17 жовтня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2641/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Костенко Г.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву представника позивача про збільшення позовних вимог у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),
23 липня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Полтавській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Полтавській області щодо складання вимоги №Ф-2404-53 від 17.05.2019;
- визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у Полтавській області №Ф-2404-53 від 17.05.2019.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 липня 2019 року відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.
17 вересня 2019 року до суду надійшла заява представника позивача про збільшення позовних вимог в частині здійснення перерахунку та повернення надлишково нарахованих і сплачених коштів, а саме просить:
- покласти на відповідача зобов'язання здійснити перерахунок надлишково нарахованої заборгованості з єдиного внеску у зв'язку з вимогою сплати єдиного внеску у подвійному розмірі;
- зобов'язати відповідача повернути позивачу надлишково сплачені (частково сплачені) та нараховані відповідачем у якості сплати єдиного внеску у подвійному розмірі кошти.
Також представником позивача подано заяву про збільшення позовних вимог в частині визнання незаконною та скасування вимоги №Ф2404-53 від 13.08.2019 на суму 16341,01 грн.
Стосовно заяви представника позивача про збільшення позовних вимог в частині здійснення перерахунку та повернення надлишково нарахованих і сплачених коштів, суд зазначає.
Згідно частини першої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України, крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Статтею 47 Кодексу адміністративного судочинства України не врегульовані вимоги щодо форми та змісту заяв про зміну предмета або підстави позову та інші процесуальні питання.
Відповідно до частини шостої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Оскільки дії суду в разі надходження заяви про збільшення позовних вимог Кодексу адміністративного судочинства України окремо не врегульовано, суд вважає за можливе на підставі частини шостої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України застосувати до вказаних правовідносин за аналогією закону положення статті 160, 161, 167, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною третьою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини другої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон №3674-VI).
Згідно з частиною першою статті 3 Закону №3674-VI, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 6 Закону №3674-VI, у разі якщо розмір позовних вимог збільшено або пред'явлено нові позовні вимоги, недоплачену суму судового збору необхідно сплатити до звернення до суду з відповідною заявою. У разі зменшення розміру позовних вимог питання щодо повернення суми судового збору вирішується відповідно до статті 7 цього Закону.
Згідно частини першої статті 4 Закону №3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України від 23.11.2018 №2629-VIII "Про Державний бюджет України на 2019 рік" установлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня 2019 року - 1921,00 грн.
Таким чином, ставка судового збору за одну вимогу немайнового характеру становить 768,40 грн.
У заяві про збільшення позовних вимог представником позивача заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру.
Таким чином, ставка судового збору за вказані вимоги становить 1536,80 грн (768,40*2)
До заяви про збільшення позовних вимог документ про сплату судового збору не додано, та не наведено підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.
Згідно з частиною першою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України подання позовної заяви без додержання вимог статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху /частина друга статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України/.
Таким чином, заява про збільшення розміру позовних підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 47, 160, 167, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Заяву представника позивача про збільшення позовних вимог у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) залишити без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліків протягом п'яти днів з дня отримання ухвали про залишення заяви без руху та роз'яснити, що в разі не усунення недоліків заяви у встановлений судом строк, вона буде повернута.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до суду: документа про сплату судового збору в розмірі 1536,80 грн за реквізитами: отримувач коштів - УК у м. Полтаві Полтавської області, 22030101; код отримувача 38019510; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA608999980000034319206084011; призначення платежу: судовий збір, за позовом (назва позивача), Полтавський окружний адміністративний суд.
Копію ухвали направити позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Г.В. Костенко