБА_6 , заступника Скадовського міського голови Бутенко О. І. встановлено, що ОСОБА_1 був ознайомлений із вимогами антикорупційного законодавства, у тому числі про обов'язок подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, як особа, яка припинила виконання функцій держави (після звільнення). По допомогу з приводу надання робочого місця із доступом до мережі Інтернет для можливості заповнення указаної декларації ОСОБА_1 з 01.01.2019 по 28.05.2019 не звертався.
Наведене свідчить про наявність технічної та фізичної можливості у ОСОБА_1 для своєчасної подачі декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік (після звільнення), а також про відсутність поважних причин щодо несвоєчасного подання вказаної декларації.
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування та відповідальності відповідно до ст.1, підпункту «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», на порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно (01.04.2018 о 22:41 год.) та без поважних причин, маючи фізичні та технічні можливості, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік (після звільнення), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування (https://public.nazk.gov.ua/declaration/c6233edf-b9a4-46c8-821b-413c62alc854).
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні вказаного правопорушення не визнав, пояснив, що не зміг вчасно подати декларацію через збої у системі, а саме: спочатку не міг увійти до реєстру, оскільки система блокувала його, коли було встановлено причину та з'ясувалося, що його ключ анульовано через закінчення терміну дії, деякий час було витрачено на оформлення нового електронного цифрового підпису та його зміну, що унеможливило вчинення усіх необхідних дій по заповненню декларації у визначений строк - до закінчення 31.03.2019, тому заповнити декларацію зміг лише 01.04.2019. Вважає неправомірним притягнення його до адміністративної відповідальності, оскільки декларація подана несвоєчасно у зв'язку з відсутністю для того технічної можливості. Також повідомив, що після складення протоколу про адміністративне правопорушення його викликали до Національного агентства для надання додаткових пояснень, на підтвердження чого надав копії відповідних листів (а.с.118-119, 122-123).
Представник ОСОБА_1 адвокат Камчатний А. В. в судовому засіданні вказав на відсутність підстав для визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, зазначив, що ОСОБА_1 з об'єктивних причин не зміг вчасно подати декларацію, тобто ОСОБА_1 вчиняв дії для своєчасного подання декларації, але з незалежних від нього причин зміг вчинити усі необхідні дії лише наступного дня. Крім того, зазначив, що датою виявлення правопорушення у даній справі слід вважати день, коли уповноважений орган виявив ознаки правопорушення, здійснюючи перевірку отриманої інформації у травні 2019 року, а не день складення протоколу про адміністративне правопорушення. Таким чином, строк притягнення до адміністративної відповідальності необхідно обчислювати саме з травня 2019 року. Вважав строк накладення адміністративного стягнення таким, що сплинув, просив закрити провадження у справі. Крім того, зазначив, що з урахуванням викликів ОСОБА_1 до НАЗК для надання додаткових пояснень, можна дійти висновку, що Національному агентству, яке є безпосередньо спеціальним органом, було не достатньо матеріалів для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Прокурор в судовому засіданні зазначив, що вина ОСОБА_1 доведена матеріалами справи та просив визнати останнього винуватим у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Під час розгляду справи встановлено наступне.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Дослідивши в судовому засіданні протокол про адміністративне правопорушення №119/2019 від 19.06.2019 та матеріали додані до протоколу про адміністративне правопорушення, встановлено, що датою вчинення правопорушення зазначено 01.04.2019, при цьому зазначено дату виявлення правопорушення - 19.06.2019, тобто день складення протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП (а.с.1-10).
Доводи адвоката Камчатного А. В. щодо необхідності зазначення дати виявлення правопорушення раніше - у травні 2019 року спростовуються наступним.
Як вбачається з листа Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції (Національне агентство), адресованого в тому числі Управлінню захисту економіки у Херсонській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України (УЗЕ у Херсонській області ДЗЕ НП України), Національним агентством було встановлено, що, зокрема, ОСОБА_1 несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; було направлено витяги з інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (ІТС Реєстр) щодо послідовності дій суб'єкта декларування при поданні декларації та інші документи для вжиття заходів з перевірки цих фактів та, у разі встановлення підстав, складення протоколів про адміністративні правопорушення з метою притягнення їх до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП. Вказаний лист отримано УЗЕ у Херсонській області 21.05.2019, вх.№852 (а.с.11).
Уповноваженою особою УЗЕ у Херсонській області ДЗЕ НП України 23.05.2019 було відібрано письмові пояснення у завідувача юридичного сектору Скадовської міської ради ОСОБА_7 та заступника міського голови Бутенко О. І., 27.05.2019 - у ОСОБА_1 , 28.05.2019 - у секретаря Скадовської міської ради ОСОБА_8 (а.с.38-41).
Також ОСОБА_1 надав копію його заяви-повідомлення Національному агентству від 23.05.2019 про неможливість вчасно подати декларацію з копіями кваліфікованих сертифікатів відкритого ключа сформовані АЦСК АТ КБ «Приватбанк», що були роздруковані 05.06.2019 (а.с.49, 50).
Долучена до протоколу про адміністративне правопорушення декларація ОСОБА_1 (після звільнення) роздрукована 05.06.2019 (а.с.51-70).
Скадовська міська рада Херсонської області надала Слідчому управлінню Головного управління Національної поліції у Херсонській області запитувані копії документів особової справи ОСОБА_1 , які було отримано 18.06.2019, вх.№888п/п (а.с.15).
Таким чином, після проведення перевірки та отримання усіх витребуваних документів 19.06.2019 було складено протокол про адміністративне правопорушення.
Отже, дата виявлення правопорушення визначена правильно і відповідає даті складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Зауваження адвоката про те, що Національному агентству було недостатньо матеріалів для складення протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , якого викликали для надання додаткових пояснень у липні 2019 року спростовуються матеріалами справи, оскільки повідомлення про встановлення несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації та направлення послідовності дій суб'єкта декларування при поданні декларації разом з іншими документами для вжиття заходів з перевірки цих фактів та за наявності підстав складення протоколу про адміністративне правопорушення (а.с.11) підписано тією ж посадовою особою, що і виклики (а.с.118-119, 122-123).
Національним агентством надано роз'яснення положень законодавства щодо наявності у органів Національної поліції повноважень встановлювати склад адміністративного правопорушення, передбаченого, в тому числі, статтями 172-4 - 172-9 КУпАП (а.с.88-89).
При вирішенні питання щодо наявності або відсутності у ОСОБА_1 можливості вчасно подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, необхідно звернути увагу на наступне.
Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам.
Об'єктивна сторона частини 1 статті 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог фінансового контролю, а саме за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» від 22.05.2017 під поважними причинами розуміється неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо. Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу.
Суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП у формі непрямого умислу полягає у тому, що ОСОБА_1 був своєчасно обізнаний про вимоги фінансового контролю, зокрема необхідні порядок, терміни, строки та алгоритм подачі декларації особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та ознайомлений з вимогами фінансового контролю, згідно з Законом України «Про запобігання корупції», оскільки ОСОБА_1 раніше вже було подано декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема, перед звільненням (а.с.71-86).
Крім того, у адресованій Національному агентстві заяві-повідомленні від 23.05.2019 (а.с.42), а також під час судового розгляду ОСОБА_1 зазначав, що виявлення ним 31.03.2019 анулювання ключів доступу (тобто закінчення строку дії раніше отриманого електронно-цифрового підпису) було для нього неочікуваним. Тому саме необхідність зміни кваліфікованого електронного цифрового підпису (ЕЦП) перешкоджала подати декларацію 31.03.2019, оскільки потребувала певного часу.
Наведені обставини свідчать про невчинення ОСОБА_1 підготовчих дій для своєчасного подання декларації, оскільки ним не було перевірено строк дії ЕЦП, закінчення якого було виявлено ним випадково на етапі подання декларації. Також ОСОБА_1 зазначав, що створив чернетку декларації вдень 01.04.2019, а завершив заповнення о 22:41 год. вдома. Вказане узгоджується з послідовністю дій ОСОБА_1 як користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.12-14).
Отже, причиною несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 є не перезавантаженість сайту Національного агентства, як на тому наполягали ОСОБА_1 та його адвокат, а саме невчасне вчинення підготовчих дій до подачі декларації, що потягло витрати часу на їх вчинення. При цьому, ОСОБА_1 почав здійснювати дії для подання декларації після 23.00 год. 31.03.2019, тобто менше ніж за годину до закінчення встановленого законом строку подачі декларації.
Таким чином, оцінивши вказані досліджені докази з точки зору належності, допустимості, достовірності, а їх сукупність з точки зору достатності, узгодженості між собою та взаємозв'язку, суд вважає наявним в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Лист Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції, долучений ОСОБА_1 в ході судового розгляду, висновків суду не спростовує.
Згідно з ч.3 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Згідно з п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Відповідно до роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017, якщо на момент розгляду справи в суді закінчились строки притягнення особи до адміністративної відповідальності, то суд в разі заперечення особою своєї вини чи наявності у її діях складу адміністративного правопорушення спочатку в повному обсязі досліджує всі обставини справи, встановлює, чи містить діяння ознаки та склад адміністративного корупційного правопорушення, чи належить особа до суб'єктів цього корупційного правопорушення, чи винна вона в його вчиненні, і лише після цього закриває провадження у справі.
За встановлених обставин, справа підлягає закриттю у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст.38, 172-6, 247, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Провадження у справі закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ч.3 ст.38 КУпАП, відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту проголошення.
Суддя Скадовського районного суду
Херсонської області К. М. Шульга