Рішення від 07.10.2019 по справі 120/2160/19-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

07 жовтня 2019 р. Справа № 120/2160/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Жданкіної Наталії Володимирівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.,

представника позивача: не з'явився,

представника відповідача 1: Дзіся А.Р.,

представника відповідача 2: Кукурузи Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач 1, ГУ ПФУ у Вінницькій області), військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 2, В/ч НОМЕР_1 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням він у складі грошового забезпечення фактично отримав суми додаткових видів грошового забезпечення, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди, надбавки до грошового забезпечення за безперервну військову службу, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок). Проте з вини державного органу, який видавав довідку для призначення позивачу пенсії, зазначені допомоги, винагороди та премії у відповідній довідці не були враховані, що призвело до призначення пенсії у меншому розмірі.

За наведених обставин, в квітні 2019 року позивач подала до управління ПФУ заяву про перерахунок пенсії разом з додатковими документами. Однак відповідач 1 протиправно, на думку ОСОБА_1 , відмовив у здійсненні перерахунку, безпідставно вказавши, що зазначені позивачем виплати не враховуються до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії.

Ухвалою від 23.07.2019 відкрито провадження у справі та справу призначено до судового розгляду за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання на 05.08.2019.

Ухвалою від 05.08.2019, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання, провадження у справі відкладено до 16.09.2019.

Ухвалою від 16.09.2019, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання, витребувано в пенсійного фонду матеріали пенсійної справи, в зв'язку з чим провадження у справі відкладено до 30.09.2019.

Ухвалою від 30.09.2019, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті 07.10.2019.

В судове засідання позивач та її представник не з'явились, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись завчасно та належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами. При цьому, від представника позивача надійшло клопотання від 07.10.2019 за вх. №48233 в якому вона зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розгляд справи провести за її відсутності.

Представник ГУ ПФУ у Вінницькій області в судовому засіданні щодо заявлених позовних вимог заперечив, просив в задоволені позову відмовити покликаючись на мотиви наведені у відзиві на позовну заяву від 06.08.2019 за вх. №40591. Зокрема зазначив, що вважає вимоги позивача необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Вказав, що відповідно до ст. 10 Закону 2262 на органи Пенсійного фонду України покладені функції з призначення та виплати пенсій, а функції визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі їх компетенції.

При цьому наголосив, що функція контролю за своєчасним і правильним оформленням документів для призначення або перерахунку пенсій та надсилання їх до органів, що призначають чи перераховують пенсії належить до компетенції Вінницького обласного військового комісаріату.

Отже, головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Зміст довідки виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій ОСОБА_1 містить складові грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії (за відповідною посадою), містить надбавки за посадовий оклад, оклад за військове звання (капітані та надбавку за вислугу років, що узгоджується з пунктом 1 Постанови КМУ № 103, чинної на час проведення перерахунку пенсії позивача. При цьому, серед переліку складових грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, відсутні одноразові додаткові види грошового забезпечення, як то грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, щомісячна додаткова грошова винагорода, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні - що мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, тому вони не включаються до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” сума одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби не віднесена до переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, на які нараховується єдиний соціальний внесок, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відтак одноразова грошова допомога не може враховуватись для перерахунку пенсії.

Крім того, представник відповідача 1 зазначив, що перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Представник військової частини НОМЕР_1 в судовому засіданні щодо заявлених позовних вимог також заперечив, просив в задоволені позову відмовити покликаючись на мотиви наведені у відзиві на позовну заяву від 05.08.2019 за вх. №40087, додаткових поясненнях від 30.09.2019 за вх. №47490, від 07.10.2019 за вх. №48260. Зокрема зазначив, що вважає вимоги позивача необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Вказав, що щомісячна додаткова грошова винагорода увійшла до складу грошового забезпечення військовослужбовців на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 тобто фактично після звільнення позивачки з лав Збройних Сил України, що виключає можливість включення даної складової до її грошового забезпечення.

Щодо включення матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, та грошової допомоги на оздоровлення до елементів грошового забезпечення які враховуються при обчисленні пенсій представник відповідача 2 зазначив, що частиною третьою статті 43 Закону № 2262- XII визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини 3 статті 194 КАС України, на думку суду, наявні підстави для розгляду справи у відсутність позивача.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступні обставини.

Як вбачається з матеріалів справи позивач проходила військову службу в Збройних силах України.

Наказом ТВО командира військової частини НОМЕР_1 МОУ від 04.03.2009 р. № 41 позивача було звільнено з військової служби у відставку за п «в» (за віком) відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та виключено зі списків особового складу військової частини, усіх видів забезпечення в зв'язку зі звільненням у запас.

Також судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 та постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 Вінницьким обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області направлено довідку про розмір грошового забезпечення №ХЛ63472 від 16.03.2018 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Грошове забезпечення позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 станом на 01.03.2018 включає: посадовий оклад в розмірі 2730,00 грн., оклад за військовим званням 600,00 грн., надбавка за вислугу років (35 %) в розмірі 1165,00 грн., всього 4495,00 грн. (а.с. 139).

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснило перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №ХЛ63472 від 16.03.2018 що підтверджується перерахунком пенсії ГУ ПФ України у Вінницькій області (а.с. 138).

22.02.2019 адвокат позивача звернулась до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України з адвокатським запитом, в якому просила надати належним чином завірену довідку про всі види грошового забезпечення (щомісячні та одноразові), які ОСОБА_1 отримувала в період з лютого 2007 року по лютий 2009 року (включно) вказавши їх розмір. Також просила повідомити з яких видів грошового забезпечення ОСОБА_1 здійснювалась сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 28-29).

У відповідь на адвокатський запит позивач з Галузевого державного архіву МОУ було отримано Архівну Довідку за вих. № 179/1/4216 від 06.03.2019, про відображені в архівних документах військової частини НОМЕР_1 нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з січня по грудень 2007 року (а.с. 30).

02.04.2019 позивач звернулась до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок нарахованої їй пенсії в зв'язку з тим, що до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії не були включені щомісячна додаткова грошова винагорода та одноразові види грошового забезпечення та індексація заробітної плати, які виплачувались за останні 24 календарних місяців військової служби підряд перед звільненням, і з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. До заяви позивач долучила вищезазначену довідку Галузевого державного архіву МОУ було отримано Архівну Довідку за вих. № 179/1/4216 від 06.03.2019 (а.с. 31-32).

ГУ ПФУ у Вінницькій області листом від 05.04.2019 за № 748/Ш-12 роз'яснило, що при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до додаткових видів грошового забезпечення належать лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення та премії, в зв'язку з чим при призначенні пенсії позивача до додаткових видів грошового забезпечення не були враховані щомісячна грошова винагорода, одноразові додаткові види грошового забезпечення та індексація заробітної плати. Водночас роз'яснено, що при досягненні пенсійного віку позивач має право перейти на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, при обчисленні якої враховується вся сума заробітної плати з якої сплачено єдиний соціальний внесок (а.с. 33).

11.05.2019 адвокатом позивача ОСОБА_2 до ГУ ПФУ у Вінницькій області було направлено адвокатський запит з проханням надати роздруківку з Автоматизованої системи розрахунку пенсії ОСОБА_1 та відповідь з приводу не включення у розрахунок пенсії щомісячних та одноразові додаткові види грошового забезпечення, які їй виплачувались в період за останні 24 місяці перед звільненням з військової служби та з яких здійснювалась сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 34).

Того ж дня адвокатом позивача Самарець А.М. до Військової частини НОМЕР_1 було направлено адвокатський запит з проханням надати Довідку про всі без виключення складові грошового забезпечення ОСОБА_1 за останні 24 місяці перед звільненням (щомісячні та одноразові) (а.с. 37).

У відповідь на отриманий запит ГУ ПФУ у Вінницькій області листом від 17.05.2019 за №1857/09-49/03, повідомило довірену особу позивача, що орган ПФУ не наділений правом самостійно визначати складові грошового забезпечення військовослужбовця для обчислення/перерахунку пенсії, а також надав розрахунок пенсії за вислугу років по пенсійній справі №0201002544 для ОСОБА_1 (а.с. 35-36).

23.05.2019 командир військової частини НОМЕР_1 у відповідь на адвокатський запит надав Довідку № 350/139/1477 від 23.05.2019 про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення премії на гр.. ОСОБА_1 , які остання отримувала за 2008-2009 роки. Також повідомлено, що довідку щодо отриманих ОСОБА_1 протягом вказаного в адвокатському запиті період одноразових виплат, а саме матеріальної допомоги та грошової допомоги на оздоровлення, неможливо надати у зв'язку зі знищенням первинних документів та відомостей одноразових виплат, термін зберігання яких минув (а.с. 38-39).

Позивач, вважаючи, що має право на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення та повторний перерахунок пенсії, звернувся до суду з даним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив з наступного.

Відповідно до частини 1 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон України №2262-XII) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною 4 статті 63 Закону України № 2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частинами 2, 3 статті 51 Закону України № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 постанови КМУ від 30.08.2017 за №704 зазначена постанова набирає чинності з 01.01.2018.

Отже, з набранням чинності Постановою від 30.08.2017 за №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008.

Згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

За змістом пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 Уряд України постановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно з Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27.02.2014 за № 794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Таким чином, оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 103 при перерахунку пенсії не передбачалось врахування додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби та премії, вони правомірно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення. Вказана Постанова була чинною та не була скасована на момент складення довідки Вінницьким обласним військовим комісаріатом та здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахунку пенсії.

Згідно з пунктом 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 названого Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що Вінницьким обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області було надіслано відповідну довідку №ХЛ63472 від 16.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, відповідно до якої визначено розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, а саме: посадовий оклад в розмірі 2730,00 грн., оклад за військовим званням 600,00 грн., надбавка за вислугу років (35 %) в розмірі 1165,00 грн., всього 4495,00 грн.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області в свою чергу на підставі складових зазначених у вказаній довідці про розмір грошового забезпечення, здійснено перерахунок пенсії позивача.

Таким чином, в поданій Вінницьким обласним військовим комісаріатом довідці, зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку №45 та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, а Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснюючи перерахунок пенсії позивача керувалось довідкою наданою Вінницьким обласним військовим комісаріатом та приписами вказаних норм права.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду.

05 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року без змін.

Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Суд зазначає, що пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року. Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин Постанова №103 була чинною та не скасованою.

Скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не створює Вінницькому обласному військовому комісаріату додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, а Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області для повторного перерахунку пенсії позивача

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області під час перерахунку пенсії керувались чинними приписами Постанови №103 та Порядку №45.

Суд зазначає, що уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України та у місячний строк подають їх останньому.

Тобто, ІНФОРМАЦІЯ_3 надіслав довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 за запитуваним списком Головного управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Порядок №45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію на підставі Закону України № 2262-XII.

Разом з цим, ані Порядок №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби та визначати у довідці окремі види грошового забезпечення. Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в свою чергу не наділене в даному випадку повноваженнями здійснювати перерахунок.

Надаючи оцінку правомірності виданій військовою частиною НОМЕР_1 довідці за № 350/139/1477 від 23.05.2019, суд враховує, що остання була видана довіреній особі позивача на адвокатський запит та містить інформацію якою володіла (була сформована) військова частина на час проходження позивачем військової служби. При цьому, слід зазначити, що на час формування представником позивача відповідного адвокатського запиту військова частина НОМЕР_1 не була належним суб'єктом уповноваженим на виготовлення та видачу довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. В той же час, суд зазначає, що на даний час, уповноваженим органом, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій є відповідні обласні військові комісаріати, а в даному конкретному випадку Вінницький обласний військовий комісаріат.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідачами не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 13322403)

Військова частина НОМЕР_1 (вул. Стрілецька, 21, м. Вінниця, 21007, код ЄДРПОУ 07937980)

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна