Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 жовтня 2019 р. Справа№200/11016/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
У вересні 2019 року Головне управління ДПС у Донецькій області звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначало, що відповідач має податковий борг в загальному розмірі 313 425,39 грн., який утворився внаслідок несплати узгоджених сум.
Оскільки вказана загальна сума заборгованості не сплачена, тому просив стягнути її з відповідача.
Відзив на позовну заяву у встановлений строк подано не було.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 як платник податків перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Донецькій області (Волновасько-Мангушське управління).
Відповідач має податковий борг в загальному розмірі 313 425,39 грн., який утворився внаслідок несплати узгоджених сум:
1) з мита на товари, які ввозяться (пересилаються) громадянами (код бюджетної класифікації 15010200) в розмірі 16 192,37 грн., а саме:
13 061,41 грн. - борг виник 14.01.2019 року на підставі податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 30.11.2018 року № 0018381304 на суму 13 061,41 грн.;
3130,96 грн. - борг виник 14.01.2019 року по пені, яка нарахована на підставі пп.129.1.2 п. 129.1 ст.129 Податкового кодексу України;
2) з податку на додану вартість з ввезених на територію України товарів (крім податку на додану вартість від операцій з ввезення лікарських засобів) (код бюджетної класифікації 14070100) в розмірі 79 224,86 грн., а саме:
63 905,93 грн. - борг виник 14.01.2019 року на підставі податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 30.11.2018 року № 0018371304 на суму 63 905,93 грн.;
15 318,93 грн. - борг виник 14.01.2019 по пені, яка нарахована на підставі пп.129.1.2 п. 129.1 ст.129 Податкового кодексу України;
3) акцизний податок з ввезених транспортних засобів (крім мотоциклів та велосипедів) (код бюджетної класифікації 14030800) в розмірі 218 008,16 грн., а саме:
175 854,06 грн. - борг виник 14.01.2019 року на підставі податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 30.11.2018 № 0018361304 на суму 175 854,06 грн.;
42 154,10 грн. - борг виник 14.01.2019 року по пені, яка нарахована на підставі пп.129.1.2 п. 129.1 ст.129 Податкового кодексу України.
Зазначені податкові повідомлення - рішення прийняті на підставі акту перевірки від 13.11.2018 року № 1304/05-99-13-04/ НОМЕР_1 , який направлявся на податкову адресу платника податків та отриманий ним 17.11.2018 року (штрих-код поштового відправлення № 8570300561535).
Вказані податкові повідомлення-рішення у встановленому порядку надсилалися на адресу відповідача (поштове відправлення № 8755501847780 відділенням поштового зв'язку повернуто 06.01.2019 року у зв'язку із закінченням строку зберігання на поштовому відділенні, і відповідно до п. 42.2 ст. 42, абз. 6 п. 42.4 ст. 42 Податкового кодексу України важаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення).
Податкові повідомлення-рішення не оскаржувалися та у встановлений строк в повному обсязі виконані не були.
З метою погашення податкового боргу контролюючим органом на адресу відповідача надсилалася податкова вимога форми «Ф» від 22.01.2019 року № 6-17 (поштове відправлення № 8752601428157 відділенням поштового зв'язку повернуто 28.02.2019 року у зв'язку із закінченням строку зберігання на поштовому відділенні, і відповідно до п. 42.2 ст. 42, абз. 6 п. 42.4 ст. 42 Податкового кодексу України важається врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення).
Вказані заходи не призвели до сплати податкового боргу.
Сума податкового боргу відображена в інтегрованих картках платника податків та станом на день розгляду справи не сплачена.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком є обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 вказаного Кодексу).
Згідно з п. 54.1 ст. 54, п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Пунктом 57.1 ст. 57 вказаного Кодексу, яка визначає строки сплати податкового зобов'язання, встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пункт 54.3 ст. 54 вказаного Кодексу визначає випадки, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством.
Платник податків несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого контролюючим органом узгодженого грошового зобов'язання (п. 54.5 ст. 54 вказаного Кодексу).
Згідно з п. 58.1 ст. 58 Кодексу контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:
завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;
заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Відповідно до п. 111.2 ст. 111, п. 116.1 ст. 116 вказаного Кодексу за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється фінансова відповідальність, яка застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.
У разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.
Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у разі визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання накладаються на платника податків в порядку, встановленому ст. 123 вказаного Кодексу.
Нарахування пені врегульовано ст. 129 Податкового кодексу України.
Нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків (п. 131.1 ст. 131 вказаного Кодексу).
Згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 вказаного Кодексу сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом є податковим боргом.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 вказаного Кодексу у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.п. 95.1 - 95.3 ст. 95 вказаного Кодексу контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Виходячи з вимог законодавства несплачений платником податків податковий борг підлягає стягненню з такого платника.
Вирішуючи спір судом враховані правові висновки, що викладені у постанові Верховного Суду від 19.02.2019 року в справі №807/495/17, де Суд аналізуючи процесуальні положення Кодексу адміністративного судочинства України, які визначають предмет доказування у справі (ч. 1 ст. 138 Кодексу в редакції, яка діяла до 15 грудня 2017 року, а натепер аналогічні положення містить ч. 2 ст. 73 Кодексу), згідно з якими предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення, дійшов висновку, що з огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогою заявленого позову є стягнення податкового боргу, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення податкової заборгованості в судовому порядку; встановлення факту її сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення податкового боргу на підставі та в черговості, встановлених Податковим кодексом України, тощо. При цьому питання правомірності нарахованих контролюючим органом грошових зобов'язань, у тому числі й штрафних (фінансових) санкцій, не охоплюється предметом даного позову, оскільки податкові повідомлення-рішення суб'єкта владних повноважень, згідно з якими відповідні зобов'язання визначено, не є предметом позову у справі, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз. Наведене є однією із гарантій дотримання у податкових відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Донецькій області (87500, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь відповідного бюджету податковий борг в загальному розмірі 313 425,39 грн., а саме:
- з мита на товари, які ввозяться (пересилаються) громадянами (код бюджетної класифікації 15010200) в розмірі 16 192,37 грн. (р/р 31119061505002, отримувач: ГУ ДКСУ/м. Донецьк/15010200, код отримувача - 37967785, банк: Казначейство України (САП), МФО 899998, код платежу: 15010200);
- з податку на додану вартість з ввезених на територію України товарів (крім податку на додану вартість від операцій з ввезення лікарських засобів) (код бюджетної класифікації 14070100) в розмірі 79 224,86 грн. (р/р 31116031505002, отримувач: ГУ ДКСУ/м. Донецьк/14070100, код отримувача - 37967785, банк: Казначейство України (САП), МФО 899998, код платежу:14070100);
- з акцизного податку з ввезених транспортних засобів (крім мотоциклів та велосипедів) (код бюджетної класифікації 14030800) в розмірі 218 008,16 грн. (р/р 31313306505002, отримувач: ГУ ДКСУ/м. Донецьк/ 14030800, код отримувача - 37967785, банк: Казначейство України (САП), МФО 899998, код платежу: 14030800).
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 17 жовтня 2019 року.
Суддя Т.В. Логойда