Ухвала від 16.10.2019 по справі 420/6126/19

Справа № 420/6126/19

УХВАЛА

16 жовтня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Тарасишина О.М., розглянувши матеріали заяви Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оіл Стар Плюс» про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оіл Стар Плюс» про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 16.10.2019 року о 17:44:38 год. справа № 420/6126/19 розподілена на суддю Тарасишину О.М.

Особливості провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень, у тому числі на підставі заяви таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом, визначені статтею 283 КАС України.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 283 КАС України заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі та повинна містити підпис уповноваженої особи суб'єкта владних повноважень, що скріплюється печаткою.

Відповідно до ч. 3 ст. 283 КАС України, у разі недотримання вимог частини другої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків.

Однак, заява про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків хоча і містить підпис уповноваженої особи суб'єкта владних повноважень, проте не скріплена печаткою.

Крім того, суд акцентує увагу на тому, що в заяві зазначено наступне, 15.10.2019 року 0 17:30 год. представником ТОВ «Оіл Стар Плюс» ОСОБА_1 було відмовлено посадовим особам ГУ ДПС в Одеській області від допуску до перевірки, про що було складено акт від 15.10.2019 року № 101/15-32-05-09 та відмолено від отримання копії наказу на проведення документальної планової виїзної перевірки та від ознайомлення з направленням на перевірку, що підтверджується актом від 15.10.2019 року № 100/15-32-05-09.

Згідно відомостей автоматизованої програми «ДСС» Одеського окружного адміністративного суду вбачається що, заява Головного управління ДПС в Одеській області була подана та зареєстрована Відділом надання судово-адміністративних послуг та аналітичної роботи (канцелярія) Одеського окружного адміністративного суду 16.10.2019 року о 17:36 год.

Слід зазначити, що відповідно до приписів ч. 2 ст. 283 КАС України, чітко встановлено строк звернення до суду - 24 години з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.

За правилами частин першої, другої статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Частиною другою статті 3, частиною першою статті 5 Закону України «Про судовий збір» визначені види заяв та клопотань, судовий збір за подання яких не справляється, та перелік осіб, звільнених від сплати судового збору. При цьому заяви органів доходів і зборів про стягнення коштів за податковим боргом не віднесені до переліку заяв, за подання яких судовий збір не справляється, так само і заявник не належить до категорії осіб, звільнених від сплати судового збору.

Суд враховує, що стаття 283 КАС України теж не містить норми щодо звільнення від сплати судового збору за подання заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Відтак, судовий збір за подання заяви органів доходів і зборів про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків підлягає сплаті на загальних підставах, у порядку та розмірі, визначеному Законом України «Про судовий збір».

За приписами частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” установлено, що у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року становить 1921,00 грн.

Таким чином, з аналізу наведених вище норм вбачається, що за подання заяви Головним управлінням ДПС в Одеській області, у порядку визначеному статтею 283 КАС України, передбачено справляння судового збору, тобто зазначена заява є об'єктом справляння судового збору за загальними правилами, визначеними нормами Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України «Про судовий збір».

Отже, звертаючись до суду із заявою про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків Головне управління ДПС в Одеській області зобов'язане було сплатити судовий збір у розмірі 1921,00 грн.

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в ухвалі від 14 січня 2019 року у справі № 640/20001/18.

Пунктом 1 ч. 3 ст.4 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відтак, за подання заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків Головне управління ДПС в Одеській області повинне сплатити судовий збір в розмірі 1921,00 грн.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.

За таких обставин заява повинна бути залишена без руху, а заявнику наданий термін для усунення недоліків позовної заяви.

Недоліки заяви необхідно усунути шляхом надання до суду доказів сплати судового збору у відповідності до положень Закону України “Про судовий збір” у розмірі 1921,00 грн. або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, а також заяви про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків яка міститиме підпис уповноваженої особи суб'єкта владних повноважень, який скріплений печаткою та докази направлення такої заяви до відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 30, 94, 160, 161, 169, 171, 283 КАС України, суддя,-

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оіл Стар Плюс» про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків - залишити без руху.

Встановити заявнику строк для усунення недоліків заяви до 10:30 год. 17 жовтня 2019 року. Копію ухвали про залишення заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулася із заявою та повідомити про необхідність усунути недоліки заяви в зазначений судом строк та роз'яснити, що в іншому випадку, заява буде повернутий позивачу.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Тарасишина