Рішення від 17.10.2019 по справі 580/2869/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2019 року справа № 580/2869/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

17.09.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:

визнання протиправним та скасування рішення від 30.08.2019 №40/Ч-10 про відмову у перерахунку йому пенсії;

зобов'язання відповідача здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої відповідно до п.9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 23.11.2011 №1210, та постанови КМУ від 15.10.2017 №851, на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до ч.3 ст.59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, постанови КМУ №851 та п."г"ст.3 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В обґрунтування позивач стверджує, що брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та отримав внаслідок цього інвалідність, у зв'язку з чим набув на перерахунок пенсії на підставі вищевказаних норм.

Ухвалою суду від 18.09.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами, встановлено відповідачу строк тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Згідно з даними розписки та рекомендованого повідомлення вказану ухвалу відповідач отримав 25.09.2019, а позивач - 28.09.2019.

11.10.2019 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що закон передбачає пeрeрaxунoк пенсії виключно oсoбaм, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових нaвчaнняx із застосуванням ядерної зброї під час прoxoджeння дійсної строкової служби і внаслідок цього стали oсoбaм з інвалідністю. Оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, перебуваючи у відрядженні, як працівник Христинівського АТП 23669, не набув права на перерахунок відповідно до вищевказаної норми. Також акцентує, що лист від 30.08.2019 №40/Ч-10 не є рішенням суб'єкта владних повноважень і не підлягає скасуванню.

Ухвалою від 17.10.2019 суд закрив провадження у справі в частині визнання протиправним та скасування рішення 30.08.2019 №40/Ч-10 про відмову у перерахунку позивачу пенсії.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

З довідки Поліського районного шляхового ремонтно-будівельного управління від 03.12.1991 №180 суд встановив, що позивач, як водій Христинівського АТП 23669, у період з 17.07.1986 до 15.08.1986 працював ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС у складі Поліського районного ШРБУ для перевезення кам'яних матеріалів з кар'єрів Коростень, Малич на станцію Вильча.

Довідкою МСЕК від 14.05.2015 серії 12 ААА №187061 підтверджено наявність у позивача 2 групи інвалідності з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до посвідчення від 23.04.2019 серії НОМЕР_2 (копія в матеріалах справи) позивач є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи першої категорії.

Суд встановив, що позивач звернувся до відповідача заявою від 19.08.2019 про перерахунок з 01.08.2019 пенсії виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року. В обґрунтування зазначив, що 25.04.2019 Конституційний суд України прийняв рішення щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч.3 ст.59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з огляду на що пропонує нарахувати та виплачувати йому пенсію зі вказаної дати саме виходячи із зазначеного розміру.

Листом від 30.08.2019 №40/Ч-10 відповідач повідомив про відсутність підстав для такого перерахунку, оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС під час відрядження.

Тому позивач звернувся з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон №1058).

Перерахунок призначеної пенсії відповідно до ч.4 ст.45 Закону №1058-IV провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Пенсії і компенсації особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 визначаються нормами розділу VIII Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ).

Згідно з абзацом першим ст.54 Закону №796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Суд звернув увагу, що визначення розміру пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, передбачене на час спірних обставин частиною 3 ст.59 вказаного Закону.

Стаття 59 Закону №796-ХІІ має назву "Пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи" та встановлює, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

З огляду на назву та зміст вказаної норми закону вона регулює правовідносини військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Питання обчислення пенсії з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, тобто осіб, що не є військовослужбовцями, врегульований вказаними вище нормами ст.54 Закону №796-ХІІ.

Рішенням Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року у справі у справі №3-14/2019 визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), словосполучення “дійсної строкової”, яке міститься у положеннях ч.3 ст.59 Закону № 796-ХІІ. Контекст мотивів вказаного Рішення стосується урівняння права на отримання пенсії, розрахованої виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, військовослужбовців дійсної строкової служби з військовозобов'язаними, призваними на військові збори для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

З цього приводу суд врахував правову позицію Верховного Суду (далі - ВС), викладену в постанові від 17.07.2019 у справі №826/14077/18, у подібних правовідносинах щодо наявності в особи з інвалідністю, отриманою внаслідок ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, призваної на військові збори, права на перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону № 796-ХІІ.

ВС зазначив, що до 25 квітня 2019 року право на перерахунок пенсії з інвалідності, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, мали військовослужбовці строкової служби, а з 25 квітня 2019 року право на такий перерахунок мають військовослужбовці незалежно від виду служби. З прийняттям Конституційним Судом України вказаного рішення з 25.04.2019 право на перерахунок пенсії виникло у осіб, призваних військомматами на спеціальні військові збори.

Отже, вказана норма Закону стосується визначеного кола осіб.

Чинний станом на час виконання позивачем робіт з ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС Закон СРСР від 12.10.1967 “Про загальний військовий обов'язок” передбачав такі види військової служби: дійсну військову службу за призовом (Глави 2-4); службу на військових зборах осіб, звільнених в запас (Глава 6).

Суд врахував, що наявними у матеріалах справи доказами підтверджено, що позивач направлений у відрядження його роботодавцем на роботу з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, як цивільна особа - водій Христинівського АТП 23669, а не як військовозобов'язаний, призваний на спеціальні військові збори, або військовослужбовець строкової служби.

Доказів щодо проходження позивачем військової служби, у т.ч. призову на військові збори для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач не надав і матеріали справи не містять.

Тому право позивача на перерахунок його пенсій відповідно до норм ст.59 Закону №796-ХІІ не доведене.

Отже, відповідач, відмовляючи у здійсненні позивачу перерахунку та виплати пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, діяв у межах та в спосіб, що передбачені вимогами чинного законодавства.

Тому позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538) про зобов'язання здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої відповідно до п.9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, та постанови КМУ від 15.10.2017 №851, на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до ч.3 ст.59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, постанови КМУ №851 та п."г"ст.3 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 17.10.2019.