справа № 1.380.2019.004613
16 жовтня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами “е” - “ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, про що прийняти відповідне рішення, період роботи: з 28.08.1980 по 30.04.1981 - вчитель музики Чернівської восьмирічної школи і Журівської восьмирічної школи (п. “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”); з 31.10.1981 по 31.05.1983 - служба в рядах Радянської армії (ст. 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”); з 18.08.1983 по 30.08.1988 - вчитель музики і співів Журівської та Григорівської восьмирічних шкіл (п. “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”); з 31.08.1988 по 01.09.2004 - вчитель музики Отиневицької середньої школи (п. “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”); з 01.09.2004 по 22.06.2019 (день призначення пенсії по віку) - викладач по класу гітари в Ходорівській дитячій школі мистецтв (п. “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, як це передбачено пунктом 7-1 розділу XV “Прикінцевих положень” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідно до трудової книжки стаж ОСОБА_1 складає понад тридцять п'ять років на посадах передбачених пунктами “е”-“ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Тому, вважає, що має законне право на призначення і виплату грошової допомоги згідно із п. 7-1 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, оскільки страховий стаж на посадах передбачених пунктами “е” - “ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” становить понад 35 років і до моменту призначення пенсії по віку жодних виплат не отримував. Крім того, звертає увагу, що відповідно до ст. 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Дана норма закону свідчить про безпідставність не зарахування відповідачем до стажу, що дає право на виплату грошової допомоги при виході на пенсію періоду служби позивача в рядах Радянської Армії 31.10.1981 по 31.05.1983.
Ухвалою від 16.09.2019 суддя відкрив спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Відповідач подав відзив на позовну заяву від 01.10.2019 (вх. № 35414), у якому зазначає, що ОСОБА_1 згідно із записами трудової книжки має стаж на посаді працівника освіти - 21 рік 9 місяців 17 днів на час призначення його пенсії. Згідно із записами трудової книжки з 01.09.2004 був переведений з посади вчителя музики основного працівника на сумісника Отиневицької середньої школи в зв'язку з переходом на постійне місце праці в Ходорівську музичну школу де працює по даний час. Згідно з п. 1.1 Статуту Ходорівської дитячої музичної школи перереєстрованого державною адміністрацією Жидачівського району 26.02.2002, реєстраційний № 1 - установа належить до відділу культури Жидачівської райдержадміністрації, з 08.02.2018 Ходорівська дитяча школа мистецтв імені Б.Ю. Янівського належить до віллілу культури, туризму та охорони культурної спадщини виконавчого комітету Ходорівської міської ради, що не передбачено Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Отже, беручи підпорядкованість музичної школи до відділу культури та відсутність у ОСОБА_1 як працівника освіти необхідного стажу (35 років), підстав для виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій на день призначення пенсії немає. Просить у задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив від 15.10.2019 (вх. № 37290)
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 17.07.2019 звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області із заявою про виплату грошової допомоги.
Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області 20.08.2019 листом за вих. № 38/П-8/17 повідомило, що згідно із статутом Ходорівської дитячої музичної школи установа належить до відділу культури Жидачівської райдержадміністрації, потім до відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини виконавчого комітету Ходорівської міської ради, що не передбачено Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909. Оскільки пільговий стаж на посаді працівника освіти складає 21 рік 9 місяців 17 дні при необхідних 35 р. для чоловіків, відсутні підстави для призначення одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій.
Вважаючи відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
За приписами частини першої ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (частина третя ст.. 46 Основного Закону).
Відповідно до п. 7-1 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058, особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах, державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е” - “ж” - статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у в розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України. (Розділ XV доповнено пунктом 7-1 згідно із Законом № 3668-VI від 08.07.2011).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191 затверджено Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати (далі - Порядок № 1191).
Вказаний Порядок визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 "Прикінцевих положень" Закону № 1058-IV.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону № 1788-ХІІ, що передбачені, зокрема, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909.
Згідно з п. 5 Порядку № 1191 грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону № 1058-IV та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону № 1788-ХІІ, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Пунктами 6, 7 Порядку № 1191 передбачено, що для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно зі статтями 27 і 28 Закону № 1058-IV станом на день її призначення.
Виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
З аналізу наведених норм законодавства можна зробити висновок, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» будь-якого іншого виду пенсії.
Аналогічна правова позиція, викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі № 462/5636/16-а, від 19.03.2019 у справі № 466/5637/17.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, на спірні правовідносини розповсюджується також дія Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, який затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963, який відносить посаду «викладач» до педагогічних посад.
Згідно з положеннями статті 62 Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Суд встановив, що ОСОБА_1 працював з 28.08.1980 по 30.04.1981 вчителем музики Чернівської восьмирічної школи і Журівської восьмирічної школи, з 18.08.1983 по 30.08.1988 вчителем музики і співів Журівської та Григорівської восьмирічних шкіл, з 31.08.1988 по 01.09.2004 вчителем музики Отинеської середньої школи, з 01.09.2004 по 22.06.2019 (день призначення пенсії по віку) викладачем по класу гітари в Ходорівській дитячій школі.
Відповідно до пункту 3 розділу VIII Прикінцевих положень Закону України «Про позашкільну освіту» до приведення законів України, інших нормативно-правових актів у відповідність до цього Закону вони застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Конституційний Суд України у пункті 3.4 Рішення від 18.06.2007 № 4-рп/2007 зазначив, що неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.
Відповідно до позиції Конституційного Суду України, сформованої в Рішенні від 22.09.2005 № 5-рп/2005, до обмеження прав належить звуження їх змісту й обсягу, проте сутність змісту основного права не може бути порушена. Крім того, у Рішенні від 22.05.2018 № 5-р/2018 Конституційний Суд України зазначив, що обмеження стосовно реалізації конституційних прав не можуть бути свавільними та несправедливими, мають установлюватися виключно Конституцією й законами, переслідувати легітимну мету, бути зумовленими суспільною необхідністю її досягнення, пропорційними й обґрунтованими.
З огляду на проаналізовані норми законодавства й ураховуючи наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення викладачів у позашкільних закладах освіти викладач в позашкільних закладах освіти є працівником освіти, а тому стаж роботи ОСОБА_1 на посаді викладача по класу гітари в Ходорівській дитячій школі мистецтв з 01.09.2004 по 22.06.2019, повинен зараховуватися до пільгового стажу у розумінні пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналогічна позиція викладена, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02ю2019 у справі № 233/4308/17, у постановах Верховного Суду від 28.02.2019 у справі № 718/2293/16-а, від 05.03.2019 у справі № 686/9307/17, від 12.03.2019 у справі № 647/514/17, від 13.03.2019 у справі № 602/958/16-а, від 19.03.2019 у справі № 466/5637/17.
Оцінивши подані сторонами докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами “е” - “ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” період роботи з 28.08.1980 по 30.04.1981- вчитель музики Чернівської восьмирічної школи і Журівської восьмирічної школи, з 18.08.1983 по 30.08.1988 - вчитель музики і співів Журівської та Григорівської восьмирічних шкіл, з 31.08.1988 по 01.09.2004 - вчитель музики Отиневицької середньої школи з 01.09.2004 по 22.06.2019 (день призначення пенсії по віку) - викладач по класу гітари в Ходорівській дитячій школі мистецтв, підлягають задоволенню.
Згідно із записами трудової книжки позивач з 28.08.1980 працював на посаді вчителя музики Чернівської восьмирічної школи і Журівської восьмирічної школи, 30.04.1981 був звільнений у зв'язку із призовом в ряди Радянської армії; з 31.10.1981 по 31.10.1983 проходив строкову службу у Радянській армії.
Записи військового квитка свідчать про те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 по 31.10.1983 проходив строкову службу у Радянській армії.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ зі змінами, час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
За приписами статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Тобто відповідно до змісту наведеної норми, обов'язковою умовою зарахування часу проходження строкової військової служби до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах є, зокрема, робота особи за професією або на посаді, що дає право на призначення такої пенсії, на момент призову на строкову військову службу.
Суд зазначає, що, посада вчителя музики, яку обіймав позивач до призову, дає право на призначення пенсії по віку як працівнику освіти. Таким чином, оскільки він був звільнений з даної посади саме у зв'язку з призовом на військову службу, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 має право на зарахування періоду проходження строкової військової служби до стажу роботи.
Отже, у позивача наявний необхідний спеціальний страховий стаж роботи на визначених законодавством посадах, до призначення пенсії за віком не отримував будь-яку пенсію, а тому ОСОБА_1 має право на нарахування та виплату грошової допомоги, яка передбачена п. 7-1 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами “е” - “ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, період роботи: з 28.08.1980 по 30.04.1981 - на посаді вчителя музики Чернівської восьмирічної школи і Журівської восьмирічної школи, з 31.10.1981 по 31.05.1983 - службу в рядах Радянської армії, з 18.08.1983 по 30.08.1988 - на посаді вчителя музики і співів Журівської та Григорівської восьмирічних шкіл; з 31.08.1988 по 01.09.2004 - на посаді вчителя музики Отиневицької середньої школи; з 01.09.2004 по 22.06.2019 - на посаді викладача по класу гітари в Ходорівській дитячій школі мистецтв.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, згідно з пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1536,80 грн судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кедик М.В.