Рішення від 17.10.2019 по справі 120/2882/19-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

17 жовтня 2019 р. Справа № 120/2882/19-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук Максим Петрович, розглянувши у письмовому провадженні без повідомлення сторін справу

за позовом: ОСОБА_1

до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

про: визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області яким просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити йому пенсію по ІІ групі інвалідності, та при обчислені розміру пенсії урахувати грошову допомогу на оздоровлення за 2015 рік на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення виданою військовою частиною.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він з 2016 року є пенсіонером, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як інвалід війни ІІ групи інвалідності, отриманої при виконанні обов'язків в/с. При призначенні пенсії позивачу, органом Пенсійного фонду, на підставі довідки військової частини були враховані щомісячні види грошового забезпечення та премії, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців, що передували перед звільненням з військової служби. Однак, відповідачем не було враховано грошову допомогу на оздоровлення за 2015 рік. Не погоджуючись з даною обставиною ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції, яким було відмовлено у задоволені вимог. Рішенням апеляційного суду було зобов'язано військову частину видати позивачеві довідку з урахуванням усіх необхідних видів грошового забезпечення.

Тому, на виконання рішення апеляційного суду від 19.02.2019 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок йому пенсії з часу призначення, з урахуванням виданої на виконання судового рішення довідки про додаткові види грошового забезпечення та з урахуванням змін, які відбулися в пенсійному забезпеченні з 01.01.2018 року відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", однак, відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку.

У відзиві на позов, представник відповідача позовні вимоги не визнав з огляду на те, що відсутні правові підстави включити для розрахунку розміру пенсії одноразові додаткові види грошового забезпечення, оскільки пенсія позивачеві перепризначена з 19.04.2016 року на підставі документів наданих Вінницьким обласним військовим комісаріатом. Окремо зазначено, що матеріальна допомога на оздоровлення є додатковим видом грошового забезпечення, в силу того, що ці види грошового забезпечення мають тимчасовий характер та залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому, вони не включаються до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 19.04.2016 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію, як інвалід війни ІІ групи інвалідності, отриманої при виконанні обов'язків в/с, згідно норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб".

Пенсія призначена із врахуванням щомісячних видів грошового забезпечення та премії, на підставі довідки виданої Військовою частиною НОМЕР_1 про суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які враховувалися за останні 24 місяці перед звільненням.

Однак у довідці № 1955 від 13.07.2016 року, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 , були відсутні відомості про виплату ОСОБА_1 у липні 2015 року грошової допомоги на оздоровлення.

Не погоджуючись з діями Військової частини НОМЕР_1 , позивач у жовтні 2018 року звернувся до суду.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 04.12.2018 року по справі № 0240/3678/18-а у задоволені позову відмовлено.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2019 року рішення суду першої інстанції скасовано та зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 видати позивачеві довідку про додаткові види грошового забезпечення та з урахуванням виплаченої грошової допомоги на оздоровлення за 2015 рік, протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби.

На виконання зазначеної постанови суду, Вінницьким обласним Військовим комісаріатом направлено до ГУПФУ у Вінницькій області довідку про додаткові види грошового забезпечення.

На адресу пенсійного органу 17.07.2018 року позивач звернувся із заявою, якою просив здійснити перерахунок пенсії з 19.04.2016 року з урахуванням виданої на вимогу суду довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням із військової служби, та із урахуванням змін, які відбулися в пенсійному забезпеченні з 01.01.2018 року відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Листом від № 2199/Б-12 від 16.08.2019 року ГУПФУ у Вінницькій області повідомило позивача, відповідно до норм чинного законодавства, визначено, що пенсії особам офіцерського складу обчислюються з відповідних окладів за посадою, військовим званням та відсотковою надбавкою за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Виходячи із зазначеного грошова допомога на оздоровлення не входить до щомісячних виплат. Тому, враховувати її для обчислення пенсії немає підстав.

Позивач вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства і порушують його законні права та інтереси, а відтак, з вернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч. 2 і 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Зміст наведених норм свідчить про те, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно із ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно приписів ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Суд звертає увагу, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (ст. 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (ст. 63).

Також, Конституційним Судом України визначено, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України. Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.

Відповідно до п. 7 постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

З аналізу зазначених норм випливає, що обчисленню при розрахунку пенсії вказаної категорії осіб підпадає розмір грошового забезпечення (його складові), з якого фактично сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади.

Також, згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної в постанові від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17, при обчисленні пенсії особам звільненим з військової служби не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

При вирішенні даної справи суд також враховує правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 20 лютого 2018 року у справі №286/2987/16-а, відповідно до якої матеріальна допомога на оздоровлення, не належить до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення, а відноситься до інших соціальних гарантій.

Відтак, наведене свідчить про те, що у відповідача відсутні законні підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії із включенням до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія грошової допомоги на оздоровлення.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу . В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, з урахуванням наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про те, що пенсія за вислугу років відповідно до спеціального Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" правомірно призначена та виплачується позивачу без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, відтак, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Згідно ст. 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент.номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе,7, ЄДРПОУ 13322403), про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Альчук Максим Петрович