Рішення від 17.10.2019 по справі 620/108/19

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/108/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області) про: визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку призначеної пенсії з 16.08.2018, згідно з наданими документами для перерахунку пенсії; зобов'язання ГУ ПФУ в Чернігівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 16.08.2018 згідно з наданими документами для перерахунку пенсії - довідкою Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 14.11.2018 № 840, врахувавши матеріальну допомогу на оздоровлення та винагороду за участь в АТО на загальну суму - 9623,87 грн., з якої сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено про протиправність дій відповідача щодо відмови йому у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням всіх складових його грошового забезпечення, оскільки довідка про доходи від 14.11.2018 № 840 підтверджує факт виплати йому матеріальної допомоги на оздоровлення та винагороди за участь в АТО, а також факт відрахування з цих сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 18.01.2019 прийнято позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову - 15-денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідачем, у встановлений судом строк, подано до суду відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив у їх задоволенні відмовити, оскільки подана позивачем довідка не відповідає встановленій законодавством України формі, не надавалась головному управлінню уповноваженим органом у визначеному законодавством порядку та носить інформаційний характер. Також відповідач зазначає, що виплати, які просить врахувати позивач до грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців, у зв'язку з чим у ГУ ПФУ в Чернігівській області відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 14.11.2018 №840.

Ухвалою суду від 18.01.2019 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №522/2738/17.

Ухвалою суду від 19.08.2019 провадження у справі поновлено.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 (пенсійне посвідчення від 15.11.2018 №2371115776 серії НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та з 16.08.2018 отримує пенсію за вислугу років, у відповідності до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в розмірі 59% грошового забезпечення (а.с.30,52,54).

З матеріалів справи випливає, що під час призначення пенсії ОСОБА_1 до складу його грошового забезпечення не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення та винагороду за участь в АТО на загальну суму - 9623,87 грн., оскільки вказані види виплат не були зазначені у довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останніх календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», від 18.10.2018 №752, виданій Головним управлінням Національної поліції в Київській області (а.с.53).

Як вбачається з наявної в матеріалах справи довідки Головного управління Національної поліції в Київській області від 14.11.2018 №840 про нараховані суми матеріальної допомоги для оздоровлення та винагороди поліцейським та вільнонайманим працівникам за безпосередню участь в антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областей за період з 23 лютого 2017 року по 15 серпня 2018 року, виданої ОСОБА_1 (а.с.32), позивачу з 23.02.2017 по 15.08.2018 нараховано матеріальну допомогу для оздоровлення (у грудні 2017 року - 2400,00 грн. і у березні 2018 року - 2500,00 грн.) та винагороду поліцейським та вільнонайманим працівникам за безпосередню участь в антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областей (у жовтні 2017 року - 2400,00 грн. і у березні 2018 року - 2323,87 грн.), на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

29.11.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області з заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії, відповідно до довідки Головного управління Національної поліції в Київській області від 14.11.2018 №840, з урахуванням фактично отриманих ним у складі грошового забезпечення матеріальної допомоги на оздоровлення та винагороди за участь в АТО, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.32,33).

Листом від 12.12.2018 №4822/03/Б-12 ГУ ПФУ в Чернігівській області відмолено ОСОБА_1 у здійсненні такого перерахунку, у зв'язку з тим, що чинним законодавством України, яке регулює спірне питання, не передбачено обчислення пенсії з розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та винагороди за участь в АТО (а.с.34-36).

Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.

Так, у відповідності до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 102 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII «Про Національну поліцію» встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Закон України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - Постанова №393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячних основних видів грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону №2262-ХІІ, який є вичерпним.

Аналогічна правова позиція висловлена і Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17, висновки якого, в силу вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Водночас твердження позивача про наявність підстав для включення до його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманих у грудні 2017 року та у березні 2018 року матеріальної допомоги для оздоровлення і у жовтні 2017 року та у березні 2018 року винагороди поліцейським та вільнонайманим працівникам за безпосередню участь в антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областей, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд відхиляє, адже виплата останніх здійснювалася не щомісячно, вказані виплати не входять до встановленого частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже позовні вимоги про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку призначеної пенсії з 16.08.2018, згідно з наданими документами для перерахунку пенсії та про зобов'язання ГУ ПФУ в Чернігівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 16.08.2018 згідно з наданими документами для перерахунку пенсії - довідкою Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 14.11.2018 №840, врахувавши матеріальну допомогу на оздоровлення та винагороду за участь в АТО на загальну суму - 9623,87 грн., з якої сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не підлягають задоволенню.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

За таких обставин суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Підстави для розподілу судових витрат, у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, через Чернігівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ - 21390940.

Суддя В.В. Падій