справа № 813/1977/18
15 жовтня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,
з участю позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у підготовчому засіданні у м. Львові заяву позивача щодо участі в судовому засіданні працівників Юридичного департаменту Львівської міської ради у справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради, міського голови Садового Андрія Івановича про визнання незаконними дій, визнання незаконною та скасування ухвали,
На розгляді у Львівському окружному адміністративному суді перебуває справа №813/1977/18 за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради, міського голови Садового Андрія Івановича про визнання незаконними дій, визнання незаконною та скасування ухвали.
Позивачем 15.10.2019 (вх. №37166) через канцелярію суду подано і підтримано в підготовчому засіданні заяву про заперечення участі в судовому засіданні працівників Юридичного департаменту Львівської міської ради.
Заява мотивована тим, що представники відповідачів є працівниками юридичного департаменту Львівської міської ради, яка є окремою юридичною особою, тому не можуть здійснювати представництво інтересів довірителів. Окрім того, з посиланням на норми Кодексу адміністративного судочинства України, Цивільного кодексу України, Закону України «Про нотаріат» та судову практику, викладену в ухвалі Галицького районного суму м. Львова від 29.05.2019 у справі №461/3212/17, скасованої постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2019 у справі №857/6898/19, вказує на невідповідність вимогам закону довіреностей, поданих представниками відповідачів на підтвердження повноважень щодо здійснення представництва у суді
Суд, розглянувши заяву позивача, дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення з таких міркувань.
Частиною четвертою статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) передбачено, що держава, територіальна громада бере участь у справі через відповідний орган державної влади, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник або представник.
Пунктом 1 частини першої статті 59 КАС України передбачено, що повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені довіреністю фізичної або юридичної особи.
Частиною третьою статті 59 КАС України передбачено, що довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.
Відповідно до частини шостої статті 59 КАС України оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи.
Таким чином, КАС України визначено, що юридична особа бере участь у справі через свого керівника або представника, повноваження якого, підтвердженні довіреністю, яка видана за підписом керівника.
Відповідно до підпунктів 1.1.-1.2. пункту 1 Положення про юридичний департамент Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 23.09.2016 № 847, юридичний департамент Львівської міської ради (надалі - департамент) є виконавчим органом Львівської міської ради відповідно до ухвали міської ради від 26.05.2016 № 505 «Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів», утвореним відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Департамент є підзвітним і підконтрольним міській раді, виконавчому комітету міської ради, Львівському міському голові і підпорядкованим керуючому справами виконкому.
Відповідно до підпункту 2.1.2. пункту 2 Положення про юридичний департамент Львівської міської ради, основними завданнями департаменту є: забезпечення ведення претензійної і позовної роботи, забезпечення здійснення представництва інтересів Львівської міської ради, виконавчого комітету, Львівського міського голови, інших виконавчих органів міської ради відповідно до вимог актів міської ради та її виконавчого комітету.
Таким чином, Положенням про юридичний департамент Львівської міської ради визначено повноваження посадових осіб юридичного департаменту Львівської міської ради щодо здійснення представництва інтересів Львівської міської ради, виконавчого комітету, Львівського міського голови в судах.
В матеріалах справи наявні належним чином завірені суддею копії довіреностей представників відповідачів, оригінали яких надавались для огляду суду.
Ураховуючи викладене, посадові особи юридичного департаменту Львівської міської ради наділені повноваженнями здійснювати представництво інтересів відповідачів.
Стосовно покликання позивача на ухвалу Галицького районного суму м. Львова від 29.05.2019 у справі №461/3212/17, яка була скасована постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2019 у справі №857/6898/19, суд зазначає таке.
Вказані судові рішення стосуються порядку розгляду однієї справи, яка не має жодного відношення до цієї справи.
Так, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2019 скасовано ухвалу Галицького районного суму м. Львова від 29.05.2019 про закриття провадження у справі №461/3212/17 з підстав помилкового висновку суду про те, що спір належить розглядати в порядку цивільного судочинства.
Суд апеляційної інстанції направив справу №461/3212/17 до суду першої інстанції для продовження розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Ні ухвалою Галицького районного суму м. Львова від 29.05.2019, ні постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2019 не встановлено обставин неналежного представництва працівниками юридичного департаменту Львівської міської ради інтересів Львівської міської ради та міського голови м. Львова Садового А.І. як відповідачів у справі №461/3212/17.
Восьмим апеляційним адміністративним судом у постанові вказано про те, що до відзиву на апеляційну скаргу не було надано належним чином завіреної копії довіреності на підтвердження повноважень здійснювати представництво в суді від імені Львівської міської ради, міського голови Садового А. І., тому такий відзив не було взято до уваги.
Однак така обставина не є підтвердженням доводів позивача про відсутність у працівників юридичного департаменту Львівської міської ради повноважень на здійснення представництва інтересів Львівської міської ради та міського голови м. Львова Садового А.І .
Покликання позивача у заяві на норми Кодексу адміністративного судочинства України, Цивільного кодексу України, Закону України «Про нотаріат» не спростовують встановлених судом обставин, тому не беруться судом до уваги.
Ураховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що у задоволення вказаної заяви слід відмовити повністю.
Керуючись ст.ст. 183, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви позивача відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення.
Повний текст ухвали складено 16 жовтня 2019 року.
Суддя О.П. Хома