Рішення від 03.10.2019 по справі 916/1624/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" жовтня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/1624/19

Господарський суд Одеської області у складі:

судді В.С. Петрова

при секретарі судового засідання Г.С. Граматик

за участю представників:

від позивача - Бородич Л.К.,

від відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області до фізичної особи-підприємця Тарлєва Володимира Ілліча про визнання договору укладеним та стягнення 27000,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Тарутинська селищна рада Тарутинського району Одеської області звернулась до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Тарлєва Володимира Ілліча про визнання укладеним договору про пайову участь у створення розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Тарутине та стягнення пайового внеску у розвиток і створення інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Тарутине в сумі 27000,00 грн. В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на наступне.

01 лютого 2016 року Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції Одеської області зареєстровано декларацію серії ОД № 142160320802 про готовність об'єкта до експлуатації, в якій зазначено, що замовник - Тарлєв Володимир Ілліч здійснив реконструкцію 36/100 нежитлової будівлі під магазин та житлову квартиру з виділенням в окрему одиницю за адресою: АДРЕСА_1 , код об'єкта - 1230.9; 2-га категорія.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Тарлєв Володимир Ілліч з 03.02.2017 року здійснює підприємницьку діяльність.

Так, позивач зазначає, що рішенням сесії Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 27.03.2012 року № 225-VІ було затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Тарутине.

В подальшому рішенням Тарутинської селищної ради від 19.04.2018 року № 379-VII внесені зміни та доповнення до рішення сесії Тарутинської селищної ради VI скликання від 27.03.2012 року № 225 "Про затвердження Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине", згідно п. 1.1. якого порядок визначення розміру пайової участі замовників будівництва, його залучення та використання на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Тарутине розроблено відповідно до Цивільного кодексу, Земельного кодексу України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про регулювання містобудівної діяльності", а також Правил визначення вартості будівництва ДЕН Д.1.1-1-2000, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 27.08.2000 р. №174.

Наразі позивач посилається на п.п. 3.1, 3.2 Порядку, якими визначено, що замовник, який має намір здійснити будівництво об'єкта на території селища, зобов'язаний взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине. Так, пайова участь замовника у розвитку інфраструктури селища Тарутине полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до селищного бюджету коштів для забезпечення створення розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Тарутине та фінансування витрат по об'єктах, відповідно до п. 5.4 та 5.5 цього Порядку.

Як зазначає позивач, замовники залучаються до участі у розвитку інфраструктури селища на підставі договору про пайову участь.

У відповідності до п. 5.6 Порядку договір укладається не пізніше п'ятнадцяти робочих днів реєстрації звернення замовника про його укладення.

Згідно п. 6.1. Положення, пайова участь замовників будівництва у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища розраховується у розмірі 10 % від вартості будівництва об'єкта містобудування - для нежитлових будівель або споруд.

Водночас, як вказує позивач, Тарлєв Володимир Ілліч як замовник будівництва, до Тарутинської селищної ради не звертався, відповідний договір пайової участі не укладав, кошти пайової участі до місцевого бюджету не сплачував.

Згідно з п. 20 декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 142160320802 від 01.02.2016 року кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією складає 270000,00 грн.

Таким чином, як стверджує позивач, розмір пайової участі у розвитку інженерно-транспортної інфраструктури селища Тарутине, який мав сплатити відповідач, складає 27000,00 грн., що підтверджується розрахунком Тарутинської селищної ради.

Також позивач додає, що у період з 26.09.2018 р. по 07.11.2018 р. Південним офісом Держаудитслужби було проведено ревізію селищного бюджету, фінансово-господарської діяльності Тарутинської селищної ради за період з 01.01.2015 р. по 30.08.2018 р., результати якої було оформлено актом від 09.11.2018 року № 08-11/58. У вказаному акті вказано про завдання позивачу збитків у вигляді упущеної вигоди в сумі 27000,00 грн. внаслідок неукладання з відповідачем договору пайової участі на об'єкт будівництва.

При цьому позивач зазначає, що про порушення прав Тарутинської селищної ради стало відомо з вказаного акту ревізії від 09.11.2018 р. № 08-11/58 Південного офісу Держаудитслужби.

Як зазначає позивач, за положеннями ч. 8, 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" обов'язок щодо ініціювання укладення такого договору покладено саме на замовника будівництва, оскільки пов'язується з його зверненням до органу місцевого самоврядування. Таким чином, неукладання договору свідчить про недотримання вимог законодавства і має наслідком порушення прав та інтересів відповідної територіальної громади.

Відповідно до ч. 11 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" інформація щодо договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту та його виконання зазначається у декларації про готовність об'єкта до експлуатації або в акті готовності об'єкта до експлуатації.

Таким чином, позивач стверджує, що відповідач не взяв участь у розвитку інфраструктури селища Тарутине шляхом укладання відповідного договору, а в силу прямої вказівки закону це є обов'язком останнього, від якого він ухиляється.

Отже, позивач стверджує, що даний спір виник при недосягненні домовленості щодо підписання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури селища Тарутине, порядок укладання якого регулюється нормами ст.ст. 648, 649 Цивільного кодексу України, ст.ст. 179-187 Господарського кодексу України та іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

При цьому позивач зазначає, що з метою врегулювання питання щодо сплати завданих збитків позивачем направлено лист від 21.12.2018 року № 1487/02-07 з пропозицією добровільно укласти договір про пайову участь у створення розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Тарутине в досудовому порядку, що підтверджується поштовою квитанцією про відправлення від 22.12.2018 р., однак станом на момент подання позову відповідач у добровільному порядку не уклав договір та не сплатив пайового внеску у розвиток і створення інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Тарутине.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 14.06.2019 р. позовну заяву Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/1624/19 за правилами загального позовного провадження, при цьому призначено підготовче засідання з викликом учасників справи.

В ході підготовчого засідання представник позивача уточнив, що відповідач має статус фізичної особи-підприємця, а тому позов пред'явлено до ФОП Тарлєва Володимира Ілліча.

Наразі позивачем надано до суду уточнену позовну заяву, в якій заявлені вимоги до фізичної особи-підприємця Тарлєва Володимира Ілліча.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 09.09.2019 р. у справі № 916/1624/19 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на 23 вересня 2019 р.

Так, у судовому засіданні господарського суду 23 вересня 2019 року по справі № 916/1624/19 було протокольно оголошено перерву до 03 жовтня 2019 року о 12 год. 00 хв., про що під розписку повідомлено представника позивача.

Відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не надав, також відповідач в засідання суду не з'явився, хоча про дату, час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся судом належним чином за юридичною адресою, яка значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Проте, надіслані судом копії ухвал суду були повернуті до суду без вручення разом з рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень, що містяться в матеріалах справи, з позначкою "не проживає".

Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Під час розгляду справи по суті позивач підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд дійшов наступних висновків.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 23.05.2019 р. № 167760442 Тарлєву Володимиру Іллічу на праві часткової власності (розмір частки - 36/100) належить об'єкт нерухомості загальною площею 502,3 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Підставою для реєстрації права власності на об'єкт загальною площею 502,3 кв.м є договір купівлі-продажу від 14.05.2008 р. № 1943, посвідчений приватним нотаріусом Тарутинського районного нотаріального округу Одеської області Бєлобровим П.П.; підставою внесення запису визначено: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 29812407 від 30.05.2016 р. виконавчим комітетом Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області.

Наразі судом встановлено, що Тарлєв Володимир Ілліч виступив замовником виконання загально-будівельних робіт з реконструкції 36/100 нежитлової будівлі під магазин та житлової квартири з виділенням в окрему одиницю за адресою: АДРЕСА_1 .

Так, відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, виданої Департаментом архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області 01.02.2016 р. № ОД 142160320802, закінчений будівництвом об'єкт - нежитлової будівлі під магазин та житлової квартири з виділенням в окрему одиницю за адресою: АДРЕСА_1 , код об'єкта: 1230.9, ІІ категорія складності загальною площею 176,7 кв.м, замовником якого є Тарлєв Володимир Ілліч , вважається готовим до експлуатації; кошторисна вартість будівництва - 270000,00 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно акту Південного офісу Держаудитслужби від 09.11.2018 р. № 08-11/58 про результати ревізії селищного бюджету, фінансово-господарської діяльності Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області за період з 01.01.2015 р. по 31.08.2018 р., в результаті перевірки встановлено, що Тарутинською селищною радою не укладено договори про пайову участь з юридичними та фізичними особами, зокрема, Тарлєвим Володимиром Іллічем у зв'язку реконструкцією 36/100 часток нежитлової будівлі під магазин та житлову квартиру з виділенням в окрему одиницю: АДРЕСА_1 (декларація про готовність ОД 142160320802), кошторисна вартість - 270000,00 гривень.

Як стверджує позивач, Тарутинська селищна рада звернулась до відповідача з листом від 21.12.2018 р. вих. № 1485/02-07, яким відповідачу запропоновано укласти договір про пайову участь у зв'язку з невиконанням відповідачем вимог ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності? щодо об'єкту - "реконструкція 36/100 часток нежитлової будівлі під магазин та житлову квартиру з виділенням в окрему одиницю за адресою: АДРЕСА_1 (декларація про готовність ОД 142160320802), кошторисна вартість - 270000,00 грн. Однак, за ствердженнями позивача, відповіді на вказаний лист відповідач не надав та договір про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури смт. Тарутине не уклав, що стало підставою для звернення позивача до суду із заявленим позовом.

Так, позивач, стверджуючи про невиконання відповідачем як замовником будівництва обов'язку щодо внесення пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине, передбаченого ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності?, відповідно до Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине, просить суд визнати укладеним між позивачем та відповідачем договір про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине, редакція якого наведена в доданому до позову проекті договору, а також стягнути з відповідача 27000,00 грн. пайового внеску у розвиток і створення інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Тарутине.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності?, яким встановлено обов'язок пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту та визначено механізм його реалізації.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності? порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності? замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Згідно ч. 3 ст. 40 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності? пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Положеннями ч. 5 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності? визначено, що величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Так, за змістом положень ч. 1 ст. 173, ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, зокрема безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Згідно ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом (ст. 187 ГК України).

Частиною першою статті 648 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Відповідно до частини другої статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною четвертою вказаної статті передбачено, що у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Згідно ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підпунктом 5 пункту а) частини першої статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні? передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища.

Так, рішенням Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області № 225-VІ від 27.03.2012 року затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине (п. 1); затверджено типовий договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине (п. 2); визначено виконком Тарутинської селищної ради уповноваженим органом по врегулюванню діяльності з пайової участі у розвитку інфраструктури селища.

В подальшому рішенням Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області № 379-VІІ від 19.04.2018 року "Про внесення змін та доповнень до рішення сесії Тарутинської селищної ради VІ скликання від 27.03.2012 року № 225-VІ "Про затвердження порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине" внесено зміни та затверджено в новій редакції Порядок пайової участі замовників у розвитку Інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине (додаток 1); затверджено Положення про комісію з питань залучення коштів та розподілу коштів пайової участі замовників у розвиток інфраструктури населеного пункту на території Тарутинської селищної ради (додаток 2); затверджено склад комісії з питань залучення та розподілу коштів пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту на території Тарутинської селищної ради (додаток 3); затверджено зразок заяви про укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту на території Тарутинської селищної ради під час здійснення будівництва (додаток 4).

В п. 1 вказаного Порядку пайової участі замовників у розвитку Інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине визначено коло суб'єктів, які залучаються до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине; об'єкти, при будівництві яких забудовник зобов'язаний взяти пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине; розмір пайової участі. Порядок діє на всій території смт. Тарутине і є обов'язковим для всіх замовників, незалежно від їх форми власності, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, інших організацій, незалежно від форми власності і відомчої підпорядкованості.

Відповідно до п. 2 Порядку пайової участі замовників у розвитку Інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине пайова участь - кошти, що вносяться замовниками до міського цільового фонду створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с.м.т. Тарутине (далі - фонд ) у відповідності з цим Порядком; договір про пайову участь - договір, який укладається між замовником та селищною радою (селищним головою від імені селищної ради), з метою участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища; уповноважений орган - виконавчий орган Тарутинської селищної ради, уповноважений нею здійснювати реєстрацію звернень замовників про укладення договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища, готувати відповідні договори для укладання від імені селищної ради та здійснювати контроль за виконанням замовниками умов цих договорів. Договори затверджуються сесією селищної ради.

Згідно п. 3.1 Порядку замовник, який має намір здійснити будівництво об'єкта на території селища, зобов'язаний взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине (далі - інфраструктура селища), крім випадків, передбачених пунктом 3.5. цього Порядку.

Умовами п. 3.2 Порядку визначено, що замовники залучаються до участі у розвитку Інфраструктури селища на підставі договору про пайову участь.

Пунктом 3.3 Порядку передбачено, що пайова участь замовника у розвитку інфраструктури селища полягає у відрахуванні замовником, до прийняття об'єкта в експлуатацію, коштів (без урахування ПДВ) до селищного цільового фонду створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине в порядку та у розмірі, встановленому цим Порядком, для створення і розвитку інфраструктури смт. Тарутине.

Положеннями п. 3.5 Порядку визначено, що до пайової участі у розвитку інфраструктури селища не залучаються замовники у разі здійснення будівництва: об'єктів будь-якого призначення на замовлення органів державної влади або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів; будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла; будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення;індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках; об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів; об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури; об'єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру; об'єктів релігійних та культових організацій.

За умовами п. 4.1 Порядку розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури селища з урахуванням інших передбачених законом відрахувань, встановлений селищною радою, не може перевищувати граничного розміру пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів, визначеного діючим законодавством України.

Відповідно до п. 4.2 Порядку розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури смт. Тарутине становить:

- 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд;

- 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Згідно п. 4.3 Порядку розмір пайової участі у розвитку інфраструктури селища визначається не пізніше десяти робочих днів з дня реєстрації уповноваженим органом звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

Умовами п. 4.4 Порядку визначено, що величина пайової участі замовника у розвитку інфраструктури селища визначається у договорі (відповідно до встановленого цим Порядком розміру пайової участі), укладеному із селищною радою, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, без урахування витрат на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Пунктом 5.1 Порядку передбачено, що підставою для укладення договору про пайову участь є відповідне рішення сесії Тарутинської селищної ради (у міжсесійний період - рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради), яким для замовника встановлюється розмір пайової участі у розвитку інфраструктури селища Тарутине, прийняте на підставі звернення замовника та поданих ним документів:

1) зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування, визначеного згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами та затверджений замовником (копія);

2) копія зареєстрованої декларації (дозволу) про початок виконання будівельних робіт;

3) правовстановлюючі документи замовника:

а) для юридичних осіб:

- комплект копій установчих документів, засвідчених печаткою та підписом уповноваженого представника замовника;

- виписку з ЄДР про реєстрацію юридичної особи;

- довідку з зазначенням реквізитів юридичної особи, найменування посади та П.І.Б. особи, яка відповідно до статуту чи іншого документа має право на укладання договорів від імені цієї юридичної особи;

- копію рішення про надання уповноваженій особі замовника повноважень на підписання договорів, засвідчену печаткою та підписом уповноваженого представника замовника (якщо уповноважена особа діє не на підставі статуту замовника, а іншого документа);

б) для фізичних осіб:

- засвідчені підписом фізичної особи копії паспорта та довідки про присвоєння податкового номера (за наявності);

в) для фізичних осіб - підприємців:

- виписку з ЄДР про реєстрацію ФОП;

- довідку із зазначенням місця знаходження та реквізитів ФОП, засвідчену підписом та печаткою (за наявності) такої особи;

- копію свідоцтва про реєстрацію ФОП як платника податків.

Договір складається в двох примірниках, що мають однакову юридичну силу.

В п. 5.2 Порядку визначено, що істотними умовами договору є: розмір пайової участі; строк (графік) сплати коштів пайової участі; відповідальність сторін.

За положеннями п. 5.3 Порядку невід'ємною частиною договору є розрахунок розміру пайової участі. Розмір пайової участі (внеску) визначається протягом 10 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про укладання договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

Відповідно до п. 5.6 Порядку договір укладається не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладання, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Згідно п. 6.1 Порядку у разі несплати або несвоєчасної сплати пайової участі у розвитку інфраструктури селища, передбаченої договором про пайову участь, замовник несе відповідальність згідно з умовами договору про пайову участь та відповідно до діючого законодавства.

Умовами п. 6.3 Порядку визначено, що контроль за своєчасним укладанням договорів про пайову участь та виконанням умов діючих договорів здійснюється уповноваженим органом шляхом перевірки фактичного стану будівництва об'єктів та наявності у замовника повного пакету документів згідно з діючим законодавством.

Пунктом 6.6 Порядку передбачено, що спори, пов'язані з пайовою участю у розвитку інфраструктури селища, вирішуються у судовому порядку.

З вищенаведеного вбачається, що укладання договору про пайову участь в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине між органом місцевого самоврядування і замовником будівництва на основі типового договору, затвердженого рішенням Тарутинської селищної ради, є обов'язковим як для Тарутинської селищної ради, так і для замовників будівництва, про зазначений обов'язок вказано в Законі України "Про регулювання містобудівної діяльності?, а типовий договір та правила його укладання затверджені та врегульовані Порядком пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине, затвердженим рішенням Тарутинської селищної ради від 27.03.2012 року № 225-VІ з наступними змінами, внесеними рішенням від 19.04.2018 р. № 379-VІІ.

При цьому відповідно до ч. 3 ст. 184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених ст. 179 Господарського кодексу України, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами ст. 181 Господарського кодексу України та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Відповідно до ч. 7 ст. 187 ГК України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

Разом з тим позивач посилається на лист від 21.12.2018 р. за вих. № 1485/02-07, в якому Тарлєва В.І. було запрошено для укладення договору, оскільки останній є замовником реконструкції 36/100 часток нежитлової будівлі під магазин та житлову квартиру з виділенням в окрему одиницю за адресою: АДРЕСА_1 (декларація про готовність ОД 142160320802), кошторисна вартість - 270000,00 грн.

Однак, матеріали справи не містять доказів того, що вказаним листом позивачем був направлений саме проект договору в редакції, що додано до позову.

Більш того, вказаний лист направлено відповідачу на адресу АДРЕСА_1 , тоді як місцезнаходження відповідача значиться за адресою: АДРЕСА_2 .

Отже, позивачем не надано господарському суду доказів того, що позивач звертався до відповідача та надсилав відповідачу в двох примірниках проект договору в тій редакції, який позивач просить суд визнати укладеним.

До того ж позивач просить визнати укладеним договір між селищною радою і відповідачем. Між тим у проекті договору, доданого до позову, його сторонами визначені: Виконавчий комітет Тарутинської селищної ради в особі уповноваженої особи селищного голови, комісії з питань залучення коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине (виконком) та Тарлєв Володимир Ілліч (замовник), що за суб'єктним складом сторін та за змістом окремих положень не відповідає Порядку та затвердженому типовому договору.

Зокрема, згідно Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине виконавчий орган Тарутинської селищної ради уповноважений нею здійснювати реєстрацію звернень замовників про укладення договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища, готувати відповідні договори для укладання саме від імені селищної ради та здійснювати контроль за виконанням замовниками умов цих договорів. Договори затверджуються сесією селищної ради.

Також за змістом положень п. 4.4 Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине величина пайової участі замовника у розвитку інфраструктури селища визначається у договорі (відповідно до встановленого цим Порядком розміру пайової участі),укладеному із селищною радою, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, без урахування витрат на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Таким чином, як вбачається з Порядку пайової участі замовників у розвитку Інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине, Виконавчому комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області надано лише повноваження щодо підготування відповідних договорів для укладання від імені селищної ради та здійснення контролю за виконанням замовниками умов цих договорів, а відтак Виконавчий комітет Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області не наділений повноваженнями укладати від свого імені договори про пайову участь (внесок) замовника у створення розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине, оскільки зобов'язаний діяти лише від імені Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області. Ті обставини, що у Виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області є повноваження на укладання від імені Тарутинськоїселищної ради відповідних договорів про пайову участь, не змінюють правовий статус сторін, а лише надає можливість Виконавчому комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області готувати вказані договори саме від імені Тарутинської селищної ради. Тоді як із запропонованого позивачем проекту договору вбачається, що саме Виконавчий комітет Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області виступає стороною цього договору, а не Тарутинська селищна рада.

При цьому суд зазначає, що Тарутинська селищна рада Тарутинського району Одеської області є окремою юридичною особою, ідентифікаційний код юридичної особи - 04379226, в той час як виконавчий комітет Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області не наділений правами юридичної особи. Отже, особою, яка має відповідний обсяг цивільної дієздатності, є Тарутинська селищна рада Тарутинського району Одеської області, а не Виконавчий комітет Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області.

Відтак, наданий позивачем проект договору не відповідає заявленим вимогам.

Також відповідно до п. 5.1 Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине підставою для укладення договору про пайову участь є відповідне рішення сесії Тарутинської селищної ради (у міжсесійний період - рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради), яким для замовника встановлюється розмір пайової участі у розвитку інфраструктури селища Тарутине, прийняте на підставі звернення замовника та поданих ним документів

При цьому в матеріалах справи відсутні докази прийняття сесією Тарутинської селищної ради, а у міжсесійний період - виконавчим комітетом Тарутинської селищної ради рішення про укладення договору про пайову участь з Тарлєвим В.І .

Враховуючи усе викладене вище, господарський суд не вбачає правових підстав для визнання укладеним договору про пайову участь у створення розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Тарутине з відповідачем.

Поряд з цим, як вбачається з Декларації про готовність об'єкта до експлуатації, виданої Департаментом архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області 01.02.2016 р. № ОД 142160320802, в п. 22, який стосується коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, міститься позначення „сплачено в повному обсязі", також зазначені підстави для звільнення від сплати коштів пайової участі Тарлєва В.І. - п. 7 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відповідно до п. 7 ч. 4 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва, зокрема, об'єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру.

При цьому в п. 3.5 Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине визначено, що до пайової участі у розвитку інфраструктури селища не залучаються замовники у разі здійснення будівництва, зокрема, об'єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру.

Також в п. 2.1 вказаного вище Порядку визначено, що будівництво - спорудження нового об'єкта, а також реконструкція (у тому числі зміна функціонального призначення житлових приміщень на нежитлові), розширення, добудова, надбудова існуючих об'єктів, реставрація і капітальний ремонт об'єктів, технічне переоснащення.

З вказаної вище декларації вбачається, що Тарлєвим В.І. здійснено реконструкцію нежитлової будівлі під магазин та житлову квартиру із виділенням в окрему одиницю за адресою: АДРЕСА_1 , тому здійснена відповідачем реконструкція нежитлового приміщення в житлове не підпадає під визначення поняття будівництва, яке міститься в Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине.

Положеннями ч. 9 ст. 40 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності? визначено, що договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Умовами п. 5.6 Порядку пайової участі замовників у розвитку Інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине передбачено, що договір укладається не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладання, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Відтак, визначений частиною 9 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності? і пунктом 5.6 Порядку строк (15 робочих днів, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію) встановлено для укладення договору про пайову участь після добровільного виконання стороною цього обов'язку і звернення замовника будівництва до органу місцевого самоврядування з метою укладення такого договору. Ухилення замовника будівництва від укладення договору про пайову участь до прийняття об'єкта нерухомого майна в експлуатацію є порушенням зобов'язання, прямо передбаченого чинним законодавством. Невиконання такого зобов'язання не звільняє замовника будівництва від обов'язку укласти договір про пайову участь, у тому числі й після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Водночас, згідно ч. 1 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент введення об'єкту в експлуатацію) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до І-ІІІ категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Положеннями ч. 4 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент введення об'єкту в експлуатацію) визначено, що прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів.

Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката (ч. 5 ст.39 Закону).

Відповідно до ч. 6 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент введення об'єкту в експлуатацію) інспекції державного архітектурно-будівельного контролю повертають декларацію про готовність об'єкта до експлуатації замовникові, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації.

Як встановлено судом, 01.02.2016 р. департаментом Державної архітектурно-будівельного інспекції в Одеській області на ім'я гр. Тарлєва В.І. без будь-яких зауважень та недоліків, а також порушень містобудівного законодавства було зареєстровано Декларацію № ОД 142160320802 про готовність об'єкта до експлуатації з реконструкції 36/100 нежитлової будівлі під магазин та житлову квартиру з виділенням в окрему одиницю за адресою: АДРЕСА_1 .

Відтак, департамент Державної архітектурно-будівельного інспекції в Одеській області, перевіривши та зареєструвавши декларацію № ОД 142160320802 про готовність об'єкта до експлуатації з реконструкції 36/100 нежитлової будівлі під магазин та житлову квартиру з виділенням в окрему одиницю за адресою: АДРЕСА_1 , погодив, що прийняття до експлуатації закінчений будівництвом об'єкт здійснювалося без будь-яких порушень вимог законодавства, а відтак засвідчив правильність внесених в ній відомостей, зокрема зазначених в п. 22.

Отже, враховуючи зазначення в Декларації про готовність об'єкта до експлуатації, виданої Департаментом архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області 01.02.2016 р. № ОД 142160320802, про підстави звільнення відповідача від сплати коштів пайової участі, господарський суд вважає, що підстави для покладення на відповідача обов'язку щодо здійснення внеску у пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине відсутні.

Крім того, відповідно до ч. 5, 6 ст. 40 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності? величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності. Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати:

1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд;

2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Згідно ч. 8 ст. 40 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності? розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками. У разі зміни замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму коштів, сплачених попереднім замовником відповідно до укладеного ним договору про пайову участь.

Також в п. 5.2, 5.3 Порядку пайової участі замовників у розвитку Інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине визначено, що істотними умовами договору є: розмір пайової участі; строк (графік) сплати коштів пайової участі; відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок розміру пайової участі. Розмір пайової участі (внеску) визначається протягом 10 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про укладання договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем надано розрахунок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт. Тарутине, складений головним бухгалтером Тарутинської селищної ради, згідно якого розмір пайової участі складає 27000,00 грн. (270000,00 грн. Ч 10%). Водночас розмір пайової участі повинен визначатися відповідною комісією, а не головним бухгалтером селищної ради.

Наразі суд вважає безпідставними посилання позивача на те, що про порушення його прав стало відомо з акту ревізії від 09.11.2018 р. № 08-11/58 Південного офісу Держаудитслужби. Адже саме Тарутинська селищна рада Тарутинського району Одеської області на місцевому рівні здійснює контроль за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Таким чином, враховуючи встановлення судом відсутності підстав для визнання укладеним договору про пайову участь у створення розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Тарутине з відповідачем, а також підстав для сплати останнім пайового внеску у розвиток і створення інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Тарутине в сумі 27000,00 грн., суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Вказані положення ЦК кореспондуються з положеннями ст. 20 ГК України.

Таким чином, оцінюючи наявні в матеріалах справи докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області про визнання договору укладеним та стягнення 27000,00 грн. не відповідають фактичним обставинам та вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню.

У зв'язку з тим, що рішення відбулось не на користь позивача, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем при подачі позову, відносяться за рахунок позивача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області до фізичної особи-підприємця Тарлєва Володимира Ілліча про визнання договору укладеним та стягнення 27000,00 грн. відмовити.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 20-денного строку з моменту складання повного судового рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 15 жовтня 2019 р.

Суддя В.С. Петров