Рішення від 16.10.2019 по справі 200/9105/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2019 р. Справа№200/9105/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А., при секретарі Мангуш З.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю “ Краснолиманське” про стягнення пені у розмірі 114 108, 12 грн, -

ВСТАНОВИВ:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “ Краснолиманське” про стягнення пені у розмірі 114 108, 12 грн.

В обґрунтування позовних вимог Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів зазначає, що відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 рік. що наданий Товариством з обмеженою відповідальністю “Краснолиманське” (далі - відповідач) до відділення Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача становила 726 осіб.

Таким чином, згідно вимог чинного законодавства у відповідача у 2018 році повинно було бути працевлаштовано 29 осіб з інвалідністю. Фактично ж, за даними звіту, працювала лише 1 особа. Передбачені законом санкції у сумі 5 282 789, 96 грн за вчинене порушення відповідач добровільно сплатив 21.05.2019 року, але за ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення, яку відповідач до теперішнього часу не сплатив, що й змусило відділення Фонду звернутися до суду. З огляду на наведене, представник позивача просить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України пеню за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2018 році, у розмірі 114 108,12 грн.

В матеріалах справи наявний відзив відповідача на адміністративний позов, відповідно до якого представник Товариства з обмеженою відповідальністю “Краснолиманське” зазначає, що у зв'язку з нестабільною ситуацією, що склалась в регіоні відповідачем сплачено адміністративно-господарські санкції після сплати всіх податків та зборів (обов'язкових платежів). Крім того, представник відповідача не погоджується із розрахунком суми на заборгованість про сплату адміністративно-господарських санкцій, а саме із періодом, за який має бути нарахована пеня. Представник Товариства з обмеженою відповідальністю “Краснолиманське” зауважує, що підприємством прострочена сума сплати на 35 днів, а не на 36, як помилково вважає позивач. З огляду на наведене, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.07.2019 року прийнято до розгляду позовну заяву Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське» про стягнення пені у розмірі 114 108,12 грн та відкрито провадження по справі № 200/9105/19-а. Розгляд адміністративної справи № 200/9105/19-а визначено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання по справі на 14.08.2019 року о 14 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 14.08.2019 року клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи, - задоволено. Відкладено підготовче засідання по адміністративній справі за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю “ Краснолиманське” про стягнення пені у розмірі 114 108,12 грн на 11-00 год. 18.09.2019 року. Продовжено строк підготовчого провадження по адміністративній справі, - на тридцять днів з ініціативи суду.

Ухвалою суду від 18.09.2019 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю “ Краснолиманське” про стягнення пені у розмірі 114 108, 12 грн. Призначено судовий розгляд по суті на 13 годину 00 хвилин 09.10.2019 року.

Pозгляд справи №200/9105/19-а за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Краснолиманське" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 114108,12 грн.- відкладено з 09 жовтня 2019 року на 16 жовтня 2019 р. о 13-30 год. у зв'язку з неявкою сторін по справі.

Ухвалою суду від 16.10.2019 року у задоволенні клопотання представника відповідача про відкладення судового засідання у справі за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю “Краснолиманське” про стягнення пені у розмірі 114108,12 грн,- відмовлено.

Представники відповідача та позивача, належним чином повідомлені про дату, час та місце підготовчого засідання, до суду не з'явились, а тому згідно з частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Позивач - Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів в своїй діяльності поряд з законодавством керується Положенням про відділення Фонду, затверджене Наказом Фонду соціального захисту інвалідів № 81 від 26.05.2011 року, що визначає основні функції, завдання та повноваження відділення Фонду, до яких належить, зокрема, прийом звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, збір сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, облік заборгованості по сплаті сум адміністративно-господарських санкцій і пені та відповідна позовна робота у судах різних інстанцій.

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю “Краснолиманське” (код ЄДРПОУ 32281519), є юридичною особою, що підтверджується інформацією із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, яка є у вільному доступі в мережі інтернет (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch).

Згідно інформації за показниками звіту форми № 10-П1 від 25 лютого 2019 року у відповідача за 2018 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) становила 726 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) - 1 особа, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» - 29 осіб, фонд оплати праці штатних працівників складає 136 975, 20 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника складає 188 671, 07 грн., сума адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів складає 5 282 789, 96 грн. (а.с. 8).

На підставі даних поданого відповідачем звіту форми № 10-П1 позивачем зроблено висновок про незабезпечення відповідачем працевлаштування норми інвалідів у 2018 році, за що відповідачу необхідно сплатити адміністративно-господарські санкції в сумі 5 282 789, 96 грн.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що відповідач за вчинене порушення закону 21.05.2019 року добровільно сплатив передбачені законом санкції у сумі 5 282 789, 96 грн, однак з порушенням термінів сплати.

У зв'язку з порушенням термінів сплати адміністративно-господарських санкцій Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів здійснило розрахунок пені відповідно до якого:

1.1. Сума заборгованості з адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для осіб з інвалідністю у 2018 році: 5 282 789, 96 грн;

1.2. Ставка Національного банку України з 26.04.2019 року: 17.5%;

1.3. Кількість днів у поточному році: 365;

1.4. Відсотки від ставки НБУ законодавчо встановлені для розрахунку розміру пені -120 %;

1.5. Період за який нарахована пеня: з 16.04.2019 року по 21.05.2019 року;

1.6. Кількість діб за які нарахована пеня: 36.

2. Розрахунок суми пені:

2.1. Розрахунок розміру ставки для визначення пені: (17, 5 х 120) : 100 = 21

2.2. Розрахунок однодобового розміру пені: 21 : 365 = 0, 06

2.3. Розрахунок суми пені за один день прострочення: (5 282 789, 96 x 0,06) : 100 = 3169, 67;

2.4. Сума пені, яку необхідно сплатити: 3 169, 67 х 36 = 114 108, 12 грн (а.с.9).

З метою стягнення у судовому порядку пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду із даним позовом.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі, з наступних підстав.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірним питанням даної справи є правомірність дій позивача щодо нарахування відповідачу пені на суму адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21 березня 1991 року № 875-XII та постановою Кабінету Міністрів України “Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 31 січня 2007 року № 70 (із змінами і доповненнями).

Суд зазначає, що нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні на підприємства покладено обов'язок по забезпеченню певної кількості місць для працевлаштування інвалідів, що не супроводжується обов'язком пошуку інвалідів для працевлаштування на створені ним робочі місця. Такий обов'язок покладено на органи працевлаштування, перелічені в ч.1 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України від 21 березня 1991 року № 875-XII (із змінами і доповненнями) «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон № 875).

Відповідно до ст. 18 Закону №875 підприємства, установи, організації, фізичні особи, як використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону № 875 для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ч. 3 ст. 19 Закону № 875 підприємства, установи, організації у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Як вбачається з ч. 1, 2 ст. 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Суд зазначає, що сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом (ч.3,4 ст. 20 Закону №875).

Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді. Аналогічне правило закріплено й в п. 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70.

Суд звертає увагу, що механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом № 875, визначений Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 223 (далі - Порядок № 223)

Так, пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом № 875 за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.

В свою чергу, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Одноденний розмір пені при розрахунку округлюється до другого знака після коми в загальному порядку арифметичного округлення.

Пеня на пеню не нараховується.

Документами, що підтверджують невиконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів, є звіт за формою 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 року N 42 (z0117-07), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року за N 117/13384, рішення суду, акт перевірки відділенням Фонду роботодавця.

Суд зазначає, що виходячи з приписів закону, нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).

У випадку, коли строк сплати збігається з вихідним (святковим) днем, то останнім днем граничного строку сплати вважається перший робочий день після вихідного (святкового) дня, а пеня нараховується, починаючи з другого робочого дня після вихідного (святкового) дня.

Нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу. При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.

У поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.

Пеня сплачується роботодавцями за рахунок прибутку, що залишається після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). У разі відсутності коштів стягнення пені може бути звернено на майно роботодавця в порядку, передбаченому частиною п'ятою статті 20 Закону № 875.

Моментом сплати роботодавцем пені вважається: а) при сплаті готівкою - день переказу грошей поштою або через установу банку на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства; б) при безготівковому розрахунку - день перерахування суми платежу з рахунка платника на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, незалежно від часу її зарахування до бюджету.

Судом встановлено, що обов'язок сплатити адміністративно-господарські санкції виник у ТОВ «Краснолиманське» саме з 16.04.2019 року у зв'язку з невиконанням нормативів, передбачених статтею 19 цього Закону №875.

Крім того, як зазначалось вище та не заперечується учасниками справи, зазначені санкції були остаточно сплачені товариством 21.05.2019 року.

Виходячи з наведеного, суд зауважує, що позивач обґрунтовано нарахував ТОВ «Краснолиманське» суму пені за 2018 рік у зв'язку з тим, що товариство сплатило накладені на нього адміністративно-господарські санкції лише 21.05.2019 року, тобто з порушенням вимог ст. 18- 20 Закону № 875.

Крім того, суд вважає безпідставними доводи ТОВ «Краснолиманське», оскільки нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю згідно з Порядком № 223 здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу по 21.05.2019 року, тобто по день сплати включно).

Відносно доводу відповідача про сплату адміністративно-господарських санкцій після сплати всіх податків та зборів (обов'язкових платежів), суд вважає його необґрунтованим.

Вимоги чинного законодавства не звільняють підприємство від нарахування пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій через відсутність коштів для їх своєчасної сплати.

Розглядаючи наведені відповідачем аргументи, суд виходить з того, що всі доводи ТОВ «Краснолиманське», викладені в його відзиві, суперечать приписам чинного законодавства, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню.

Таким чином, з урахуванням викладеного суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову шляхом стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Краснолиманське” пені у розмірі 114 108, 12 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Згідно з ч. 3 ст. 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Керуючись ст.ст. 2,5-10, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 13492430, 87528, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Серова, будинок 1А) до Товариства з обмеженою відповідальністю “ Краснолиманське” (код ЄДРПОУ 32281519, 85310, Донецька обл., місто Покровськ, місто Родинське, ДП "Вугільна компанія "Краснолиманська") про стягнення пені у розмірі 114 108, 12 грн, - задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ Краснолиманське” на користь Державного бюджету України пеню за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2018 році у розмірі 114 108, 12 грн (сто чотирнадцять тисяч сто вісім гривень дванадцять копійок).

Повний текст рішення виготовлено та підписано 16 жовтня 2019 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Голуб