Ухвала від 17.10.2019 по справі 813/1241/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/1241/18

УХВАЛА

з питань виконання рішення суду та подання звіту

17 жовтня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Гулкевич І.З.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву від 07.10.2019 ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виконати судове рішення повністю у встановлений судом строк та подати до суду звіт про виконання рішення суду у справі №813/1241/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» з 13.03.2018 року.

07.10.2019 позивач звернувся до суду із заявою про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виконати судове рішення від 23.05.2018 року повністю у встановлений судом строк та подати до суду звіт про виконання рішення суду також у встановлений термін.

Суд зазначає, що положення ст.382 КАС України не передбачають строку та порядку вирішення судом питань, визначених цією нормою.

Відповідно до ч. 5 ст. 383 КАС України, у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.

Згідно з п. 10 ч. ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про розгляд заяви позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виконати повністю рішення та подати звіт про виконання судового рішення по справі №1340/1241/18 в порядку письмового провадження.

Розглянувши подану заяву та матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Згідно з частиною першою статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

При цьому під бездіяльністю визнається пасивна форма поведінки особи, що полягає у невчиненні нею конкретної дії (дій), які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Згідно із відомостями автоматизованої програми Діловодство спеціалізованого суду рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 у справі № 813/1241/18 набрало законної сили 28.08.2018.

Отже, відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України та Закону № 1404-VІІІ рішення є обов'язковим та підлягає виконанню на всій території України.

Так, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 у справі № 813/1241/18, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» з 13.03.2018 року

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 23.04.2019 адресованого ОСОБА_1 зазначено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 у справі № 813/1241/18 призначено пенсію ОСОБА_1 з 13.03.2018 в розмірі 6817,10 грн; доплата за період з 28.08.2018 (дата набрання чинності судового рішення) на 30.11.2018 нарахована та виплачена в лютому 2019 році в сумі 15397,19, що підтверджується позивачем в поданій заяві.

За період з 13.03.2018 по 27.08.2018 нараховано доплату в сумі 26984,75 грн Разом з цим, відповідачем роз'яснено, що виплата заборгованості за період з 13.03.2018 по 27.08.2018 буде проведена у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.18 №649, яким затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

Відповідно до пункту 1 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 (далі - Порядок №649), цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету

Згідно із пунктом 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.

Пунктом 4 Порядку №649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.

Відповідно до пункту 5 Порядку №649, для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.

Згідно з пунктом 6 Порядку №649, перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).

Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, відповідач при виконанні рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 у справі № 813/1241/18, як орган державної влади зобов'язаний діяти лише в межах чинного законодавства та з врахуванням вимог Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.

Заявником не надано до суду доказів зміни або скасування постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649. Відтак, вказаний нормативний документ є чинним і повинен виконуватись боржником.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок. Проте, суд зазначає, що затримка виконання судового рішення на період, що є необхідним для вирішення проблем публічного порядку, може у виняткових випадках бути виправдана.

Суд враховує, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 у цій справі не вирішувалось питання про його негайне виконання. А відтак, дане рішення суду має бути виконане відповідачем у розумний строк.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області області від 23.04.2019 № 1784/Б-94/07.05-06 останнім повідомлено, що у в лютому 2019 року позивачу виплачено доплату за період з 28.08.2018 по 30.11.2018 на виконання рішення від 23.05.2018 № 813/1241/18 в розмірі 15397,19 грн., що не заперечується позивачем.

Разом з цим, відповідачем роз'яснено, що виплата заборгованості за період з 13.03.2018 по 27.08.2018 буде проведена у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.18 №649, яким затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

Судом не встановлено свідомого невжиття відповідачем залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення та порушення у зв'язку з цим прав позивача, відтак вимога позивача про виконання рішення в повному обсязі не підлягає до задоволення.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч. 6 ст. 245 КАС України, у випадках, визначених у ч. 3 - 5 цієї статті, суд може визначити відповідачу - суб'єкту владних повноважень розумний строк виконання рішення суду.

Пунктом 1 ч. 6 ст. 246 КАС України встановлено, що у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про порядок і строк виконання рішення.

Отже, встановлювати судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може під час прийняття рішення у справі. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

Окрім того, слід зазначити, що на підставі виданого виконавчого листа було відкрито виконавче провадження в ході якого державним виконавцем вчинялися можливі дії щодо примусового виконання судового рішення.

Також, беручи до уваги п. 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління ПФУ від 22.12.2014 року № 28-2 управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління є територіальними органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до п.п. 7 п. 4 Положення Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

Частинами 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Як встановлено управлінням пенсійного фонду здійснено призначення пенсії позивачу та часткову виплату, однак виплата суми пенсії за період з 13.03.2018 по 27.08.2018 не відбулася через відсутність відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, про що було повідомлено позивача. При цьому, боржником повідомлено, що виплата коштів буде проведена відповідно до постанови КМУ від 22.08.2018 року № 649.

Постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 року затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, який визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

На виконання пункту 3 вказаного порядку, постановою правління Пенсійного фонду України № 20-1 від 26.09.2018 року затверджено Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Як передбачено пунктом першим Порядку № 649, цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.

Пунктом 10 Порядку № 649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак, виконання судового рішення управління мало місце, а часткове невиконання судового рішення відбулось з незалежних від боржника причин, які є поважними.

Суд акцентує увагу, що ГУ ПФУ у Львівській області не ухиляється від виконання рішення суду, лише повідомляє, що виплата перерахованої пенсії в буде здійснюватись відповідно до постанови КМУ від 22.08.2018 року № 649 після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України.

За таких обставин, беручи до уваги, що часткове невиконання рішення суду відбулось з причин незалежних від управління, суд не вбачає підстав для встановлення судом строку для подачі звіту про виконання судового рішення відповідно, заява не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 248, 295, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ухвалив:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виконати судове рішення від 23.05.2018 року повністю у встановлений судом строк та подати до суду звіт про виконання рішення суду також у встановлений термін у справі №813/1241/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути може оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних Положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя Гулкевич І.З.